یکی از پر کاربردترین تاسیسات مورد استفاده در سیستم های تصفیه آب و فاضلاب، مخازن بتنی آب و فاضلاب هستند. همچنین تقریبا تمامی سازه های موجود در تصفیه خانه های بزرگ آب و فاضلاب را مخازن بتنی تشکیل می‌دهند. اهمیت فراوان تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب به دلیل نقش پررنگ آن­ها در انتقال و ذخیره آب و دفع و تصفیه فاضلاب می باشد. انتخاب روش بهینه برای تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب در برابر آسیب­‌هایی هم­چون خوردگی، سایش، فرآیند انجماد و ذوب شدن و … به منظور حفظ امنیت و کارایی آن­ها در عین اقتصادی بودن، همواره چالشی جدی برای مهندسین بوده­ است و باید توسط کارشناسان با تجربه و متخصص در این زمینه انجام شود.

مقاوم سازی مخازن بتنی
آسیب دیدگی مخزن بتنی

انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب :

 • خوردگی آرماتور
 • خوردگی بتن
 • ترک خوردگی بتن به دلیل فرآیند مکرر انجماد و ذوب شدن
 • انقباض و جمع­ شدگی بتن و در نتیجه ایجاد ترک در مخزن بتنی

متخصصین تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب، برای انواع آسیب و خرابی مخازن بتنی آب و فاضلاب ذکرشده، راهکار و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می­‌کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت افزیر

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب باید بتواند راهکارها و محصولاتی را ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­ های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده­‌باشد.

مالکین و مجریان مخازن بتنی، چند گزینه برای تعمیر، تقویت و مقاوم سازی مخازن بتنی در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب دارند. تعمیر و تقویت جزئی یا کلی یک مخزن بتنی آب و فاضلاب، زمان زیاد عدم سرویس­ دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیادی را تحمیل می­‌کند. برخلاف دیگر مصالح، لایه‌های مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت افزیر دچار خوردگی نمی­‌گردند و یک راه­‌حل بلندمدت برای تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب محسوب می­‌شوند. به کمک روش نوین و تطبیق­‌پذیر مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRPشرکت CTech-LLC آلمان می­‌توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش­های قدیمی و سنتی تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن بتنی آسیب‌دیده در اثر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب را به انجام رساند.

از حدود 20 سال قبل، این روش­ تحت عنوان روش تقویت و مقاوم سازی به کمک مصالح کامپوزیت­ پلیمری (FRP) موردتوجه قرار گرفته­‌است. در این روش از لایه­ های کامپوزیت پلیمری با الیاف شیشه (GFRP)، کربن (CFRP) و یا آرامید (AFRP) استفاده می­‌شود.

 • روش تر(Wet Layup)

در روش رایج اجرای انواع لایه های مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP که به نام Wet-layup مشهور است، نیاز به نیروهای متخصصی است تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین ­(Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته می­ کنند و به سطح بیرونی مخزن بتنی چسبانده می­‌شود. این فن نیازمند نیروی کار ماهر در زمینه تعمیر و جلوگیری از آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب است تا اطمینان حاصل شود که فیبرها به صورت صحیح قرار گرفته و هیچ گونه حباب هوایی در زیر این پوشش ­ها وجود ندارد تا تعمیر و مقاوم سازی در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب به درستی انجام گردد.

مقاوم سازی مخزن بتنی
مقاوم سازی مخزن بتنی با الیاف FRP

 • استفاده از محصولات FRP پیش ­عمل­ آوری ­شده (Precured)

محصولات FRP پیش ­عمل ­آوری شده (Precured) با کنترل کیفیت و یکنواختی بیشتری تولید می­‌شوند. تا حدودی به دلیل نسبت فیبر به رزین بیشتر، این محصولات در مقایسه با همتایان خود که به روش تر (Wet-layup) تولید می­‌گردند، مقاومت و سختی بیشتری را نشان می‌­دهند. این ورقه­ ها(Laminate) توسط اپوکسی به سطح خارجی المان موردنظر چسبانده می شوند.

گرچه این نوارهای ورقه‌­ای (Laminate) نسبت به روش تر Wet-layup اجرای آسان­تر و نیز مقاومت بیشتری دارند اما به دو دلیل زیر، استفاده و کاربرد آن­ها در تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب محدود می­‌شود:

 • یک­ جهته بودن آن­ها سبب شده ­است که فقط در موارد معدودی برای تقویت برشی به­ کار بروند و بیشتر برای تقویت خمشی استفاده شوند.
 • سختی زیاد این نوارهای ورقه­‌ای (Laminate) سبب شده­ است که نتوان آن­ها را به صورت دایره­ هایی با قطر کمتر از 750 میلی‌­متر درآورد.

هم­چنین روش­ها و تجهیزات کنونی این اجازه را به ما نمی­‌دهند تا نوارهای ورقه­‌ای (Laminate) با ابعاد بزرگ­تر تولید کنیم که از نظر کاربری متفاوت هستند. بنابراین وجود چنین نقایص و کمبودهای در مورد نوارهای ورقه­‌ای (Laminate) غیرقابل چشم پوشی می ­نماید.

روش نوین تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب به کمک لایه‌های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

بسیاری از سازه‌­ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند. فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش­های حلقوی را ایجاد می­ کند که به دیواره جانبی این­گونه مخازن بتنی وارد می­‌شود. مقدار این تنش­ها در پایه مخزن بتنی آب و فاضلاب حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می‌­یابد. آسیب و خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب سبب کاهش سطح مقطع المان­‌های تقویت کننده در مخازن بتنی می‌­شود. این امر سبب افزایش تنش­های محیطی می­‌شود و باید هرچه سریع­تر اقدامات مربوط به تعمیر و تقویت مخزن بتنی آب و فاضلاب انجام شود.

به طور کلی هدف از تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب با مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر را می­توان موارد زیر برشمرد:

 • افزایش مقاومت مخزن
 • افزایش مقاومت برشی
 • کنترل ترک
 • آب بندی و عایق نمودن
 • مقاوم سازی در برابر خوردگی مخازن بتنی آب و فاضلاب
 • مقاوم سازی در برابر حملات مواد شیمیایی
 • افزایش عمر و دوام

هزینه تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب

واحد تعمیر و تقویت مخازن بتنی در برابر خوردگی آب و فاضلاب شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­‌باشد.

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­های تعمیر و تقویت مخازن بتنی آب و فاضلاب و به خصوص استفاده از لایه‌های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر کافی است با متخصصین ما در تماس باشید.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط