مخازن فولادی به دلیل کاربرد عمده در مجتمع های پالایشگاهی اگر بر اثر خوردگی یا بلای طبیعی دچار شکست و آسیب شوند؛ مشکلات زیادی به بار خواهند آورد. بنابراین مقاوم سازی مخازن فولادی از اهمیت بالایی برخوردار است. از جمله آسیب هایی که بر اثر زلزله به این سازه ها وارد می شود؛ مودهای مختلف شکست است که در ادامه به چند مورد اشاره خواهد شد:

 • کمانش الاستو پلاستیک دیواره مخزن  (کمانش پافیلی)
 • کمانش الاستیک دیواره مخزن (کمانش الماسی)
 • کمانش الاستیک به علت فشار پایین در قسمت بالایی مخزن
 • شکست سقف
 • بلند شدگی و …

متداول ترین مود شکست مخازن فولادی کمانش پافیلی و کمانش الماسی است.

مقاوم سازی مخزن فولادی
مخازن فولادی در صنایع نفت و گاز

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر، تقویت و مقاوم سازی مخازن فولادی در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص تعمیر و تقویت مخازن فولادی باید بتواند راهکارها و محصولاتی را برای تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه ­های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده­باشد.

مالکین و مجریان مخازن، چند گزینه برای تعمیر، تقویت و محافظت از مخازن در برابر انواع آسیب و خوردگی دارند. تعمیر و تقویت جزئی یا کلی یک مخزن فولادی، زمان زیاد عدم سرویس ­دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیادی را تحمیل می­کند. برخلاف مصالح فلزی، کامپوزیت­ ها دچار خوردگی نمی­گردند و یک راه­ حل بلند مدت محسوب می­شوند. مقاومت زیاد و پایداری دمایی زیاد کامپوزیت­ های پلیمری سبب می­شود که بتوان از آن­ها در شرایطی با دمای حداکثر 120 درجه سلسیوس و فشار بیش از psi 200 بهره ­برداری کرد. به کمک روش نوین و تطبیق ­پذیر استفاده از لایه‌ های کامپوزیت­ پلیمری FRP می­توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش­های قدیمی و سنتی تعمیر و تقویت مخازن فولادی، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن را به انجام رساند.

واحد تعمیر ، تقویت و مقاوم سازی مخازن فولادی شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­باشد.

روش نوین‌ مقاوم سازی مخازن فولادی به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت

بسیاری از سازه­ ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند. فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش­های حلقوی را ایجاد می­کند که به دیواره جانبی این­گونه سازه ­ها وارد می­شود. مقدار این تنش­ها در پایه مخزن حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می­یابد. خوردگی سبب کاهش سطح مقطع المان های تقویت کننده در سازه های بتنی و یا کاهش ضخامت دیواره فولادی سازه می­شود. این امر سبب افزایش تنش های محیطی می­شود و باید هرچه سریع­تر اقدامات مربوط به تعمیر و تقویت مخازن فولادی انجام شود. به طور مثال اگر مخزن فولادی حاوی مواد خطرناک یا اشتعال ­پذیر باشد، تعمیر به روش جوش­ دادن ورق­های فولادی گزینه مناسبی نمی­باشد.

به طور کلی هدف از تعمیر و تقویت مخازن فولادی با مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر را می­توان موارد زیر برشمرد:

 • افزایش مقاومت مخزن
 • افزایش مقاومت برشی
 • کنترل ترک
 • آب بندی و عایق نمودن
 • مقاوم سازی در برابر خوردگی
 • مقاوم سازی در برابر حملات مواد شیمیایی
 • افزایش عمر و دوام

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه تعمیر و تقویت مخازن فولادی به ویژه با استفاده از لایه‌های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت می­باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می­باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می­ باشند.

بهسازی و مقاوم سازی مخازن فولادی با الیاف FRP
مقاوم سازی مخازن فولادی

هزینه مقاوم سازی مخازن فولادی به کمک محصولات کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­های تعمیر و تقویت مخازن فولادی به ویژه به کمک لایه‌های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت کافی است با متخصصین شرکت افزیر در تماس باشید.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (6 امتیاز)