لوله های فولادی آب و فاضلاب در اثر وجود برخی مواد شیمیایی و مواد محلول در آب دچار خوردگی می شوند.  از طرفی این لوله ها به دلایل مختلف از جمله کمانش، نشست زمین، مشکل در اتصالات و … دچار خرابی می شوند. تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب  در برابر خوردگی نیازمند افراد متخصص و بهره گیری از متد های جدید است که با صرف وقت و هزینه کم تر، نتیجه مطلوب تری حاصل شود. این روش ها باید به گونه ای باشند که هم کارایی طرح حفظ شود و هم از نظر اقتصادی توجیه پذیر باشد.

روش­ های تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص خطوط لوله فولادی آب و فاضلاب باید بتواند راهکارها و محصولاتی را برای جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی لوله فولادی آب و فاضلاب ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­ های اقتصادی طرح مورد نظر تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب را نیز لحاظ کرده­ باشد. واحد تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­‌باشد.

در روش­های سنتی تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب، قسمت آسیب ­دیده از مدار خارج شده، با جوش دادن ورق تقویت شده و دوباره نصب می‌­شود و یا اینکه درصورت نیاز به طور کامل تعویض می­‌گردد. این­‌گونه روش‌های تعمیر آسیب و خوردگی لوله فولادی آب و فاضلاب، مشکلات متعددی از جمله لزوم قطع شبکه آبرسانی و یا دفع فاضلاب را به­ دنبال دارد. باتوجه به وجود این مشکلات در روش‌های سنتی تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب، از حدود 20 سال قبل، روش­ جدیدی تحت عنوان روش تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب به کمک کامپوزیت­های پلیمری FRP مورد توجه قرار گرفته­ است. در این روش از لایه­ های کامپوزیت FRP با الیاف شیشه (GFRP)، کربن (CFRP) و یا آرامید (AFRP) استفاده می­شود.

تقویت لوله فلزی با استفاده از الیاف FRP

ازمزایای این مصالح می توان به مقاومت کششی و سختی بالا، وزن کم، مصونیت در برابر خوردگی، نصب آسان در فضاهای محدود، کاهش در هزینه های نیروی انسانی، قابلیت نصب در طول های زیاد و قابلیت نامحدود در اندازه و ابعاد وهندسه اشاره نمود. اصطلاح FRP به پلیمرهای مسلح به الیاف اطلاق می شود که از دو جزء اصلی الیاف و رزین تشکیل شده است. الیاف به عنوان بخش اصلی دارای زفتاری کاملاً الاستیک و ترد با مقاومت کششی و ضریب کشسانی بسیار بالا می‌باشند.

برای کاربرد این مصالح در تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب، زاویه­ های الیاف و تعداد لایه­ ها با توجه به فشار، استانداردهای طراحی و مقدار و وسعت خوردگی در لوله محاسبه می­‌شود. رزین مناسب نیز با توجه به شرایط شیمیایی و حرارتی محل برگزیده شده و به­ کار برده می­‌شود.

لایه ­های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP تولید شده در شرکت CTech-LLC آلمان به ­صورت پارچه ­هایی تهیه شده، به رزین آغشته شده و به وسیله کارگران متخصص با زاویه­ های استاندارد، به روش پیچش روی لوله­ ای که سطح آن از پیش آماده شده پیچیده می­‌شود.

از جمله مزایای فراوان روش  به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP، می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در روش تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب به کمک کامپوزیت­ پلیمری FRP، هزینه­ های مربوط به جوشکاری و قطع سیستم آب و فاضلاب در لوله حذف می‌­شود.
 • این روش قابلیت بازگرداندن لوله آسیب دیده در اثر انواعتعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاببه وضعیت اولیه طراحی را دارا است و هم­چنین از خوردگی آنها در آینده جلوگیری می­‌کند.
 • خطوط لوله به هنگام تعمیر می­‌توانند در شرایط و فشار کاری معمولی خود، کار کنند و نیازی به قطع شبکه نیست. هم چنین در این روش آب به هدر نخواهد رفت.
 • به علت وزن کم مواد کامپوزیت، اجرای آن بسیار راحت است و تعمیر به وسیله دو نفر بدون نیاز به لوازم و دستگاه­های خاصی انجام می­شود.
 • چون در این روش نیازی به قطع شبکه آب یا فاضلاب، تکه تکه کردن لوله و جوشکاری نیست در زمان هم صرفه جویی خواهد شد.

بررسی روش­های تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب به کمک مصالح کامپوزیت پلیمریFRP

 • روش تر ( Wet Layup)

در روش رایج اجرای انواع کامپوزیت پلیمری FRP که به نام Wet-layup مشهور است، نیاز به نیروهای متخصص است تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین­(Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته می­‌کنند و به سطح بیرونی لوله چسبانده می‌­شود. این فن نیازمند نیروی کار ماهر هست تا اطمینان حاصل شود که فیبرها به صورت صحیح قرار گرفته و هیچ­‌گونه ‌حباب هوایی در زیر‌ این پوشش‌­ها وجود ندارد تا به خوبی بتوان جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی لوله فولادی آب و فاضلاب را انجام داد.

تقویت لوله فلزی با استفاده از الیاف FRP
 • استفاده از محصولات FRP پیش­ عمل ­آوری­ شده (Precured)

محصولات پیش­ عمل ­آوری شده (Pre-cured) با کنترل کیفیت و یکنواختی بیشتری تولید می­‌شوند. تا حدودی به دلیل نسبت فیبر به رزین بیشتر، این محصولات در مقایسه با همتایان خود که به روش تر (Wet-layup) تولید می­‌گردند، مقاومت وسختی بیشتری را نشان می­‌دهند.

گرچه این نوارهای ورقه­ ای (Laminate) نسبت به روش Wet-layup نصب آسان­تر و مقاومت بیشتری دارند اما به دو دلیل زیر، استفاده و کاربرد آن­ها محدود می­‌شود:

 • یک ­جهته بودن آن­ها سبب شده­ است که فقط در موارد معدودی برای تقویت برشی به­ کار بروند و بیشتر برای تقویت خمشی استفاده شوند.
 • سختی زیاد این نوارهای FRP ورقه­ ای (Laminate) سبب ­شده ­است که نتوان آن­ها را به صورت دایره هایی با قطر کمتر از 750 میلی­‌متر درآورد.

هم­چنین روش­ها و تجهیزات کنونی این اجازه را به ما نمی­‌دهند تا نوارهای ورقه­ ای (Laminate) با ابعاد بزرگ­تر تولید کنیم که از نظر کاربری متفاوت هستند. بنابراین وجود چنین نقایص و کمبودهای در مورد نوارهای ورقه ­ای (Laminate) غیرقابل چشم­پوشی می­‌نماید.

مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

به مدت دو دهه جامعه مهندسین از پارچه ­(Fabric) های کامپوزیتی یا به صورت تر (Wet layup) یا ورقه­ ها (Laminate) استفاده می‌کرده ­است. این روش­ها فی ­‌الذات دارای نقایصی هستند که سبب می­‌شوند مهندسین قادر به ارائه راه­کار‌های باکیفیت و درعین حال کم ­هزینه برای تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب­ نباشند.

لایه‌های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر نسل جدیدی از محصولات FRP هستند که اخیرا برای غلبه بر مشکلات ذکرشده، توسط شرکت افزیر ارائه داده ­شده ­اند. لایه‌های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر نسبت به ورقه (Laminate) های سنتی، سه مزیت مهم دارند:

 • با استفاده از فیبرهای یک یا دوجهته، مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر قادر است هم درجهت طولی و هم درجهت عرضی مقاومت لازم را تأمین کند که این مزیت مهم امکان کاربردهای جدیدی را برای مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر فراهم می­کند.
 • لایه‌ های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر با ضخامتی در حدود 66/0 میلی­متر، از انواع سنتی ورقه­ ها بسیار نازک­تر بوده و بنابراین به ­راحتی می­ توان آن­ها را به صورت دایره ­ای به قطر 300 میلی­متر یا کم­تر نیز درآورد.

اخیرا می ­توان تعداد و الگوی لایه­ های انواع فیبر در مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر را تنظیم کرد تا بتوان گونه ­های مختلفی از کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت سفارشی ­سازی ­شده را تولید کرد که نتیجه آن صرفه­ جویی زیاد در زمان و هزینه تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب خواهد بود.

روش تر (Wet layup) علی­ رغم تأمین مقاومت کافی دربرابر تنش ­های محوری و حلقوی، زمان زیادی برای اجرا می­گیرد؛ به خصوص اگر طول یا تعداد نقاط آسیب­دیده خط لوله زیاد باشد.

لایه‌های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر نسبت به روش تر (Wet Layup) دارای چندین مزیت مهم هستند:

 • خواص مکانیکی محصولات کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر می­ تواند به صورت مستقل و پیش از اجرا در داخل لوله مورد آزمایش قرار گیرد که این امر کارفرما را قادر می­ سازد تا هرگونه محصول معیوب را رد کند.
 • به دلیل اینکه زمان­بر ترین قسمت کار (یعنی آغشته­ کردن فیبرها و حذف حباب­ های هوا) در کارخانه انجام می­ شود به جای داخل لوله، اجرای کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت صرفه­ جویی زمانی زیادی را به دنبال دارد.
 • می­‌توان فیبرهای مختلفی را در لایه‌های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت افزیر جای داد که سبب کاهش هر چه بیشتر زمان نصب و اجرای تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب می­ گردد. به طور مثال هنگامی که لوله فلزی در برابر خوردگی گالوانیکی نیاز به مقاوم­ سازی دارند، یک لایه فیبر شیشه قبل از نصب فیبر کربن، روی سطح لوله اجرا می­‌گردد.

Flexitube®

Flexitube® یک لوله شعاعی قابل انبساط بافته­ شده است که از الیاف کربن با مقاومت و سختی بالا ساخته می ­شود. برخلاف دیگر روش ها، Flexitube® می­ تواند قطر خود را در خم­ ها و زانویی­ ها تغییر دهد و بدین­ ترتیب تماس کامل Flexitube® با لوله در همه نقاط حفظ می­ گردد.

چه لوله هایی به کمک Flexitube® قابل تعمیرند؟

روش ذکر شده می­ تواند برای هر نوع لوله از جنس فولاد یا آهن نورد شده به منظور عبور حجم بیشتر مواد به­ کار رود. این تکنیک تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب هم برای لوله آسیب­ دیده و هم برای لوله سالم به طور یکسان جوابگوست. در هر دو مورد با نصب Flexitube® این امکان فراهم می­ شود که با حفظ ایمنی کامل، لوله در فشار بالاتری عمل­ کند تا بتوان حجم بیشتری از مواد را منتقل کرد. از این مهم‌­تر با نصب Flexitube® می‌­توان عملکرد بهتر و ایمن­‌تری در سطوح عملکردی­‌ای که طراحی برای آن صورت گرفته، از لوله انتظار داشت.

انواع لوله فولادی قابل تعمیر به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

لوله فلزی شامل لوله فولادی گالوانیزه، آهنی گالوانیزه و نیز لوله چدنی از انواع اصلی لوله‌ها هستند که به منظور جمع­ آوری و انتقال آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می­‌گیرند. لوله فولادی گالوانیزه برای آب رسانی و گاهی برای تخلیه فاضلاب به کار برده می‌شوند ولی مورد استفاده اصلی آنها برای تهویه است. جنس لوله های آهن گالوانیزه از آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاه­‌های درز جوش بهم جوش داده می‌شود و سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو می‌برند. این لوله‌ها از رنگ تیره و خاکستری­‌شان شناخته می‌شوند. جنس لوله‌های چدنی نیز از چدن ریخته­‌گری است و بر حسب نوع کاربرد، مقدار آلیاژ، شکل و طول لوله و نوع اتصالات باهم متفاوت است و اغلب در سیستم لوله کشی فاضلاب و برای جمع آوری آب‌های سطحی استفاده می­شوند.

انواع آسیب و خوردگی لوله فولادی آب و فاضلاب قابل تعمیر به کمک محصولات کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر

لوله فولادی آب و فاضلاب در معرض انواع خرابی ­ها و آسیب ­ها قرار دارند که گاهی موجب نشت و هدررفت مقادیر زیادی آب آشامیدنی و یا نشت فاضلاب به محیط ­زیست می­‌گردد. تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب به صورت اصولی در برابر این انواع خرابی موضوعی حیاتی است و متخصصین شرکت افزیر قادرند به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت راهکارهای ایده آلی را ارائه دهند. از جمله انواع آسیب و خوردگی لوله فولادی آب و فاضلابمی­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی مکانیکی
 • کمانش
 • فرورفتگی در اثر ضربه
 • خستگی
 • اتصالات
 • خرابی شیمیایی
 • خوردگی لوله فولادی آب و فاضلاب در سطح داخلی (در اثر CO2، H2S، باکتری­‌ها، آب شور)
 • خوردگی لوله فولادی آب و فاضلاب در سطح خارجی (استفاده از پوشش ­های نامناسب و …)
 • خرابی ناشی از خطا در ساخت و نصب
 • ضعف جوش­کاری (عمق کم جوش، ترک­‌خوردگی جوش، حفره­ای شدن جوش و …)
 • آسیب­‌دیدگی پوشش لوله ­ها در اثر ضربه

متخصصین شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب، برای انواع آسیب و خوردگی لوله فولادی آب و فاضلاب ذکرشده، راهکار و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می­‌کنند. برای کسب جزییات بیشتر در این زمینه با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

مقاوم سازی لوله فلزی با استفاده از الیاف FRP

هزینه تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب می‌­باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور می‌­باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می باشند.

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­ های تعمیر و تقویت لوله فولادی آب و فاضلاب مطابق استاندارد های کشور کافی است با متخصصین شرکت افزیر در تماس باشید.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (1 امتیاز)