کفپوش اپوکسی یکی از محصولات شاخص شرکت افزیر می‌باشد که بر اساس دو نوع ماده به نام رزین اپوکسی و هاردنر تولید می‌گردند. نحوه اجرای کفپوش اپوکسی بسیار ساده می‌باشد زیرا در مرحله اجرا به صورت مایع و خود تراز شونده می‌باشد. اپوکسی کف که کف پوش و روکش بدون درز نیز نامیده می‌شود، آب بند کامل بوده تنوع رنگ و زیبایی بالایی دارد. از دیگر مزایای کفپوش اپوکسی می‌توان به کیفیت و دوام مناسب آن در شرایط سخت محیطی اشاره کرد که بر روی کلیه کف های بتنی سیمانی، سنگ، موزاییک و … قابلیت اجرا دارد. البته باید توجه داشت قبل از استفاده بر روی کف می‌بایست سطح آن را صاف و تمیز نمود. کفپوش اپوکسی بیشتر جهت روکش نمودن سطوح بتنی و سایر سطوح سالن‌هایی به کار می‌روند که نیاز است ظاهری زیبا و شفاف داشته باشند. از اپوکسی کف می‌توان در منازل نیز استفاده نمود. کف پوش اپوکسی در منازل می‌تواند به صورت کف پوش اپوکسی سه بعدی اجرا شود.

آب بندی و اجرای کف پوش های پلیمری
اجرای کفپوش اپوکسی

اپوکسی چیست؟

اپوکسی ماده‌ای پلیمری است که در ابتدا به حالت مایع است و سپس با کمک واکنش‌های شیمیایی تبدیل به ماده‌ای جامد می‌شود. پلیمر اپوکسی از لحاظ مکانیکی قوی بوده و در برابر مواد شیمیایی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. به علاوه با توجه به مکانیسم گیرش اپوکسی، چسبندگی خوبی نیز دارد. امروزه اپوکسی‌های بسیار متنوعی با فرمول‌های شیمیایی پیچیده و گوناگون موجود است. علت اصلی استفاده روز افزون از اپوکسی‌ها، مقاومت خوب آن‌ها در برابر مواد شیمیایی، چسبندگی زیاد، مشخصات مکانیکی عالی و عایق بودن الکتریکی آن‌ها است. البته با ترکیب‌های شیمیایی مختلف می‌توان مشخصات اپوکسی را اصلاح نمود. یکی از مزیت‌های اپوکسی‌ها ایمن بودن آن‌ها است و تا بحال برای مواد شیمیایی به کار رفته در اپوکسی‌ها اثرات مخربی پیدا نشده است.

مزایا و خواص کفپوش اپوکسی

 • قابلیت شست و شوی زیاد کفپوش اپوکسی
 • تنوع رنگ زیاد برای کف های مختلف
 • سطح صاف و بسیار براق روکش اپوکسی
 • مقاومت و دوام بالای کفپوش اپوکسی در برابر شرایط محیطی متفاوت
 • چسبندگی بالای کفپوش اپوکسی
 • مقاوم در برابر اسیدها و بازها
 • اجرای آسان کفپوش‌ اپوکسی
 • یکپارچگی در کف
 • مقاوم در برابر آتش سوزی

معایب کفپوش اپوکسی

به دلیل انعطاف پذیری پایین کفپوش اپوکسی، در کف هایی که در برابر ضربه‌های شدید قرار دارند استفاده از توصیه نمی‌شود و پیشنهاد می‌گردد از کفپوش پلی یورتان استفاده شود.

باید دقت نمود در هنگام ریخته شدن مواد شیمیایی و اسیدی و یا نمک‌ها بر روی سطح، بلافاصله آن‌ها را از روی کفپوش اپوکسی پاک نمود. زیرا این مواد می‌تواند پوشش کف اپوکسی را از بین ببرد و در نتیجه خسارت زیادی به سطح زند.

کاربرد کفپوش‌ اپوکسی

 • کفپوش کف انواع کارخانجات و کارگاه‌ها
 • روکش کف مجتمع تجاری و مراکز خرید
 • کفپوش کف پارکینگ ها
 • روکش کف انبارها
 • کفپوش بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها
 • روکش کف کارخانجات صنعتی سنگین شبیه کارخانه فولاد و سیمان
 • کفپوش و روکش در سالن‌های مختلف پمپصنعت نفت و گاز و پتروشیمی
 • کفپوش کف کارخانه های کاغذ سازی
 • کف سالن نیروگاه ها
 • کف راه روهای فرار در هنگام آتش سوزی

اجرای کف پوش پلیمری اپوکسی
اجرای کف پوش اپوکسی

انواع کفپوش صنعتی اپوکسی

کفپوش اپوکسی ضد اسیدی: این نوع کفپوش ها در برابر عوامل شیمیایی مقاومت بالایی دارند. کاربرد اصلی این نوع اپوکسی‌ها در مخازن نگهداری مواد شیمیایی و اسیدها و همچنین در کارخانجات مواد شیمیایی است.

کفپوش اپوکسی ورزشی: این نوع اپوکسی‌ها در سالن‌های ورزشی کاربرد دارند و مزیت اصلی آن‌ها مقاومت در برابر سر خوردگی، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر اصطکاک و مقاومت در برابر بازتاش نور است.

کفپوش اپوکسی ضد جرقه یا کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک: که قابلیت رسانایی دارد. این نوع اپوکسی با عبور جریان الکتریسیته ساکن از درون خود، مانع ایجاد جرقه می‌شود. بنابراین در مکان‌هایی که جرقه ممکن است صدمات جبران ناپذیری را داشته باشد (مانند انبار مهمات و انبار نگهداری مواد منفجره) می‌توان از این نوع اپوکسی استفاده نمود.

کفپوش اپوکسی ضد خش: این نوع اپوکسی‌ها را می‌توان در مواردی به کار برد که خش شدگی سطح برای کاربری مهم باشد.

کفپوش اپوکسی پارکینگ: می‌توان برای پارکینگ‌ها از کفپوش اپوکسی پارکینگ استفاده نمود. این کفپوش‌ها می‌توانند علاوه بر حفظ زیبایی دوام بالایی در مقابل تردد خودروها داشته باشند.

کفپوش اپوکسی بیمارستانی: در مواردی که کفپوش اپوکسی در محیط‌های بهداشتی و بیمارستان‌ها لازم است به کار برده شود، می‌توان از کفپوش بیمارستانی استفاده نمود. این کفپوش‌ها خاصیت آنتی باکتریال دارند و مانع از گسترش و باقی ماندن آلودگی در محیط بهداشتی و علی‌الخصوص بیمارستان‌ها می‌شوند.

کفپوش های پلیمری اپوکسی
اجرای کفپوش اپوکسی پارکینگ

نحوه اجرای کفپوش اپوکسی

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی کف های مختلف بصورت زیر می‌باشد.

آماده سازی سطح

جهت اجرای کفپوش های اپوکسی با توجه به بازدید صورت گرفته توسط کارشناسان شرکت و بررسی شرایط موجود، برای رسیدن به یک کف کاملاً استاندارد، ابتدا باید مراحل آماده سازی کف ها با حساسیت و دقت زیاد و با اصولی که در زیر اشاره می‌شود صورت گیرد.

عوامل مختلفی روی کارایی کفپوش های اپوکسی تاثیر گذارند که مهمترین آنها آماده سازی سطوح کف (Preparation)، می‌باشد. بطوریکه اگر سطح از آلودگی های مختلف از جمله گرد و غبار، نمک و رسوبات و غیره پاک نشده باشد یا زبری مناسب روی آن ها ایجاد نشود، روکش اپوکسی کارایی مطلوب را نخواهد داشت. لذا با در نظر داشتن این موضوع، آماده سازی کف به شرح ذیل و مطابق با استانداردهای بین المللی نظیر DIN28052-2 انجام می گیرد.

الف) کلیه سطوح بتنی و سایر کف های مورد نظر می‌بایست به دلیل داشتن باندینگ مکانیکی پوشش ها (Mechanical Bonding Coatings)، دارای زبری کافی باشند به همین دلیل بایستی با استفاده از دستگاه مخصوص ساب بتن، قبل از اجرای پرایمر اپوکسی (Primere) سطوح بتنی آماده سازی گردند.

ب) با توجه به این مطلب که کفپوش های اپوکسی می‌بایست بر روی سطوح بتنی پایدار اجرا گردد. لذا حذف کلیه نقاط و محل‌های سست و لق از روی کف بتنی به وسیله  Grinder یا Hammerr  توصیه می‌گردد.

قابل ذکر است که کلیه درزهای اجرایی و انبساطی موجود و همچنین ترک ایجاد شده در سطوح بتنی بوسیله ماستیک اپوکسی مخصوصشرکت افزیر تسطیح می‌گردد.

پ) همانگونه که اشاره شد کف مورد نظر می‌بایست جهت اجرای کفپوش اپوکسی، عاری از هر گونه آلودگی شامل گرد و غبار، چربی ها شامل روغن، گریس، پلاسترها و نیز مواد اسیدی و قلیایی باشد. در صورت وجود چنین موادی، سطح بتن با استفاده از روش های مکانیکی و یا شیمیایی جرم زدایی و چربی زدایی (Degreasing) می‌گردد.

ت) پس از اینکه کف و سطوح کار توسط روش‌های مکانیکی و یا شیمیایی چربی زدایی گردید، در صورت نیاز لکه گیری سطوح توسط گروت اپوکسی مخصوص شرکت افزیر (Afzir Grout Epoxyy) انجام می‌گیرد. گروت اپوکسی مخصوص که یک مواد ترکیبی جهت تعمیر و یا پوشش سطوح آسیب دیده می‌باشد، ترکیب مخصوصی از رزین اپوکسی خالص، پودر اروزیل و میکرو سیلیس می‌باشد. با استفاده از گروت اپوکسی تخلخل‌های موجود در سطح پر شده و علاوه بر ایجاد یک سطح پلیمری صاف و باندینگ مکانیکی قوی، کفپوش اپوکسی با لایه زیرین ایجاد می‌گردد.

ث) پس از انجام کلیه مراحل فوق، کلیه سطوح وکیوم شده و حلال شویی می‌گردد.

ج) وضعیت بتن‌های اجرا شده در کف به لحاظ داشتن حداقل مقاومت مکانیکی نظیر مقاومت های فشاری و کششی، به منظور اجرای  کفپوش اپوکسی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

چ)  پلاسترهای سیمانی موجود و یا هر لایه دیگری که به منظور تسطیح بر روی بتن اجرا شده است باید چسبندگی آنها با بتن اصلی مورد آزمایش قرار گیرد در صورتیکه چسبندگی آنها مناسب نباشد تخریب و برداشتن آنها ضروری می‌باشد.

خ)  میزان رطوبت سطوح در زمان اجرای کفپوش اپوکسی نباید بیشتر از 4.5% باشد.

د) اجرای لایه های کفپوش‌ اپوکسی مسلح با الیاف فایبرگلاس (لایه تقویت شده میانی)

اجرای مراحل آماده سازی کفپوش های پلیمری
آماده سازی سطوح برای اجرای کفپوش اپوکسی

 اعمال لایه پرایمر کفپوش اپوکسی

در این مرحله مواد پرایمر بر پایه اپوکسی (Epoxy Primer) که دارای ویسکوزیته بسیار کمی نسبت به سایر مصالح است، به عنوان آستر (پرایمر) و لایه اولیه کفپوش اپوکسی کف اجرا می‌شود. با استفاده از پرایمر اپوکسی می‌توان مطمئن بود که لایه روکش اپوکسی با ضریب اطمینان بالا به کف مورد نظر متصل می‌گردد. پرایمر اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است.

ویژگی های پرایمر اپوکسی

 • چسبندگی این پرایمر بسیار خوب بر روی سطوح بتنی و فلزی دارد.
 • پرایمر اپوکسی به صورت خالص و کاملاً بدون پودر (powder-free) می باشد.
 • عمر مصرف متوسط (Pot Life) پرایمر اپوکسی در ۲۵ درجه سانتی گراد ۹۰ دقیقه می باشد.
 • میزان متوسط مصرف پرایمر اپوکسی به ازای هر متر مربع در حدود ۲۰۰-۲۵۰ گرم است.

اعمال لایه میانی کفپوش ا‌پوکسی (Epoxy Mid-Coat)

در این مرحله از اجرای کفپوش ‌اپوکسی، الیاف پلیمری چاپد شده (Chapped Strand Mat) یا الیاف پلیمری فایبرگلاس FRP (Fiber Glass Wrap – Plain)  به روش اجرای تر(Hand lay–upp)   بر روی کلیه درزهای اجرایی و انبساط اجرا می‌گردد. اجرای این لایه اختیاری بوده و مقاومت بالای مکانیکی برای کفپوش اپوکسی را به دنبال دارد. همچنین باعث می‌شود استحکام فشاری، کششی و خمشی روکش اپوکسی کف بالا باشد.

پس از مرحله آماده سازی کلیه درزها مطابق فرآیند بالا، لایه میانی با استفاده از مواد ماستیک اپوکسی شامل رزین اپوکسی، میکروسیلیس و سیلیس دانه بندی شده اجرا می‌گردد. این مواد نقش ماستیک و تسطیح کننده را بر عهده دارند و مشخصات کلی آن به شرح ذیل است:

 • چسبندگی بی نظیر به کلیه سطوح بتنی، فلزی، شیشه و سنگ و …
 • خواص مکانیکی بالا
 • این مواد از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است.
 • عمر مصرف متوسط (Pot Life) در ۲۵ درجه سانتی گراد ۳۰ دقیقه می باشد.
 • میزان متوسط مصرف ماستیک کفپوش اپوکسی برای هر متر مربع با سطح نرمال ۲-۴ کیلوگرم می‌باشد.

اعمال لایه نهایی روکش اپوکسی (Epoxy Top-Coat)

پس از اجرای سه مرحله قبل، اجرای لایه نهایی کفپوش‌ اپوکسی خواهد بود که به مرحله اجرای روکش اپوکسی هم موسوم است. این مرحله توسط رزین مخصوص اپوکسی اجرا می‌گردد. مشخصات کلی ، به شرح زیر است:

 • اجرای روکش اپوکسی بر روی سطوح بسیار سریع است.
 • روکش اپوکسی مقاوم در برابر محیط های خورنده و روغن های صنعتی می‌باشند.
 • مصالح روکش اپوکسی از دو جزء رزین و هاردنر تشکیل شده است.
 • عمر مصرف متوسط (Pot Life) روکش های اپوکسی در ۲۵ درجه سانتی گراد ۳۰ دقیقه می‌باشد.
 • میزان متوسط مصرف روکش اپوکسی برای هر متر مربع با سطح نرمال ۶/۰-۲/۱ کیلوگرم می‌باشد.

اجرای کفپوش اپوکسی

 ابتدا دو جز محصول را کاملاً باید باهم ترکیب شوند و سپس درون همزن، آن‌ها را به مدت 5 دقیقه مخلوط گردند. بهتر است حدود 20 دقیقه به مخلوط فرصت برای انجام واکنش بین دو جز را داده شود. با کمک غلتک، قلم مو یا پیستوله می‌توان پوشش محافظتی را اجرا نمود. باید دقت شود پرایمر کفپوش‌ اپوکسی آماده شده برای سطح بتن، بعد از آماده سازی در کمتر از 4 ساعت مصرف شود.

بهتر است سطح زیر کار قبل از اجرا به وسیله دستگاه اسکرچ یا ساب سگمنتی خراش داده شود. هدف از انجام این عمل، ایجاد سطحی برای به وجود آوردن پیوند مکانیکی قوی است.

باید دقت نمود در هنگام نصب حتماً از کفش مخصوص نصب اپوکسی استفاده نمود. این کفش با کم نمودن سطح اتکا کفش با پوشش اجرا شده، آسیب وارد بر آن را به حداقل می‌رساند.

کفپوش اپوکسی در منازل

با توجه به مزایای کفپوش‌ ‌اپوکسی، در منازل نیز می‌توان از کفپوش اپوکسی استفاده نمود. اپوکسی کف در منازل می‌تواند از نوع ساده و کفپوش اپوکسی سه بعدی باشد. کفپوش اپوکسی سه بعدی علاوه بر مقاومت خوبی که دارد، در محیط‌هایی مانند سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه‌ها و …. می‌تواند زیبایی خاصی به فضا به لحاظ معماری بخشد.

قیمت رزین اپوکسی- قیمت کفپوش اپوکسی

برای اطلاع از قیمت ‌کفپوش‌ اپوکسی با شرکت افزیر تماس برقرار نمایید. شرایط هر پروژه با پروژه دیگر متفاوت است و بنابراین نمی‌توان قیمت ثابتی را برای اجرا کفپوش اپوکسی در نظر گرفت.

4.2/5 - (19 امتیاز)