لوله های زیر زمینی در سراسر جهان برای انتقال نفت، گاز، آب، فاضلاب و حفاظت از کابلهای مخابراتی و خطوط انتقال نیرو استفاده می شوند . این خطوط لوله که عمدتاَ به صورت مدفون در خاک یا آب استفاده می شوند، همواره با مشکلات متعددی از نظر حفظ و نگهـداری روبـرو بـوده ، و بـه همین علت بازسازی و تعمیر خطوط لوله از نظر اقتصادی و فنی همواره مورد نظر بوده است .علی­ رغم برتری­ های زیادی که لوله پلیمری نفت و گاز نسبت به لوله فولادی دارند، بازهم تحت شرایط خاصی همچون حرارت و یا پرتو فرابنفش دچار آسیب­ می­‌شود. به علاوه لوله های گاز حاوی مواد اشتعال پذیر هستند و نشت گاز و آتش سوزی های پس از آن می تواند موجب صدمات جانی و خسارت های مالی و زیان های زیست محیطی گردد. بنابراین تامین کارایی آن­ها در برابر آسیب و خوردگی از طریق روش­ های مختلف تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز بسیار حیاتی است.

روشهای سنتی تعمیر و بازسازی لوله ها شامل حفاری و تعویض بخش آسیب دیده و یا اتصال روکش فولادی روی لوله می شود . نیاز به روشهایی سریعتر، مطمئن تر و با هزینه های کمتر باعث شد کـه بــه دنبــال نتــایج مثبــت بــه دســت آمــده از کــاربرد کامپوزیتهــای پلیمــری تقویــت شــده بــا الیــاف FRP ، در کاربردهــای عمرانــی توجــه ویژه ای به استفاده از این مواد برای انجام تعمیرات خطوط لوله معطوف شود. کامپوزیت های پلیمری پیشرفته دارای وزن پائین، استحکام ویژه بـالا و مقاومت زیاد در برابر تخریب و خوردگی بوده و بدین ترتیب دوام بالایی را در لوله تعمیر شده ایجاد می کنند . امکان نصب سـریع، عـدم نیـاز بـه حفاری (در بعضی روشها) و خارج کردن لوله و هم چنین امکان تعمیر لوله در حال سرویس دهی (بدون قطع جریان سیال)، از دیگـر مزایـای حـائز اهمیت این روش است .

روش­ های تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص لوله پلیمری در صنعت نفت و گاز باید بتواند راهکارها و محصولاتی را ارائه و پیشنهاد کند که در عین حفظ و بهبود کارایی و کارآمدی لوله‌ها در برابر انواع آسیب و خرابی لوله پلیمری نفت و گاز، جنبه‌­های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده ­باشد.

به طور خلاصه مهم ­ترین روش­های تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز عبارت است از:

 • تزریق Urethan در ترک ها
 • تزریق اپوکسی
 • جوشکاری
 • تعمیرات انبساطی اتصالات
 • تقویت با پوشش اپوکسی
 • پوشش­های پلیمری

بررسی روش ­های تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP

 • روش تر (Wet Layup)

در روش رایج نصب انواع مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP که به نام Wet-layup مشهور است، نیاز به نیروهای متخصص است تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین­(Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته ­کنند و به سطح بیرونی لوله چسبانده شود. این فن نیازمند نیروی کار ماهر هست تا اطمینان حاصل شود که فیبرها به صورت صحیح قرار گرفته و هیچ­ گونه حباب هوایی در زیر این پوشش‌­ها وجود ندارد و اجرای تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز با مصالح FRP به درستی صورت بگیرد.

 •  استفاده از محصولات FRP پیش­ عمل ­آوری ­شده (Precured)

محصولات FRP پیش­ عمل ­آوری شده (Precured) با کنترل کیفیت و یکنواختی بیشتری تولید می‌­شوند. تاحدودی به دلیل نسبت فیبر به رزین بیشتر، این محصولات در مقایسه با همتایان خود که به روش تر (Wet-layup) تولید می‌­گردند، مقاومت و سختی بیشتری را نشان می­‌دهند.

گرچه این نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) نسبت به روش Wet-layup نصب آسان­تر و مقاومت بیشتری دارند اما به دو دلیل زیر، استفاده و کاربرد در تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز آن­ها محدود می­‌شود:

 • یک جهته بودن آن­ها سبب شده ­است که فقط در موارد معدودی برای تقویت برشی به­ کار بروند و بیشتر برای تقویت خمشی استفاده شوند.
 • سختی زیاد این نوارهای ورقه­‌ای (Laminate) سبب­ شده ­است که نتوان آن­ها را به صورت دایره­‌هایی با قطر کمتر از 750 میلی­متر درآورد.

هم­چنین روش­ ها و تجهیزات کنونی این اجازه را به ما نمی‌­دهند تا نوارهای FRP ورقه ای (Laminate) با ابعاد بزرگ­تر تولید کنیم که از نظر کاربری متفاوت هستند. بنابراین وجود چنین نقایص و کمبودهای در مورد نوارهای ورقه­‌ای (Laminate) غیرقابل چشم ­پوشی می‌­نماید.

مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

به مدت دو دهه جامعه مهندسین از پارچه­ (Fabric) های کامپوزیتی یا به صورت تر (Wet layup) یا ورقه­‌ها (Laminate) برای تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گازاستفاده می­‌نموده ­است. این روش­ها فی‌­الذات دارای نقایصی هستند که سبب می­‌شوند مهندسین قادر به ارائه راهکارهای با کیفیت و در عین­ حال کم­ هزینه برای مقابله با انواع آسیب و خرابی لوله پلیمری نفت و گاز­ نباشند.

مصالح کامپوزیت‌ پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر نسل جدیدی از محصولات FRP هستند که اخیرا برای غلبه بر مشکلات ذکرشده، توسعه داده ­شده‌­اند. مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر نسبت به ورقه (Laminate) های FRP سنتی، سه مزیت مهم دارد:

 • با استفاده از فیبرهای یک یا دوجهته، مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر قادر است هم درجهت طولی و هم درجهت عرضی مقاومت لازم را تأمین کند که این مزیت مهم امکان کاربردهای جدیدی را برای مصالح کامپوزیت پلیمری FRPسوپر لمینت شرکت افزیر فراهم می­کند.
 • مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر با ضخامتی در حدود 0.66 میلی­متر، از انواع سنتی ورقه­‌ها بسیار نازک­تر بوده و بنابراین به­ راحتی می­‌توان آن­ها را به صورت دایره­ای به قطر 300میلی­‌متر یا کم­تر نیز درآورد.

اخیرا می­‌توان تعداد و الگوی لایه­‌های فیبر را تنظیم کرد تا بتوان گونه­‌های مختلفی از مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر سفارشی سازی ­شده را تولید کرد که نتیجه آن صرفه ­جویی زیاد در زمان و هزینه خواهد بود.

روش تر (Wet layup) علی­‌رغم تأمین مقاومت کافی دربرابر تنش‌­های محوری و حلقوی، زمان زیادی برای اجرای تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز می­‌گیرد؛ به خصوص اگر طول یا تعداد نقاط آسیب­ دیده خط لوله زیاد باشد.

مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر نسبت به روش تر (Wet Layup) دارای چندین مزیت مهم هستند:

 • خواص مکانیکی مصالح کامپوزیت پلیمری FRPسوپر لمینت شرکت افزیر می‌­تواند به صورت مستقل و پیش از اجرا در داخل لوله مورد آزمایش قرار گیرد که این امر کارفرما را قادر می­سازد تا هرگونه محصول معیوب را رد کند.
 • به دلیل اینکه زمان­بر ترین قسمت کار (یعنی آغشته­ کردن فیبرها و حذف حباب­های هوا) در کارخانه انجام می­‌شود به جای داخل لوله، اجرای مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر صرفه­‌جویی زمانی زیادی را به دنبال دارد.
 • می­‌توان فیبرهای مختلفی را در مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر جای داد که سبب کاهش هرچه بیشتر زمان نصب و اجرا می‌­گردد. به طور مثال هنگامی که لوله فولادی در برابر خوردگی گالوانیکی نیاز به مقاوم ­سازی دارند، یک لایه فیبر شیشه قبل از نصب فیبر کربن، روی سطح لوله نصب می­‌گردد.

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز می‌­باشد، آماده ارائه خدمات مورد نیاز شما در سراسر کشور می­‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می‌باشند.

انواع لوله پلیمری نفت و گاز قابل تعمیر و تقویت به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

لوله پلیمری نفت و گاز به علت مقاومت بالا در برابر خوردگی­‌های شیمیایی، نسبت مقاومت مکانیکی به وزن بسیار بالا و … مورد توجه مهندسین در صنعت نفت و گاز می­‌باشند. برخلاف لوله فولادی، این نوع از لوله­ دچار خوردگی نمی­‌شود بلکه علت اصلی خرابی آن­ پدیده خزش می­‌باشد.

از جمله مهم‌ترین مصالح پلیمری به کار رفته در ساخت لوله صنعت نفت و گاز می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوله پی وی سی (PVC)
 • لوله پلی­اتیلن (PE)
 • لوله فایبرگلاس (GRP)
 • لوله پنج جداره یا سوپرپایپ

 

انواع آسیب­ و خوردگی لوله پلیمری نفت و گاز

آسیب­ و خوردگی لوله پلیمری نفت و گاز را می‌­توان به صورت زیر دسته­ بندی کرد که اکثر آن ها به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر قابل تعمیرند:

 • نصب و طراحی نامناسب (درنظر نگرفتن انبساط، تماس لوله با مواد مضر و …)
 • اجرای غلط (اجرا در مناطق سردسیر بدون استفاده از پوشش­های ضدسرما، اعمال فشار بیش از حد، ضربات ناشی از فشار آب و …)
 • آلودگی (داخلی یا خارجی)
 • خطای ساخت لوله
 • نقص در رزین
 • اشتباهات توزیع کننده (قراردادن لوله در زیر نور خورشید، حمل نادرست و …)

متخصصین شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز، برای انواع آسیب و خوردگی لوله پلیمری نفت و گازذکرشده، راهکار و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می‌­کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز، با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

هزینه تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز

واحد تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­‌باشد.

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­‌های تعمیر و تقویت لوله پلیمری نفت و گاز کافی است با متخصصین شرکت افزیر در تماس باشید.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (1 امتیاز)