رابرلاینینگ ، انوع آن و موارد استفاده از آن

رابرلاینینگ برای مخازن

رابرلاینینگ یک پوشش محافظ سطح است که از چندین ورقه پلاستیکی تشکیل شده است. این ورقه ها متناسب با ابعاد و اشکال در کنار هم قرار می گیرند. سپس با استفاده از حرارت این ورقه ها را به سطح زیرین می چسبانند. از لاستیک ها را می توان به عنوان مواد ولکانیز نشده استفاده کرد که سپس ولکانیزه می شود و به صورت گرم چسبانده می شوند.

رابرلاینینگ در کجا استفاده می شود؟

رابرلاینینگ یک ماده پلیمری الاستیک سخت است که برای پوشش سطوح بیرونی یا داخل مخازن، لوله‌ها و غیره استفاده می‌شود. رابر لاینینگ از ورود مایعات به سطح زیرین جلوگیری می کند . این امر موجب جلوگیری از خوردگی و محافظت از سطح می شود. رابرلاینینگ برای جلوگیری از خوردگی، آلودگی مواد، اشتعال و انفجار می تواند استفاده شود.

“لاستیک یا رابر” چیست؟

“لاستیک” به ترکیبات الاستومری اطلاق می شود که از واحدهای مونومر مختلفی تشکیل شده است که پلیمرهایی را تشکیل می دهند که با حرارت پخت شده (ولکانیزاسیون) می شوند.

ترکیب لاستیکی چیست؟

لاستیک از بسیاری از مواد مختلف تشکیل شده است که شامل الاستومر پایه، عوامل ولکانیزاسیون، پرکننده ها و نرم کننده ها می شود. به عنوان مثال، افزودن پرکننده‌ها می‌تواند خواص را تقویت یا اصلاح کند، یا نرم‌کننده اضافی می‌تواند افزایش طول را کاهش دهد.

چرا رابرلاینینگ انعطاف پذیر است و خاصیت الاستیکی دارد؟

یک پلیمر یک مایع بسیار چسبناک یا یک جامد الاستیک (به عنوان مثال لاستیک) در نظر گرفته می شود. زنجیرهای پلیمری در لاستیک طبیعتاً بسیار طولانی و انعطاف‌پذیر هستند و می‌توانند حول محور خود بچرخند که منجر به توده‌ای از زنجیره‌های درهم تنیده می‌شود.

بیشتر بخوانید:   پوشش فایبر گلاس GRP  چیست؟ کاربردها و مزایای آن

هنگامی که تغییر شکل لاستیک رخ می دهد، این زنجیرهای در هم پیچیده با آزاد شدن نیرو باز می شوند و پس می زنند. بنابراین، بازگشت الاستیک یا رفتار لاستیکی به دلیل انحراف زنجیره‌های پلیمری بلند و انعطاف‌پذیر امکان‌پذیر است، که به لاستیک اجازه می‌دهد تا این حد انعطاف‌پذیر باشد.

رابرلاینینگ برای مخازن

مواد سازنده رابرلاینینگ ها چیست؟

الاستومر جزء اصلی رابرلاینینگ است و به منظور به دست آوردن خواص فیزیکی خاص در محصول نهایی انتخاب می شود. نرم کننده ها، مانند روغن ها و نرم کننده ها، لاستیک را برای کمک به عملیات اختلاط یا قالب گیری اصلاح می کنند.

گوگرد یکی از پرمصرف‌ترین مواد ولکانیزه‌کننده برای ترویج اتصالات عرضی است که برای کاهش زمان پخت و افزایش خواص فیزیکی استفاده می‌شود. کربن سیاه یکی از رایج ترین پرکننده ها است زیرا ساختار مولکولی را تقویت می کند. مواد ضد تخریب، مانند آنتی اکسیدان ها و آنتی اوزون ها، فرسودگی محصولات لاستیکی را به تاخیر می اندازند. روان کننده ها، رنگ ها یا هر ماده متفرقه دیگری نیز ممکن است اضافه شود.

انواع رابرلاینینگ

رابرلاینینگ طبیعی

رابرلاینینگ نرم طبیعی مقاومت خوبی در برابر اکثر مواد شیمیایی معدنی به جز عوامل اکسید کننده قوی ایجاد می کند. لاستیک با مقاومت سایشی استثنایی به تغییرات حرارتی فلز بسیار خوب پاسخ می دهد.

 

مزایا تحت تأثیر تغییرات سرد یا سریع دما قرار نمی گیرد
مقاومت شیمیایی عمومی خوب در محدود کردن دما
عالی در برابر سایش و پارگی
معایب در برابر روغن مقاوم نیست
مقاوم در برابر شعله نیست
مقاومت ضعیف در برابر ازن، نور خورشید و آب و هوا
محدود به 120 درجه فارنهایت (ذخایر ویژه -150 درجه فارنهایت).
کاربرد مخازن نگهداری مواد شیمیایی
قطره، همزن
لیوان، ویبراتور، سیکلون، فن، پمپ، لوله و اتصالات و غیره
بیشتر بخوانید:   اپوکسی گلس فلیک و حفاظت از مناطق پاشش آب تاسیسات دریایی

 

رابرلاینینگ کلروبوتیل

پوشش کلروبوتیل مقاومت خوبی در برابر اسیدها و محلول های سوزاننده و مقاومت برتر در برابر ازن دارد. تحت تأثیر تغییرات سرد یا سریع دما قرار نمی گیرد. مثال استفاده: مخزن اسید فسفریک و مخزن هیپوکلریت سدیم. کلروبوتیل تا دمای 200 درجه فارنهایت برای اکثر اسیدهای دارای حرارت مقاوم است.

مزایا مقاومت در برابر دماهای بیشتر از 200 درجه فارنهایت
تحت تأثیر تغییرات سرد یا سریع دما قرار نمی گیرد
مقاومت خوب در برابر ازن، نور خورشید و پیری
مقاومت خوب در برابر نفوذ مواد شیمیایی
معایب در برابر روغن مقاوم نیست
مقاوم در برابر شعله نیست
کاربرد برای ذخیره سازی و پردازش اسید هیدروفلوئوریک
ضایعات اسیدی مخلوط
مخازن ذخیره سازی و حمل و نقل با هیپوکلریت سدیم
شیرآلات و سایر تجهیزات شیمیایی و حرارتی با شرایطی که نیاز به پوشش خاصی دارند

 

رابرلاینینگ هیپالون

پوشش هیپالون در برابر غلظت های بالای اسید سولفوریک، ازن و سایش مقاومت خوبی دارد.

 

مزایا مقاوم در برابر روغن
مقاومت در برابر دماهای بیشتر از 200 درجه فارنهایت
تتحت تأثیر تغییرات سرد یا سریع دما قرار نمی گیرد
مقاوم در برابر شعله، نمی سوزد
مقاومت عالی در برابر ازن، نور خورشید و هوا
مقاومت عالی در برابر نفوذ شیمیایی
مقاومت عالی در برابر سایش
معایب بسیار گران
اعمال کردن مشکل است
کاربرد مخازن آبکاری کروم
اسید سولفوریک قوی
اسید نیتریک و هیدروفلوریک (ترشی محلول فولاد ضد زنگ).
بیشتر بخوانید:   پوشش فایبر گلاس FRP چست، کاربردها و مزایای آن

 

ولکانیزاسیون رابرلاینینگ چیست؟

زنجیره‌های پلیمری بلند و انعطاف‌پذیر رابرلاینینگ ، هنگامی که گرم می‌شوند، با عوامل ولکانیزکننده واکنش داده و ساختارهای سه‌بعدی را تشکیل می‌دهند. این عوامل ولکانیزه کننده (معمولاً گوگرد یا پراکسید) برای تسهیل اتصال عرضی شیمیایی زنجیره های پلیمری ضروری هستند. هنگامی که لاستیک ولکانیزه شد، خواص فیزیکی افزایش یافته و ترکیب در برابر زوال مقاومت بیشتری دارد.

مجموعه فشرده سازی و بازیابی رابرلاینینگ چیست؟

ویژگی بازیابی رابرلاینینگ، اندازه گیری توانایی الاستومر برای بازگشت به شکل اولیه خود پس از حذف نیروی فشاری است. عدم بازگشت به شکل اولیه خود پس از فشرده سازی شرایطی است که “مجموعه فشرده سازی” نامیده می شود.

تفاوت بین ترموست و ترموپلاستیک چیست؟

یکی از روش های طبقه بندی مواد پلیمری بر اساس خواص فیزیکی در دماهای بالا است. پلیمرهای ترموست در حضور گرما به طور دائمی “سخت” می شوند و در حضور گرمایش بعدی نرم نمی شوند.

یک ماده ترموپلاستیک هنگام گرم شدن نرم می شود (و در نهایت مایع می شود) و وقتی سرد می شود سخت می شود. این فرآیند بر خلاف پلیمرهای ترموست که در آن فرآیند غیرقابل برگشت است، برگشت پذیر و قابل تکرار است.

همچنین پلیمرهای ترموست دارای خواص مکانیکی، حرارتی و شیمیایی برتر و همچنین پایداری ابعادی بهتری نسبت به ترموپلاستیک ها هستند. به همین دلیل است که قطعات ترموست (لاستیکی) معمولاً برای کاربردهای آب بندی ترجیح داده می شوند.

5/5 - (3 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert