پوشش فایبر گلاس FRP چست، کاربردها و مزایای آن

پوشش فایبر گلاس FRP

پوشش فایبر گلاس FRP یک سیستم پوشش است که توسط رزین های ترموست تشکیل شده است. با فرآیند لاینینگ داخل سیستم های لوله کشی در مخازن ذخیره مواد شیمیایی، برج خنک کننده و سایر انواع تجهیزات فرآیند صنعتی، دوام و ایمنی را افزایش می دهد.

پوشش فایبر گلاس FRP نیز عملکرد برتری نسبت به سایر مواد دارد. هنگامی که فایبرگلاس در ترکیب با رزین پلی استر استفاده می شود، طول عمر پوشش بسیار گسترده تر و مقاوم تر در برابر خوردگی می شود. آن را قادر می سازد در برابر شرایط نامطلوب یک محیط صنعتی مقاومت کند.

پوشش فایبر گلاس FRP چیست؟

پوشش  FRP یک پوشش رزینی است که برای لاینینگ داخلی مخزن فولادی، مخازن ذخیره، مخازن آب و برج خنک کننده برای افزایش ایمنی و دوام ساخته شده است.

فایبر گلاس استحکامی را ارائه می دهد که در برابر خوردگی و نشتی مقاوم است. این پوشش با کیفیت ساخت و ساز،و با قیمت های مقرون به صرفه در دسترس است. پس از اعمال پوشش FRP ، مخزن دارای استحکام و دوام در برابر خوردگی و ضد نشتی می شود.

پوشش فایبر گلاس FRP از نظر ویژگی انعطاف پذیری، خواص حرارتی مکانیکی قابل ستایش و مقاوم در برابر خوردگی است.

مراحل اجرای پوشش فایبر گلاس FRP

آماده سازی سطح

سطح مورد نظر برای اجرای لاینینگ FRP با استفاده از آهن، آسیاب یا سند بلاست در صورت نیاز به درستی تمیز و عاری از گریس، رسوب خارجی و غیره آماده می شود. بعد از آن، سطح به درستی بررسی می شود تا از اتصال عالی بین سطح و پوشش FRP اطمینان حاصل شود.

آماده سازی سطح برای اجرای پوشش فایبر گلاس FRP

اعمال رزین برای روی سطح

در صورت نیاز، رزین اعمال می شود و اجازه می دهد تا عمل آوری شود. این رزین باید تمام سوراخ ها و ناحیه آسیب دیده سطح را پر کند.

استفاده از الیاف تقویت کننده

پس از پوشش، به دلخواه، الیاف فایبر گلاس  یا  چابت خرد شده (csm) روی سطح پخش می شود و با رزین اشباع می شود. همچنین به درستی برس می شود تا از حداقل به دام افتادن هوا و اتصال خوب با سطح اطمینان حاصل شود.

پوشش فایبر گلاس FRP

اجرای لایه نهایی

بعد از عمل آوری ، یک لایه الیاف سطحی به عنوان لایه نهایی و سپس یک لایه رزین غنی از رزین برای مقاومت در برابر خوردگی بهتر اعمال می شود.

بیشتر بخوانید:   پوشش GRP یا فایبر گلاس و مراحل اجرای آن بر روی سطوح مختلف

نکات مهم در هنگام اجرا

در طول اجرای پوشش، احتیاط برای چسباندن مناسب انجام می شود.

دقت شود که در زمان آماده سازی سطح ترک ها، چاله و غیره را به درستی پر کنید. اگر این کار به درستی انجام نشود ممکن است پوشش به درستی اجرا نشود.

مزیت استفاده از پوشش FRP نسبت به دیگر مصالح چیست؟

با توجه به اینکه فولاد در ساختمان سازی نقش مهمی را ایفا می کند، اما دارای معایبی است. زیرا حتی قوی ترین فلز نیز در نهایت زنگ می زند. چوب نیز در مقابل حتی شکننده تر است. حتی با اینکه زنگ نمی زند ولی می تواند در اثر رطوبت ضعیف بشود. حتی در مواردی توسط موریانه ها پوسیده و پوک می شوند. برخی ممکن است پلاستیک را به عنوان جایگزین پیشنهاد کنند و در حالی که درست نیست. پلاستیک به تنهایی می تواند در معرض دمای بالا ترک بخورد و تاب بردارد یا ذوب شود و همچنین فاقد استحکام است.

در حال حاضرهیچ ماده ای وجود ندارد که بتواند شکل، استحکام و یکپارچگی ساختاری خود را برای همیشه حفظ کند. اما پوشش فایبر گلاس FRP به شدت انعطاف پذیر، سبک و مقاوم است. پوشش فایبر گلاس FRP نشت کامل، مقاومت در برابر خوردگی، استحکام و عمر بسیار خوب را برای پوشش مواد اولیه و همچنین سازه های قدیمی و غیره فراهم می کند.

چه رزین هایی در پوشش فایبر گلاس استفاده می شوند؟

پوشش فایبر گلاس FRP یک ماده کامپوزیتی است که با یک رزین ترموست با استفاده از الیاف FRP، تقویت می شود. بسته به کاربرد، انواع مختلفی از رزین ها در ساخت پوشش فایبر گلاس FRP استفاده می شود. این رزین های پلاستیکی می توانند شامل موارد زیر باشند:

رزین اپوکسی

رزین های اپوکسی با یک سخت کننده ترکیب می شوند تا پلیمریزاسیون حاصل شود. معمولا در مواردی که مقاومت بیشتری لازم است استفاده می شوند. این رزین نسبت به دیگر رزین ها گران تر است.

رزین پلی اورتان

پوشش این رزین از نظر مقاومت قلیایی نسبت به اپوکسی کمتر است. ولی مقاومت عالی در برابر خوردگی دارد. و در برابر نفت، اسید، مواد شیمیای و گازهای صنعتی مقاوم است.

رزین در پوشش فایبر گلاس FRP

رزین پلی استر

برای تعمیرات اولیه سطح، رزین پلی استر مناسب است. اگر قرار است سطح در معرض مواد شیمیایی با غلظت بالا قرار گیرد، بهتر از یک رزین قوی تر استفاده بکنیم.

بیشتر بخوانید:   آب بندی چیست و چه مزایای ویژه‌ای دارد؟

رزین وینیل استر

از رزین وینیل استر در تعدادی از کاربردهای صنعتی از پردازش شیمیایی، تصفیه آب و کنترل آلودگی هوا تا فرآوری مواد معدنی استفاده می شود.

پوشش فایبر گلاس FRP مشکلات را در سطوح مختلف حل می کند؟

این پوشش ها فوق العاده بادوام و مقاوم در برابر ضربه و فرورفتگی هستند. همچنین در مقایسه با فلزاتی مانند فولاد یا آلومینیوم، نسبت استحکام به وزن بسیار بالاتری دارد. این بدان معنی است که می تواند به اندازه فولاد قوی باشد و در عین حال از وزن فولاد را بسیار سبک تر باشد. به همین دلیل است که بسیاری از محصولات کامپوزیت FRP در صنایع هوافضا، دریایی، زره‌های بالستیک و خودروسازی استفاده می‌شوند.

استفاده از فیبر تقویت کننده مناسب در پوشش فایبر گلاس FRP

مانند همه کامپوزیت ها، FRP دارای ویژگی های سودمندی است که بهترین اجزای منحصر به فرد آنها را دارد. به عنوان مثال، تقویت‌کننده‌های الیافی، الاستیسیته و همچنین استحکام را به پوشش می‌افزایند. این ترکیب باعث ایجاد یک ماده حتی سخت تر می شود که همچنین ماندگاری طولانی دارد.

علاوه بر استفاده از روش درست ساخت و فرآیند قالب گیری، انتخاب فیبر مناسب نیز مهم است. انواع مختلف الیاف تقویت کننده مزیت های متفاوتی را ارائه می دهند که با نیازهای کاربردی متناسب است. به طور معمول از موادی مانند شیشه، بازالت و الیاف کربن و کولار برای مقاوم سازی استفاده می شود.

استفاده از شیشه در پوشش FRP

به طور طبیعی، شیشه بیشترین استفاده را برای تقویت فیبر دارد. معمولاً با رزین پلی استر یا پلی اورتان ترکیب می شود. به این ترکیب فایبرگلاس می گویند.

دلیل رایج بودن شیشه این است که کار با آن برای کاربردهای مختلف بسیار آسان است. این امکان را برای تراز الیاف برای مطابقت با طرح های منحصر به فرد قطعات فراهم می کند. این امر منجر به محصولی با بهترین استحکام، کشش و مقاومت در برابر تغییر شکل هر الیاف می شود. علاوه بر این، در برابر گرما یا سرما نیز بسیار مقاوم است. اغلب فایبرگلاس را در قطعات خودرو مانند پدال های گاز و ترمز، عایق پنجره ها و کابل های آسانسور خواهید دید.

بیشتر بخوانید:   راهنمای انتخاب رزین: رزین پلی استر، اپوکسی و یا پلی اورتان؟

افزودن الیاف کربن و کولار به پوشش فایبر گلاس

در حال حاضر، الیاف کربن و کولار خاصیت ارتجاعی محصول پوشش فایبر گلاس FRP را افزایش داده است. همچنین به افزایش فشار و استحکام الکتریکی نیز کمک می کند. محصولات ساخته شده از این الیاف، سبک وزن و مقاوم در برابر خوردگی هستند.

پوشش فایبر گلاس FRP

استفاده از بازالت در پوشش فایبرگلاس

بازالت در برابر شرایط محیطی و غیر آلی بی شماری بسیار مقاوم است. این الیاف دارای بالاترین مقاومت شیمیایی و حرارتی در بین تمام الیاف به ویژه نمک است. بنابراین منطقی است که بازالت معمولاً در طراحی قایق ها و همچنین پل ها و اسکله ها در امتداد خطوط ساحلی استفاده می شود.

مزایای ساختاری پوشش فایبر گلاس تقویت شده با الیاف

بسیاری از صنایع زمانی که متوجه صرفه جویی مالی بلندمدت و قیمت محصولات پوشش فایبر گلاس FRP می شوند، به آنها روی می آورند.

موادی مانند پلیمرهای معمولی، ترموپلاستیک ها و حتی فلزاتی مانند آلومینیوم و فولاد به سادگی قابل مقایسه با پوشش فایبر گلاس FRP نیستند. محصولات FRP استحکام یکسانی با افزایش خاصیت ارتجاعی، دوام و انعطاف پذیری را ارائه می دهند.

علاوه بر این مزایا، میزان کشسانی و استحکام را حتی می توان در صورت نیاز تنظیم کرد. این امر FRP را به یک ماده بسیار سازگار تبدیل می کند که می تواند به راحتی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

شکل هندسی پوشش فایبر گلاس FRP

از نظر شکل و پیچیدگی، FRP را می توان با استفاده از چندین ترکیب شکل هندسی در طرح های پیچیده عظیمی تولید کرد. شکل ها می توانند هم گرد باشند و هم می توانند تحمل های محکم با ضخامت یکنواخت ارائه دهند.

پوشش فایبر گلاس تقویت شده و مزایای زیبایی شناسی آن

علاوه بر دوام و طول عمر استثنایی مواد FRP، می توان آنها را به گونه ای ساخت که از نظر زیبایی شناسی نیز جذاب باشند. از آنجایی که FRP عملاً هیچ انقباضی را در طول فرآیند قالب‌گیری تجربه نمی‌کند، نتایج ثابتی را در طول دوره تولید ایجاد می‌کند. پوشش فایبر گلاس FRP را می توان در حالی که در قالب است با استفاده از یک پوشش ژل رنگ آمیزی کرد که سطح براق کلاس A را درست از قالب می دهد.

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert