رزین وینیل استر چیست؟ مزایا، معایب و کاربردهای آن

رزین وینیل استر چیست؟ مزایا، معایب و کاربردهای آن

از پوشش رزین وینیل استر در تعدادی از کاربردهای صنعتی از پردازش شیمیایی، تصفیه آب و کنترل آلودگی هوا تا فرآوری مواد معدنی استفاده می شود. این نوع پوشش رزینی مقاومت در برابر خوردگی بی‌نظیری را در مخازن، دودکش‌ها، لوله‌ها، اسکرابرها و سایر اجزای پلاستیکی تقویت‌شده با فایبرگلاس (FRP) ارائه می‌کند. دوام استثنایی، مقاومت در برابر حرارت بالا و حداقل نیازهای تعمیر و نگهداری، پوشش های وینیل استر رزین را برای اکثر محیط های صنعتی چالش برانگیز عالی می کند. برای آشنایی بیشتر با این پوشش رزینی تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

رزین وینیل استر چیست؟

وینیل استر یک پوشش پوشش مبتنی بر رزین با مقاومت شیمیایی، حرارتی و مکانیکی تخصصی است. اغلب، پوشش های وینیل استر به صورت دستی یا اسپری اعمال می شوند و می توانند در رنگ های مختلف مشخص شوند. برخی از انواع شامل براق، خود تراز و پوشش غلتکی هستند.

رزین‌های وینیل استر استحکام، مقاومت در برابر خوردگی و دوام را افزایش می‌دهند و در طیف گسترده‌ای از کاربردها استفاده می‌شوند.

از پوشش رزین وینیل استر در چه مواردی استفاده می شود؟

از این نوع پوشش برای حفاظت لایه ها و سازه های فولادی یا بتنی استفاده می شود. لاینرهای رزین وینیل استر که از مواد مقاوم در برابر مواد شیمیایی تشکیل شده است، مقاومت بسیار خوبی در برابر قلیایی ها، اسیدها و طیف وسیعی از مواد شیمیایی ایجاد می کنند. به طور عمده در پوشش مخازن فولادی و مخازن بتنی آب و فاضلاب استفاده می شود، بسیاری از مشتریان، این پوشش را به دلیل هزینه کم و سهولت نصب آن انتخاب می کنند.

رزین وینیل استر پوشش محافظ سطح

 

رزین وینیل استر در کجا باید استفاده شود؟

پوشش رزین وینیل استر با مقاومت شیمیایی فوق‌العاده‌اش برای محافظت از سازه‌های بتنی و فلزی که در معرض حملات شدید شیمیایی، حرارتی یا مکانیکی قرار دارند، طراحی شده است.

پوشش های رزین وینیل استر را در مخازن، مجاری، لوله‌ها، دودکش‌ها و غیره نصب و تعمیر می‌کند.

مواد شیمیایی مورد استفاده در تاسیسات صنعتی می تواند شامل طیف وسیعی از اسیدها و قلیاها در غلظت های مختلف و همچنین حلال ها و سایر مواد باشد. با استفاده از رزین وینیل استر و ملات های ضد اسید می توان از سطوح این صنایع در برابر خوردگی محافظت کرد.

حفاظت مناسب از کف، مخازن و دیوارها برای به حداقل رساندن هزینه های تعمیر یا تعویض مکرر و زمان خرابی مرتبط در تولید بسیار مهم است.

چه زمانی باید از رزین وینیل استر استفاده کرد؟

از این پوشش اغلب به عنوان یک پوشش محافظ مخزن استفاده می شود. این پوشش می تواند به عنوان جایگزینی برای آجرهای اسیدی استفاده شود و برای استفاده به عنوان پوشش مخازن و مناطق ثانویه که اسیدهای بسیار داغ و خورنده (تا دمای 150 درجه سانتیگراد) را در خود نگه می دارند، ایده‌آل است.

رزین های وینیل استر که به طور گسترده برای تولید مخازن، لوله ها و سایر اجزای مقاوم در برابر خوردگی استفاده می شود.

پیشنهاد برای مطالعه

رزین های وینیل استر چیست؟

مزایای پوشش رزین وینیل استر چیست؟

 مقاومت شیمیایی عالی در برابر مواد خورنده

وینیل استر برای حداکثر مقاومت در برابر بیشتر سوخت ها، بخارات و مواد شیمیایی فرموله شده است. همچنین در برابر مواد خورنده قوی و حلال ها مقاومت خوبی دارد.

رزین وینیل استر پوشش محافظ سطح

 

مقاومت حرارتی بالا

وینیل استر در دماهای بالا می تواند از خود مقاومت نشان دهد و پوسته پوسته نشود.

پوشش های وینیل استر بادوام هستند

پوشش های وینیبل استر دارای استحکام و مقاومت بالا در برابر خوردگی هستند. همچنین  دارای مقاومت ضربه ای عالی و تنش کششی بالا است. این عوامل باعث می شود که طول عمر پوشش افزایش پیدا بکند و بادوام بشود.

این پوشش برای  تقویت الیاف شیشه در دسترس هستند.

می توان با استفاده از پوشش رزین وینیل استر، الیاف شیشه ای برای مقاوم سازی را تقویت کرد. اینکار باعث افزایش مقاومت الیاف در برابر عوامل مخرب می شود.

یک جایگزین خوب برای آجر ضد اسید است.

از این پوشش ها می توان به جای آجرهای ضد اسید در سرامیک لاینینگ استفاده کرد. با توجه به اینکه نصب و اعمال پوشش رزینی بسیار ساده تر است، این روش جایگزین خوبی برای آجرهای ضد اسید است.

می توان از این رزین بر روی سطوح فولادی و بتنی استفاده کرد

با توجه به مشخصات رزین وینیل استر، می توان بر روی هر دو نوع سطح بتن و فولاد از آن استفاده کرد. این مزیت باعث می‌شود کاربرد این رزین نسبت به دیگر رزین ها بیشتر بشود.

رزین وینیل استر پوشش محافظ سطح

ویسکوزیته پایین و سهولت نصب و مناسب برای تزریق خلاء

وینیل استر ویسکوزیته کمی دارد، برای همین اجرای پوشش آسان تر می شود. می توان با استفاده از اسپری، غلتک و ماله، پوشش را به آسانی و سهولت روی سطح اجرا کرد.

معایب رزین وینیل استر چیست؟

این پوشش بوی قوی دارد و بنابراین باید در مناطقی با تهویه مناسب استفاده شود.

اگرچه سریع سطح را ترمیم می کند، اما کار باید زمانی شروع شود که بوی آن کاملاً از بین برود، زیرا در صورت استنشاق می‌تواند باعث آسیب شود.

در چه صنایعی از رزین وینیل استر چیست؟

  • کارخانه های تولید مواد شیمیایی و مناطق ذخیره سازی
  • تصفیه خانه های زباله
  • کارخانه های خمیر و کاغذ
  • امکانات تکمیل فلز
  • نیروگاه های تولید برق
  • انبارهای ذخیره نفت و گاز
  • در حوزه نفت شیمیایی
  • بخش دریایی و صنایع شیمیایی و پتروشیمی
  • پوشش فایبرگلاس مخازن
  • و …

پیشنهاد برای مطالعه

کاربردهای پوشش های پلیمری با رزین پلی استر چیست؟

4.8/5 - (5 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert