حفاظت در برابر عوامل زیست محیطی، بر اساس سیستم‌های پوشش حافظتی ارائه شده توسط شرکت افزیر برای تانک ها، غلیظ کننده های رسوبات، زداینده ها،‌ لوله های آب و فاضلاب، استخرها و وان های رسوب گیری، مخازن چربی گیر آب و فاضلاب و مخازن چربی گیر آشپزخانه های صنعتی، جهت محفاظت در برابر خوردگی و بهبود عملکرد تصفیه خانه ها می باشد. با توجه به موادی که در تصفیه خانه های صنعتی وارد میشوند و احتمال فرسایش و خوردگی را در آن ها بالا می برند، بنابراین لازم است که در برابر خوردگی مقاوم گردند. غالبا این تصویه خانه ها از مواد بتنی یا فولادی تشکیل شده اند که به اختصار هر خوردگی در هردو مورد بررسی و توسط متخصصان شرکت مقاوم سازی افزیر راهکار ارائه خواهد شد.

مقاوم سازی و بهسازی تصفیه خانه های صنعتی
پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی

خوردگی، رسوب کردن و سوراخ شدن خطراتی است که در برای بخش های مختلف تصفیه خانه های صنعتی احتمال دارد. خوردگی اصطلاحی است که برای تبادل فلزات و تبدیل آن‌ها به ماده‌ای غیر فلزی به کار برده می‌شود. به همین دلیل می‌توان خوردگی را تخریب فلزات به وسیله واکنش شیمیایی یا الکتروشیمیایی با محیط اطراف دانست.

انرژی آزاد +اکسید یا هیدروکسید یا سولفید فلزات → محیط +فلز

فلز موجود در این معادله می‌تواند Fe (آهن یا فولاد) یا Zn (روی زینک) باشد. منظور از محیط، وجود آب یا رطوبت، اسیدها و نمک‌ها است؛ بنابراین در صورتی که Fe در مجاورت یکی از عوامل تخریب‌گر محیط مانند آب یا اسیدها باشند، فولاد دچار خوردگی و زنگ زدگی می‌شود و عملکرد آن در سازه زیر سؤال می‌رود. آسیب هایی که به تصفیه خانه های صنعتی احتمال وارد آمدن دارد؛ شامل :

خوردگی آرماتور
خوردگی بتن
ترک خوردگی بتن به دلیل فرآیند مکرر انجماد و ذوب شدن
انقباض و جمع شدگی بتن و در نتیجه ایجاد ترک در مخزن بتنی

 

اشکال خوردگی در زیرساخت های فولادی به هشت شکل خوردگی متداول است که متناسب با شرایط و محیطی که در آن قرار می گیرند، ایجاد می شوند :

خوردگی یکنواخت

خوردگی گالوانیکی

خوردگی شکافی

خوردگی حفره ای

خوردگی بین دانه ای

خوردگی انتخابی یا آلیاژ زدایی

خوردگی فرسایشی و

خوردگی تنشی.

شرکت افزیر، پیشرو در مقاوم سازی روش های زیر را جهت پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی ارائه می نماید؛ برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصصین ما تماس حاصل بفرمایید.

 

پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی با کمک الیاف FRP

یکی از روش های پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی در سازه های شهری و صنعتی استفاده از الیاف FRP است. دانش فنی بسیار بالای این شرکت این مزیت را داراست که این سیستم ها ضمن اجرای بسیار ساده و سریع، قابلیت کاربرد در محیط های بتن مرطوب را نیز دارند. این سیستم، ضمن کاربرد در تصفیه خانه های جدید و مقاوم سازی و ترمیم تصفیه خانه های صنعتی آسیب دیده، می‌توانند سبب کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری نیز گردند.
امروزه برای ساخت این تاسیسات و مخازن معمولا از پروفیل های FRP و میلگردهای FRP، که از مصالح کامپوزیتی ساخته می‌شوند و ضد خوردگی در محیط های شیمیایی می‌باشند، استفاده می‌گردد. جهت مشاهده مصالح کامپوزیتی شرکت به بخش مصالح مقاوم سازی مراجعه فرمایید. در این روش از لایه های کامپوزیت پلیمری با الیاف شیشه ای (GFRP)، کربنی (CFRP) و یا آرامیدی (AFRP) استفاده می شود.

 

روش تر(Wet Layup)

روش لایه گذاری تر، از روش های رایج اجرای انواع لایه های مصالح کامپوزیت پلیمری FRP که به نام Wet-layup شناخته شده هستند، می باشد که نیاز به نیروهای متخصصی دارد تا ابتدا فیبرهای کربن (CFRP) یا شیشه (GFRP) را به رزین (Resin) هایی مانند اپوکسی (epoxy) آغشته کنند و به سطح بیرونی مخزن بتنی بچسبانند. این فن نیازمند نیروی کار ماهر در زمینه پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی تا اطمینان حاصل شود که فیبرها به صورت صحیح قرار گرفته اند و هیچ گونه حباب هوایی در زیر این پوشش ها وجود ندارد. پس تعمیر و مقاوم سازی در برابر انواع آسیب و خوردگی تصفیه خانه های صنعتی به درستی انجام گردد.

پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی-مقاوم سازی افزیر
روش لایه گذاری تر، پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی

پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی (FRP Strips)

دومین روش ساخت ورقه کامپوزیتی، در محل کار یعنی روی سطح لوله می باشد. به همین علت می‌توان این روش را روی سطوح با اشکال مختلف مانند لوله‌هایی با شکل هندسی غیرمنظم، خم ها، زانویی‌ها، سه‌راهی‌ها و سایر زوایای موجود در خطوط لوله تصفیه خانه های صنعتی بکار گرفت. با توجه به اینکه تولید ورقه به صورت دستی انجام می‌شود، درصد الیاف نسبت به روش قبلی پایین‌تر بوده و به همین علت از این روش در خطوط لوله با فشار بالا توصیه نمی شود.

 

پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی سیستم های آب بندی چگونه اند ؟

در استخرهای تصفیه آب بحث مهم مقاومت عایق در برابر ترکیبات شیمیایی می باشد. در صورت وجود ترک و درز در سازه های آبی، ترکیبات شیمیایی به درون آن ها نفوذ کرده و سبب آسیب به سازه و حتی سازه های مجاور در تصفیه خانه می شود که ایجاب می کند موادی که جهت آب بندی بکار می رود در برابر ترکیبات شیمیایی مقاوم باشد. بنابراین نیاز به یک عایق مقاوم در برابر آب و آب بندی سازه امری حیاتی می باشد. زیرا سبب افزایش دوام و طول عمر استخر و جلوگیری از آسیب های احتمالی به سازه های در مجاورت استخر می گردد. پس یکی از پارامترهای مهم در پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی بحث آب بندی است . غشاهای ضد آب از نفوذ رطوبت و کلرید به سازه جلوگیری کرده تا سیستم تصفیه خانه دچار خوردگی و آسیب نشود. در نتیجه طول عمر و کیفیت کارایی مخازن تصفیه خانه ها افزایش یافته و نیاز به تعمیر و نگهداری را نیز کاهش می دهد.

پیشنهاد برای مطالعه

آب بندی بتن

 

لاینینگ، پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی

از زمان های گذشته تا به امروز، خوردگی دشمن اصلی مخزن های ذخیره سازی و صنایع مرتبط با مواد خورنده است. خوردگی باعث کاهش قابل توجهی طول عمر سازه تصفیه خانه های صنعتی می شود. لاینینگ یا پوشش مخزن به روی سطح اعمال می گردد تا از مواد بستر در برابر حملات شیمیایی محافظت کند. وظیفه این پوشش استثنایی ایجاد یک مانع نفوذ ناپذیر است که به طور کامل به بستر می‌چسبد، کلیه شکاف‌ها را آب بندی می‌کند و مقرون به صرفه ترین محافظت در برابر خوردگی را نیز فراهم می آورد.

پوششش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی-مقاوم سازی افزیر
اجرای لاینینگ با غلتک ، پوشش حفاظتی تصفیه خانه های صنعتی

رزین لاینینگ یک پوشش حفاظتی برای تصفیه خانه های صنعتی است که کاربردهای زیادی در خطوط دریچه ها، مخازن و لوله ها دارد به گونه ای که خوردگی آنها را می تواند به صفر برساند. طول عمر پوشش مذکور با توجه به شرایط مختلف آب و هوایی، مانند دما و رطوبت ممکن است متفاوت باشد.

پیشنهاد برای مطالعه

لاینینگ مخازن

 

انواع رزین لاینینگ های موجود در بازار کدام اند ؟

رزین لاینینگ اپوکسی
رزین لاینینگ پلی استر غیر اشباع
رزین لاینینگ وینیل استر
رزین لاینینگ وینیل استر
رزین لاینینگ فوران
رزین لاینینگ پلی اورتان
رزین لاینینگ تار اپوکسی

 

سه ویژگی مهم یک لاینینگ خوب چیست؟

1- ایجاد یک مانع نفوذ ناپذیر
2- اتصال کامل به بستر
3- پوشش دهی تمام شکاف‌ها و ترک‌ها

 

انتخاب نوع لاینینگ و ضخامت آن:

تعیین ضخامت و نوع لاینینگ برای ترمیم مخازن ذخیره به اطلاعات اولیه مانند، نوع و میزان تنش‌های وارده، نوع و میزان مواد خورنده، ویژگی‌های رزین، نوع محیط و شرایط آب و هوایی،نیاز دارد. با توجه به این اطلاعات می توان ضخامت، نوع رزین یا پوشش و زمان تعمیر و تعویض لاینینگ را محاسبه و تعیین کرد. شرکت مقاوم سازی افزیر با تنوع پوشش‌های مختلف لاینیگ در خدمت شماست. برای دریافت مشاوره و قیمت خرید پوشش‌های لاینینگ مخازن با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

5/5 - (3 امتیاز)