پوشش پلیمری چیست؟ کاربردها و مزایای آن با رزین های مختلف

پوشش پلیمری چیست؟ کاربردها و مزایای آن با رزین های مختلف

پوشش پلیمری با تکنولوژی و فناوری جدید، خواص منحصر به فردی دارند. با استفاده از این پوشش ها می توان از سطوح و تجهیزات بسیار حساس در برابر خوردگی اسید و باز استفاده کرد. همچنین با این مواد می توان در برابر آلاینده های ویروسی و باکتریایی در محیط های بهداشتی و آزمایشگاهی کاربرد دارد. استفاده از این پوشش ها در کشتی های دریایی باعث ایجاد یک سطح محافظ ضد رسوب، که منجر به کاهش رشد حشرات بر روی سطح می شود.

پوشش پلیمری چیست و موارد استفاده از آن در کجاست؟

پوشش‌ پلیمری، پوشش‌ با رنگ های ساخته شده از چسب‌های پلیمری هستند. این مواد چسبندگی و محافظت بالاتری در برابر عوامل محیطی و آسیب‌های فیزیکی ایجاد می‌کنند. پوشش های پلیمری مهندسی شده می توانند در برابر تخریب اشعه ماوراء بنفش، آسیب آب، مواد شیمیایی، تراکم، گرما، آتش سوزی، تخلیه الکتریکی، ایجاد استاتیک، سایش و غیره محافظت کنند. آن‌ها می‌توانند ویژگی‌هایی مانند رنگ، روکش براق، روکش ساتن، روکش مات، سطح صاف، سطح چسبندگی، خاصیت خود ترمیم شوندگی، سطح آبگریز، سطح آبدوست را اضافه کنند.

پوشش پلیمری در طرح ها و رنگ ها

فناوری ساخت پوشش های پلیمری چیست؟

پوشش های پلیمری از طرق مختلفی طراحی و ایجاد می شوند. این روش ها باعث می شود در محیط های حرارتی، نوری، رطوبتی، اکسیژنی و شیمیایی عملکرد خوبی داشته باشند.

این پوشش ها با استفاده از فناوری‌های اورتان، اکریلیک، اپوکسی، آلکید، سیلیکون و فلوروپلیمر و سایر فناوری‌های مبتنی بر سیستم‌های با کارایی بالا ساخته می شوند.

با استفاده از این پوشش ها می توان هزینه های نگهداری و تعمیرات را کاهش داد. این امر باعث کاهش هزینه های کلی می شود. در نتیجه استفاده از پوشش های پلیمری بسیار مقرون به صرفه است.

پوشش های پلیمری بر اساس انواع رزین چگونه است؟

رزین های مورد استفاده در پوشش پلیمری متنوع هستند ولی در اینجا فقط به برخی از آنها می پردازیم. رزین اپوکسی، رزین پلی استر، رزین وینیل استر از رایج ترین رزین های مورد استفاده در پوشش پلیمری هستند.

پیشنهاد برای مطالعه

لاینینگ اپوکسی و فرآیند اجرای آن در لوله های مختلف

ویژگی های رزین اپوکسی مورد استفاده در پوشش های پلیمری چیست؟

 • رزین اپوکسی یک رزین ایده آل برای قطعات با کارایی بالا و وزن سبک است.
 • در برابر آب مقاوم است و می توان آن را با الیاف کربن، کولار و الیاف شیشه یا فایبرگلاس استفاده کرد.
 • دارای قابلیت چسبندگی عالی و خیس شدن سریع است.
 • اپوکسی ها در مقایسه با رزین های دیگر بوی کمی دارند.
 • یکی از تنها معایب اپوکسی این است که گرانتر از رزین پلی استر و وینیل استر است.

رزین اپوکسی در درجه حرارت های مختلف چگونه عمل می کند؟

 • در دماهای زیر 60 درجه خوب عمل نمی کند.
 • برای کار در دمای حدود 77 درجه ایده آل است.
 • در دمای بالای 90 درجه خیلی سریع عمل می کند.

کاربردهای پوشش های پلیمری با رزین اپوکسی چیست؟

 • رزین اپوکسی یک سیستم دو جزئی با رزین مایع و سخت کننده مایع است. هنگام اختلاط رزین اپوکسی، بسیار مهم است که از نسبت اختلاط لازم برای هر سازنده اپوکسی استفاده کنید و قبل از افزودن ضخیم‌کننده‌ها، پرکننده‌ها یا مواد رنگ‌کننده، رزین و سخت‌کننده را کاملاً مخلوط کنید.
 • به دلیل استحکام پوشش پلیمری رزین اپوکسی، اغلب برای چیدمان در ساختمان یا انجام تعمیرات روی قایق های چوبی یا فایبرگلاس استفاده می شود.
 • به دلیل دوام، استحکام، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر سایش، اپوکسی به پلی استر و وینیل استر ترجیح داده می شود.

پوشش پلیمری برای پوشش قایق چوبی

ویژگی های رزین پلی استر مورد استفاده در پوشش های پلیمری چیست؟

 • این رزین در لمس چسبناک می ماند و در مجاورت هوا خشک نمی شود. این آن را برای چیدمان ایده‌آل می‌کند زیرا می‌خواهید لایه‌های لمینت ایجاد شده به یک چسبندگی مناسب دست پیدا کنند.
 • این رزین حاوی موم است که به رزین اجازه می دهد تا خشک شود. معمولاً به عنوان لایه نهایی در برنامه لایه‌بندی یا لمینیت استفاده می‌شود.

کاربردهای پوشش های پلیمری با رزین پلی استر چیست؟

 • رزین پلی استر معمولاً در ساخت قایق های فایبرگلاس استفاده می شود.
 • این رزین در مجاورت هوا به طور کامل عمل آوری نمی شود، بنابراین موم با با آن مخلوط می شود. به دلیل شکنندگی، رزین پلی استر معمولاً برای چیدمان های ساختاری استفاده نمی شود.

 

فرآیند عمل آوری رزین پلی استر مورد استفاده در پوشش های پلیمری چگونه است؟

برای شروع واکنش عمل آوری، رزین پلی استر به کاتالیزوری به نام MEKP (متیل اتیل کتون پراکسید) نیاز دارد. بر خلاف رزین اپوکسی که برای رسیدن به عمل آوری مناسب به مقادیر دقیق رزین و هاردنر نیاز دارد، می‌توانید میزان عمل آوری رزین پلی استر را بر اساس درصد کاتالیست MEKP که استفاده می‌کنید تغییر دهید.

هر چه درصد MEKP بیشتر باشد، رزین سریعتر عمل می آید. درصدهای رایج 1٪، 1.25٪، 1.5٪ و 1.75٪ است. در شرایط سردتر، می توانید تا 2٪ کاتالیزور MEKP را برای سرعت بخشیدن به عمل آوری اضافه کنید.

مهم است که به حداقل و حداکثر درصد کاتالیزور سازنده رزین توجه کنید و بیش از حد کاتالیز نکنید یا کم کاتالیز نکنید در غیر این صورت رزین به درستی عمل آوری نمی شود. هنگام مخلوط کردن رزین پلی استر، همچنین مهم است که رزین و کاتالیزور را قبل از افزودن هر گونه مواد غلیظ کننده یا پرکننده، کاملاً مخلوط کنید.

ویژگی های رزین وینیل استر مورد استفاده در پوشش پلیمری چیست؟

 • در برابر حلال ها و تخریب آب مقاوم تر است.
 •  با چسب عمل آوری می شود.
 • از نظر مولکولی مشابه با رزین پلی استر است.

کاربردهای پوشش های پلیمری با رزین وینیل استر چیست؟

معمولاً در لاینینگ و مقاوم سازی مخازن فایبرگلاس گاز، بدنه قایق و سایر مواردی که برای مدت طولانی در معرض مواد شیمیایی یا آب قرار می گیرند استفاده می شود.

از آنجایی که رزین های وینیل استر و پلی استر از نظر شیمیایی سازگار هستند، می توانید برای بهترین مزیت از آنها در کنار هم استفاده بشوند. به عنوان مثال، برای جلوگیری از تاول، می توانید از رزین وینیل استر در لایه لمینت خارجی و از رزین پلی استر ارزان قیمت روی لایه های لمینت داخلی برای حجیم کردن استفاده کنید. همانطور که گفته شد استفاده از رزین وینیل استر برای حفاظت از مخازن نیز کاربرد دارد از این رو مطالعه مقاله “رزین وینیل استر، بهترین پوشش محافظ مخازن بتنی و فولادی در برابر خوردگی” را پیشنهاد می کنیم.

پوشش پلیمری برای پوشش قایق

فرآیند عمل آوری رزین وینیل  استر مورد استفاده در پوشش پلیمری چگونه است؟

رزین وینیل استر از نظر شیمیایی شبیه به رزین پلی استر است و هر دو به خوبی به یکدیگر متصل می شوند. مانند رزین پلی استر، رزین وینیل استر نیز نیاز به یک کاتالیزور، MEKP، برای شروع فرآیند عمل آوری دارد. رزین و کاتالیزور MEKP باید قبل از افزودن ضخیم‌کننده‌ها، پرکننده‌ها یا مواد رنگ‌کننده کاملاً مخلوط شوند.

کدام رزین مورد استفاده در پوشش های پلیمری مناسب است؟

همانطور که در قبل آمده بود، پوشش پلیمری از رزین هایی مانند رزین اپوکسی، وینیل استر و پلی استر ساخته می شود.

به طور معمول با توجه به هزینه ها، رزین وینیل استر گران تر از رزین پلی استر است، اما ارزان تر از رزین اپوکسی است.

از نظر مولکولی رزین پلی استر و وینیل استر مشابه یکدیگر است ولی زنجیره مولکولی در رزین وینیل استر طولانی تر است. این کمک می کند تا ضربه را بهتر از پلی استر جذب کند. همچنین در برابر خمش مکرر بهتر از رزین پلی استر و اپوکسی عمل می کند و کمتر جمع می شود. و به همین علت هنگام استفاده از رزین وینیل استر احتمال لایه برداری کمتری وجود دارد.

وینیل استر را می توان به عنوان پوشش نهایی پس از رزین پلی استر برای ایجاد مانع آب بهتر استفاده کرد.

با توجه به ویژگی های گفته شده و دفترچه اطلاعات فنی هر محصول می توان رزین مناسب را برای پوشش پلیمری خود پیدا کنیم. شرکت مقاوم سازی افزیر در زمینه ارائه پوشش های پلیمری متناسب با پروژه  و با کیفیت بالا آماده خدمات رسانی می باشد. جهت دریافت قیمت خرید رزین وینیل استر برای لاینینگ مخازن با کارشناسان ما در افزیر در تماس باشید.

 

پیشنهاد برای مطالعه

اجرای پوشش اپوکسی و ۲۱ سوال متداول مرتبط با آن

5/5 - (4 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert