مصالح تقویت شده با الیاف پلیمر (FRP) برای بهبود مقاومت خمشی، مقاومت برشی و انعطاف‌پذیری سازه‌ها تحت استانداردهای موجود مورد استفاده قرار می‌گیرند. اعضای بتن آرمه تقویت شده توسط ورق‌های FRP در منطقه تحت تنش عملکرد خوبی دارند. FPR ها سبب بهبود مقاومت کششی بتن می‌شوند. یکی دیگر از کاربردهای آن بهبود ظرفیت خمشی ستون‌ها از طریق مهارهای جانبی می‌باشد.

مشکل نصب و راه اندازی FRP

با وجود پیشرفت در طراحی مواد و ساخت FRP، کنترل کیفیت و نظارت بر نصب و راه اندازی FRP یک چالش بزرگ است. عملکرد ورق‌های FRP با کیفیت نصب و راه اندازی FRP در ارتباط است. به عبارت ساده اگر پیوند بین ورق‌های FRP و اعضای پایه سست باشد، ورق‌های FRP نمی‌توانند عملکرد مورد انتظار را فراهم کنند. پارامترهای زیر میتواند بر کیفیت نصب و راه اندازی FRP تأثیر بگذارد:

  • استفاده از مقدار مناسبی از مخلوط در هر جزء رزین
  • ذخیره‌سازی شرایط محیطی در اجزای رزین
  • دمای محیط، رطوبتی که در معرض آن قرار می‌گیرد.
  • شرایط جوی در طول نصب
  • سالم نگه داشتن رزین یا چسب

کنترل کیفیت چسبندگی

آزمایشهای غیر مخرب(NDT) راه حل خوبی برای بررسی کیفیت اتصال بین ورق‌های FRP و بتن پایه می‌باشد. روش‌های مختلف مورد استفاده برای آزمایش‌های غیر مخرب برای ارزیابی کیفیت نصب و راه اندازی FRP،عبارتند از:

  • دمانگاری با مادون قرمز: در دمانگاری با مادون قرمز، آهنگ تشعشع سطحی موج الکترومغناطیسی مربوط به تغییرات درجه حرارت در طول موج مادون قرمز در نظر گرفته می‌شود. این روش به طور مؤثر برای شناسایی ورقه ورقه شدن و یا ناپیوستگی در عمق کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناهنجاری‌هایی مثل تورق و تغییرات در مواد را می‌توان بر اساس تغییرات حرارتی و ظرفیت گرمایی ویژه شناسایی کرد. دمانگاری با مادون قرمز (IR) می‌تواند یک روش تست غیر مخرب سریع و قابل اعتماد برای ارزیابی نقص اتصال در FRP – سازه‌های بتنی تقویت شده باشد.
  • سنسورهای فیبر نوری: فیبر نوری از جمله آخرین فناوری‌هایی است که برای ارزیابی کیفیت نصب و راه اندازی FRP استفاده می‌شود. فیبر نوری برای ارزیابی درجه پخت رزین استفاده می‌شود. در نصب فیبر نوری، سنسورها را در ورقه به منظور نظارت بر پیشرفت پخت رزین و تغییرات دمایی در طول زمان تعبیه شده است.
  • روش آکوستیک: روش آکوستیک یک رویکرد ایده آل برای ارزیابی کیفیت باند فراهم می‌کند. بازتاب از منطقه مورد آزمایش از طریق آزمایش موج صوتی (استرس) یکی از بهترین روش‌ها محسوب می‌شود. در واقع، اگر یک واحد بین ورق‌های FRP و بتن پایه قرار گیرد، سختی منطقه مورد آزمایش سبب تغییر در آشفتگی موج می‌شود. باند مناسب، سختی بالاتر را نسبت به یک اتصال ضعیف بین FRP و پایه بتن نشان می‌دهد.

متخصصین با تجربه کافی در انجام آزمایشات غیر مخرب FRP، آماده عقد قرار داد با شرکت‌های ساختمانی و کارفرماها برای بررسی کیفیت اجرای FRP بر روی سطح بتن است. برای اطلاع از شرایط انجام آزمایشات غیر مخرب و همچنین انتخاب بهترین آزمایش غیر مخرب، با واحد فنی شرکت مقاوم‌سازی افزیر تماس حاصل نمایید.

 

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

3/5 - (2 امتیاز)