آب می تواند از میان درز و ترک های بسیاری از مواد مختلف مانند بتن، سنگ و آجر عبور کند. تا به حال ساختمان ها و سازه های زیرزمینی فراوانی دچار نشت شده اند. به طور تجربی مشاهده شده است، نیمی از دیوارهای حائل و یا زیرزمین ها در طول دوره بهره برداری خود دچار نشت می شوند. اما سوال اساسی این است که چرا این سازه ها دچار نشت می شوند؟ ساده ترین پاسخی که می توان به آن داد این است که چون در اکثر مواقع سطح آب زیرزمینی بالاست، فشار هیدروستاتیک ناشی از آب باعث جریان آب به داخل سازه و در نتیجه نشت آن شده است. درز و ترک هایی که در طول سازه به وجود آمده اند و همچنین عدم اجرای یکپارچه سازه، باعث به وجود آمدن مسیر آب در سازه شده است. نشت آب به دیوار ممکن است در حین ساخت و یا در حین بهره برداری اتفاق افتد.

مشکلات نشت آب در حین ساخت

 • تاخیر در برنامه ریزی پروژه به علت عقب ماندن از برنامه اصلی
 • هزینه تعمیر قسمت هایی که تا به حال ساخته شده اند
 • مسئولیت حقوقی در برابر خرابی های به وجود آمده
 • هزینه ها و جریمه های قانونی
 • تضعیف عملکرد سازه ای دیوار

مشکلات نشت آب در حین بهره برداری

 • هزینه های تعمیر
 • هزینه های وارد بر سازه
 • بستن دسترسی به زیرزمین
 • آسیب به مواد موجود در زیرزمین
 • آسیب به ادوات برقی و سیم کشی ساختمان
 • مسئولیت حقوقی در برابر خرابی های به وجود آمده
 • هزینه ها و جریمه های قانونی
 • تضعیف عملکرد سازه ای دیوار

اهمیت انتخاب درست سیستم آب بندی

صرف نظر از مدیریت ریسک ناشی از نفوذ آب، یکی از مهم ترین پارامترها در رفع نشت، انتخاب درست و دقیق محصول آب بندی است. هر روش مزایا و معایب خاص خود را دارد. کارفرما با توجه به خواسته های خود باید روش صحیح آب بندی را انتخاب نماید. واحد آب بندی شرکت مقاوم سازی افزیر، مشتریان خود را در انتخاب درست محصول، همراهی کرده و آماده هر گونه مشاوره به متخصصین این حوزه است.

روش های آب بندی دیوار حائل

روش های آب بندی دیوار حائل را می توان به دو بخش تقسیم نمود. بخش اول روش های آب بندی در حین ساخت است. بخش بعدی هم آب بندی در بهره برداری است.

روش های آب بندی در حین ساخت

روش جلوگیری از نفوذ آب به سیستم

در مورد روش های آب بندی و محصولات آن به تفضیل صحبت شده است. نکته مهم در این مورد این است که حتما در آب بندی دیوار حائل از یکی از روش های ذکر شده استفاده شود. در غیر این صورت روش های جلوگیری از نفوذ آب به تنهایی اثرگذار نبوده و هیچ تضمینی برای دوام آن در کل دوره بهره برداری سازه وجود ندارد.

در آب بندی دیوارهای حائل باید از تماس آب زیر زمینی با بدنه دیواره تا حد امکان جلوگیری به عمل آورد. این کار توسط ژئوممبرین ها صورت می گیرد. همچنین آب جمع شده در پشت دیوارها، باید توسط ژئوسنتتیک های دیگری از قبیل ژئوتکستایل ها زهکشی شود. ضرورت قرار دادن همزمان زهکش ها و ژئوممبرین ها آن است که هیچ یک از این دو به تنهایی کافی نبوده و نمی توانند به طور کامل دیوار را آب بند نمایند. زیرا در صورتی که از ژئوممبرین به تنهایی استفاده شود، فشار هیدروستاتیک پشت آن آن قدر بالا می رود که ژئوممبرین نمی تواند آن را تحمل نماید. در صورتی که از زهکش به تنهایی استفاده شود، هیچ گاه سطح آب به زیر دیوار نمی رسد و بنابراین دیوار در مجاورت آب قرار می گیرد.

نکته مهم در استفاده از ژئوسنتیک ها، این است که باید بعد از نصب آنها از عملکرد یکپارچه آن ها و همچنین جوش مناسب میان قطعات آن اطمینان حاصل نمود. این کار باید تست فشار آب پشت ژئوسنتتیک استفاده می شود.

آب بندی دبوار حائل با استفاده از قرار دادن زهکش های ژئوتکستایل
قرار دادن زهکش های ژئوتکستایل در پشت دیوار حائل

آب اضافی زهکشی شده توسط ژئوتکستایل ها در چاهی که به آن سپتیک تانک (مخزن تخلیه) گویند، حمل می شود. در آن جا با کمک پمپی آب به بیرون منتقل می شود.

در عمل از تکنیک دیگری برای جلوگیری از رسیدن آب پشت دیواره به دیوار حائل نیز استفاده می کنند. یکی از این تکنیک ها استفاده از چاه های تخلیه است. در این حالت در اطراف دیوار حائل، چندین حلقه چاه ایجاد می شود به طوری که سطح آن ها پایینتر از سطح آب زیرزمینی باشد. سپس آب جمع شده در آن توسط پمپ هایی تخلیه می گردد. در صورتی که این کار همراه با ثبت داده های پمپ و عمق آب زیرزمینی باشد، می توان از آن داده ها برای بهینه کردن طراحی سیستم آب بندی دیوار حائل نیز استفاده نمود.

آب بندی دیوار حائل یا لایه ژئوممبرین برای جلوگیری از نفوذ آب
لایه ژئوممبرین برای جلوگیری از نفوذ آب به دیوار

آب بندی در بهره برداری

در صورتی که رطوبتی در دیواره های زیرزمین یا پارکینگ مشاهده شود، اولین قدم برای رفع نشت، پیدا کردن محل دقیق نشت است. بعد از آن با بررسی نوع نشت و محدودیت های موجود، می توان نوع محصول مناسب برای آن نشت را انتخاب نمود. متخصصین شرکت افزیر در انتخاب این نوع محصولات نیز مشتریان خود را همراهی کرده و از دادن هیچ گونه مشاوره و راهنمایی به آنها دریغ نخواهند نمود.

برای مشاهده محصولات رفع نشت کلیک نمایید. (لینک محصولات آب بندی)

جزییات اجرایی

برای مشاهده جزییات اجرای آب بندی دیوارهای حائل و زیرزمین ها اینجا را کلیک نمایید.

3.1/5 - (8 امتیاز)