نیروگاه‌ ها یکی از سازه‌هایی هستند که دارای ساختارهای متفاوتی بر اساس نوع نیروگاه هستند. همچنین بر اساس مکانیزم عملکردی نیروگاه، مواد مختلفی در مجاورت اجزای سازه‌ای مختلفی قرار می‌گیرند. این نیروگاه‌ها و اجزای سازه‌ای آن‌ها می‌توانند در معرض مواد شیمیایی، خاک‌های آلوده و با pH بالا یا پایین و همچنین مواد شیمیایی با حرارت بالا قرار بگیرند. تمام این عوامل می‌تواند موجب خرابی زود هنگام و از کارافتادگی نیروگاه شود. علاوه بر این موارد، شرایط بد جوی نیز می‌تواند بر فرایند تخریب و زنگ زدگی تجهیزات نیروگاه موثر باشد. برای شناخت نوع پوشش‌های حفاظتی بهتر است ابتدا انواع نیروگاه‌ها را شناخت. به طور کلی نیروگاه‌ ها به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

انواع نیروگاه ها

  • نیروگاه‌های برق آبی

نیروگاه های برق آبی
ساختار نیروگاه برق آبی

در این نوع نیروگاه‌ها برق با کمک جریان آب تولید می‌شود. این نیروگاه در مجاورت آب قرار دارد و بنابراین باید برای سطوح A تا H پوشش حفاظتی و عایق آب بندی در نظر گرفت. باید دقت نمود که آب موجود در این نیروگاه خالص نبوده و دارای ناخالصی‌هایی از قبیل نمک‌ها می‌تواند باشد. برای این منظور و با توجه به جنس سطح زیر کار باید از محصولات پوشش حفاظتی مناسب استفاده نمود. به عنوان مثال برای شیرهای ورود و خروج آب می‌توان از پوشش‌های روی دار استفاده نمود. همچنین برای آب بندی بتن موجود در این سیستم نیز باید از محصولات آب بندی شرکت افزیر استفاده نمود.

  • نیروگاه‌های فسیلی

این نوع نیروگاه با کمک سوخت‌های فسیلی برق تولید می‌کند. این نوع نیروگاه به ترتیبی که در شکل مشخص شده است، دارای نوارهای نقاله، لوله‌های زیر زمینی، اتاق پمپاژ، تجهیزات تصفیه خانه، بازیابی خاکستر بادی، بدنه سازه نیروگاه، بویلرها، توربین‌ها، چگال کننده، ژنراتور، تصفیه کننده گاز کوره، دودکش‌ها، برج‌های خنک کننده و تجهیزات انتقال برق است.

نیروگاه فسیلی
ساختار نیروگاه های فسیلی

بر همین اساس باید توجه نمود که کلیه محصولات آب بندی و پوشش‌های حفاظتی شرکت افزیر می‌تواند در این نیروگاه‌ها استفاده شود. برای کسب اطلاعات دقیق از نوع محصولات قابل استفاده در هر کجای نیروگاه، با متخصصین شرکت افزیر در تماس باشید.

  • نیروگاه سیکل ترکیبی

نیروگاه سیکل ترکیبی
ساختار نیروگاه های سیکل ترکیبی

در این نوع نیروگاه به کمک گازهای خروجی از توربین‌های گاز، برای تولید بخار آب در توربین‌های بخار و سپس از آن برای تولید برق استفاده می‌شود. همانطور که در شکل مشاهده می‌گردد این نیروگاه نیز دارای بخش‌های مختلفی است که بر اساس آن می‌توان از محصولات مختلف پوشش‌های حفاظتی برای عایق بندی این نوع نیروگاه‌ها استفاده نمود.

  • سیستم‌های انتقال برق

سیستم‌های انتقال برق نیز بر حسب شرایطی محل احداث باید دارای پوشش‌های حفاظتی خاصی باشند. این سیستم‌ها متشکل از نیروگاه‌ها، پست‌های برق، خطوط انتقال و شبکه توزیع هستند. با توجه به شرایط محل باید نوع پوشش حفاظتی انتخاب و اجرا گردد.

سیستم انتقال برق
ساختار نیروگاه های سیستم انتقال برق

باید دقت نمود در شبکه انتقال و توزیع برق یکی از عواملی که می‌تواند باعث ایجاد خرابی شود، عوامل خوردگی موجود در خاک است. باید برای قسمت‌هایی از شبکه توزیع که در خاک قرار می‌گیرد، پوشش محافظتی سطحی مناسب استفاده نمود.

بهسازی و مقاوم سازی صنایع فولاد و کارخانجات سیمان

تهیه فلزاتی مانند نیکل، مس، آهن و … در کارخانجات تولید فلزات و صنایع فولاد از طریق استخراج آنها از سنگهای معدنی در محیط‌های شامل اسید سولفوریک و طی فرآیندهای شیمیایی چند مرحله ای باعث فرسایش المانها و مخازن بتنی و فولادی این صنایع می‌شوند. محیطهای شیمیایی جهت استخراج فلزات در درجه حرارت دمای 100 درجه سانتی گراد جهت حلالیت بیشتر سنگ معدن، مسئله خوردگی را تشدید می‌کتتد. جهت جلوگیری از آسیب پذیری ناشی از خوردگی مواد شیمیایی، سایش مکانیکی و همچنین مقاوم سازی تاسیسات فرسایش و خورده شده، شرکت مقاوم سازی افزیر سیستمهای پوششی مختلفی را ارائه می‌دهد. این سیستمهای پوششی مقاومت قابل قبولی در مقابل مواد شیمیایی و فرسایش از خود در طی سال ها نشان داده‌اند. از جمله این پوشش ها می‌توان به سیستمهای پوششی  Lining FRP(اف آر پی لاینینگ) اشاره کرد. همچنین برای مقاوم سازی سیلوهای سیمان که معمولا از جنس بتن می‌باشد، می توان از مصالح FRP بهره برد.

مقاوم سازی کارخانه سیمان
مقاوم سازی صنایع و کارخانه های سیمان

پوشش حفاظتی

همانطور که در قسمت قبل مشاهده شد، نیروگاه‌ها دارای قسمت‌های مختلفی هستند که هر یک از این قسمت‌ها در مجاورت مواد شیمیایی و خطرناکی ممکن است قرار بگیرند. با توجه به طراحی پدافند غیر عامل نیروگاه‌ها و حساسیت این نوع سازهها، باید برای حفاظت از آن‌ها و جلوگیری از آسیب دیدن آن‌ها دقت و هزینه دوچندان کرد. زیرا در صورت خرابی این سازه‌ها آثار زیان باری به شبکه وارد می‌آید.

عدم استفاده از پوشش حفاظتی مناسب باعث خوردگی و زنگ زدگی فولاد می شود. این مسئله باعث شده که دکل برق بر اثر بارهای وارده توانایی لازمه را نداشته باشد و با اعمال بار مجاز، دچار گسیختگی و آثار زیان بار آن شود. متخصصین شرکت مقاوم سازی افزیر برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی پیشنهاد می‌کنند از پوشش محافظتی سطحی مناسب استفاده شود. پوشش‌های مورد استفاده باید براساس نوع منطقه و شرایط جوی و نوع کاربری سازه انتخاب شود. در غیر این صورت، پوشش نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

برخی از نیروگاه‌ها نیز در معرض حرارت‌های بالا و مواد شیمیایی قرار دارند. متخصصین شرکت افزیر برای جلوگیری از آسیب دیدن بدنه این نوع از سازه‌ها استفاده از محصولات رنگ‌‎های نسوز سیلیکونی و رنگ‌های تقویت شده با گلس فلیک یا پرک شیشه را توضیه می‌کنند.

در صورتی که نیروگاه در معرض مواد شیمیایی خطرناک قرار داشته باشد باید از محصولات مرتبط شرکت مقاوم سازی افزیر استفاده نمود.

پیشنهاد برای مطالعه

پوشش مهارکننده خوردگی

 

هزینه اجرا

برای اطلاع از هزینه اجرای پوشش حفاظتی و فروش محصولات پوشش حفاظتی، با متخصصین شرکت افزیر در تماس باشید.

4.8/5 - (5 امتیاز)