مخازن ذخیره نفت و گاز از جمله تجهیزات موجود در این صنایع هستند که تحت تأثیر عیوبی چون ترک و خوردگی حفره ای، به سرعت فرسوده می شوند. در صنعت نفت و گاز برای ذخیره و انبار مواد و سیالات مختلفی همچون نفت خام، گاز، آب، گلیکول و … از مخازن فایبرگلاس نفت و گاز استفاده می­‌شود. استفاده از مصالح نوین پلیمری در ساخت مخازن نفت و گاز به دلیل مزیت های نسبی مخازن پلیمری نسبت به سایر انواع مخازن در حال افزایش است. با این­‌حال این مخازن فایبرگلاس نفت و گاز نیز به دلیل قرارگیری در معرض آسیب‌هایی هم­چون ترک خوردگی و یا نرم شدگی، نیازمند تعمیر و تقویت می­‌باشند. روش انتخابی برای تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس نفت و گاز باید به­ گونه‌­ای باشد که علاوه بر تعمیر و تقویت، اقتصاد طرح نیز لحاظ شده ­باشد. لذا گزینش طرح بهینه برای تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس نفت و گاز  باید توسط متخصصین با دانش و تجربه کافی در زمینه مخازن نفت و گاز انجام شود.

انواع آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس نفت و گاز

این مخازن می‌توانند از طریق خوردگی و پوسیدگی مخزن تخریب شوند. مواد شیمیایی خورنده و پرخطر، سایش و تغییرات دمایی، شتاب بیشتری به آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس نفت و گاز می­‌بخشند.

متخصصین تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس نفت و گاز شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس نفت و گاز، برای کلیه انواع آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس نفت و گاز ذکرشده، راهکار برای پوشش لوله ها و مخازن و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می­‌کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه روش های تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس نفت و گاز با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس نفت و گاز به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت افزیر

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس نفت و گاز در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس نفت و گاز باید بتواند راهکارها و محصولاتی را ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده ­باشد.

مالکین و مجریان مخازن، چند گزینه برای تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی در مخازن فایبرگلاس نفت و گاز دارند. تعمیر و تقویت جزئی یا کلی یک مخزن، زمان زیاد عدم سرویس ­دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیادی را تحمیل می‌­کند. برخلاف مصالح فلزی، کامپوزیت ها دچار خوردگی نمی‌­گردند و یک راه­‌حل بلندمدت برای تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس نفت و گاز محسوب می‌­شوند. مقاومت زیاد و پایداری دمایی زیاد مصالح کامپوزیت­ پلیمری شرکت افزیر سبب می­‌شود که بتوان از آن­ها در شرایطی با دمای حداکثر 120 درجه سلسیوس و فشار بیش از psi 200 بهره­برداری کرد. به کمک روش نوین و تطبیق­‌پذیر استفاده از لایه‌های مصالح کامپوزیت­ پلیمری شرکت CTech-LLC آلمان می­‌توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش‌­های قدیمی و سنتی، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن برای لاینینگ مخازن فولادی و لاینینگ مخازن بتنی را به انجام رساند.

روش نوین تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس نفت و گاز به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

بسیاری از سازه‌­ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند. فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش­ های حلقوی را ایجاد می­‌کند که به دیواره جانبی این­گونه سازه­‌ها وارد می­‌شود. مقدار این تنش­‌ها در پایه مخزن حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می­‌یابد. خوردگی سبب کاهش ضخامت دیواره فایبرگلاس (GRP) سازه می­‌شود. این امر سبب افزایش تنش ­های محیطی می­‌شود و باید هرچه سریع­تر اقدامات مربوط به تعمیر و تقویت مخزن فایبرگلاس نفت و گاز انجام شود.


بیشتر بدانید:


به طور کلی هدف از تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس نفت و گاز با استفاده از مصالح کامپوزیت­ پلیمری سوپر لمینت شرکت افزیر را می­توان موارد زیر برشمرد:

  • افزایش مقاومت مخزن
  • افزایش مقاومت برشی
  • کنترل ترک
  • آب بندی و عایق نمودن
  • مقاوم سازی در برابر خوردگی
  • مقاوم سازی در برابر حملات مواد شیمیایی
  • افزایش عمر و دوام

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه تعمیر و تقویت انواع آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس نفت و گاز می­‌باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می­‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می‌­باشند.

انواع مخازن فایبرگلاس نفت و گاز قابل تعمیر و تقویت به کمک محصولات کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر:

انواع مخازن فایبرگلاس نفت و گاز براساس عملکرد و نوع سیالی که محتوی آن هستند عبارتند از:

1) مخازن فایبرگلاس نگه­داری (Storage Tanks)

کاربرد این نوع مخازن، نگه­داری سیالات در فشارهای متعارف (کم) هم­چون آب یا سوخت است.

2) مخازن فایبرگلاس تحت فشار

این نوع مخازن فایبرگلاس حاوی سیالات با فشار بالا هستند. به دلیل اینکه خطر انفجار در این­‌گونه مخازن زیاد است، طراحی و ساخت آن­ها نیازمند دقت و سخت ­گیری فراوان است.

3) مخازن فایبرگلاس نوسان­گیر

وظیفه این مخازن این است که ضربات ناشی از نوسانات جریان سیال را خنثی کنند و به همین دلیل موقعیت آن­ها در خطوط توزیع است. هم­چنین این مخازن از ایجاد پدیده ضربه قوچ در لوله­ ها جلوگیری می­‌کنند.

4) مخازن فایبرگلاس تنظیم کننده­ ی ارتفاع

عمل­کرد این مخزن مشابه مخازن نوسان­ گیر بوده و هرگاه بخواهند فشار (ارتفاع) ثابتی را درخط جریان سیال در پایین دست حفظ کنند از چنین مخازنی استفاده می‌کنند .

5) انباره­ ها

کاربرد این مخازن شبیه مخازن نوسان­ گیر بوده با این تفاوت که در فشارهای بالا کار می­‌کنند و در مدارهای سیال فشرده (هیدرولیک) به کار می­‌روند.

6) مخازن فایبرگلاس کم فشار

از این نوع مخازن برای ذخیره کردن مایعات با فشار بخار کم تر از psi 15 استفاده می­‌شود. از جمله این مایعات می توان به گلیکول، سوخت دیزل، بنزین، نفت سفید و نفت کوره اشاره نمود.

7) مخازن کم فشار روباز

از جمله ساده­ ترین انواع مخازن می­‌باشند که اغلب به صورت عمودی نصب می­‌شوند و برای نگه­داری موادی مانند آب که تماس آن­ها با هوا خطری ایجاد نمی­‌کند به‌­کار می­‌روند.

8) مخازن سقف ثابت

ساخت این نوع مخازن نیز به صورت عمودی است و دارای سقف مخروطی­ شکل ثابت می­‌باشند و استفاده فراوانی در صنعت نفت و گاز دارند.

9) مخازن فایبرگلاس سقف شناور

مخازن عمودی ای هستند که سقف مخزن برروی سطح سیال قرار گر­فته و متحرک است که این امر باعث می‌شود از سرعت تبخیر مایع نفتی کاسته و از هدررفت آن جلوگیری شود.

هزینه تعمیر و تقویت لوله­ های مخازن فایبرگلاس (GRP) نفت و گاز

واحد تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس نفت و گاز شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می‌­باشد.

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­ های تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس (GRP) نفت و گاز به خصوص با استفاده از مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر کافی است با متخصصین ما در تماس باشید.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (3 امتیاز)