امروزه در دنیا طیف گسترده‌ای از محصولات پلیمری شامل رزین اپوکسی، پلی اورتان و اکریلیک ساخته شده‌اند. این محصولات انتخاب کفپوش بتنی و نیز کفپوش ورزشی را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند، بطوریکه امروزه برای کفپوش بیمارستان‌ها، مکان ها و سالن های ورزشی، سالن  های تولید مواد غذایی، آشپزخانه های تجاری، مدارس، ایستگاه های آتش نشانی، کارخانه ها، انبارها و از کفپوش پلی یورتان و یا کفپوش پلی اورتان استفاده می‌گردد.

کاهش آلودگی کف و نیز حفاظت از سطوح و کف در برابر خوردگی و تامین کفپوشی با دوام و مقاوم در برابر شرایط سخت محیطی و شیمیایی و نیز مقاومت در برابر نیروهای وارده، مسائل مرتبط با معماری و زیبایی ظاهری و اجرای صحیح و اصولی آن از مراحل اولیه ساخت رنگ تا حمل و نصب در هر پروژه مورد توجه قرار دارد. سیستم کفپوش پلی اورتان یا کفپوش پلی یورتان از جمله مواردی است که از نظر مسائل اقتصادی و قیمت کفپوش، نحوه نصب و اجرا، دارا بودن امکان تعمیر و ترمیم به نیازهای اشاره شده پاسخ می‌دهد. یکی از کاربردهای اساسی رزین‌های پلی یورتان، مربوط به ساخت کفپوش ها است. این کفپوش‌ ها به کفپوش صنعتی پلی یورتان معروف است.

یکی از ویژگی‌های بارز کفپوش پلی اورتان، تامین سلامت حین نصب و در مرحله بهره‌برداری و نیز تامین قوانین سفت و سخت سازمان‌های محیط زیست مختلف در جهان است. کفپوش پلی یورتان از نقطه نظر تامین قوانین محیط زیست، مناسبترین، کم هزینه ترین و کم قیمت ترین کفپوش در پاسخ به نیازهای صنایع مختلف هست. در دهه های اخیر، استفاده از کفپوش های پلی اورتان به دلیل  کاهش قیمت آن نسبت به قبل افزایش فرآوانی یافته است.

کفپوش پلی یورتان بر پایه‌ رزین پلی یورتان در کارخانه تولید شده بر روی کف های بتنی بصورت یکپارچه و بدون درز اجرا می‌گردد. کفپوش پلی یورتان در زمان اجرا به صورت خود تراز می‌باشد. بدین صورت که در حالتی که بر روی کف و سطح ریخته گردد، کاملا در کف به صورت خود تراز در می‌آید و در نتیجه یک سطح بسیار صاف و زیبا شکل می‌گیرد. بطور کلی کفپوش‌های پلی یورتان آنتی UV بوده و در برابر اشعه ماورای بنفش مقاوم هستند. از این رو گزینه بسیار مناسبی برای سطوح در معرض نور آفتاب و خورشید و نیز برایکفپوش سالن ورزشی و کفپوشی ورزشی در فضای باز می‌باشند. همچنین کفپوش صنعتی پلی یورتان انعطاف ‌پذیری بالایی داشته و به  همین دلیل در شرایطی که کف تحت لرزش و ارتعاش باشد گزینه مناسبی می‌باشد. کفپوش پلی یورتان چسبندگی خیلی خوبی به کف و سطوح مختلف بتنی و فلزی، سرامیکی و سنگی دارد. به دلیل انعطاف پذیری بالای کفپوش های پلی اورتان، بهترین گزینه برای  کفپوش سالن ورزشی است.

اجرای کفپوش های پلیمری پلی یورتان
اجرای کفپوش پلی یورتان در سالن ورزشی

کفپوش پلی یورتان مقاومت خیلی خوبی در برابر سایش و خراش و همچنین ضربه دارد. ضمناً این کفپوش ها مقاومت کششی بسیار بالایی دارند که این امر باعث شده در درزهای انبساط بتن و درزهای اجرایی سرد به عنوان کفپوش های الاستیک به کار روند. از دیگر  خواص و مزایای کفپوش‌ پلی یورتان می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

مزایای کفپوش‌ پلی اورتان

 • براق بودن سطح کف پوش های پلی اورتان
 • مقاومت سایشی بسیار بالای کفپوش پلی اورتان
 • اجرای آسان کفپوش پلی اورتان
 • چسبندگی عالی کفپوش پلی یورتان به سطوح بتنی
 • مقاومت بسیار بالای کفپوش های پلی یورتان در برابر اسیدها و قلیاها
 • انعطاف پذیری بسیار مناسب کفپوش پلی یورتان
 • مقاومت بالای کفپوشهای پلی یورتان در برابر ضربه
 • یکپارچه بودن کفپوش پلی یورتان
 • خواص آنتی باکتریال کفپوش پلی یورتان
 • تنوع رنگ و طرح بالا
 • خاصیت اکوستیک کفپوش های پلی یورتان

 کاربرد کف پوش پلی یورتان

 • مناسب برای پوشش کارگاه ها و کارخانجات می‌باشد.
 • گزینه عالی برای پوشش های سطوحی می‌باشد که در معرض ضربه زیاد قرار می‌گیرند.
 • مناسب برای کفپوش سالن ورزشی است.
 • مناسب برای کفپوش انبارها
 • قابلیت استفاده در کفپوش‌های بیمارستان و درمانگاه‌
 • قابلیت استفاده در سازه هایی که تحت تنش قرار دارند را دارا می‌باشد.
 • مناسب برای کفپوش مراکز تجاری و فروشگاهی
 • مناسب جهت کفپوش پارکینگ‌ عمومی و منازل

کفپوش پلی اورتان یا کفپوش پلی یورتان به سادگی قابل تمیز شدن هست و هزینه نگهداری آن با قیمت بسیار پایین صورت می‌گیرد.سیستم کفپوش پلی یورتان شبیه کفپوش های صنعتی اپوکسی از سه لایه اصلی شامل پرایمر، لایه میانی و لایه نهایی یا روکش پلی  اورتان تشکیل می‌گردد که هر یک از این لایه ها در مراحل مختلف اعمال می‌گردد.

انواع کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان ورزشی:

یکی از مهم‌ترین کاربردهای کفپوش پلی یورتان یا پلی اورتان، در سالن‌های ورزشی است. با توجه به اینکه کفپوش پلی یورتان، انعطاف پذیری خوبی دارد و همچنین در مقابل ضربه نیز مقاومت خوبی دارد، به عنوان کفپوش سالن ورزشی گزینه خوبی است. زیرا به مرور زمان کیفیت خود را از دست نمی‌دهد.

کفپوش های پلیمری پلی یورتان
اجرای کفپوش پلی یورتان در سالن های ورزشی

 کفپوش پلی یورتان صنعتی:

کفپوش‌های پلی یورتان برای محیط‌های صنعتی نیز بسیار گزینه مناسبی هستند. زیرا این کفپوش‌ها مقاومت خوبی نسبت به مواد خطرناک صنعتی و مواد شیمیایی دارند. از جمله کاربردهای این نوع پوشش، در سطوح لوله است. مقاومت خوب و اجرای آسان باعث استفاده از این محصول در سطوح لوله است.

کفپوش پلیمری پلی یورتان
اجرای کفپوش پلی یورتان در سالن های صنعتی

کفپوش پلی یورتان آنتی استاتیک یا کفپوش پلی اورتان ضد جرقه:

که قابلیت رسانایی دارد. این نوع پلی یورتان با عبور جریان الکتریسیته ساکن از درون خود، مانع ایجاد جرقه می‌شود. بنابراین در مکان‌هایی که جرقه ممکن است صدمات جبران ناپذیری را داشته باشد (مانند انبار مهمات و انبار نگهداری مواد منفجره) می‌توان از این نوع پلی اورتان استفاده نمود.

کفپوش پلی اورتان ضد خش:

این نوع پلی یورتان‌ها را می‌توان در مواردی به کار برد که خش شدگی سطح برای کاربری مهم باشد.

کفپوش پلی یورتان دارای آیین نامه ها و استانداردهای مخصوص می‌باشد و این محصولات باید تست‌های فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی خاص خود  را گذرانده باشند.

نحوه اجرای کفپوش پلی یورتان

مراحل اجرای کفپوش پلی اورتان کف های مختلف بصورت زیر می‌باشد.

آماده سازی سطح

جهت اجرای کفپوش پلی یورتان با توجه به بازدید صورت گرفته توسط کارشناسان شرکت و بررسی شرایط موجود، برای رسیدن به یک کف کاملاً استاندارد، ابتدا باید مراحل آماده سازی کف ها با حساسیت و دقت زیاد و با اصولی که در زیر اشاره می‌شود صورت گیرد.

عوامل مختلفی روی کارایی کفپوش پلی اورتان تاثیر گذارند که مهمترین آنها آماده سازی سطوح کف  (Preparation)، می‌باشد. بطوریکه اگر سطح از آلودگی های مختلف از جمله گرد و غبار، نمک و رسوبات و غیره پاک نشده باشد یا زبری مناسب روی آنها ایجاد نشود، روکش اپوکسی کارایی مطلوب را نخواهد داشت. لذا با در نظر داشتن این موضوع، آماده سازی کف به شرح ذیل و مطابق با استانداردهای بین المللی نظیر DIN28052-2 انجام می گیرد:

الف) کلیه سطوح بتنی و سایر کف های مورد نظر می‌بایست به دلیل داشتن باندینگ مکانیکی پوشش ها (Mechanical Bonding Coatings) ، دارای زبری کافی باشند به همین دلیل بایستی با استفاده از دستگاه مخصوص ساب بتن،  قبل از اجرای پرایمر پلی یورتان (Primere)  سطوح بتنی آماده سازی گردند.

ب) با توجه به این مطلب که کفپوش های پلی اورتان می‌بایست بر روی سطوح بتنی پایدار اجرا گردد. لذا حذف کلیه نقاط و محل‌های سست و لق از روی کف بتنی به وسیله  Grinder یا Hammerr   توصیه می‌گردد.

قابل ذکر است که کلیه درزهای اجرایی و انبساطی موجود و همچنین ترک ایجاد شده در سطوح بتنی بوسیله ماستیک اپوکسی مخصوص شرکت افزیر تسطیح می‌گردد.

پ) همانگونه که اشاره شد کف مورد نظر می‌بایست جهت اجرای کفپوش پلی اورتان، عاری از هر گونه آلودگی شامل گرد و غبار، چربی ها شامل روغن، گریس، پلاسترها و نیز مواد اسیدی و قلیایی باشد. در صورت وجود چنین موادی، سطح بتن با استفاده از روش های مکانیکی و یا شیمیایی جرم زدایی و چربی زدایی (Degreasing) می‌گردد.

ت) پس از اینکه کف و سطوح کار توسط روش‌های مکانیکی و یا شیمیایی چربی زدایی گردید، در صورت نیاز لکه گیری سطوح توسط گروت اپوکسی مخصوص شرکت افزیر (Afzir Grout Epoxyy) انجام می‌گیرد. گروت اپوکسی مخصوص که یک مواد ترکیبی جهت تعمیر و یا پوشش سطوح آسیب دیده می‌باشد، ترکیب مخصوصی از رزین اپوکسی خالص، پودر اروزیل و میکرو سیلیس می‌باشد. با استفاده از گروت اپوکسی تخلخل‌های موجود در سطح پر شده و علاوه بر ایجاد یک سطح پلیمری صاف و باندینگ مکانیکی قوی، کفپوش اپوکسی با لایه زیرین ایجاد می‌گردد .

ث) پس از انجام کلیه مراحل فوق، کلیه سطوح وکیوم شده و حلال شویی می‌گردد.

ج) وضعیت بتن‌های اجرا شده در کف به لحاظ داشتن حداقل مقاومت مکانیکی نظیر مقاومت های فشاری و کششی، به منظور اجرای  کفپوش پلی یورتان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چ)  پلاسترهای سیمانی موجود و یا هر لایه دیگری که به منظور تسطیح بر روی بتن اجرا شده است باید چسبندگی آنها با بتن اصلی مورد آزمایش قرار گیرد در صورتیکه چسبندگی آنها مناسب نباشد تخریب و برداشتن آنها ضروری می‌باشد.

خ میزان رطوبت سطوح در زمان اجرای کفپوش پلی اورتان نباید بیشتر از ۵/۴% باشد.

مراحل اجرای کفپوش پلی یورتان پس از آماده سازی سطح مطابق شکل زیر می‌باشد که در ادامه به تفضیل به آن پرداخته می‌شود:

اعمال لایه پرایمر کفپوش پلی اورتان

در این مرحله مواد پرایمر بر پایه پلی یورتان (Epoxy Primer) که دارای ویسکوزیته بسیار کمی نسبت به سایر مصالح است، به عنوان آستر (پرایمر) و لایه اولیه کفپوش پلی اورتان کف اجرا می‌شود. با استفاده از پرایمر اپوکسی می‌توان مطمئن بود که لایه روکش پلی یورتان با ضریب اطمینان بالا به کف مورد نظر متصل می‌گردد.پرایمر پلی یورتان از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است  پرایمر پلی یورتان شرکت افزیر دارای مشخصات ذیل است:

 • چسبندگی این پرایمر بسیار خوب بر روی سطوح بتنی و فلزی دارد.
 • پرایمر پلی یورتان به صورت خالص و کاملاً بدون پودر (powder-free) می باشد.
 • عمر مصرف متوسط (Pot Life) پرایمر اپوکسی در ۲۵ درجه سانتی گراد ۹۰ دقیقه می باشد.
 • میزان متوسط مصرف پرایمر پلی اورتان به ازای هر متر مربع در حدود ۲۰۰-۲۵۰ گرم است.

اعمال لایه میانی کفپوش پلی یورتان مسلح با الیاف فایبرگلاس (لایه تقویت شده میانی)

در این مرحله از اجرای کفپوش پلی اورتان، الیاف پلیمری چاپد شده (Chapped Strand Mat) یا الیاف پلیمری فایبرگلاس  به روش اجرای تر (Hand lay–upp)   بر روی کلیه درزهای اجرایی و انبساط اجرا می‌گردد. اجرای این لایه اختیاری بوده و مقاومت بالای مکانیکی برای کفپوش پلی اورتان را به دنبال دارد. همچنین باعث می‌شود استحکام فشاری، کششی و خمشی روکش پلی یورتان کف بالا باشد.

پس از مرحله آماده سازی کلیه درزها مطابق فرآیند بالا، لایه میانی با استفاده از مواد ماستیک اپوکسی شامل رزین اپوکسی، میکروسیلیس و سیلیس دانه بندی شده اجرا می‌گردد. این مواد نقش ماستیک و تسطیح کننده را بر عهده دارند و مشخصات کلی آن به شرح ذیل است:

 • چسبندگی بی نظیر به کلیه سطوح بتنی، فلزی، شیشه و سنگ و …
 • خواص مکانیکی بالا
 • این مواد از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است.
 • عمر مصرف متوسط (Pot Life) در ۲۵ درجه سانتی گراد ۳۰ دقیقه می باشد.
 • میزان متوسط مصرف ماستیک کفپوش اپوکسی برای هر متر مربع با سطح نرمال ۲-۴ کیلوگرم می‌باشد.

اعمال لایه نهایی روکش پلی یورتان

پس از اجرای سه مرحله قبل، اجرای لایه نهایی کفپوش پلی اورتان خواهد بود که به مرحله اجرای روکش پلی یورتان هم موسوم است. این مرحله توسط رزین مخصوص پلی اورتان اجرا می‌گردد. مشخصات کلی ، به شرح زیر است:

 • اجرای روکش پلی یورتان بر روی سطوح بسیار سریع است.
 • روکش پلی اورتان مقاوم در برابر محیط های خورنده و روغن های صنعتی می‌باشند.
 • مصالح روکش پلی یورتان از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است.
 • عمر مصرف متوسط (Pot Life) روکش های پلی اورتان در ۲۵ درجه سانتی گراد ۳۰ دقیقه می‌باشد.
 • میزان متوسط مصرف روکش پلی یورتان برای هر متر مربع با سطح نرمال ۶/۰-۲/۱ کیلوگرم می‌باشد.

اجرای کفپوش پلی اورتان

ابتدا دو جز محصول را کاملاً باید باهم ترکیب شوند و سپس درون همزن، آن‌ها را به مدت 5 دقیقه مخلوط گردند. بهتر است حدود 20 دقیقه به مخلوط فرصت برای انجام واکنش بین دو جز را داده شود. با کمک غلتک، قلم مو یا پیستوله می‌توان پوشش محافظتی را اجرا نمود. باید دقت شود پرایمر کفپوش پلی یورتان آماده شده برای سطح بتن، بعد از آماده سازی در کمتر از 4 ساعت مصرف شود. بهتر است سطح زیر کار قبل از اجرا به وسیله دستگاه اسکرچ یا ساب سگمنتی خراش داده شود. هدف از انجام این عمل، ایجاد سطحی برای به وجود آوردن پیوند مکانیکی قوی است. باید دقت نمود در هنگام نصب حتماً از کفش مخصوص نصب پلی اورتان استفاده نمود. این کفش با کم نمودن سطح اتکا کفش با پوشش اجرا شده، آسیب وارد بر آن را به حداقل می‌رساند.

قیمت کفپوش پلی یورتان

برای اطلاع از لیست قیمت کفپوش پلی یورتان و هزینه اجرای آن با متخصصین شرکت مقاوم سازی افزیر تماس بگیرید. راهکار پیشنهادی متخصصین شرکت افزیر با توجه به هر پروژه و الزامات آن متفاوت است، بنابراین قیمت آن هم در هر پروژه متفاوت خواهد بود.

سوالات متداول

تفاوت کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان چیست؟

کفپوش پلی یورتان معمولا نرم تر و انعطاف پذیرتر از کفپوش اپوکسی است ، کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان در معرض مواد شیمیایی خاص رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند همچنین از نظر اجرا و روشهای اجرا نیز باهم تفاوت دارند.

کاربردهای کف پوش پلی یورتان کدام است؟

پوشش کارگاه ها و کارخانجات ، پوشش های سطوحی که در معرض ضربه زیاد قرار می‌گیرند ، کفپوش سالن ورزشی ، کفپوش انبارها ، کفپوش‌های بیمارستان و درمانگاه‌ ، کفپوش مراکز تجاری و فروشگاهی ، کفپوش پارکینگ‌ عمومی و منازل

انواع کفپوش پلی یورتان چیست؟

کفپوش پلی یورتان ورزشی ، کفپوش پلی یورتان صنعتی ، کفپوش پلی یورتان آنتی استاتیک یا کفپوش پلی اورتان ضد جرقه ، کفپوش پلی اورتان ضد خش

کفپوش اپوکسی مناسب تر است یا پلی یورتان؟

باید با توجه به نوع کاربری ، شرایط محیطی و مشورت با کارشناسان متخصص کفپوش مناسب را اجرا کنید.

4.6/5 - (9 امتیاز)