ترمیم مخازن ذخیره با استفاده از لاینینگ ها و پوشش FRP

ترمیم مخازن ذخیره با استفاده از لاینینگ ها و پوشش FRP

مخازن آب برای تأمین و ذخیره آب در بسیاری از کاربردها استفاده می شود و در گذر زمان دچار خوردگی و فرسودگی می شوند که با ترمیم به موقع آن می توان از هزینه های زیاد جلوگیری نمود. اگرچه مخازن ذخیره به مدت طولانی دوام می آورند ولی آسیب های ناشی از خوردگی عواقب زیادی به دنبال دارد. امروزه استفاده از پوشش های کامپوزیتی FRP بر روی سطوح مخازن یکی از روش های نوین برای جلوگیری از خوردگی می باشد. برای آشنایی با این روش تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چرا بازرسی و ترمیم مخازن یک امر ضروری است؟

مخازن آب به طور اجتناب ناپذیری در معرض خوردگی در طول زمان قرار می گیرند. با ترمیم مخازن به شکل درست و مناسب می توانید از تعویض پرهزینه مخزن آب پرهیز کنید.
خوردگی معمولا در نقاطی که قابل دیدن نیست، وجود دارد. محلی مانند مخزن که سرپوشیده است و فضای داخلی آن دیده نمی شود، از جمله نقاطی است که خوردگی های بسیار پیشرفته در آن مشاهده می شود. آسیب های ناشی از خوردگی به مرور زمان ممکن است عواقب خطرناکی را در پی داشته باشد.

ترمیم مخازن

ترمیم مخازن ذخیره یا تعویض آن؟

مخازن ذخیره آب و روغن برای مدت طولانی دوام می آورند. با این حال، اگر بیش از دو دهه از استفاده آنها می گذرد، بهتر است مخزن را جایگزین کنید. اگر با بودجه محدود کار می کنید، هزینه ترمیم مخازن ذخیره سازی بسیار کمتر است.

علائم نشت یا آسیب مخازن چیست؟

• خوردگی و زنگ زدگی مخزن
• آسیب لوله ها، اتصالات و غیره
• ایجاد لجن و جلبک
• تغییر فشار  و دمای مخزن

برای آشنایی بیشتر با روش های جلوگیری از خوردگی مخازن مطالعه مقاله “رزین وینیل استر، بهترین پوشش محافظ مخازن بتنی و فولادی در برابر خوردگی” را پیشنهاد می کنیم.

ترمیم مخازن

فرآیند سنتی ترمیم مخازن به چه صورت است؟

روش های سنتی ترمیم و مقاوم سازی مخازن (مانند صفحات وصله‌ای) به طور معمول بسیار دشوار و زمان بر هستند. برای ترمیم مخازن به روش سنتی باید کل فرآیند بهره‌ وری متوقف شود. در اینصورت برای کل سیستم عواقب سنگین و هزینه های بالایی را در پی دارد. همچنین به علت استفاده از جوشکاری و محدودیت فضا و شرایط عملیاتی ممکن است خطرات احتمالی رخ بدهد. این خطرات اشتعال و انفجار را نیز در پی دارد.

تعمیر مدرن جایگزینی برای ترمیم مخازن سنتی

ترمیم مخازن به روش مدرن یک جایگزین جدیدتر و قابل قبول‌تر است. در این روش با استفاده از ترکیبات ترمیم کننده، به ترمیم مخازن می پردازیم. استفاده از این مواد ترمیم کننده طولانی مدت و بادوام است. زمان مورد نیاز برای فرآیند اجرا کم است و لازم نیست که همه سیستم از کار بیافتد.
همچنین در این روش ترمیم مخازن شرکت لازم نیست هیچ هزینه اضافه ای برای تعمیر و نگهداری بپردازد. این فرآیند در حدود دو روز طول می کشد تا مخازن ترمیم، و به بهره برداری کامل برسند. همچنین طول عمر مخزن افزایش یافته که منجر به مدیریت هزینه بهتر می شود.

مراحل ترمیم مخازن به چه صورت است؟

• ابتدا آب مخزن را خالی بکنید.
• سپس آسیب های وارد شده به مخزن را بررسی می کنیم.
• متناسب با میزان آسیب دیدگی ها روش ترمیم مخزن مناسب را پیدا می کنیم.
• پس از اعمال ترمیم، می گذاریم تا مخزن خشک بشود.

پیشنهاد برای مطالعه

FRP لاینینگ و 21 سوال متداول در ارتباط با آن

پوشش مخزن FRP برای ترمیم مخازن

پوشش‌های کامپوزیت FRP که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند به عنوان یک پوشش ضخیم و محافظ عمل می کنند که به مخزن چسبانده می شوند. اگر به درستی نصب شده باشد، سیستم‌های FRP لاینینگ می‌توانند تا دو دهه از خوردگی و حفره‌های داخلی مخزن جلوگیری کنند. در مخازن قدیمی‌تر آب، استفاده از پوشش FRP حتی می‌تواند مشکلات خوردگی خارجی موجود را به حداقل برساند. برای مخازن ذخیره آب جدیدتر، لایه بسیار نازک تر کافی است. این پوشش ها تا 35 سال عمر می کنند.

ترمیم مخازن

آیا نصب لاینرها آسان است؟

بسته به اندازه لاینر، نصب ممکن است تنها چند ساعت توسط چند نصاب یا چند روز تا یک هفته با تعدادی نصاب طول بکشد. همچنین در ادامه برای آشنایی با مراحل اجرای پوشش فایبر گلاس FRP مطالعه مقاله ” پوشش فایبر گلاس FRP چست، کاربردها و مزایای آن ” را پیشنهاد می کنیم.

مزایای ترمیم مخازن به روش Relining

1. مقرون به صرفه بودن

ترمیم مخازن آب دارای نشتی، مقرون به صرفه تر از تعویض آن است. تعویض مخازن آب شامل هزینه‌هایی مانند برداشتن ایمن مخزن قدیمی، نصب مجدد مخزن جدید و هزینه خرید مخزن جدید است.

2. افزایش ایمنی آب

در طول یک پروژه آب بندی، ارزیابی کامل در محل معمولاً ضروری است. همچنین، قبل از شروع فرآیند، مخزن تمیز و ضدعفونی می‌شود تا باکتری‌هایی که در طول زمان انباشته شده‌اند را از بین ببرند.

3. محافظت در برابر خوردگی

متأسفانه مخازن آب  مستعد خوردگی و فرسودگی هستند. از این رو نصب یک پوشش مخزن مقاوم در برابر خوردگی به مبارزه با خوردگی کمک می کند.

4. جایگزین سریع برای تعویض یک مخزن

ترمیم مخازن آب راه حل سریع تری برای تعویض مخزن آب ارائه می دهد. همچنین باعث کاهش زمان توقف و اختلال عمومی عملیات تجاری ناشی از نصب مخزن آب می شود. نصب لایننیگ چند ساعت طول می کشد، بنابراین مطمئناً همان روز کار را از سر خواهید گرفت.
ترمیم مخازن

5. کاهش نشتی

نشتی در مخازن آب بزرگ و مقطعی رایج است. به طور معمول ماستیک بین درزها خراب می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

6. مقاومت باکتریایی

خوردگی مخازن آب باعث رشد باکتری های آبزی و سایر پاتوژن های موجود در آب می شود. ترمیم مخازن آب با پوشش تایید شده بدون حلال به مقاومت در برابر رشد چنین باکتری هایی کمک می کند.

7. کاهش نیازهای تعمیر و نگهداری

پوشش جدید مخزن تصفیه آب سطح داخلی سازه را سخت و صاف می کند که به راحتی تمیز و نگهداری می شود. علاوه بر این، روکش‌های مخزن سفارشی فوق‌العاده انعطاف‌پذیر هستند و می‌توانند هر گونه حرکت ساختاری را در خود جای دهند. این بدان معنی است که آسترها به طور مستقل منبسط و منقبض می شوند و در نتیجه از یکپارچگی سازه محافظت می کنند.

پیشنهاد برای مطالعه

لاینینگ یا پوشش برای لوله ها و مخازن

5/5 - (7 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert