کفپوش اپوکسی چیست؟

کفپوش اپوکسی که به آن کفپوش بدون درز هم می گویند نوعی لایه مایع است که به صورت یکپارچه، با ضخامتی بیشتر از 5/. روی انواع کف ها را می پوشاند. از این کفپوش روی سطح های سیمانی، فلزی، بتنی، سنگی و موزاییکی می توان استفاده کرد. این کفپوش در رنگ های مختلف قابل تهیه می باشد و زیبایی خاصی به محیط می دهد. کفپوش اپوکسی محصول رزین های اپوکسی می باشد که اوایل به صورت مایع مورد استفاده قرار می گیرد و بعد از گذشت مدت زمانی جامد می شود. اپوکسی در مقابل مواد شیمیایی بسیار مقاوم است.
در ادامه مقاله با ویژگی های کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده آشنا خواهید شد. کفپوش های اپوکسی از نفوذ آب و سایر مواد به داخل جلوگیری می کنند. مقاومتی که اپوکسی در برابر مواد شیمیایی، نفوذ آب، رشد قارچ و … از خود نشان می دهد، برگرفته از سطح یکنواخت آن می باشد. برای خشک شدن سریع اپوکسی از هاردنر استفاده می شود، تا هر چه سریعتر کفپوش خشک شده و مقاومت خود را کسب کند.

ویژگی کفپوش اپوکسی کدام است؟

ماندگاری و دوام بالا و همچنین داشتن کیفیت بالا از ویژگی های مهم و اصلی کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده می باشند. این محصول مقاومت زیادی از خود در عبور و مرور بارهای سنگین نشان می دهد، همچنین باعث زیبایی کف هم می شود. کفپوش اپوکسی علاوه بر ویژگی های بالا خصوصیاتی مثل: یکنواختی و بدون درز بودن، قابلیت شستشو و تنوع در رنگ بندی هم دارد.

کاربرد کفپوش اپوکسی کدام است؟

کفپوش اپوکسی کاربردهای زیادی در صنایع امروزه دارد. کف اکثر مکانها را می توان با این محصول پوشش داد. بعضی کاربردهای کفپوش اپوکسی عبارتند از:

 • استفاده به عنوان کفپوش پل عابر پیاده
 • استفاده در کف مکانهای صنعتی مثل: کارخانه ها.
 • به کار گرفتن کفپوش اپوکسی در فروشگاه‌ ها و مجتمع های تجاری.
 • استفاده از کفپوش در سالن های آرایشی، سالن های ورزشی و بعضی خانه ها و استخرها.

مزایایی که کفپوش های اپوکسی را نسبت به بقیه کفپوش ها برای استفاده در پل های عابر پیاده برتری می دهد؟

اپوکسی از سایر محصولات برای کفپوش پل عابر پیاده مناسب تر می باشد، چون ویژگی هایی که دارد مناسب این کاربرد است. این کفپوش ها به خاطر اینکه بر روی سطوح مختلف قرار می گیرند و آن سطح را پوشش می دهند، در اکثر مکان ها بهترین گزینه انتخابی می باشند. بعضی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • قابلیت شستشو ساده و زیاد.
 • داشتن انواع طرح های دو بعدی و سه بعدی و همچنین تنوع رنگ مناسب.
 • داشتن سطحی صاف، یکنواخت و براق که باعث افزایش روشنایی فضا می شود.
 • استحکام و دوام بالا.
 • مقاوم در برابر ترافیک بالا، در برابر نفوذ آب و نفت و همچنین مواد شیمیایی.
 • یکی دیگر از مزیت های کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده چسبندگی بالا است، که شامل چسبندگی به تمام سطوح می باشد. کفپوش اپوکسی تمام سطوح فلزی، بتنی، سنگی و … را پوشش می دهد.
 • مقاومت بالا در برابر اسید و باز، در برابر حریق، در برابر فرسایش و تخریب.
 • نیاز نداشتن به مراقبت و نگهداری و پاکیزگی همیشگی.
 • عایق الکتریکی و قابل ترمیم بودن.
 • داشتن خاصیت ضد باکتریایی و غیر سمی بودن.

کفپوش پل عابر پیاده باید دارای چسبندگی بالایی به فلز باشد. همچنین باید مقاوم و با دوام باشد، چون پل ها در فضای باز قرار دارند و عبور و مرور روی آنها زیاد است. کفپوش اپوکسی بهترین گزینه برای پل های عابر پیاده می باشد. این کفپوش سطحی صاف برای پل ها درست کرده و امکان لیز خوردن و آسیب را به حداقل می رساند.

ضخامت و طراحی کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده

ضخامت کفپوش اپوکسی از 0.5 شروع می شود و رو به بالا می رود. اینکه از چه ضخامتی برای کفپوش اپوکسی عابر پیاده استفاده شود، بستگی به کاربری آن دارد. هر چه مکانی پرتردد تر باشد و ترافیک صنعتی بیشتری داشته باشد مثل پارکینگ های عمومی، از کفپوش با ضخامت بیشتر باید استفاده کرد. در مکان های کم تردد میتوان از کفپوش هایی با ضخامت پایین استفاده کرد. در محیط های معمولی از کفپوش با ضخامت ۱ و ۲ باید استفاده کرد و کفپوش های با ضخامت های ۲ تا ۳ میلیمتر، را می توان برای مکانهای با ترافیک نیمه سنگین به کار گرفت. در محیط هایی با ترافیک سنگین باید از کفپوش با ضخامت ۳ تا ۴ استفاده کرد، مثلاً برای کفپوش پل عابر پیاده باید از ضخامت ۳ تا ۴ میلیمتر استفاده شود. در مکانهایی با ترافیک غیر عادی میتوان از کفپوش با بالاترین ضخامت ها که ۸ میلیمتر استفاده نمود.

پیاده سازی کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده

برای پیاده سازی کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده بعضی از شرایط را باید مهیا کنید. هر کدام از مراحل پیاده سازی این کفپوش ها بسیار مهم هستند و بی توجهی به آنها مشکل به وجود می آورد. مراحل پیاده سازی کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده عبارتند از:

 • مرحله اول

در مرحله اول پیاده سازی کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده ، پاکسازی سطح را باید انجام دهید. سطح نباید هیچ گونه گرد و غباری یا چربی و روغنی داشته باشد. می توان از دستگاه های ساب زنی برای پاکسازی گرد و غبار استفاده کرد. جارو زدن هم مفید است اما به شرطی که هیچ گرد و غباری بر جای نماند. برای پاک کردن سطحی که روغن یا چربی روی آن مانده باید از محلول های شیمیایی استفاده کرد. محلول های شیمیایی باعث می شوند که سطح کاملاً از هر گونه چربی و روغن پاک شود.

 • مرحله دوم

بعد از پاکسازی سطح و تمیز کردن آن از هر گونه چربی و گرد و غبار، باید لایه اولیه اجرا شود. این لایه پرایمری مزایای زیادی برای پیاده سازی کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده دارد، از این مزایا میتوان به بالا بردن سطح چسبندگی کفپوش و سطح اشاره نمود. برای پخش کردن پرایمر روی سطح می توانید از غلتک استفاده نمایید.

 • مرحله سوم

در مرحله سوم پیاده سازی کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده بعد از پخش کردن پرایمر روی سطح پل، باید لایه میانی را اجرا کرد. این لایه از ترکیب کردن هاردنر که همان سخت کننده می باشد و اپوکسی ساخته شده است. این دو باید خیلی خوب با هم ترکیب شوند، نباید به سادگی از ترکیب کردن آنها گذشت. باید چند دقیقه را صرف ترکیب و مخلوط کردن این دو ماده کنید.

 • مرحله چهارم

بعد از انجام مراحل بالا، نوبت به آخرین مرحله پیاده سازی کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده می رسد. در این مرحله لایه نهایی اجرا می شود. باید با کاردک، ماله و یا غلتک سطح را صاف و یکنواخت کنید.
در انجام هر مرحله باید به تمام نکات توجه کنید تا به بهترین شکل ممکن کفپوش را روی سطح قرار دهید. هر گونه درز، شکاف یا ترک خوردگی باید اصلاح و ترمیم شود. با انجام تمامی مراحل در نهایت کفپوشی یکدست و مقاوم برای پل عابر خواهید ساخت.

هزینه اجرای کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده

هزینه اجرای کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده با توجه به معیارهای مختلف مشخص می شود. علاوه بر قیمت کفپوش عوامل دیگری مثل حقوق نیروی کار و… هم تعیین کننده هزینه بابت اجرای کفپوش اپوکسی خواهد بود. مهمترین عوامل تاثیر گذار در تعیین هزینه کفپوش اپوکسی عبارتند از:

 • موقعیت و مکان اجرای پروژه
 • حجم و متراژ مکان مورد نظر برای کفپوش کردن
 • نوع و جنس سطح زیرین و سایر موارد مصرفی
 • ضخامت کفپوش مورد استفاده قرار گرفته
 • میزان استفاده از کفپوش
 • تعیین میزان کیفیت کفپوش اپوکسی
 • تعداد نیروهای انسانی و عوامل اجرایی و میزان حقوق آنها
 • تعداد ماشین های مورد استفاده قرار گرفته برای کفپوش کردن
 • رنگ هر کفپوش هم در قیمت و نهایتاً هزینه نهایی آن تأثیر گذار است

برای پیاده سازی کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده ، اول متخصصان این کار به مکان مورد نظر مراجعه کرده، تمامی پارامترهای مطرح شده را مورد بررسی قرار داده و در نهایت با توجه به قیمت روز کفپوش و سایر پارامترها، تمامی پارامترهای مطرح شده را مورد بررسی قرار داده و در نهایت با توجه به قیمت روز کفپوش و سایر پارامترها، هزینه تقریبی را پیش بینی کرده و ارائه می کنند.

انواع مختلف کفپوش اپوکسی کدام است؟

کفپوش های اپوکسی با توجه به کاربرد و خصوصیاتی که دارند به چندین گروه تقسیم می شوند. مثلاً کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده می تواند جزو مدل گرانیت قرار بگیرد. در ادامه به بیان انواع کفپوش های اپوکسی خواهیم پرداخت.

 • کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک

این نوع کفپوش به ضد جرقه هم شناخته شده است. این کفپوش برای محیط هایی که انبار مواد منفجره و آتش زا هستند، کاربرد زیادی دارد. چون این کفپوش ها مانع از آتش سوزی ناشی از جرقه های الکتریکی می شوند برای استفاده در کف محیط های دارای مواد منفجره، مناسب می باشند. این کفپوش ها در کارگاهها، گاراژ ها، انبار رنگ و انبار صنایع نظامی به کار گرفته می شوند.

 • کفپوش اپوکسی دکوراتیو

این کفپوش در واقع نوعی عایق رطوبتی می باشد و قابل شستشو با مواد های شوینده است. مدل دکوراتیو دارای رنگ های مختلف و یکنواخت می باشد. این کفپوش اپوکسی چون درز و شکاف ندارد، قارچ و باکتری هم در آن رشد نمی کنند. تنوع رنگ بالای این محصول قابلیت ست شدن آن را با دکور داخلی بالا برده است. در آرایشگاه ها، خانه ها، لابی هتل و سرویس بهداشتی میتوان از کفپوش های اپوکسی دکوراتیو استفاده کرد.

 • کفپوش اپوکسی ضد اسید

مهمترین و اصلی ترین خصوصیت این محصول، خاصیت ضد اسیدی بودن آن و مقاومت زیاد آن در مقابل مواد شیمیایی می باشد. از این کفپوش ها برای سطوح فلزی، سنگی و بتنی می توان استفاده کرد. از دیگر خصوصیات کفپوش های ضد اسید، مقاومت بالا در برابر نیروهای مکانیکی، حرارت و ایجاد شکاف و ترک را می توان نام برد. این کفپوش ها در کارخانه های بهداشتی و دارو سازی، نیروگاه ها و پتروشیمی ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 • کفپوش اپوکسی گرانیت

این نوع کفپوش به خاطر طرح های گرانیتی به نام کفپوش گرانیت شناخته شده است. کاربرد این کفپوش به عنوان کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده بسیار مفید است. از کفپوش گرانیت می توان به عنوان جایگزین کفپوش های سرامیکی، سنگی، پی وی سی و پارکت استفاده کرد. این کفپوش عایق صوت، حرارت و رطوبت است و کاملاً به صورت یکپارچه و بدون درز روی سطح قرار می گیرد. تمیز کردن این کفپوش ساده است و در برابر ساییدگی و خراش مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. از این کفپوش های گرانیت در بیشتر مکان ها مثل: استخر، سینما، پارکینگ، رستوران و.‌. استفاده می شود.

 • کفپوش اپوکسی صنعتی

از این کفپوش ها در مکان های پر تردد می توان استفاده کرد. از این نوع میتوان به عنوان کفپوش پل عابر پیاده استفاده کرد. کارخانه هایی که محل تردد ماشین های سنگین هستند، مکان مناسبی برای استفاده از کفپوش های اپوکسی صنعتی هستند. ضخامت کفپوش ها در مقاومت آنها در برابر رفت و آمد ماشین های سنگین مؤثر است. مثلاً برای رفت و آمد ماشین های حامل بار ۵ یا ۶ تن، می توان از کفپوش های ۳ میلیمتری استفاده کرد. اگر قرار است ماشین های خیلی سنگین تر در آنجا رفت و آمد داشته باشند، باید از کفپوش ها با ضخامت بیشتر استفاده کرد.

 • کفپوش اپوکسی آنتی داست

این کفپوش چسبندگی بالایی دارد و از مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی، ساییدگی، عوامل مکانیکی و… برخوردار است. کفپوش آنتی داست قابلیت شستشو هم دارد. این کفپوش سطحی شفاف دارد و در صنایع دارویی، بیمارستان، صنایع غذایی و… به کار گرفته می شود.

مشاوره قیمت و خرید کفپوش پل عابر پیاده از شرکت مقاوم سازی افزیر

اگر تمایل دارید از قیمت کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده مطلع شوید، باید پارامترهای زیادی را مورد تحقیق و بررسی قرار دهید. پارامترهای تعیین قیمت کفپوش متفاوت و متغیر هستند و با توجه به شرایط شما و مکانی که در نظر دارید، تغییر می کنند. میزان ضخامت و ابعاد کفپوش ها مهمترین عامل در تعیین قیمت نهایی پیاده سازی کفپوش روی سطح می باشند. طرح و رنگ کفپوش ها هم در قیمت آنها تاثیر گذار خواهند بود. بهتر است تعیین قیمت نهایی پیاده سازی کفپوش اپوکسی پل عابر پیاده را به افراد متخصص و حرفه ای سپرده و از آنها مشورت بگیرید. برای مطلع شدن از قیمت کفپوش کردن یک سطح می توانید به سایت شرکت مقاوم سازی افزیر مراجعه کرده و سوالات خود را در آنجا مطرح نمایید. وب سایت افزیر به شکل تخصصی در حوزه مقاوم سازی سازه ها فعال می باشد. کارشناسان وب سایت در کوتاهترین زمان ممکن به سوالات شما در مورد قیمت کفپوش و همچنین خرید آن، پاسخ خواهند داد .

5/5 - (1 امتیاز)