استفاده از گروت اپوکسی در صنایع نفت و گاز

استفاده از گروت اپوکسی در صنایع نفت و گاز
 • تحریریه مقاوم‌سازی افزیر
 • بتن
 • مدت زمان خواندن مقاله: 8 دقیقه
 • 0 نظر
 • شناسه مقاله: 31218

راه حل‌های اجرای گروت اپوکسی با کیفیت بالا برای نصب و تثبیت ایمن تجهیزات و سازه‌های اکتشافی نفت و گاز در داخل و خارج از ساحل حیاتی می‌باشد. طیف گسترده‌ای از گروت‌های اپوکسی موجود است که از نظر مقاومت اتصالی، مقاومت شیمیایی و عملکرد تراز گروت‌های سیمانی سنتی‌تر فراتر می‌رود. خطوط لوله به دلایل متعددی دچار آسیب می شود که با استفاده از گروت های اپوکسی می توان این عیوب را بر طرف نمود. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و با کاربرد و نحوه انتخاب اپوکسی آشنا شوید.

این صنعت از خطوط لوله فولادی کربنی به عنوان عنصر اساسی حمل و نقل نفت خام و گاز استفاده می‌کند. خطوط لوله به دلیل عوامل متعددی از جمله آسیب شخص ثالث، عیوب مصالح، نیروهای طبیعی و خوردگی در معرض تخریب قرار دارند. خراب شدن خطوط لوله زیرزمینی به دلیل خوردگی می‌تواند منجر به خرابی های جدی خط لوله مانند نشت و انفجار شود. از این رو، روش‌هایی برای ترمیم چنین آسیب هایی به منظور افزایش دوام خطوط لوله وجود دارد. از گروت اپوکسی برای تعمیر خارجی خط لوله استفاده می‌شود. ابتدا ارزیابی عیوب باید توسط اپراتورهای خط لوله تکمیل تا بهترین گزینه برای تکنیک های تعمیر ایجاد شود. انتخاب مصالح مناسب به جلوگیری از خرابی سازه‌های خط لوله در آینده به دلیل انتخاب نامناسب مواد پرکننده کمک می‌کند.

گروت پایه اپوکسی چیست؟

ساده‌ترین تعریف این است که گروت اپوکسی فضای خالی بین فولاد و بتن را در سازه یا پایه ماشین‌آلات پر می‌کند تا تثبیت شود.
گروت اپوکسی به یک گزینه محبوب برای بسیاری از کاربردها می باشد. گروت اپوکسی از رزین اپوکسی و سخت کننده با سنگدانه مهندسی شده برای برآوردن مشخصات مورد نظر ساخته می‌شود. محلول‌های گروت اپوکسی مزایای متعددی نسبت به گروت‌های پایه سیمانی دارند.
بر خلاف گروت سیمانی، گروت اپوکسی غیر متخلخل است که آن را ضد آب می‌کند. همچنین در برابر لکه، سفیدک و کپک بسیار مقاوم می‌باشد. همچنین در هنگام عمل آوری بسیار سخت و بادوام است. با فرموله شدن دقیق بدون سیلر با قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی خشن مقاومت می‌کند. این اپوکسی برای بسیاری از کاربردهای صنعتی و تجاری نیز ایده آل است.

گروت اپوکسی - مقاوم سازی افزیر

گروت سیمانی یا گروت اپوکسی، کدام بهتر است؟

این ماده بسیار بادوام است و تقریباً ضد لک است. گروت سیمانی معمولی ضد آب نیست، بنابراین بر خلاف آن، در صورت خیس شدن می‌تواند آب را جذب کند و به راحتی لکه دار شود. این محصول از دو رزین مختلف مخلوط شده با یک پرکننده ساخته می‌شود و آن را ضد آب می‌کند. می‌توان گفت که اجازه ورود آب به واکنش نمی‌دهد و با حضور آب در پیرامون آن اختلالی در عملکرد گروت با کاربرد زیر دریا ایجاد نمی‌شود.
دارای مقاومت مکانیکی و چسبندگی بالایی می‌باشد و برای آب‌بندی سازه‌های بتنی در زیر دریا نیز مناسب است. دارای روانی نسبی بالایی می‌باشد که امکان پمپ پذیری آن را افزایش می‌دهد. گیرش اولیه این محصول بسیار سریع می‌باشد.
اپوکسی هم‌چنین در برابر روغن و مواد شیمیایی مقاوم است و برای استفاده در کاربردهایی که تماس با مواد شیمیایی اجتناب ناپذیر است، گزینه‌ای عالی است. گروت در هنگام برخورد با مواد شیمیایی یا روغن منقبض، منبسط، تاب و خورده نمی‌شود.

پیشنهاد برای مطالعه

گروت سیمانی یا گروت اپوکسی کدام انتخاب مناسب تری می‌باشد

از گروت پایه اپوکسی برای چه کاربرد‌های آبی استفاده می‌شود؟

مناطقی که نیاز به تزریق زیر سطح آب و پیوند غیر حساس به رطوبت به بستر بتنی دارند مانند:

 • تعمیر شمع های اسکله
 • بیس پلیت ماشین آلات
 • ریل های جرثقیل و فاصله‌های تنگ
 • کاربردهای تزریق و تعمیر خارجی
 • سازه های پوششی (مانند رمپ قایق) که توسط تغییرات جزر و مدی در طول کاربری تأثیر می‌گذارد.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با دیگر کاربرد ها و گروت ریزی بیس پلیت ماشین آلات سنگین مطالعه مقاله “گروت ریزی بیس پلیت ماشین آلات سنگین” را پیشنهاد می کنیم.

تزریق اپوکسی- مقاوم سازی افزیر

گروت اپوکسی چه نقاط قوت و مزایایی دارد؟

 •  مقاومت اولیه و نهایی بالا
 •  مقاومت اتصالی بالا به سطح فولاد و بتن
 • به راحتی از طریق تجهیزات مناسب پمپاژ می شود
 • جابه‌جایی آسان آب
 • مقاومت شیمیایی عالی در برابر روغن‌ها، اسیدهای معدنی، آب دریا، سوخت‌ها و محلول‌های قلیایی
 • مقاومت در برابر لرزش و بارهای دینامیکی بالا
 • بدون حلال – بدون انقباض

کاربرد گروت پایه اپوکسی در صنایع نفت و گاز

سازه‌های نفت و گاز دریایی با پایه‌هایی طراحی شده‌اند که در برابر نیروهای طبیعت، مانند شرایط قدرتمند اقیانوس، مقاومت می‌کنند.
سازه‌های دریایی معمولاً با پایه‌های شمع و گروت ساخته می‌شوند. شمع‌ها از طریق پایه‌های سازه به بستر دریا هدایت و یک فضای خالی بین شمع و پایه ایجاد می‌کنند. فضای خالی با گروت پر می‌شود و آب را جابجا می‌کند. پس از عمل آوری گروت، شمع و پایه را به هم چسبانده، که خود باعث افزایش مقاومت می‌شود. ویژگی های گروت اپوکسی آن را به گزینه ای ایده آل برای کاربردهای دریایی تبدیل می‌کند.
گروت اپوکسی نیز برای گروت ریزی زیر بیس پلیت ماشین آلات سنگین و ایجاد سطح کار ایمن و پایدار برای تجهیزات استفاده می‌شود. برخلاف گروت سیمانی که ممکن است در اثر ضربه ارتعاشی ترک بخورد، گروت اپوکسی ارتعاشات را از بین می برد و باعث انتقال بار مناسب بین پایه و صفحه بیس  می‌شود.
این محصول نیز برای نصب بیس پلیت که تجهیزات و ماشین آلات سنگین را به کف متصل می‌کنند استفاده می‌شود. گروت اپوکسی بین این لایه‌ها به انتقال بار کمک و در عین حال صفحات را هم تراز نگه می‌دارد. در صورت نصب مناسب، عملکرد عالی ارائه و در برابر گرما و مواد شیمیایی بهتر از گروت سیمانی مقاومت کند.

گروتینگ نفت و گاز-مقاوم سازی افزیر

نحوه انتخاب گروت اپوکسی نفت و گاز

انتخاب گروت اپوکسی برای کاربردهای نفت و گاز باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • مقاومت در برابر شرایط محیطی شدید، مانند دماهای بسیار بالا و بسیار پایین
 • مقاومت در برابر خستگی
 • مقاومت شیمیایی
 •  عدم خورندگی

گروت اپوکسی با این ویژگی ها امنیت، پایداری و تراز طولانی مدت را تضمین می‌کند. همچنین پس از انتخاب گروت مورد نظر، می توانید با استفاده از نرم افزار محاسبه گر آنلاین مقدار مورد نیاز گروت را متناسب با شرایط اجرایی پروژه خود محاسبه کنید.

کاربرد اپوکسی برای نفت- مقام سازی افزیر

جمع بندی

به طور کلی گروت‌‌ها به سه دسته اپوکسی، پلیمری و سیمانی دسته بندی می‌شوند. انتخاب نوع گروت بر اساس نوع پروژه و موقعیت آن می‌تواند متفاوت ‌باشد. همچنین برای صنایع نفت و گاز در دریا از رزین، سخته کننده‌ها، افزودنی‌های ویژه و افزودنی‌های ضد شستشو برای پر کردن فضاهای خالی در زیر آب و تعمیرات ساختاری در محیط‌های دریایی استفاده می‌شود. به طور کلی گروت‌های اپوکسی راه حل ایده آلی هستند. انواع گروت‌های موجود در بازار بر اساس مدل و ماده اولیه به صورت زیر می‌باشند:

یک تولید کننده و توزیع کننده با تجربه می‌تواند به شما در انتخاب مناسب ترین گروت اپوکسی کمک کند. شرکت افزیر متعهد می‌باشد که خدمات بی نظیر و محصولات با بالاترین کیفیت را به مشتریان خود ارائه دهد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گروت‌های اپوکسی برای کاربردهای نفت و گاز، با کارشناسان افزیر در تماس باشید.

پیشنهاد برای مطالعه

گروت‌ چیست؟ کاربردها و انواع آن

سوالات متداول

به چه دلیل از گروت اپوکسی برای برطرف نمودن عیوب خطوط لوله استفاده می‌شود؟

طیف گسترده‌ای از گروت‌های اپوکسی موجود است که از نظر مقاومت اتصالی، مقاومت شیمیایی و عملکرد تراز گروت‌های سیمانی سنتی‌تر فراتر می‌رود. خطوط لوله به دلایل متعددی دچار آسیب می شود که با استفاده از گروت های اپوکسی می‌توان این عیوب را بر طرف نمود.

چه ویژگی‌های سبب شده که گروت اپوکسی به گزینه ایده آل برای کاربردهای صنعتی و تجاری تبدیل شود؟

بر خلاف گروت سیمانی، گروت اپوکسی غیر متخلخل است که آن را ضد آب می‌کند. همچنین در برابر لکه، سفیدک و کپک بسیار مقاوم می‌باشد. در هنگام عمل آوری بسیار سخت و بادوام است. با فرموله شدن دقیق بدون سیلر با قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی خشن مقاومت می‌کند. این اپوکسی برای بسیاری از کاربردهای صنعتی و تجاری نیز ایده آل است.

آیا از گروت اپوکسی برای سازه‌های آبی می‌توان استفاده نمود؟

این ماده بسیار بادوام است و تقریباً ضد لک است. از دو رزین مختلف مخلوط شده با یک پرکننده ساخته می‌شود و آن را ضد آب می‌کند. می‌توان گفت که اجازه ورود آب به واکنش نمی‌دهد و با حضور آب در پیرامون آن اختلالی در عملکرد گروت با کاربرد زیر دریا ایجاد نمی‌شود. هم‌چنین دارای مقاومت مکانیکی و چسبندگی بالایی می‌باشد و برای آب‌بندی سازه‌های بتنی در زیر دریا نیز مناسب است.

نحوه اجرای گروت اپوکسی برای سازه‌های دریایی به چه صورت می‌باشد؟

سازه‌های دریایی معمولاً با پایه‌های شمع و گروت ساخته می‌شوند. شمع‌ها از طریق پایه‌های سازه به بستر دریا هدایت و یک فضای خالی بین شمع و پایه ایجاد می‌کنند. فضای خالی با گروت پر می‌شود و آب را جابجا می‌کند. پس از عمل آوری گروت، شمع و پایه را به هم چسبانده، که خود باعث افزایش مقاومت می‌شود.

عملکرد گروت اپوکسی برای نصب بیس پلیت تجهیزات و ماشین آلات سنگین به چه صورت می‌باشد؟

گروت اپوکسی بین این لایه‌ها به انتقال بار کمک و در عین حال صفحات را هم تراز نگه می‌دارد. در صورت نصب مناسب، عملکرد عالی ارائه و در برابر گرما و مواد شیمیایی بهتر از گروت سیمانی مقاومت کند.

5/5 - (4 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert