لاینینگ یا پوشش برای لوله ها و مخازن

لاینینگ یا پوشش برای لوله ها و مخازن

لاینینگ یا پوشش مخزن به سطح مخزن اعمال می شود تا از مواد بستر در برابر حمله شیمیایی محافظت کند. این پوشش یک لایه نفوذ ناپذیر ایجاد می کند، به طور کامل به بستر می چسبد و تمام شکاف ها را مهر و موم می کند، مقرون به صرفه ترین محافظت در برابر خوردگی را فراهم می کند و از راه کارهای پرهزینه جلوگیری می کند. برای دهه‌ها، صنعت نفت و گاز خوردگی در سازه‌های ذخیره‌سازی را یکی از عوامل مهم خرابی مخازن می‌دانست. مالکان و کارفرمایان برای افزایش عمر مخازن خود،  از روش های کنترل خوردگی استفاده می کنند. برای آشنایی با این مبحث تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

پوشش و لاینینگ لوله و مخزن چیست؟

پوشش و لاینینگ مخزن ماده ای است که برای ایجاد یک لایه قوی و ضخیم و متعاقبا برای جلوگیری از آلودگی های شیمیایی، خوردگی و نشت استفاده می شود. این آسترها از مواد مختلفی درست می شوند.

از مزایای اقتصادی مستقیم استفاده از پوشش و لاینینگ می توان به هزینه های عملیاتی و تعمیرات کمتر و عمر طولانی طراحی مخزن ذخیره سازی اشاره کرد که همگی منجر به افزایش سود می شوند.

لاینینگ مخازن

چرا پوشش یا لاینینگ برای یک مخزن مهم است؟

از زمان های گذشته تا به امروز یک چیز در صنعت مشخص است که خوردگی دشمن اصلی مخزن ذخیره سازی است و طول عمر آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
در میان رزین لاینینگ ها، برخی از آنها می توانند حتی در برابر مواد شیمیایی با اثر تهاجمی بالا و حتی حلال هایی مانند اتانول، متانول یا استون مقاومت کنند.
بستگی به ویژگی ها، می توان روش های مختلف کاربردی (پاشش، نورد، کشیدن، پاشیدن) را در نظر گرفت. جزئیات را می توان در برگه اطلاعات فنی محصول یا TDS محصول یافت.
سیستم آستر، ترکیبی از محصولات پوشش دهنده با خواص مختلف است.

خوردگی چیست؟

خوردگی یک پدیده طبیعی است که بر اساس قوانین شیمی، متالوژی و الکتریسیته است. در شکل پایه خود، خوردگی را می توان به عنوان تخریب تدریجی مواد در اثر واکنش شیمیایی با محیط آنها توصیف کرد.
خوردگی خواص مفید مواد را از جمله استحکام مواد، شکل ظاهری و نفوذپذیری آن در برابر مایعات و گازها کاهش می دهد.
مخازن ذخیره سازی و سیستم های لوله کشی شرایط عالی را برای تشکیل خوردگی فراهم می کنند. و همچنین عواملی مانند خوردگی جوی، آب و مواد مغذی ، محیط را آماده برای حمایت از رشد میکروبی فراهم می کند.

چگونه خوردگی را مهار کنیم؟

پوشش یا لاینینگ، خوردگی را متوقف می کند. با استفاده مناسب از پوشش های محافظ، خوردگی داخلی را می توان به طور موثر مدیریت و کنترل کرد.
این پوشش ها مانعی بین محصول ذخیره شده و مخزن فولادی تشکیل می دهند و فرآیندی را که باعث خوردگی می شود قطع می کنند. لاینینگ ها جریان الکترون ها را قطع و فرآیند خوردگی را قبل از شروع متوقف می سازند.

خوردگی لوله ها و لاینینگ آنها

پیشنهاد برای مطالعه

پوشش GRP یا فایبر گلاس و مراحل اجرای آن بر روی سطوح مختلف

چگونه یک سطح آماده برای اعمال پوشش محافظ می شود؟

استفاده صحیح از پوشش ها و لاینینگ مخازن مانند لاینینگ FRP، انواع پوشش گلس فیک و یا سرامیک لاینینگ برای جلوگیری از ناپیوستگی (شکستگی یا شکاف در پوشش ها)، ضروری است. این ناپیوستگی ها اغلب نتیجه آماده سازی و اعمال پوشش ضعیف و نامناسب سطح است. برای آشنایی بیشتر با انواع سرامیک لاینینگ ها مطالعه مبحث ” سرامیک لاینینگ ” را پیشنهاد می کنیم.
آماده سازی سطح فولادی به طور صحیح در کنار اعمال صحیح سیستم پوششی می تواند به کاهش تعداد ناپیوستگی ها کمک کند و در عین حال عمر پوشش ها را افزایش دهد.

آماده سازی سطوح برای اجرای لاینینگ

در اینجا متداول ترین پوشش های مخازن یا لاینینگ مخازن را با توجه به بازار و ویژگی های آنها معرفی کرده ایم:

پوشش و لاینینگ پایه اپوکسی

پوشش های مخازن اپوکسی از مواد اپوکسی ساخته شده اند که می توانند در برابر مواد شیمیایی مقاوم باشند. این آسترها می توانند در محیط هایی با دماهای بالا کارایی داشته باشند. همینطور در برابر رطوبت مقاوم است و بدون حلال است. این ویژگی ها این آسترهای اپوکسی را به یک گزینه مناسب برای استفاده در مخازن آب تبدیل می کند.

پوشش و لاینینگ پلی اورتان

پوشش مخازن پلی اورتان انعطاف پذیری خوبی نسبت به دیگر پوشش ها دارند و گفته می شود که برای سازهای بتنی بسیار ایده آل هستند.

پوشش و لاینینگ مخزن وینیل استر

پوشش های مخازن وینیل استر بر پایه رزین وینیل استر و برخی از آنها بالاترین مقاومت را در برابر نفوذ مواد شیمیایی دارند و این امر باعث شده است که در اکثر صنایع شیمیایی کاربرد زیادی پیدا کرده است. برای آشنایی بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله “رزین وینیل استر، بهترین پوشش محافظ مخازن بتنی و فولادی در برابر خوردگی” را مطالعه کنید.

پوشش و لاینینگ مخازن پلی اوره

مواد پلی اوره در صنعت پوشش مخازن نادر است. این پوشش تجاری جدید به شکل ژل مانند و با استفاده از تجهیزات اسپری تخصصی اعمال می شود. پلی اوره انعطاف پذیری و استحکام کاملی را به عنوان پوشش مخزن فراهم می کند. همچنین دارای خاصیت کشیدگی تا 900 درصد است. پوشش های مخازن پلی اوره مقاوم در برابر سایش و بدون حلال هستند.

پوشش و لاینینگ سیمانی

دو نوع متداول آستر سیمانی وجود دارد که شامل پوشش های سیمانی اصلاح شده اپوکسی و پلیمری می شود. این مواد در پوشش مخازن بتنی مورد استفاده در تصفیه آب و به طور ایمن حاوی مواد شیمیایی کاربرد رایج دارند. این پوشش ها برای ضد آب کردن سازه های نگهدارنده یا جمع آوری زیر آب، ایده آل هستند.

پوشش و لاینینگ مخزن روی (ZINC)

پوشش مخازن ساخته شده از روی دارای ماده سیلیکات روی بوده و ضد خوردگی است. افزودنی ها و چسباننده های آن می توانند به عنوان یک ماده ضد آب موثر عمل کنند. این ماده درای سطح گرد و غبار روی با درصد بالایی است.
این پوشش ها غیر متخلخل هستند ولی ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشند. پوشش روی موثر است زیرا مویرگ ها و منافذ را پر می کند. این نوع لاینینگ همچنین می توانند در برابر حلال های قوی مقاومت کنند و می توانند برای مخازن حلال استفاده شوند. اما در برابر بازها و اسیدهای قوی مقاوم نیستند.

پوشش و لاینینگ فولادی ضد زنگ

پوشش های فولادی ضد زنگ از فولاد ضد زنگ جلا داده شده ساخته می شوند. مخازن با این نوع روکش باید به طور منظم با توجه با استاندارد آب تمیز شوند.

شما می توانید با اطمینان از خریدن نوع مناسب مواد پوشش مخزن، مواد شیمیایی را مهار کنید و از نشت مخازن جلوگیری کنید. لاینینگ مخزن متعددی وجود دارد که کارایی های متفاوتی در مقابل جلوگیری از نشت و آلودگی های شیمیایی دارد.

سازگاری مواد در پوشش یا لاینینگ مخازن و لوله ها چه اهمیتی دارد؟

سازگاری مواد کلید طول عمر سطح است. در سیستم های لوله کشی غالبا به علت استفاده از مواد ناسازگار، سطح دچار خرابی هایی میشود.
متاسفانه شناسایی یا پیشگیری از مشکلان ناسازگاری همیشه آسان نیست، زیرا اشتباهات ممکن است در چندین نقطه از عمر لوله کشی رخ دهد. به طور مثال :
– مهندسانی که سیستم را طراحی می کنند، می تواند محصول اشتباهی را مشخص کنند.
– پیمانکارانی که آن را می سازند می توانند مواد اشتباه را جایگزین کنند.
– لوله کش هایی که تعمیرات را انجام می دهند ممکن است مواد اشتباهی را به کار ببرند.
– تولیدکنندگان ممکن است مشخص نکنند چه چیزی با محصولات آنها سازگار است.

در اینجا به برخی از مسائل مربوط به تخریب لوله ها مبتنی بر مواد را بررسی می کنیم و به آنچه می توانید برای کمک به کاهش خطرات خرابی اشاره کنیم.

آیا انتخاب فلزات نامناسب تاثیری در خوردگی سطوح لوله و مخزن دارد؟

آگاهی و توقف ناسازگاری بین مواد بسیار مهم است. هنگامی که فلزات غیر مشابه مانند فولاد و مس در مخزن یا لوله شما کنار هم قرار می گیرند، در یک واکنش الکترونیکی و خوردگی گالوانیکی یکی از فلزات بیشتر دچار خوردگی می شود.
یکی از معروف ترین نمونه های خوردگی گالوانیکی در مجسمه آزادی رخ داد. پوشش آزبست که در ابتدا برای جدا کردن ستون های آهنی سازه از پوسته مسی آن وارد شده بود، متلاشی شد و نیاز به یک بازسازی به صورت عمده داشت.

 

انواع فلزات در لاینینگ مخازن

علائم احتمالی ESC و یا سایر مشکلات ناسازگاری می تواند شامل موارد زیر باشد:

– ترک، فرورفتگی یا تغییر در ظاهر لوله ها (پوسته شدن، تغییر رنگ و غیره)
– لکه های آب یا زیر لوله های در لوله کشی یا روی دیوارها
– طعم فلزی یا تغییر رنگ (قهوه ای یا زرد) که از شیرها می آید
– کاهش ناگهانی فشار آب
– بوی فاضلاب ، که می تواند گازهای خروجی از دریچه ها و لوله های فاضلاب باشد.

به طور متوسط، اکثر سیستم های لوله کشی سالم حداقل 30 سال قبل از شروع خرابی دوام خواهند داشت. سیستم های تخلیه، ضایعات و هواکش شما می تواند چند دهه بیشتر دوام بیاورند. در صورت شک، می توانید از یک متخصص در این زمینه کمک بخواهید تا با استفاده از ارزیابی به شما اطلاعاتی در ارتباط با تعیین زمان و چگونگی اصلاح وضعیت داده شود.

پیشنهاد برای مطالعه

GRP لاینینگ و 21 سوال متداول در ارتباط با آن

5/5 - (14 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert