توری مش فایبرگلاس چیست؟

توری مش فایبرگلاس چیست؟

توری مش فایبرگلاس با خاصیت مقاومت بالا در برابر محیطهای قلیایی، با الیاف رووینگ فایبر گلاس به عنوان مواد پایه اولیه ترکیب شده و سپس توسط لایه ماکرومولکول مقاوم در برابر شرایط با قلیاییت بالا پوشانده می شود. پس از اجرای صحیح توری فایبرگلاس روی سطوح آستر سیمانی یا گچی، مش فایبرگلاس خاصیت مقاومت در برابر محیطهای قلیایی، استحکام بالا، مقاومت در برابر آب، انعطاف پذیری و دوام را ارائه می نماید.
مش فایبرگلاس یک محصول نوین ایده آل در صنعت ساختمان سازی است. این محصول را با توجه به نیاز کاربران مختلف برای پروژه های مختلف می توان تهیه کرد.

مش فایبرگلاس با خاصیت ضد قلیایی چیست؟

توری فایبرگلاس با استفاده از نخ الیاف فایبر گلاس ساخته می شود و سپس با پوشش محافظ محیط قلیایی پوشانده می شود. این ماده مقاوم در برابر محیط قلیایی و با استحکام بالا است. به عنوان یک ماده پرکاربرد در ساخت و ساز، از مش فایبرگلاس در تقویت ماتریس سیمانی، ماتریس گچی، سنگ، مصالح دیوار، سقف، قیر و غیره استفاده می‌شود.

پیشنهاد برای مطالعه

کاربرد توری فایبرگلاس پشت سنگ چیست؟

توری مش فایبرگلاس با پلاستر سیمانی

مش فایبرگلاس مقاوم در برابر قلیا با کیفیت بالا به صورت رول هایی با طول 50 متر و 100 متر و عرض 1 متر در وزن های دلخواه: 45 گرم بر متر مربع، 60 گرم بر متر مربع، 75 گرم در متر مربع، 110 گرم در متر مربع، 125 گرم / متر مربع، 145 گرم در متر مربع، 160 گرم در متر مربع، و 200 گرم در متر مربع در بازار موجود است، همچنین ابعاد چشمه مش: 5/2 × 5/2 میلی متر، 3 × 3 میلی متر، 4 × 4 میلی متر، 5 × 5 میلی متر، 10 × 10 میلی متر.

چه چیزی رونق اقتصادی‌ توری فایبرگلاس را بیشتر نموده

 • سبک وزن با ساختار انعطاف پذیر، قابل نصب بر روی سطوح منحنی، شیبدار یا زاویه دار
 • اندازه منظم دهانه های مش، ثبات ابعادی را تضمین می کند
 • بافت الیاف قوی و پایدار ایجاد یک مش
 • نصب سریع و آسان
 • مقاومت مکانیکی بالا
 • سازگاری آن با انواع پلاستر سیمانی و گچی
 • سازگاری با انواع رزین‌های موجود

پیشنهاد برای مطالعه

راهنمای خرید عمده توری فایبرگلاس

استفاده از مش فایبرگلاس برای ضد آب ساختن سطوح

به دلیل چندین و چند ویژگی برجسته توری مش فایبرگلاس در زمینه عایق رطوبتی، در کاربردهای گوناگونی مانند مخازن ذخیره آب شرب، آب و فاضلاب و استخر به کار گرفته می‌شود. عایقکاری دیوار با توری فایبرگلاس، از دیگر کاربردهای رایج مش فایبرگلاس است. توری مش فایبرگلاس به عنوان لایه تقویت کننده بین پوشش های عایق رطوبتی استفاده می شود. مزایای مش الیاف شیشه برای ضد آب ساختن سطوح:

 • قدرت عالی
 • ضد آب
 • تطبیق پذیری
 • بهبود اتصال ضد آب به بسترها

پیشنهاد برای مطالعه

آب بندی استخر با توری فایبرگلاس

مش فایبرگلاس برای ضد آب نمودن نقاط در تماس با رطوبت در ساختمان گزینه بسیار مناسبی است.

استفاده از توری فایبرگلاس برای ملات پشت نمای سنگ مرمر

در طول فرآیند ساخت و ساز، شرایطی ایجاد می شود که ناچار می شویم از روشهای مقاوم سازی بهره بگیریم برای مثال در مورد سنگ نمای ساختمان؛ برخی از صفحات سنگ طبیعی ممکن است دارای ناخالصی های داخلی باشند که ممکن است منجر به ترک خوردن سنگ نما شود. در این مورد استفاده از چسب سنگ برای پوشاندن ترک ها گزینه کاربردی نیست و باید قبل از اجرای سنگ نما به فکر راه حلی برای ترک خوردگی سنگ نما بود. برای کاهش خطر این اتفاق، از مش الیافی برای تقویت سنگ نما استفاده می شود. توری مش فایبرگلاس برای تقویت دال های سنگی با اعمال مش به طور مساوی در پشت (یا سطح زیرین) سنگ و چسباندن آن با محصول اپوکسی استفاده می شود. توری مش فایبرگلاس نما سنگ را تقویت می کند و آن را در برابر ترک خوردگی ناشی از ناخالصی هایی که ممکن است در داخل سنگ باشد مقاوم می کند.

توری مش

استفاده از توری فایبرگلاس به عنوان نوین وال پست

یکی دیگر از کاربردهای رایج و نوین توری فایبرگلاس پایدار سازی دیوارهای میانقاب غیرسازه‌ایی است. در واقع نوین وال پست مش فایبرگلاس، راهکاری متشکل از توری فایبرگلاس، نبشی‌های کنترل کننده حرکت خارج از صفحه و پلاستر گچی یا سیمانی است که به منظور پایدارسازی دیوار در برابر آسیب‌هایی چون ترک خوردگی، ریزش آنی و… ناشی از جابه‌جایی و ارتعاشات زلزله، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقویت دیوار با وال پست‌ مش فایبرگلاس یا به اصلاح وال مش، از پس از زلزله کرمانشاه، در ایران رایج شد. تا قبل از وقوع زلزله کرمانشاه، تقویت عناصر غیرسازه‌ایی، چندان مورد توجه قرار نمی‌گرفت. پس از وقوع این حادثه، نتایج حاصله نشان می‌داد که عناصر سازه‌ایی ساختمان پایدار و اما عناصر غیرسازه‌ایی واژگون شده‌اند. این می‌تواند عملکرد سازه را به مراتب تضعیف کند و علاوه بر این، خطر آفرین باشد. از پس از زلزله کرمانشاه، استفاده از وال پست در ساختمان‌های نوساز، امری الزامی شد. اما ساختمان‌های قدیمی موجود که با استانداردهای قدیمی ساخته شده‌اند، فاقد وال پست هستند. بنابراین، برای افزایش عمر مفید این دسته از سازه‌ها، فرآیندهایی جهت مقاوم سازی و پایدار سازی دیوارهای بدون وال پست، طراحی شده است که با به کارگیری از آن‌ها، می‌توان رفتار لرزه‌ایی سازه را به مراتب افزایش داد.

برای آشنایی با تفاوت‌های نوین وال پست با وال پست‌های سنتی، می‌توانید مقاله جامع ” مقایسه وال مش با وال پست‌های مرسوم” را مطالعه فرمایید.

پیشنهاد برای مطالعه

وال پست FRP چیست ؟

استفاده از توری مش فایبرگلاس در نمای اتیکس

مش فایبر گلاس مورد استفاده در نماهای اتیکس (ETICS) یا سیستم کامپوزیت عایق حرارتی خارجی نقشی اساسی در تقویت یکپارچگی ساختاری و طول عمر این سیستم های نمای عایق را دارد. این مش که از الیاف ظریف و در هم تنیده تشکیل شده است، به عنوان یک اسکلت انعطاف پذیر عمل می‌کند و تنش‌ها را به طور یکنواخت در سطح نما توزیع می‌کند تا خطر ترک خوردگی را کاهش دهد و پایداری طولانی مدت را تضمین کند. ماهیت انعطاف پذیر الیاف شیشه به آن اجازه می‌دهد تا به طور یکپارچه با خطوط ساختمان منطبق شود و به کارگیری یکنواخت لایه‌های بعدی مانند تخته‌های عایق و لایه‌های پوششی اولیه و نهایی را تسهیل می‌کند. علاوه بر این، مش فایبرگلاس مقاومت نما را در برابر عوامل خارجی مانند نوسانات دما و ضربه های مکانیکی افزایش می‌دهد و دوام آن را بیشتر تقویت می‌کند. در اصل، ادغام مش فایبر گلاس در نماهای ETICS نه تنها پوشش ساختمان را تقویت می‌کند، بلکه به جذابیت زیبایی شناختی و عملکرد کلی آن کمک می‌کند و آن را به سنگ بنای شیوه های ساخت و ساز مدرن تبدیل می کند.

چرا توری فایبرگلاس بهترین گزینه برای پلاستر گچی است؟

تفاوت دیوار با لایه گچی و دیوار با مصالح خشک معمولا تا زمانی که دچار ترک خوردگی نشود، مشخص نیست. در دیوارهای با مصالح خشک، ترک‌ها معمولاً در مسیر درزهای بین ورق‌های دیوار تشکیل می‌شوند، اما ترک‌ها در دیوارهای با لایه گچی، می‌توانند در هر جهتی رخ دهند و معمولاً بیشتر هم ظاهر می‌شوند.

توری فایبرگلاس

این ترک‌ها به این دلیل رخ می دهند که گچ شکننده است و نمی تواند در برابر اثرات مخرب ناشی از رطوبت و ته نشین شدن مقاومت کند. این ترک‌ها با استفاده از ترمیم گچ یا ترکیب اتصال دیوار خشک تعمیر می گردند، اما اگر به ترک ها به موقع رسیدگی نشود ممکن است دوباره رخ می‌دهند. بنابراین، مش فایبرگلاس مناسب گچکاری جزء حیاتی سیستم گچ کاری دیوار است زیرا به تقویت و انعطاف پذیری بهتر گچ با پوشش نازک کمک می کند. مش فایبرگلاس تضمین می‌کند که گچ دیوار سال‌ها بدون ترک خوردگی یا بروز نشانه‌ای از سایش و خرابی زودرس، دوام ‌آورد. توری مش فایبرگلاس در وزن‌های متفاوتی بسته به کاربرد مورد نظر ارائه می‌شود؛ هرچه مش سنگین‌تر باشد، مقاومت بیشتری در برابر ضربه در سیستم گچ کاری دیوار وجود خواهد داشت.

پیشنهاد برای مطالعه

ترمیم ترک دیوار با مش فایبرگلاس ترک گیر

هنگام انتخاب مش فایبرگلاس باید به چه نکاتی توجه ویژه‌ای داشت؟

عامل مهم تعیین کننده کیفیت توری مش فایبرگلاس عبارتند از: مقاومت قلیایی، مقاومت کششی و فرآیند تولید.
مقاومت قلیایی: برای تعیین مقاومت مش فاییبرگلاس در محیط قلیایی توصیه می شود تا به مدت 25 روز مش فایبرگلاس را در یک محیط با قلیاییت بالا قرار داده و سپس آزمایش کشش را انجام دهید و میزان کشش بدست آمده توسط دستگاه را با استانداردهای بین المللی مقایسه کنیم. ( برای استفاده از مش فایبرگلاس در محیط قلیایی مثل ماتریس سیمانی باید از توری فایبرگلاس مناسب سیمانکاری به دلیل مقاومت بالای آن در برابر خورده شدگی ناشی از حملات قلیایی استفاده شود.)
مقاومت کششی: همچنین باید پایداری شبکه را در برابر تنش‌های کششی بررسی کنید. برای این منظور آزمایش ساده‌ای انجام می دهیم: تکه کوچکی از مش را مانند گلوله توپ مچاله می کنیم و می فشاریم. پس از برداشتن نیروی فشاری، مش الاستیک باید تقریباً به طور کامل شکل اصلی را بازیابی کند.
فرآیند تولید: سومین عامل تعیین کننده کیفیت توری مش فایبرگلاس، فرآیند تولید است. توری مش فایبرگلاس تولید شده با فرآیند تولید نامرغوب دارای عیوب بسیاری مانند ظاهر خشن، استحکام کششی ضعیف، ابعاد شبکه ناهموار، خاردار بودن و بوی نامطبوع است.

سوالات متداول

توری فایبرگلاس چگونه سنگ نما را تقویت می‌کند؟

مش فایبرگلاس، در ابعاد از قبل برش زده شده با استفاده از رزین مخصوص مثل رزین پر قدرت اپوکسی، به پشت سنگ ‏مصرفی در انواع نما ساختمان، نصب می‌شود. حضوری توری فایبرگلاس در پشت سنگ، سنگ را در برابر آسیب‌های ناشی ‏از گرما، سرما، رطوبت، حملات شیمیایی و دیگر عوامل محیطی مخرب، تقویت می‌کند. به طوری که سنگ می‌تواند سالیان ‏سال، بدون ترک خوردگی و بدون جداشدگی از ملات چسباننده در جای خود با دوام و پایدار باقی بماند.‏

توری فایبرگلاس در گچکاری و سیمانکاری، چه تاثیری دارد؟

مش فایبرگلاس در فرآیند گچکاری و یا سیمانکاری، ملات را پایدار و در جای خود نگه‌می‌دارد. علاوه بر این، توری ‏فایبرگلاس با تمام قدرت از وقوع یا گسترش ترک و پوسته شدگی ماتریس سیمانی و گچی خشک شده، جلوگیری می‌کند. ‏این می‌تواند طول عمر مفید سطح و همچنین دوره تعمیر و نگه‌داری را به شدت کاهش دهد. توری فایبرگلاس، رفتار، ‏عملکرد و مشخصات مکانیکی سطوح گچکاری یا سیمانکاری شده را به مراتب بهبود می‌بخشد. به طوری که این سطوح در ‏برابر حرارت، چرخه ذوب و انجماد، رطوبت، حملات قلیایی ناشی از مواد شیمیایی و اسیدی و... مقاوم می‌سازد. ‏

مش فایبرگلاس مقاوم در برابر قلیا، از چه ویژگی‌هایی برخوردار است؟

توری فایبرگلاس نوع ‏AR‏ (مقاوم در برابر قلیا)، می‌تواند در انواع محیط‌های اسیدی، قلیایی و شیمیایی، بدون کوچک‌ترین ‏آسیب و خورده شدگی، به عملکرد خود ادامه و بهترین رفتار را ارائه دهد. این نوع از مش فایبرگلاس، به مراتب مشخصات ‏مکانیکی از جمله مقاومت کششی، مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر رطوبت، عایق الکتریکی و... بالاتری را نسبت به ‏دیگر انواع توری فایبرگلاس ارائه می‌دهند. علاوه بر این، مش فایبرگلاس ‏AR، با انواع ماتریس سیمانی و گچی و همچنین ‏انواع رزین از جمله رزین اپوکسی، رزین وینیل استر و رزین پلی استر، سازگار بوده و می‌تواند به خوبی با آن‌ها عمل کند. ‏

آیا توری فایبرگلاس، می‌تواند به عنوان یک عایق رطوبتی مناسب عمل کند؟

توری فایبرگلاس، ضد آب و مقاوم در برابر خورده شدگی است. بدین منظور می‌تواند در آب‌بندی و یا عایقکاری انواع ‏سازه‌های آبی از جمله استخر، مخازن و... و همچنین در سازه‌های غیر آبی مثل پشت بام ساختمان‌ها به کار گرفته شود. ‏این توری ساخته شده از الیاف شیشه و رزین ضد آب، با قرارگیری در سطح و مدفون شدن در ماتریس مربوطه، از نفوذ ‏آب به داخل ساختار اصلی سازه، جلوگیری می‌کند. این می‌تواند کاربری سازه را برای سالیان سال، تضمین کند.‏

انواع موارد استفاده از مش فایبرگلاس، کدام است؟

توری فایبرگلاس، محصولی نوین و پر قدرت است که کاربرد آن به طور چشمگیری در انواع صنایع، قابل مشاهده است. ‏تقویت دیوار، کف و همچنین عایقکاری رطوبتی یا آب‌بندی انواع سازه‌های آبی و غیر آبی، ترمیم ترک، تقویت سنگ نما ‏ساختمان و... از جمله کاربردهای رایج توری فایبرگلاس در صنعت ساختمان است. توری فایبرگلاس در صنایع خودروسازی، ‏تولید محصولات الکتریکی و... نیز رایج است.‏

4/5 - (4 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert