اپوکسی لاینینگ و مزایا و معایب آن در محافظت از سطوح مختلف

اپوکسی لاینینگ و مزایا و معایب  آن در محافظت از سطوح مختلف

لوله های نشتی و آسیب دیده می توانند مشکلات متعددی را برای کل ساختار نگهدارنده ایجاد کنند. نصب پوشش لوله اپوکسی می تواند به تعمیر کارآمد لوله و جلوگیری از خوردگی بیشتر در آینده کمک کند. اپوکسی لاینینگ برای لوله ها به عنوان جایگزینی برای جایگزینی لوله های قدیمی با یک سیستم کاملا جدید در نظر گرفته می شود. در این تئوری، فرآیند لاینینگ شامل پوشاندن داخل لوله‌ها با رزین اپوکسی است تا سوراخ‌ها و خوردگی های درون لوله را کاملا مسدود کند و راه‌حلی پایدار برای حل مشکلات لوله ایجاد کند. برای آشنایی با لاینینگ لوله ها تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

اپوکسی لاینینگ چیست؟

اپوکسی لاینینگ ها یک محافظ سطحی بسیار متنوع هستند. عملکرد آن ها را می توان از پوشش های لایه نازک تا پوشش های ضخیم تر و مستحکم تر برای محیط های سنگین تنظیم کرد.

پوشش اپوکسی شامل یک رزین ترموست است، به این معنی که پس از عمل آوری به طور غیر قابل برگشت سخت می شود. برخلاف رنگ، مولکول های اپوکسی به هم متصل می شوند و تریلیون ها پیوند شیمیایی تشکیل می دهند.

از اپوکسی لاینینگ برای چه مواردی استفاده می شود؟

رزین های اپوکسی را می توان روی بتن و فلزاتی مانند فولاد اعمال کرد. کاربردهای استاندارد آن استفاده در دیوارها، کف و ترمیم مخازن ذخیره سازی را شامل می شود. مانند الیاف شیشه، لاینینگ اپوکسی در افزایش طول عمر سطوح و سازه های موجود بسیار موثر هستند.

از آنجایی که آنها بسیار بادوام هستند، از بستر زیرین در برابر فشارهای شیمیایی، بیولوژیکی و مکانیکی محافظت می کنند. این امر نیاز به جایگزینی پرهزینه را دور می زند. علاوه بر این، آنها را می توان با افزودنی های مختلف برای افزایش استحکام مکانیکی (زنگ و سنگدانه) و شن (برای افزایش مقاومت در برابر لغزش) تقویت کرد.

مزایای لاینینگ اپوکسی چیست؟

در اینجا به نکات مثبت اپوکسی لاینینگ و اینکه چرا یکی از بهترین گزینه ها است اشاره می کنیم.

مقرون به صرفه بودن

پوشش اپوکسی در مقایسه با هزینه های سنتی حفاری و تعویض می تواند 30 تا 40 درصد صرفه جویی کند. ساعات کمتری برای تکمیل پروژه مورد نیاز است، که به این معنی است که هزینه نیروی کار نیز کاهش می یابد.

غیر تهاجمی بودن

اپوکسی لاینینگ شامل هیچ ترانشه ای نیست. پیمانکاران می توانند اکثر تعمیرات را بدون ایجاد سوراخ یا گودال در کف، دیوارها یا سقف شما انجام دهند. تعمیرات را می توان با استفاده از نقاط دسترسی موجود نیز انجام داد.

پوشش سازگار با محیط زیست

فرآیند اپوکسی لاینینگ هیچ زباله ای ایجاد نمی کند که نیاز به بازیافت یا تخلیه داشته باشد. هنگامی که اپوکسی تولید می شود، هیچ انتشار کربنی ایجاد نمی کند و این برای محیط زیست خوب است.

سازگار با محیط زیست

سریع بودن فرآیند اجرای لاینینگ

پیمانکاران تعمیر فاضلاب می توانند لاینینگ اپوکسی لوله را در 2-3 روز به پایان برسانند. برای آشنایی بیشتر با فرآیند اجرای اپوکسی لاینینگ مطالعه “لاینینگ اپوکسی و فرآیند اجرای آن در لوله های مختلف” را پیشنهاد می کنیم.

ماندگاری طولانی مدت رزین اپوکسی

لاینینگ اپوکسی برای دوام تا 50 سال طراحی شده است. لوله کاملاً جدید بادوام و مقاوم در برابر خوردگی است. این یک راه حل طولانی مدت عالی است که توسط یک پیمانکار پوشش لوله که به درستی آموزش دیده و تایید شده انجام شود.

با این حال، پس از خشک شدن کامل اپوکسی، دیگر بویی وجود ندارد مگر اینکه پوشش بیشتر سمباده شود و باعث ورود گرد و غبار رزین اپوکسی به فضای هوا می شود.

تعمیر و نگهداری آسان با رزین اپوکسی

پوشش‌ اپوکسی تعمیر و نگهداری کمی دارند و به تعمیرات کمی نیاز دارند که ارزش طولانی‌مدت آن را افزایش می‌دهد.

اپوکسی لاینینگ

اپوکسی  مقاوم در برابر آب و هوا

این پوشش می تواند دمای کمتر از 0 درجه و بیش از 140 درجه فارنهایت را تحمل کند. همچنین در برابر آسیب آتش سوزی مقاوم است و اپوکسی را به یک انتخاب عالی برای استفاده در محیط داخلی و خارجی تبدیل می کند.

زیبا و دل انگیز بودن پوشش اپوکسی

صرف نظر از ظاهری که در فضای خود می خواهید، لاینینگ اپوکسی به همان اندازه زیباست که بادوام است. پوشش های اپوکسی در انواع مختلف ظاهر می‌شوند: گرانیت، فلز، مرمر و ترکیب‌های رنگی بی‌شماری.

اپوکسی لاینینگ با طول عمر طولانی

در حالی که طول عمر یک قسط اپوکسی بسته به مکان، فرسودگی و هدف آن متفاوت است، این کاربرد کفپوش تضمین شده است که از رقبای خود بهتر است. با نگهداری کافی (یعنی تمیز کردن و مراقبت منظم)، لاینینگ اپوکسی باید برای سال‌های آینده در بهترین حالت باقی بماند. برخی از برنامه ها در صورت نصب حرفه ای تا 20 سال عمر می کنند. همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر با مقاوم سازی مخزن و لاینسنگ اپوکسی به مطالعه مقاله “همه آنچه که باید در خصوص مقاوم سازی مخازن بدانید!” بپردازید.

معایب پوشش اپوکسی چیست؟

معایب لاینینگ اپوکسی معمولاً شامل الزامات لوله است که در زیر به طور مفصل به آنها می پردازیم.

الزامات طراحی لوله قبل از اجرای لاینینگ اپوکسی

اگر یک لوله فروریخته دارید و نصب لوله به اشتباه زاویه نداشته است پس لاینینگ اپوکسی کار نخواهد کرد.

پیشنهاد برای مطالعه

پوشش لوله اپوکسی معروف ترین روش ترمیم لوله

اپوکسی لاینینگ روی برخی از لوله ها کار نمی کند

لاینینگ اپوکسی در لوله هایی که فوق العاده شکننده هستند کار نمی کند. لوله های شکننده زمانی که با فشار آب تمیز می شوند، آسیب می بینند. رزین اپوکسی روی لوله های با قطر 2 اینچ یا کمتر به خوبی کار نمی کند.

دائمی بودن لاینینگ اپوکسی

لاینینگ اپوکسی دائمی است. پس از اتمام تعمیر، ایجاد تغییرات چالش برانگیز است.

فرآیند پیچیده و نیاز مهندسی اپوکسی لاینینگ

پوشش اپوکسی بسیار فنی است و ممکن است به درستی انجام نشود. پس باید حتما از افراد باتجربه برای اجرای آن استفاده بشود.

اپوکسی لاینینگ

دودهای قوی ناشی از رزین اپوکسی

در طول فرآیند استفاده از اپوکسی، مرطوب بوی نامطبوعی ایجاد می شود. کارکنان اجرای پوشش لوله اپوکسی برای محافظت از خود از ماسک و عینک ایمنی استفاده می کنند، زیرا بخارات نه تنها از نظر بوی نامطلوب هستند، بلکه می توانند سمی نیز باشند.

زمان عمل آوری طولانی مدت اپوکسی لاینینگ

نصب سیستم های لاینینگ بسته به نوع پوشش اپوکسی و شدت پروژه چندین روز طول می کشد تا کاملا خشک شود. معمولاً 72 ساعت طول می کشد تا برنامه ها خشک و کاملاً خشک شوند. با این حال، استفاده از اپوکسی در مناطق کوچکتر خانه مانند گاراژها می تواند تنها 24 ساعت طول بکشد.

زمان از کار افتادگی کم هنگام نصب لاینینگ

خشک شدن لاینینگ اپوکسی پوشش مخازن می تواند تا یک روز طول بکشد. اما این باز هم از روش های معمولی سریع تر است.

لغزنده بودن لاینینگ اپوکسی به هنگام خیس شدن

از آنجایی که اپوکسی غیر متخلخل است، به هنگام ترکیب با آب می تواند بسیار لغزنده شود. برای مکان هایی که افراد مسن و کودکان در حرکت هستند استفاده از اپوکسی توصیه نمی شود.

عوامل تاثیرگذار بر هزینه اپوکسی لاینینگ

قیمت به عوامل مختلفی از جمله وضعیت لوله، سهولت ناوبری، میزان تمیز کردن مورد نیاز قبل از پوشش  و دسترسی به لوله بستگی دارد. مجموع قیمت ها به میزان تعویض لوله بستگی دارد.

اپوکسی لاینینگ

دشواری های اجرای اپوکسی لاینینگ

پوشش اپوکسی اغلب به عنوان جایگزینی برای جایگزینی لوله های قدیمی با یک سیستم کاملا جدید در نظر گرفته می شود. در تئوری، فرآیند پوشش  شامل پوشاندن داخل لوله‌ها با رزین اپوکسی است تا سوراخ‌ها و خوردگی را ببندد و راه‌حلی پایدار برای حل مشکلات لوله شما ایجاد کند. این نظریه است. در عمل، چالش های اپوکسی متعدد است:

مشکل بودن اطمینان از چسبیدن صحیح اپوکسی لاینینگ به لوله

هیچ راهی برای دانستن اینکه اپوکسی چقدر به داخل لوله چسبیده است، و اینکه آیا یک پوشش یکنواخت به دست آمده است، بدون برش در لوله وجود ندارد.

سختی تعمیر یک لوله با لاینینگ اپوکسی

ثانیاً، اگر نشتی در تاریخ آینده رخ دهد، تعمیر یک لوله اپوکسی بسیار دشوار است. رزین نمی تواند گرما را تحمل کند و استفاده از مشعل برای لحیم کاری در یک قطعه جدید لوله یا اتصالات، یکپارچگی پوشش را در آن مکان خراب می کند.

 

پیشنهاد برای مطالعه

پوشش محافظ در برابر خوردگی داخلی یک لوله یا یک مخزن

5/5 - (8 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert