شرکت افزیر ارائه دهنده طیف گسترده ای از انواع کفپوش های پلیمری و کفپوش های صنعتی مقاوم در برابر انواع مواد شیمیایی است. کفپوش پلیمری این شرکت بر پایه انواع رزین های اپوکسی و رزین پلی یورتان شرکت C-Tech آلمان ارائه می‌گردد که با نام های کفپوش اپوکسی و پلی یورتان عرضه می‌گردد. انواع کفپوش پلیمری تشکیل شده از رزین اپوکسی و نیز پلی یورتان با ایجاد واکنش بسیار قوی بین مواد تشکیل دهنده خود یک شبکه کاملا سه بعدی یکپارچه و غیر قابل نفوذ را به وجود می‌آورند. شرکت افزیر برای طرح ها و نیازهای مختلف مشتریان و کارفرمایان، کفپوش‌های پلیمری متنوعی با توجه به شرایط محیطی، نوع کف و سطح و کاربرد آن ارائه می دهد که موجب بهبود عملکرد کف در بهترین کیفیت و بیشترین بازدهی و همچنین مقرون به صرفه بودن آن می گردد. کفپوش‌های پلیمری قابلیت های مختلفی نظیر افزایش مقاومت در برابر سایش، لغزش، افزایش مقاومت حرارتی و … برای پوشش های مختلف ایجاد می‌کنند.

کف پوش اپوکسی
اجرای کف پوش های پلیمری در سالن های صنعتی

ویژگی کفپوش پلیمری

برخی از ویژگی های کفپوش های پلیمری شرکت افزیر نظیر کفپوش اپوکسی و پلی یورتان عبارتند از:

 • مقاوم در برابر خوردگی و انواع مواد شیمیایی و اسید و بازهای غلیظ
 • مقاومت مکانیکی کفپوش های پلیمری بالاست.
 • کفپوش های پلیمری مقاوم در برابر خوردگی، سایش و لغزش می‌باشند.
 • مقاومت حرارتی کفپوش اپوکسی و پلی یورتان بسیار بالاست.
 • کفپوش اپوکسی و پلی یورتان پس از عمل آوری غیر قابل حل در انواع حلال های صنعتی می‌باشند.
 • اجرای کفپوش اپوکسی و پلی یورتان سریع و آسان می‌باشد.
 • با استفاده از کفپوش پلیمری اپوکسی و پلی یورتان سطح تشکیل شده یکپارچه و غیر قابل نفوذ می‌گردد.
 • در صورت بروز مشکل، ترمیم کف ساخته شده با کفپوش پلیمری اپوکسی و پلی یورتان بسیار سریع و آسان و کم هزینه می‌باشد.
 • تنوع رنگ و قابلیت خط کشی کفپوش پلیمری اپوکسی و پلی یورتان بالاست.
 • چسبندگی کفپوش اپوکسی و پلی یورتان به سطوح مختلف عالی می‌باشد.
 • جذب گرد و غبار انواع کفپوش پلیمری اپوکسی و پلی یورتان کم می‌باشد.
 • کفپوش های پلیمری اپوکسی و پلی یورتان عایق مناسبی می‌باشد.
کف پوش پلیمری
اجرای کف پوش بر پایه اپوکسی

کاربردهای مختلف و متنوعی برای کفپوش محافظتی پلیمری اپوکسی و پلی یورتان وجود دارد که عبارتند از:

سطوح و کف‌های مجتمع‌های صنعتی که در معرض نیروهای مکانیکی مانند فشار، ضربه و سایش قرار دارند نیاز است تا دوام بالایی داشته باشند. از این رو استفاده از انواع کفپوش های پلیمری اپوکسی و پلی یورتان گزینه مناسبی می‌باشد.

 • در سطوحی که در معرض مواد شیمیایی، اسیدی و قلیایی کاربرد زیادی دارد.
 • کفپوش پلیمری می‌تواند به عنوان پوشش یا غشا برای محافظت از بتن و فولاد در برابر حملات شیمیایی و مکانیکی مورد استفاده قرار گیرند.
 • کفپوش مراکز پالایشگاهی، نیروگاهی و پتروشیمی
 • کفپوش کارخانجات تولید مواد غذایی
 • کفپوش کارخانجات تولید محصولات سنگین نظیر فولاد
 • کفپوش کارخانجات تولید مواد شیمیایی به ویژه اسیدهایی نظیر سولفوریک اسید، هیدرکلریدریک اسید و …
 • کف انواع سالن های صنعتی
 • کفپوش کارگاه و انبارهای ذخیره

به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و نفوذ ناپذیری کفپوش محافظتی پلیمری اپوکسی و پلی یورتان می‌توانند به عنوان یک غشا در زیر بسیاری از سیستم های مقاوم در برابر خوردگی مورد استفاده قرار گیرند.

روش اجرای کفپوش پلیمری بر روی سطوح بتنی

روش اجرای کفپوش اپوکسی و پلی یورتان بر روی سطوح بتنی به ترتیب مراحل زیر است:

مرحله اول: آماده کردن سطح جهت اجرای اپوکسی و پلی یورتان

جهت اجرای کفپوش اپوکسی و پلی یورتان ابتدا باید کلیه ناهمواری های کف برداشته شود. در صورت نیاز همچنین استفاده از ابزارهای مکانیکی نظیر دستگاه ساب کف ضروری می‌باشد.

تمیز نمودن کف: کف موجود بتنی می‌بایست عاری از هر گونه مواد زائد و گرد و غبار باشد زیرا وجود گرد و غبار باعث عدم چسبندگی و یا کاهش آن می‌شود.

در صورتی که سطح بتن آغشته به مواد چرب و یا انواع حلال ها باشد باید این آلودگی ها توسط مواد شوینده یا دترجنت بر طرف گردد.

مرحله دوم: اجرای پرایمر

پس از طی مرحله آماده سازی اجرای کفپوش پلیمری اپوکسی و پلی یورتان می‌بایست پرایمر اپوکسی بر روی آن اجرا گردد. بدین صورت که ابتدا باید دو جزء پرایمر با درصد اختلاط مناسب مخلوط شود و حداقل 2 دقیقه مخلوط حاصل هم زده شود و سپس پرایمر با ابزار مناسب اجرا گردد. مدت زمان لازم برای اجرای لایه بعدی پرایمر قبل از خشک شدن عمقی لایه اول و پس از خروج کامل حلال از ترکیب پرایمر اجرا شده می‌باشد. در این مورد هنگامی که سطح پوشش با دست لمس می‌گردد می‌باید حالت چسبنده داشته باشد ولی به دست نچسبد، این بهترین زمان برای اجرای لایه بعدی خواهد بود. در هنگام اجرای لایه دوم پرایمر اپوکسی در صورتی که سطح پرایمر بتن کاملاً خشک و براق شده باشد باید قبل از اجرای لایه دوم سطح قبلی با حلال مناسب آماده سازی و کاملاً تمیز شود.

با توجه به اینکه پرایمر پس خشک شدن به حالت کاملاً شیشه ای در می‌آید، بنابراین جهت ایجاد چسبندگی لایه‌های بعدی باید بلافاصله پس از اجرای پرایمر روی آن سیلیس پاشی انجام گیرد. در موقع اجرای لایه های بعدی نیز، باید سیلیس‌های سست به وسیله جارو برقی جمع آوری گردند و سپس لایه مورد نظر بر روی کف اجرا گردد.

پس از اجرای پرایمر باید از راه رفتن بر روی سطح آن خودداری شود تا باعث جذب آلودگی نگردد. داخل درزهای کف باید کاملا به پرایمر آغشته شود و قبل از اجرای پرایمر نیز نباید هیچگونه رطوبتی بر روی کف و سطح وجود داشته باشد.

مرحله سوم: ترمیم

پس از خشک شدن پرایمر اجرا شده بر روی کف، کلیه قسمت‌های آسیب دیده‌ سطح باید با ملات ترمیمی اصلاح گردند. می‌توان در موارد با کاربردهای خاص همچنین از درزگیر‌های انعطاف پذیر برای پر کردن درزها استفاده کرد.

مرحله چهارم: اجرای ماستیک و بتونه اپوکسی

مرحله اساسی که قابلیت باربری کفپوش های پلیمری را تامین می‌کند، اجرای لایه ماستیک کفپوش یا لایه میانی کفپوش اپوکسی و پلی یورتان می‌باشد. ماستیک اپوکسی به دلیل خاصیت خود ترازشوندگی خود به خود بر روی کف صاف می‌شود اما بتونه اپوکسی بخاطر حالت خمیری داشتن باید با کاردک یا وسایل دیگر سطح آن را صاف نمود. توصیه می‌گردد پس از اینکه بتونه اپوکسی خشک شد، سطح آن با سمباده پرداخت و صاف گردد.

مرحله پنجم: اجرای روکش نهایی کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

پس از اینکه چهار مرحله قبلی اجرا گردید، روکش نهایی کفپوش اپوکسی و پلی یورتان انجام می‌گیرد که با توجه به ویژگی هر یک از کفپوش های پلی یوریا، اپوکسی و پلی یورتان به شرح زیر انجام می‌گردد:

الف) اجرای کفپوش پلی یوریا

موقع اجرای کفپوش پلی یوریا، درجه حرارت محیط باید حداقل 3 درجه سانتی گراد بالای صفر باشد. روکش پلی یوریا در ضخامت‌های مختلف قابلیت اجرا دارند. در استفاده از کفپوش پلی یوریا نیازی به اختلاط دو جزئی نیست، چرا که هر کدام از دو جزء رزین پلی یوریا از مسیرهای جداگانه وارد مخازن المثتی حرارتی شده و در دستگاه مخلوط می‌شوند و عمل پاشش با استفاده از دستگاه پاشش ایرلس و یا سایر تجهیزات انجام می‌گردد. در زمان اجرا برای جلوگیری از نوک سوزنی شدن بهتر است ابتدا یک لایه بسیار نازک از پلی یوریا بر روی سطح اجرا شود. به منظور دستیابی به ضخامت مناسب روکش پلی یوریا، بهتر است ابتدا بر روی یک سطح به صورت آزمایشی سرعت و فشار دستگاه پاشش را تنظیم نمود. برای جلوگیری از بوجود آمدن خطوط تیره بین پاشش جدید و قدیم باید قسمت‌های قدیمی ‌را کاور کرده و پس از اجرای قسمت جدید کاور را برداشت.

ب) اجرای کفپوش پلی یورتان

روکش کفپوش پلی یورتان از دو جزء تشکیل شده است. قبل از اجرای روکش نهایی، جزء A  هم زده می‌شود تا کاملاً مخلوط شود. سپس جزء B  به آن اضافه می‌گردد و هم زده می‌شود تا مخلوط حاصل پلی اورتان کاملا یکنواخت و همرنگ گردد. برای اجرای پوشش از کاردک دندانه دار استفاده می‌شود. پوشش پلی یورتان نباید زیاد رقیق باشد، زیرا باعث می‌گردد سطح آن پر از حباب‌های ریز می‌شود. هنگام اجرا دمای محیط نباید از 4 درجه سانتی‌گراد کمتر باشد.

پ) اجرای کفپوش اپوکسی

شرایط اجرای روکش کفپوش اپوکسی کاملا شبیه روکش کفپوش پلی یورتان می‌باشد و برای اجرای این کفپوش ها نیز از کاردک دندانه دار استفاده می‌شود.

اجرا و ترمیم کف پوش های بر پایه اپوکسی
اجرای کف پوش های پلیمری

مرحله ششم: اجرای خط کشی

برای انجام عملیات خط کشی باید حداقل 6 الی 12 ساعت از اجرای پلی یوریا و 24 ساعت از اجرای پلی یورتان و اپوکسی گذشته باشد. قبل از اجرای خط کشی باید طبق نقشه کادر بندی بر روی کف انجام گیرد. همچنین باید قبل از خط کشی سطح و کف مورد نظر کاملا تمیز گردد. بعد از خط کشی نیز تا  48 ساعت نباید روی آن تردد صورت گیرد.

ترمیم سیستم کفپوش اپوکسی و پلی یورتان

ممکن است در حین اجرای کف پوش پلی یوریا،  اپوکسی و پلی یورتان سطح نهایی به دلایلی دچار آلودگی و یا آسیب شود که باید این سطح ترمیم و تعمیر شود. برای این منظور رعایت چند نکته در ترمیم ضروری خواهد بود. در ترمیم کفپوش پلی یوریا پس از گذشت حداقل 2 ساعت از اجرای زبره پاشی، سطح معیوب تا رسیدن به سطح سالم کاملا کنده شده و تمیز می‌شود. سپس یک لایه بسیار نازک از پلی یوریا پاشیده می‌شود و زبره پاشی انجام می‌گیرد. برای ترمیم روکش پلیمری کفپوش های پلی یورتان و اپوکسی نیز ابتدا قسمت معیوب تا رسیدن به سطح سالم کاملا کنده شده سپس با پوشش پلی یورتان یا اپوکسی منطقه پوشش داده می‌شود.

سوالات متداول

مزایای استفاده از کفپوش پلیمری چیست؟

مقاوم در برابر خوردگی و انواع مواد شیمیایی و اسید و بازهای غلیظ ، مقاومت حرارتی کفپوش های پلیمری اپوکسی و پلی یورتان بسیار بالاست و سطح تشکیل شده یکپارچه و غیر قابل نفوذ می‌گردد ، تنوع رنگ و قابلیت خط کشی کفپوش پلیمری اپوکسی و پلی یورتان بالاست ، کفپوش اپوکسی و پلی یورتان پس از عمل آوری غیر قابل حل در انواع حلال های صنعتی می‌باشند.

کفپوش های پلیمری برای چه مکانهایی مناسب است؟

در سطوحی که در معرض مواد شیمیایی، اسیدی و قلیایی کاربرد زیادی دارد. ، کفپوش پلیمری می‌تواند به عنوان پوشش یا غشا برای محافظت از بتن و فولاد در برابر حملات شیمیایی و مکانیکی مورد استفاده قرار گیرند. ، کفپوش مراکز پالایشگاهی، نیروگاهی و پتروشیمی ، کفپوش کارخانجات تولید مواد غذایی ، کفپوش کارخانجات تولید محصولات سنگین نظیر فولاد ، کفپوش کارخانجات تولید مواد شیمیایی به ویژه اسیدهایی نظیر سولفوریک اسید، هیدرکلریدریک اسید و … ، کف انواع سالن های صنعتی ، کفپوش کارگاه و انبارهای ذخیره و کفپوش سالن های ورزشی و حتی منازل و ادارات نیز کاربرد دارد.

آیا کفپوش های پلیمری قابلیت ترمیم دارند؟

کفپوش های پلیمری قابل ترمیم بوده بطوریکه برای ترمیم کفپوش های پلی یورتان و اپوکسی ابتدا قسمت معیوب تا رسیدن به سطح سالم کاملا کنده شده سپس با پوشش پلی یورتان یا اپوکسی منطقه پوشش داده می‌شود.

عمر مفید کفپوش های پلیمری چندسال است؟

بطور متوسط 5 سال قابلیت بهره برداری مفید دارند.

5/5 - (6 امتیاز)