نگهداری از مواد شیمیایی  به ویژه اسید هایی نظیر اسید سولفوریک، اسید فسفریک و … نیازمند پوششی بسیار مقاوم در برابر حملات بسیار خورنده این مواد شیمیایی می باشد. مواد شیمیایی به مرور زمان سبب خوردگی لوله ها و مخازن نگهداری، متعاقبا ایجاد حفره و نشتی در آن ها می شوند. شرایط محیطی خورنده نیز عامل خارجی آسیب رساندن به این قبیل سازه و تجهیزات است. این امر علاوه بر آلودگی محیط زیست، هزینه اضافی جهت تعمیر و تعویض آن ها به بار می آورد. بهترین روش برای صرفه جویی در هزینه و زمان، استفاده از سیستم لاینینگ با  FRP است تا سازه از عوامل خورنده ی داخلی و خارجی حفظ شود.

با توجه به حساس بودن این مخازن و تاسیسات، باید در انتخاب نوع پوشش و لاینینگ با توجه به معیارهای مختلف حداکثر دقت مورد توجه قرار گیرد. افزیر ارائه دهنده طیف گسترده ای از  لاینینگ FRP و پوشش های مقاوم در برابر محیط‌های شیمیایی است که با توجه به معیارهایی نظیر جنس، موارد کاربرد و نوع ماده شیمیایی استانداردترین و مقرون به صرفه ترین محصول را مطابق با استانداردهای جهانی عرضه و با بهترین کیفت اجرا می کند. سیستم‌های پوششی و FRP لاینینگ ارائه شده مقاومت بسیار بالا و غیر قابل نفوذ در مقابل مواد شیمیایی با مولکول های ریز نظیر هیدروکلریک اسید، آمونیاک و … می باشند که با افزایش دما اثر خورندگی شدید بوجود آمده را کنترل می‌کند.

از جمله این پوشش های محافظتی می‌توان به پوششهای الاستومری اشاره کرد. الاستومرها به دو دسته تقسیم می‌شوند ترموست الاستومرها که در نتیجه حرارت سخت شده و دیگر به حالت اولیه بر نمی‌گردند و ترموپلاستیک الاستومرها که با حرارت حالت ارتجاعی پیدا می‌کنند و ضریب پواسون آنها به 0.5 بسیار نزدیک است و بنابراین می‌توان آنها را تراکم‌ناپذیر فرض کرد. پوششهای ترموست نیز برای اجرای membrane های مقاوم در مقابل مواد شیمیایی خورنده، پوششهای ضد خوردگی و یا لایه های بازدارنده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در سیستمهای پوششی ترموست از دو گروه از رزین ها استفاده می‌گردد که عبارتند از رزین‌های ترموست سخت یا Rigid  مانند رزین های اپوکسی، فوران، فنلیک، پلی استر غیر اشباع و وینیل استر و رزین‌های ترموست نرم، انعطاف پذیر و یا الاستومر (Elastomer) مانند رزینهای پلی اورتان و تار اپوکسیها. رزینهای ترموست بوسیله واکنشهای شیمیایی (Chemical Reaction or Curing Reaction) بین رزینهای پایه و یک عامل شروع کننده واکنش سخت میگردند. رزینهای اپوکسی ها ضد اسیدی فراوانی که پوششهای ضد خوردگی در سیستمهای FRP lining  استفاده می‌شوند، می‌تواند به صورت اسپری و یا از طریق آغشته سازی الیاف FRP پلیمری کربن و شیشه باشند. این اپوکسی های بسیار مقاوم توسط دستگاه های ویژه ای بر سطوح مورد نظر اجرا می گردند. این محصول برای پوشش دهی مخازن ذخیره مواد شیمیایی، تاسیسات، دیوار ها، سقف ها و کف ها بسیار مناسب می باشد. این اپوکسی های بسیار مقاوم دارای تنوع رنگ بالایی نیز هستند.

پوشش حفاظتی و لاینینگ FRP مخازن نفت و گاز
لاینینگ مخزن بتنی با FRP

مزایای لاینینگ FRP

  • مقاومت زیاد در برابر خوردگی
  • مقاومت مکانیکی و کششی بسیار بالا
  • بسیار کم هزینه تر نسبت به فولاد ضد زنگ
  • 5 تا 10 برابر طول عمر بیشتر نسبت به فولاد ضد زنگ
  • ضرفه جویی در زمان
  • و…

مراحل اجرای لاینینگ FRP

برای اجرای سیستم لاینینگ FRP لازم است تا مراحل زیر به صورت آورده شده و به ترتیب انجام شود. لازم به ذکر است لازمه‌ی دستیابی به یک سیستم با مقاومت مکانیکی و خوردگی بالا اجرای دقیق این مراحل است.

  • آماده سازی سطح
  • اعمال آستر یا پرایمر
  • ترمیم ترک ها
  • پوشش با FRP و رزین
اجرای-FRP-لاینینگ-و-پوشش-ضد-خوردگی-در-تیرهای-بتنی-کارخانه-فولاد-اهواز-مقاوم-سازی-افزیر
لاینینگ GFRP

آماده سازی سطح

پیش از اعمال هر نوع پوششی باید سطح ما عاری از هرگونه مواد زائد مثل آلودگی ها، چربی ها و به طور کلی هرگونه ماده ی خارجی باشد. آماده سازی سطوح با استفاده از روش های مختلف مکانیکی، دستی و شیمیایی بسته به نوع مواد زائدی که در سطح وجود دارد قابل اجرا می باشد.

اعمال آستر یا پرایمر

اعمال لایه پرایمر، به عنوان اولین مرحله پس از آماده سازی سطح بتن انجام می گیرد. این مرحله عموما با سیلر اپوکسی که ماده ای دو جزئی است انجام میگیرد که خاصیت نفوذپذیری و چسبندگی فوق العاده ای داشته که خلل و فرج موجود را پر میکند و سطح را صاف و ضد گرد و غبار میکند.

ترمیم ترک ها

پیش از اعمال لایه رزین و الیاف بایستی ترک های موجود بر روی سطح و درزهای انبساط و هر گونه ناهمواری روی سطح برطرف شود. عموما این پر کردن با استفاده از گروت اپوکسی انجام می شود و میزان مصرف آن وابسته به حجم نقاط ترمیم است.

پوشش با FRP و رزین

لایه الیاف بر روی سطح چسبانده می شود. خواص مکانیکی قابل توجه FRP از این لایه ناشی می شود. انواع الیاف رایج درسیستم های FRP عبارتند از:

در این مرحله مناسب ترین رزین انتخاب شده، بر روی لایه الیاف اعمال می گردد تا آن را کاملا اشباع کند. تعداد لایه های الیاف و رزین، بنا بر نوع کاربرد و خواص مورد انتظار می تواند متفاوت باشد. شرایط انبارداری رزین،
شرایط محیطی مناسب جهت اعمال و زمان لازم برای اعمال لایه بعد وابسته به نوع رزین انتخابی است.

 

محصولات مرتبط

 

 

 

راهکارهای مرتبط