انواع مش و توری فایبرگلاس و کاربرد آن

انواع مش و توری فایبرگلاس و کاربرد آن

در سال های اخیر استفاده از مش و توری فایبرگلاس در صنعت ساخت وساز، به سرعت در حال افزایش است. اما گستردگی و تنوع این مش و توری فایبرگلاس، باعث سردگمی افراد برای انتخاب مش متناسب با نیاز آن ها شده است و در عین حال بکاربردن اصطلاحات گوناگون برای مش ها، نشان دهندۀ تنوع بالای این محصولات و دشوار بودن انتخاب مش فایبرگلاس مناسب است. در این مقاله به تفضیل در مورد انواع مش فایبرگلاس و مصارف توری فایبرگلاس خواهیم پرداخت .
به طور عمده تمایز مش‌ و توری فایبرگلاس بر اساس سه عنصر است:

  • ماهیت فیبری الیاف (انواع مختلفی از الیاف شیشه وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد)
  • کمیت و کیفیت الیاف شیشه
  • اندازه چشمه مش و توری فایبرگلاس

نصب توری فایبرگلاس روی دیوار

مش‌ فایبرگلاس عمدتاً به عنوان تقویت کننده برای ساختمان‌های بنایی قدیمی، ساخت ساختمان های جدید و بازسازی ساختمان ها، به ویژه برای سیستم‌های عایق حرارتی، تسطیح دیوارها، همچنین به عنوان وال مش در پایدارسازی دیوار و یا در مقاوم سازی لرزه ای دیوارها استفاده می شود.
توری مش فایبرگلاس علاوه بر مقاوم سازی سازه، برای یکپارچه سازی عناصر ثانویه مانند کف و سقف، حفظ المان از شکستگی یا تقویت دیوارهای جداساز مانند دیوارهایی که عملکرد ضد واژگونی دارند، استفاده می شود.
مش‌های فایبرگلاس به دو نوع سازه ای و غیر سازه ای تقسیم می شوند که به عنوان های مختلف استفاده می شود؛

  • ضد ترک ونگهدارندۀ اندودکاری
  •  عایق کاری
  •  پوشش های آب بندی مایع

پیشنهاد برای مطالعه

توری فایبرگلاس چیست؟

در این قسمت قصد داریم به انواع مش فایبرگلاس بر مبنای کاربرد رایج آن‌ها بپردازیم.

عملکرد سازه ای مش و توری فایبرگلاس

بکار بردن مش فایبرگلاس در مواقعی که به مقاومت مکانیکی بیش از حد معمول نیاز داریم (مانند ایوان ها، آتریوم ها، راهروها، زیرزمین های ساختمان های نزدیک به مناطق دارای تردد وسایل نقلیه) یا صرفاً برای مقاوم سازی قرنیزهای قسمت های زیرین بنایی، بسیار عالی است. از یک توری فایبر گلاس نیمه سخت و یا سخت با گرماژ بالا استفاده کنید:

توری فایبرگلاس در دیوار سازه‌ای
مش فایبر گلاس مقاوم به قلیا با گرماژ 490، 700 یا 980 گرم بر متر مربع برای بازسازی، تثبیت و مقاوم سازی عناصر سازه ای مناسب است. مناسب ترین ماتریس مش فایبرگلاس با توجه به نوع تکیه گاه تعیین می گردد.

مش فایبر گلاس E با گرماژ 345 گرم بر متر مربع با استفاده از روکش رزین ضد قلیایی ویژه، در بازسازی ها کاربرد دارد. از این مش برای مقاوم سازی ساختمان بنایی، ساختمان سنگی و سازه های باربر آسیب دیده در اثر زلزله استفاده می شود.همچنین این مش برای مقاوم سازی سازه های با اهمیت زیاد نیز مناسب است.
مش فایبرگلاس AR مقاوم در برابر قلیا با گرماژ225 گرم بر متر مربع برای مقاوم سازی سازه ای سنگ، آجر و مصالح بنایی مخلوط استفاده می شود. این توری های فایبر گلاس به ویژه برای ترمیم میراث تاریخی-بنایی مناسب هستند.

کنترل ترک و نگهدارنده اندود کاری با مش و توری فایبرگلاس

در هنگام سیمان کاری یا گچ کاری با مش فایبرگلاس، باید به مشکلات انقباضی، ترک خوردگی ملات ها و روکش های اعمال شده در لایه ها توجه داشت. ترک خوردگی می تواند یکپارچگی سیمان کاری یا گچ کاری را دچار اختلال کند. از این رو برای مقابله با این پدیده اغلب از مش‌های ضد ترک و نگهدارندۀ اندودکاری استفاده می شود. توجه کنید که مش فایبرگلاس در سیمانکاری باید از نوع مقاوم در برابر قلیا در نظر گرفته شود تا این توری خود دچار آسیب یا خوردگی نشود.
برای مثال، مشی که به عنوان نگهدارنده ملات استفاده می شود و در مرحله اجرایی بکاربرده می شود، به عنوان یک آرماتور واقعی عمل کرده و انسجام و مقاومت نازک کاری را به میزان چشمگیری افزایش می دهد.
مش فایبرگلاس E باید به رزین های قلیایی آغشته شود. همچنین در این حالت وزن مش کاربرد متناسب آن را تعیین می کند. در این قسمت به طور مفصل به کاربرد رایج مش متناسب به وزن آن می پردازیم:

  • مش فایبر گلاس با گرماژ 165گرم بر متر مربع در یکپارچه سازی المان های بنایی باربرو برای مقاوم سازی نازک کاری های ضخیم استفاده می شود. مزایای این نوع توری عبارتند از: سبکی، کارایی و ایمنی.
  •  مش فایبر گلاس با گرماژ 145 گرم بر متر مربع برای مقاوم سازی کف به عنوان جایگزینی برای مش فلزی سنتی استفاده می شود.
  • مش فایبر گلاس با گرماژ 200 و 380 گرم در متر مربع در سیستم های عایق حرارتی به عنوان تقویت کننده پایه و یا درشرایطی که مقاومت مکانیکی ویژه ای برای مقاوم سازی سطوح مورد نیاز است استفاده می شود.
  • مش فایبر گلاس با گرماژ 125 گرم بر متر مربع در ترمیم اندود کاری های ضخیم استفاده می شود که در ترمیم آن باید از چسب هایی با گرانولومتری زیاد استفاده شود.

پیشنهاد برای مطالعه

ویژگی توری فایبرگلاس برای تقویت ماتریس سیمانی

عایق انرژی

به طور معمول مصرف انرژی ساختمان ها 40 درصد از کل مصرف انرژی کشوری را تشکیل می دهند. یکی از مؤثرترین راه‌ها برای بهبود بهره‌وری انرژی یک ساختمان، «پیچیدن» آن با یک پوشش عایق است به همان روشی که در زمستان کت می‌پوشیم.
و به همین دلیل است که به اصطلاح از سیستم های کامپوزیت عایق حرارتی خارجی (ETICS: External Thermal Insulation Composite System ) به عنوان سیستم های عایق حرارتی خارجی نیز یاد می شود.
سیستم های کامپوزیت در واقع مجموعه ای از المان های سازه ای پیش ساخته است که مستقیماً بر روی نمای ساختمان اعمال می شود، در اصل نوعی پانل ساندویچی محسوب می گردند که متشکل از چسب، مواد عایق، اتصال دهنده ها، پوشش پایه، تقویت کننده (شبکه فایبرگلاس) و پوشش نهایی با آستر و یا محافظ است. پس از رنگ کردن، ساختمان به صورت یک ساختمان گچکاری شده معمولی ظاهر می شود اما این ساختمان مجهز به یک “پوسته” محافظ عایق است که قادر است با کاهش پراکندگی و هدر رفت حرارت از طریق دیوارهای خارجی، مصرف سوخت لازم برای گرمایش را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
در سیستم های عایق خارجی، اعمال مش فایبر گلاس برای مقاوم سازی لایه بر روی پانل های مواد عایق قبل از مرحله پرداخت ضروری است. وظیفه مش فایبرگلاس جذب و توزیع تنش های ناشی از انقباض ملات در طول خشک شدن است. مش فایبر گلاس با انتقال تنش های عایق به ملات سخت شده و خنثی سازی تنش های زیرلایه، که با توجه به تغییرات دما و رطوبت متغییر است، از تمرکز تنش در محدوده ای خاص و در نتیجه ایجاد ترک، جلوگیری می کند.
برای این نوع کار، وزن مش می تواند 150، 155 یا 165 گرم در متر مربع باشد.

برای شناخت کامل توری فایبرگلاس مناسب عایقکاری، می‌توانید مقاله جامع ” عایقکاری دیوار با مش فایبرگلاس ” را مطالعه فرمایید.

مش و توری فایبرگلاس جهت آبندی سطوح

مش های فایبرگلاس به عنوان تقویت کننده در مواد پوششی برپایه اکریلیک و ملات های ضد آب بسیار کاربردی است. مش فایبرگلاس یکنواختی بیشتری را بر روی سطح در حال عمل آوری ایجاد می کند و همچنین خاصیت ارتجاعی و پایداری بیشتر مواد آب بندی را تضمین می کنند.

پیشنهاد برای مطالعه

آب بندی استخر با توری فایبرگلاس

مش های تقویتی مورد استفاده در اب بندی عموماً دارای وزن کم و ضخامت کم هستند، اما بسته به کاربرد و نوع محصول مورد استفاده، گرماژ مش متفاوت است.
مش فایبرگلاس با گرماژ 60 گرم در متر مربع و 65 گرم در متر مربع و برای پوشش و مقاوم سازی درزهای انبساط و سایر درزهای ساختمانی به همراه محصولات عایق رطوبتی مایع استفاده می شود.

مش فایبرگلاس به عنوان نوین وال پست

امروزه یکی از کاربردهای رایج و نوین توری فایبرگلاس، استفاده از آن به عنوان وال پست مش فایبرگلاس به منظور مهار، نگه‌داری و کنترل حرکت خارج از صفحه دیوار در حین ارتعاشات و یا جابه‌جایی‌های ناشی از زلزله، است. پیشنهاد می‌گردد تا برای آشنایی بیشتر با مفهوم، کاربرد و نحوه اجرای وال پست مش فایبرگلاس و همچنین مقایسه آن با دیگر وال پست‌ها از جمله وال پست FRP، مقاله جامع ” پایدارسازی دیوار با نوین وال پست مش فایبرگلاس ” را مطالعه فرمایید.

کاربرد مش فایبرگلاس دیوار در بازسازی ساختمان

یکی دیگر از کاربردهای مش فایبرگلاس استفاده از این محصول در بازسازی ساختمان می باشد. پیمانکارانی که در صنایع ساختمان سازی و یا ترمیم و بازسازی بناهای فرسوده فعال هستند می توانند جهت ترمیم و بازسازی دیوار ساختمان از ترکیب مش فایبرگلاس و پلاسترهای ویژه استفاده کنند.  مش فایبرگلاس دارای انعطاف پذیری مناسبی می باشد که کاربرد آن را به هنگام بازسازی ساختمان راحت تر می نماید. جهت آشنایی با این کاربرد توری، مقاله “کاربرد مش فایبرگلاس در بازسازی ساختمان” را مطالعه کنید.

پیشنهاد برای مطالعه

راهنمای خرید عمده توری فایبرگلاس

نتیجه گیری

برای استفاده از مناسب ترین مش و توری فایبرگلاس، باید نوع عملکردی را که باید انجام شود، ارزیابی کرد. هر مش کاربرد مورد نظر خود را دارد زیرا دارای ویژگی های فنی خاص برای موارد خاص و ارائه بهترین نتیجه ممکن است.

سوالات متداول

مکانیزم عملکرد توری فایبرگلاس چگونه است؟

توری فایبرگلاس، با تکیه بر ویژگی‌هایی چون مقاومت کششی بالا، مقاومت بالا در برابر رطوبت، مقاومت بالا در برابر حرارت، ‏مقاومت بالا در برابر واکنش‌های شیمیایی یا حملات قلیایی، می‌تواند به خوبی انواع ملات یا پلاستر سیمانی یا گچی را به ‏تقویت کند. قرارگیری توری فایبرگلاس در ماتریس سیمانی یا گچی، سبب افزایش مقاومت در برابر آسیب‌های ناشی از ‏عوامل مخرب شده و در پی آن طول عمر مفید سطح را به مراتب افزایش می‌دهد. تقویت سطح با توری فایبرگلاس، ‏سطوحی صاف، یکپارچه و مقاوم در برابر ترک خوردگی یا پوسته شدگی را نتیجه می‌دهد.‏

آیا مش فایبرگلاس می‌تواند به عنوان یک عایق رطوبتی عمل کند؟ ‏

از آنجایی که توری فایبرگلاس، در برابر محیط‌های قلیایی مقاوم است و دچار خوردگی نمی‌شود و همچنین با قرارگیری در ‏معرض آب و رطوبت، مشخصات و ویژگی‌های خودش را حفظ میکند و تغییر شکل نمی‌دهد، می‌تواند به عنوان یک عایق ‏رطوبتی عالی در آب بندی انواع سازه‌های آبی نظیر استخر، مخاذن و... مورد استفاده قرار بگیرد. ‏

توری فایبرگلاس را چگونه انبار یا نگه‌داری کنیم؟ ‏

انبار و نگه‌داری توری فایبرگلاس، یکی از اصلی ترین رکن‌های حفظ کیفیت مش فایبرگلاس پس از تولید و عرضه در ‏سطح بازار می‌باشد. توری فایبرگلاس به صورت رول شده، در کیسه‌هایی پلاستیکی مقاوم و درجعبه بسته بندی می‌شود. ‏برای انبار و نگه‌داری از مش فایبرگلاس، باید آن را در بسته‌بندی اصلی و در جای خشک، سرپوشیده و به دور از نور ‏مستقیم خورشید، نگهداری نمود.‏

مش فایبرگلاس نوع ‏AR، چیست؟

توری فایبرگلاس ‏AR، یکی از انواع مش‌های فایبرگلاس است که به فلان مواد غنی شده است. حضور فلان مواد سبب شد ‏شده تا توری فایبرگلاس از مقاومت قلیایی بسیار بالایی بهره‌مند شود و هرگز در چنین محیطی دچار خوردگی ‌نشود.‏

5/5 - (4 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert