استفاده از مصالح نوین پلیمری در ساخت لوله آب و فاضلاب به دلیل مزیت­‌های نسبی لوله پلیمری نسبت به سایر انواع لوله­‌ها در حال افزایش است. این لوله ها نسبت به مواد شیمیایی مقاوم ترند و به راحتی زنگ نمی زنند و هم چنین وزن کم تری دارند. به علاوه با توجه به نوع اتصالات شان، در این لوله ها نشتی آب بسیار کم تر است. با این‌­حال این لوله‌­ها نیز به دلیل قرارگیری در معرض آسیب‌­هایی هم­چون ترک­ خوردگی و یا نرم شدگی، نیازمند تعمیر و تقویت می‌­باشند. روش انتخابی برای تعمیر و تقویت لوله پلیمری آب و فاضلاب باید به­ گونه­‌ای باشد که علاوه بر تعمیر و تقویت لوله و درنتیجه تامین و بهبود کارایی آن، اقتصاد طرح نیز لحاظ شده­ باشد. لذا گزینش طرح بهینه برای تعمیر و تقویت لوله پلیمری آب و فاضلاب  باید توسط متخصصین با دانش و تجربه کافی در این زمینه انجام شود.

روش­های تعمیر و تقویت لوله پلیمری آب و فاضلاب

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر و تقویت لوله پلیمری آب و فاضلاب در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص لوله پلیمری در صنعت آب و فاضلاب باید بتواند راه­کارها و محصولاتی را ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­‌های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده­ باشد.

به طور خلاصه مهم‌­ترین روش­های تعمیر و تقویت لوله­ پلیمری آب و فاضلاب عبارت است از:

 • تزریق Urethan در ترک ها
 • تزریق اپوکسی
 • جوشکاری
 • تعمیرات انبساطی اتصالات
 • تقویت با پوشش اپوکسی
 • پوشش­ های پلیمری
 • استفاده از افزودنی ­های خاص در ساخت لوله پلیمر‌ی

بررسی روش­های تعمیر و تقویت لوله­ پلیمری آب و فاضلاب به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP

 • روش تر( Wet Layup)

در روش رایج اجرای انواع مصالح کامپوزیت پلیمری FRP که به نام Wet-layup مشهور است، نیاز به نیروهای متخصص است تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین ­(Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته می­‌کنند و به سطح بیرونی لوله چسبانده می­‌شود. این فن نیازمند نیروی کار ماهر هست تا اطمینان حاصل شود که فیبرها به صورت صحیح قرار گرفته و هیچ ­گونه حباب هوایی در زیر این پوشش ­ها وجود ندارد تا بدین ترتیب از آسیب و خوردگی لوله پلیمری آب و فاضلاب جلوگیری شود.

 

 • استفاده از محصولات FRP پیش ­عمل­ آوری ­شده (Precured)

محصولات FRP پیش ­عمل ­آوری شده (Precured) با کنترل کیفیت و یکنواختی بیشتری تولید می­‌شوند. تا حدودی به دلیل نسبت فیبر به رزین بیشتر، این محصولات در مقایسه با همتایان خود که به روش تر (Wet-layup) تولید می­‌گردند، مقاومت وسختی بیشتری را نشان می­‌دهند. این ورقه­‌ها (Laminate) توسط اپوکسی به سطح خارجی المان موردنظر چسبانده می­شوند.

گرچه این نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) نسبت به روش Wet-layup نصب آسان­‌تر و مقاومت بیشتری دارند اما به دو دلیل زیر، استفاده و کاربرد آن­ها محدود می­‌شود:

 • یک­ جهته بودن آن­ها سبب شده‌­است که فقط در موارد معدودی برای تقویت برشی به ­کار بروند و بیشتر برای تقویت خمشی استفاده شوند.
 • سختی زیاد این نوارهای FRP ورقه­ای (Laminate) سبب ­شده ­است که نتوان آن­ها را به صورت دایره­‌هایی با قطر کمتر از 750 میلی­‌متر درآورد.

هم­چنین روش­‌ها و تجهیزات کنونی این اجازه را به ما نمی­‌دهند تا نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) با ابعاد بزرگ­تر تولید کنیم که از نظر کاربری متفاوت هستند. بنابراین وجود چنین نقایص و کمبودهای در مورد نوارهای FRP ورقه ­ای (Laminate) غیرقابل چشم­ پوشی می‌­نماید.

مصالح کامپوزیت‌ پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر

به مدت دو دهه جامعه مهندسین برای حفاظت در برابر انواع آسیب و خوردگی لوله پلیمری آب و فاضلاب از پارچه­ (Fabric) های کامپوزیتی یا به صورت تر (Wet layup) یا ورقه­‌ها (Laminate) استفاده می‌کرده ­است. این روش­‌ها فی­‌الذات دارای نقایصی هستند که سبب می­‌شوند مهندسین قادر به ارائه راه­کارهای باکیفیت و درعین­‌حال کم­‌هزینه برای تعمیر و تقویت لوله پلیمری آب و فاضلاب­ نباشند.

مصالح کامپوزیت‌ پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر نسل جدیدی از محصولات FRP هستند که اخیرا برای غلبه بر انواع آسیب و خوردگی لوله پلیمری آب و فاضلاب ذکرشده، توسط شرکت افزیر ارائه داده­ شده‌­اند. مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر نسبت به ورقه (Laminate) های سنتی، سه مزیت مهم دارند:

 • با استفاده از فیبرهای یک یا دوجهته FRP، ورقه (Laminate) قادر است هم درجهت طولی و هم درجهت عرضی مقاومت لازم را تأمین کند که این مزیت مهم امکان کاربردهای جدیدی را برای ورقه (Laminate) فراهم می­‌کند.
 • مصالح کامپوزیت‌ پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر با ضخامتی در حدود 0.66 میلی‌­متر، از انواع سنتی ورقه‌­ها بسیار نازک­‌تر بوده و بنابراین به­ راحتی می­‌توان آن­ها را به صورت دایره‌­ای به قطر 300 میلی‌­متر یا کم­تر نیز درآورد.

اخیرا می­‌توان تعداد و الگوی لایه های فیبر را تنظیم کرد تا بتوان گونه های مختلفی از مصالح کامپوزیت‌ پلیمری FRP سوپر لمینت سفارشی ­سازی ­شده را تولید کرد که نتیجه آن صرفه ­جویی زیاد در زمان و هزینه خواهد بود.

روش تر (Wet layup) علی‌­رغم تأمین مقاومت کافی دربرابر تنش­‌های محوری و حلقوی، زمان زیادی برای اجرا می‌­گیرد؛ به خصوص اگر طول یا تعداد نقاط آسیب ­دیده خط لوله زیاد باشد.

مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر نسبت به روش تر (Wet Layup) دارای چندین مزیت مهم است:

 • خواص مکانیکی مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر می­‌تواند به صورت مستقل و پیش از اجرا در داخل لوله مورد آزمایش قرار گیرد که این امر کارفرما را قادر می­‌سازد تا هرگونه محصول معیوب را رد کند.
 • به دلیل اینکه زمان­بر ترین قسمت کار (یعنی آغشته­ کردن فیبرها و حذف حباب­‌های هوا) در کارخانه انجام می­‌شود به جای داخل لوله، اجرای مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر صرفه جویی زمانی زیادی را به دنبال دارد.
 • می­توان فیبرهای مختلفی را در کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر جای داد که سبب کاهش هرچه بیشتر زمان نصب و اجرای کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت می­‌گردد. به طور مثال هنگامی که لوله­ های فولادی در برابر خوردگی گالوانیکی نیاز به مقاوم ­سازی دارند، یک لایه فیبر شیشه قبل از نصب فیبر کربن، روی سطح لوله نصب می­‌گردد.

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه تعمیر و تقویت لوله پلیمری آب و فاضلاب می­‌باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می‌­باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می‌باشند.

انواع لوله های پلیمری آب و فاضلاب قابل تعمیر به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

از جمله مهم ترین مصالح پلیمری به کار رفته در ساخت لوله­ صنعت آب و فاضلاب می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لوله پی وی سی (PVC)
 • لوله پلی­اتیلن (PE)
 • لوله فایبرگلاس (GRP)
 • لوله پنج­جداره یا سوپرپایپ

 

انواع آسیب­ و خوردگی لوله­ پلیمری آب و فاضلاب قابل تعمیر به کمک کامپوزیت پلیمری FRP افزیر

انواع آسیب و خوردگی لوله پلیمری آب و فاضلاب را می‌­توان به صورت زیر دسته­ بندی کرد:

 • نصب و طراحی نامناسب (درنظر نگرفتن انبساط، تماس لوله با مواد مضر و …)
 • اجرای غلط (اجرا در مناطق سردسیر بدون استفاده از پوشش­‌های ضدسرما، اعمال فشار بیش از حد، ضربات ناشی از فشار آب و …)
 • آلودگی (داخلی یا خارجی)
 • خطای ساخت لوله
 • نقص در رزین
 • اشتباهات توزیع کننده (قراردادن لوله در زیر نور خورشید، حمل نادرست و …)
 • ترک­‌های کششی محیطی
 • نرم­ شدگی در اثر وجود مواد شیمیایی

متخصصین شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه تعمیر و تقویت لوله پلیمری آب و فاضلاب، برای انواع آسیب و خوردگی لوله پلیمری آب و فاضلاب، راهکار و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می‌کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه راهکارها و محصولات تعمیر و تقویت لوله پلیمری آب و فاضلاب با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

هزینه تعمیر و تقویت لوله پلیمری آب و فاضلاب

واحد تعمیر و تقویت خطوط لوله پلیمری آب و فاضلاب شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­‌باشد.

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش ­های تعمیر و تقویت لوله پلیمری آب و فاضلاب مطابق استاندارد ها کافی است با متخصصین شرکت افزیر در تماس باشید.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (1 امتیاز)