دلایل بازسازی و مقاوم سازی ساختمان ها معمولا در موارد زیر خلاصه می شود:

 • تغییرات در فضای داخلی و چیدمان فضاها شامل تغییرات در آشپزخانه و کابینت و یا کاشی و سرامیک  و تغییر محل اتاق، سرویس و پذیرایی
 • زیبایی ساختمان با به روز کردن المانهای آن
 • خرابی هایی حاصل شده در ساختمان و انجام اقدامات به موقع  به منظور ایجاد قابلیت بهره برداری مناسب ( شامل فرسودگی لوله های آب و فاضلاب، موتورخانه ، عایق بندی پشت بام و..)
 • مقاوم سازی ساختمان و اجزای آن در برابر زلزله

بازسازی ساختمان ها چیست؟

بازسازی ساختمان چیست؟ برای اینکه تغییرات در دیوار و کف و آشپزخانه و به طور کلی تغییرات برای زیبایی ساختمان به درستی انجام شود و بهترین نتیجه کسب شود پیش از هر چیز به یک طرح اولیه زیبا و منطقی بر اساس فضای موجود نیاز است.این کار را به دست مهندسان طراح خبره بسپارید.

درصورتیکه طراحی قوی و متناسب با فضا انجام شود کافی است مصالح با کیفیت و با سلیقه استفاده شود تا ساختمان زیبا شود.تناسب رنگها،استفاده مفید ازفضاها،درنظرگرفتن فضای کافی و به کار بستن تجربه  از شروط مهم اجرای یک طرح بازسازی موفق است.

برای بازسازی منزل هزینه و زمان بسیار اهمیت دارد. برخی هزینه های بازسازی منازل مانند تعمیر لوله ها و وسایل سرمایش و گرمایش ضروری است.اما برخی هزینه ها قابل کاهش است.برای مثال به جای انتخاب سنگ و کاشی درجه یک می توان از مصالح درجه دو نیز استفاده کرد. اما به شرطی که کیفیت لازم و زیبایی نیز داشته باشد و بازسازی و تعمیرات ساختمان شما هرچه زیباتر اجرا شود. با توجه به شرایط بازسازی برنامه زمان بندی مناسب برای اجرای طرح با توجه به محدودیت هایی نظیر همسایه ها، شهرداری و .. الزامی است. همچنین در بازسازی منازل مسکونی قدیمی بایستی با در نظر گرفتن محدودیت های سازه بهینه ترین نحوه بازسازی انتخاب گردد. در این مورد نظر کارشناس در خصوص توجیه بازسازی یا تخریب و نوسازی منازل مسکونی قبل از هرگونه اقدامی الزامی می باشد.

بازسازی ساختمان
بازسازی سازه در سطح شهر تهران

پیشنهاد برای مطالعه

مقاوم سازی ساختمان بتنی چگونه انجام می شود؟

بازسازی ساختمان ها با کاربری های مختلف

در حالت کلی (کاربری های عموماً غیر مسکونی، اداری و تجاری) روش های بازسازی ساختمان با کاربری هایی نظیر تاریخی، فرهنگی ،دفاعی و ..شامل هفت دسته می باشد که عبارتند از:

1-بازسازی سبکی یا آناستیلوزی:

به بازسازی سبک فضای معماری بناهای متعلق به زمانهای بسیار دور گویند که میزان ویرانی آنها به حدی زیاد است که از آنها جز عناصر ساختمانی محدود به جای نمانده است. بناهایی مورد مرمت آناستیلوزی قرار میگیرند که نمایانگر وجود سبک یا شیوه معماری خاصی باشد. در این روش بازسازی به این صورت انجام می پذیرد که تیکه گاه های جایگزین تکیه گاه های فرسوده قبلی می شوند اما به گونه ای که بیشترین شباهت را به نمای ابتدایی ساختمان دارد.

2- بازسازی حفاظتی ساختمان:

هدف اصلی آن نگهداری و حفاظت از بنا است. در بازسازی حفاظتی میزان مداخله در شکل و شرایط موجود تا آن اندازه است که بتواند استمرار شباهت بنای مرمت شده را در وضع موجود آن نسبت به وضع پیشین اش به دست دهد. در این روش ادعایی بر انجام تصمیم  فوق العاده ای چه فنی چه هنری فلسفی وجود ندارد.

بازسازی و مرمت ساختمان
بازسازی ساختمان به روش حفاظتی با نصب داربست و توری محافظ

3-بازسازی تکمیلی یا الحاقی:

بازسازی بخشهای از دست رفته بنای قدیمی به منظور تکمیل موجودیت کالبدی و کاربردی بنا و به خاطر شرکت دادن آن در زندگی عمومی محیط صورت می گیرد .

4- بازسازی با روش پاک سازی سبکی:

گاهی میزان دخالت و تعداد عناصری یا بخشهایی که به بنای اصلی اضافه شده اند، از طرف مرمت کننده بعدی افراطی و یا بیمورد تشخیص داده شود. در پی چنین برداشتی، آزاد کردن بنا از عناصری که نسبت به شکل اصلی ساختمان ناهمگن و اضافی تشخیص داده شود اقدام میگردد. حکم بر این که آنچه بعدها بر پیکره کالبدی بنا افزوده گشته یا از آن برگرفته شده و به شکل دگر با آن ترکیب شده، و باید از بین برود.

6- بازسازی استحکامی:

اقداماتی که برای استحکام بخشیدن و تضمین پایداری مجموعه های ساختمانی صورت میگیرد .

7-مرمت جامع:

در این نوع مرمت اقدامات برای برپایی و حفاظت و باززنده سازی بنا انجام داده میشود و ممکن است تمام سبکها مورد استفاده قرار گیرد. در این نوع مرمت علاوه بر برپایی و نگهداری بنا، عملکرد و احیای آن نیز اهمیت دارد.

خدمات قابل ارائه در این بخش پس از بازدید کارشناس به کارفرما ارائه می گردد.

پیشنهاد برای مطالعه

مقاوم سازی ساختمان فولادی چگونه انجام می شود؟

خدمات قابل ارایه در بخش بازسازی ساختمان ها (آپارتمان ها)

 • برداشتن تیغه, تیغه چینی و جابجایی فضاها,تخریب,دیوارکشی,مقاوم سازی آپارتمان وساختمان, تعویض پنجره قدیمی باپنجره یوپی وی سی تعویض درب ورودی آپارتمان با درب ضد سرقت ،اضافه کردن آسانسور در آپارتمان قدیمی
 • ساخت کمد دیواری, آهنگری ساختمان آپارتمان,ساخت درب آهنی, ساخت محافظ بالکن و نرده بازسازی راه پله آپارتمان,تعویض سنگ راه پله آپارتمان,تعویض سنگ نما وپیچ رول پلاک سنگ نما,نوسازی آشپزخانه
 • اضافه کردن اتاق خواب, ساخت حمام دستشویی توالت فرنگی ،سرویس بهداشتی در دیگرجاهای ساختمان, تبدیل سرویس بهداشتی (توالت ایرانی) به فرنگی و تغییر فرنگی به ایرانی
 • رفع لرزش سقف یا ترک خوردگی اجزای ساختمان و انجام تعمیرات ساختمان
 • رفع نم سرویس ها و پشت بام
 • قیرگونی,ایزوگام,اسفالت
 • لوله کشی سرد و گرم, نصب ابگرمکن نصب پکیج بجای شوفاژقدیمی و..
 • گچ کاری, گچ بری,سفیدکاری,ایجاد نور مخفی,ابزارگچی
 • موکت,کفپوش, دیوار پوش,لمینت,پارکت,دیوارپوش,سقف کاذب,کناف
 • نقاشی ساختمان رنگ روغنی رنگ پلاستیک روغنی ,لکه گیری
 • نصب کاغذ دیواری ایرانی وخارجی و ترکیب نقاشی و کاغذ دیواری
 • سنگ انتیک شیشه تزیینی شیشه میرال
 • سیم کشی رفع خرابی برق کاری,ایفون تصویری,دوربین مداربسته,انتن مرکزی
 • ایجادفضای سبز و روف گاردن در پشت بام
 • درب ریموت دار پارکینگی و کرکره ای

پیشنهاد برای مطالعه

انواع ترک در ساختمان و روش‌های ترمیم آن

عواملی که بر هزینه بازسازی ساختمان تاثیرگذار هستند

هزینه بازسازی کاملاً وابسته به معماری ساختمان است. هر اندازه ساختمان دارای معماری پیچیده‌تر با حضور اتاق‌ها و فضاهای گسترده‌تری باشد، بر قیمت تعمیر و بازسازی ساختمان افزوده خواهد شد. از طرفی رویکرد بازسازی در جریان هزینه تاثیرگذار است. قطعا بازسازی فضاها مانند آشپزخانه، حمام‌ و یا تجهیزات مکانیکی و تاسیسات ساختمانی هزینه مضاعف دارند.

در یک پروژه بازسازی ممکن است فقط به تغییرات جزئی در دکوراسیون و نمای داخل ساختمان بپردازید. این سطح از تغییرات در کل پروژه‌هایی ساده هستند. اما وقتی رویکرد شما در بازسازی یک ساختمان قدیمی است و در آن باید کلیه تاسیسات زیربنایی اعم از لوله‌های آب و گاز و حتی سیستم برق و تلفن را نوسازی کنیم، ماجرا خیلی پیچیده‌تر می‌شود. البته تمام این فعالیت‌ها در نهایت با یک نوسازی در تاسیسات تا اصلاح در و دیوارها و یا نقاشی ساختمان تمام می‌شود. قطعا چنین بازسازی‌هایی چالش‌برانگیز نیستند.

عوامل موثر بر هزینه‌های بازسازی
چگونه با کمترین هزینه بهترین بازسازی را داشته باشیم

چالش اصلی زمانی است که قصد جابجایی فضای خانگی را داشته باشید و یا به‌ دنبال توسعه در فضای تعریف‌ شده ساختمان باشید. در این حالت‌ها اگرچه ساختار نهایی بنا تغییری نمی‌کند، اما یک یا چند فضای جدید در داخل محیط ساختمان ساخته خواهد شد که قطعاً مراحل کاری گسترده با هزینه زیاد دارند. جابه‌جایی آشپزخانه و یا ساختن یک اتاق جدید تا اضافه کردن فضای تراس و به محیط اصلی ساختماناز این ‌دست بازسازی‌های کلی و کاملاً هزینه‌بردار هستند. با این‌ همه مجموعه عوامل تاثیرگذار در هزینه بازسازی ساختمان به‌ قرار زیر می‌باشند:

 • آیا برای بازسازی ساختمان نیاز به اخذ مجوز دارید؟

اولین قدم اصلی‌ترین قدم است. زمانیکه باید مطمئن باشید که تغییرات تا بازسازی‌های شما مشکل و یا منع قانونی نداشته باشد. برای این کار باید به اخذ مجوزهای لازم فکر کنید. قطعا در تغییرات ساده مانند نقاشی ساختمان، نوسازی تاسیسات و یا تغییر سیستم برق ساختمان و… چندان در بند مجوز نیستید. اما هر گونه تغییر در فضاهای تعریف‌ شده ساختمانی و یا اضافه کردن بنا نیاز به اخذ مجوزهای لازم دارد. اصولاً تا زمانیکه تغییرات در چارچوب تعریف ‌شده ساختمان باشد، منع قانونی خاصی مطرح نیست. اما قطعا اضافه کردن فضای ساختمان نیاز به مجوز دارد. خصوصا در فضاهای تجاری و یا آپارتمانی که این سطح از تغییرات همیشه چالش‌ برانگیز هستند.

آیا برای بازسازی نیاز به اخذ مجوز داریم
مجوز و پروانه بازسازی ساختمان
 • ساختمان شما در چه شهری قرار دارد؟

هزینه بازسازی ساختمان از یک شهر تا شهر دیگر متفاوت است. شاید این تفاوت خیلی چشمگیر نباشد، اما قطعا از دستمزد کارگر تا حق‌الزحمه معمار و همچنین قیمت مصالح و تا هزینه جابه‌جایی مصالح از شهری تا شهری دیگر متفاوت است. ممکن است ساختمان شما در یک منطقه دورافتاده باشد. آیا شرایط تأمین مصالح با یک ساختمان که درست در وسط شهر و در کنار انواع مراکز فروش مصالح است یکسان می‌شود؟ از طرفی گاهاً قیمت ساخت‌وسازهای شهری در قیمت بازسازی تاثیرگذار است. به هر صورت محل زندگی شما در چگونگی تخصیص هزینه برای بازسازی ساختمان نقش بازی می‌کند. بهتر است در آغاز کار نوسازی حتما این فاکتور کلیدی را مدنظر داشته باشید.

 • اندازه ساختمان چقدر است؟ ساختمان چند تا اتاق با کاربردهای گوناگون دارد؟

هر اندازه فضای ساختمان بزرگ‌تر باشد، هزینه بازسازی ساختمان نیز بیشتر می‌شود. ساختمان بزرگ‌تر یعنی حضور فضاهای بیشتر که در تمام آنها از المان‌های زندگی در یک ساختمان مدرن استفاده خواهد شد. ساختمان و یا خانه‌ی بزرگ‌تر نیاز به تعریف نورپردازی بیشتر، نقاش و یا گچکاری بیشتر، حضور تاسیسات وسیع‌تر و البته استفاده از دکوراسیون گسترده‌تری دارد. لزوماً هر ساختمان و یا خانه بزرگ‌تر معیارهای یکسانی در تعریف هزینه بازسازی ساختمان ندارد. بلکه نحوه معماری بنا در این قیمت‌گذاری تاثیرگذار است. تعداد اتاق‌ها، نحوه طراحی اتاق‌خواب و همچنین کاربرد فضاهای متنوع خانگی نیز در جریان بازسازی نقش بازی می‌کنند. هر اندازه تعداد اتاق‌های ساختمان بیشتر باشد و یا اتاق‌ها با کاربرد خاص تعریف‌ شده باشند بر قیمت بازسازی افزوده می‌شود. تعریف سرویس‌های بهداشتی اضافی و یا حضور آشپزخانه دوم و شاید فضایی شبیه به آن باعث افزایش هزینه بازسازی ساختمان می‌شود. از طرفی همیشه ساختمان ها با طبقات بیشتر هرچند متراژ کلی بنای یکسانی داشته باشند، قیمت تمام ‌شده بالاتری دارند.

 • ساختمان بنا چه شکلی است؟

همه ساختمان ها شرایط معماری یکسانی ندارند. خانه‌ها با الگوهای کاملاً متنوع در معماری ساختمان آپارتمانی و یا ویلایی طراحی می‌شوند و قطعا نوع ساختمان از نکات تاثیرگذار در هزینه بازسازی ساختمان است. قیمت تعمیر و بازسازی ساختمانهای آپارتمانی تا خانه‌های ویلایی و حتی خانه‌های روستایی متفاوت است. از طرفی ساختمان با تعریف معماری تاریخی نیز شرایط بازسازی متفاوتی دارد. گاهی نوع مصالح به‌ کار رفته شده در ساخت خانه بر جریان بازسازی تاثیر می‌گذارد. قطعا روش‌های کار برای یک خانه چوبی و یا آجری کاملاً متفاوت از ایده‌های انجام همان کار در یک خانه بتنی می‌باشد.

نوسازی یک خانه ویلایی الگوی کار متفاوت در نوسازی خانه‌های آپارتمانی دارد. هر اندازه شرایط ساختمانی فضایی با دسترسی ساده‌تر داشته باشد، روش کار در نوسازی بنا ساده‌تر است و قطعا این ایده در هزینه بازسازی ساختمان تاثیر می‌گذارد. اما از چالش‌ها در بازسازی خانه‌های ویلایی غافل نباشید. مثلاً تعمیر سقف و یا بازسازی حیاط از چالش‌های جدی در خانه‌های ویلایی است که اصولاً در یک بنای آپارتمانی معنایی ندارد.

 • شرایط آماده ‌سازی ساختمان چگونه است؟

گاهی آماده کردن ساختمان برای آغاز به کار بازسازی از عوامل هزینه‌بردار می‌شود. مثلاً ممکن است تا فضایی از اطراف ساختمان را محدود کنید و قطعا در این محدود کردن با انبوه کارهای جانبی مواجه هستید. به ‌عنوان مثال برای بازسازی نمای ساختمان‌های قدیمی نیاز به نصب داربست دارید و یا لازم است روش دسترسی به فضای ساختمان را تغییر بدهید. گاهی در حین بازسازی ساختمان می‌توانید در فضای ساختمان به جریان عادی زندگی ادامه بدهید. در این ‌صورت دغدغه تغییر مکان ندارید و فقط باید بخشی از محیط ساختمان را برای تداوم زندگی آماده کنید که این آماده‌سازی گاهاً هزینه‌بردار می‌شود. اما در بسیاری از موارد لازم است تا فضای ساختمان را تخلیه کنید. در این حالت قطعا تامین یک محیط زندگی جدید هزینه‌بردار است. این نکته اگرچه در لیست قیمت بازسازی ساختمان قرار نمی‌گیرد، اما به ‌هرحال بودجه‌ شما را هدف گرفته‌ است و باید مدنظر باشد.

 • ازچه متریال هایی در بازسازی ساختمان استفاده می‌کنید؟

تقریباً هیچ محدودیتی برای هزینه بازسازی ساختمان وجود ندارد. این هزینه کاملاً وابسته به استراتژی شما در چگونگی انتخاب مصالح تغییر می‌کند. از میخ تا رنگ و تا تمام لوازم خانگی و… در یک پروژه بازسازی ساختمان استفاده می‌شود. در این پروژه با انبوه متریال ها و مصالح سروکار داریم و قطعا نگرش شما در چگونگی انتخاب مصالح بر قیمت بازسازی تاثیر می‌گذارد. هر اندازه در این پروژه به ‌دنبال نتایج باکیفیت‌تری باشید و از مصالح بهتری استفاده کنید، قطعا نیاز به منابع بیشتری هم دارید. کیفیت لذت ‌بخش است اما رسیدن به نتایج باکیفیت هزینه‌بردار نیز می‌باشد.

مصالح بازسازی ساختمان
از چه مصالحی در بازسازی ساختمان استفاده می‌شود؟
 • در بازسازی ساختمان به ‌دنبال چه اهدافی هستید؟

نگرش شما از انجام بازسازی ساختمان در هزینه‌های آن تاثیرگذار است. قطعا هزینه‌ها در یک بازسازی ساده تا یک بازسازی پیچیده با ملاحظات اضافی و کاملاً سلیقه‌ای شده متفاوت است. گاهی فقط به ‌دنبال یک بازسازی ساده هستید تا ساختمان قدیمی خود را به یک محیط ایده‌آل و مناسب برای یک زندگی ساده اما مدرن تبدیل کنید. اما گاهی نگرش شما تبدیل به یک ماجراجویی تمام ‌عیار می‌شود. در بازسازی ساختمان باید همیشه منتظر هزینه‌های غیرمنتظره باشید. اما هر اندازه استراتژی پیچیده‌تری داشته باشید و در این پروژه انتظارات گسترده‌ای را دنبال کنید، هزینه‌های غیرمنتظره بیشتری هم برای شما پیش می‌آید.

در یک بازسازی ساده تقریباً همه ‌چیز سرراست است و در کل با چند تغییر ساده مواجه هستید. کل ماجرا در یک برنامه مدون و کاملاً پیش‌ بینی ‌شده انجام می‌شود. به ‌همین سادگی می‌توانید کل هزینه بازسازی ساختمان را پیش‌بینی کنید. اما وقتی به‌ دنبال ایده‌های بزرگ با رؤیاهایی فراتر از استعدادهای فعلی ساختمان هستید، باید منتظر شرایط پیچیده هم باشید. مثلاً ممکن است برای تحقق رؤیای خود به خدمات یک معمار و یا یک مهندس عمران نیاز پیدا کنید. گاهی ایده‌های رؤیایی شما با مشکلات زیربنایی مثلاً فونداسیون ضعیف ساختمان مواجه می‌شود. برای رسیدن به بازسازی‌های ماجراجویانه باید دل بزرگی هم داشته باشید و یک‌ به ‌یک مشکلات غیرمنتظره را حل کنید. در این پروسه قطعا استراتژی شما در قیمت بازسازی ساختمان شما نقش کلیدی دارد.

 • سن ساختمان چقدر است؟

سن ساختمان یکی از چالش‌های جدی در هر پروژه بازسازی ساختمان است. همه می‌دانیم که ساختمان‌های قدیمی‌تر معمولاً مسائل و مشکلات پیچیده‌تری دارند. فرسودگی از مشکلات اصلی ساختمان‌های قدیمی است و هر اندازه سن ساختمان بیشتر باشد، حجم فرسودگی‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. به ‌این ‌ترتیب هزینه بازسازی ساختمانهای قدیمی‌تر به ‌مراتب بیشتر از یک ساختمان کم‌ سن ‌و سال است.

فرسودگی تاسیسات مانند خرابی لوله‌کشی آب و گاز تا تاسیسات برق و تلفن از مشکلات جدی ساختمان‌های قدیمی است. در ادامه فرسودگی درب و پنجره‌ها و یا معماری قدیمی آنها چالش‌ برانگیز است. فرسودگی دیوارها، دکوراسیون آشپزخانه و یا کلیه فضاهای موجود در اتاق‌های خانه را نمی‌توان چشم‌ پوشی کرد. در کل سن زیاد ساختمان مقدمات کارهای زیادی است که در افزایش هزینه بازسازی ساختمان تاثیر مستقیم دارد.

 • آیا به تغییرات ساختاری برای بازسازی ساختمان فکر می‌کنید؟

یک بازسازی ساده که در آن تنها به نوسازی امکانات و بهینه‌سازی فضا و در نهایت چیدمان جدید فضای خانگی پرداخته شده باشد، چندان هزینه ‌بردار نیست. هزینه بازسازی ساختمان وقتی قابل ‌توجه است که به‌ دنبال تغییرات ساختاری باشید. به شکلی که تصمیم به تغییر کل فضاهای ساختمانی گرفته باشید. غالباً در این تغییرات ساختاری بخشی از دیوارهای ساختمان جابجا می‌شوند. در این حالت مواجه شدن با یک دیوار ساده تا جابجایی دیوار حمال و یا جابجایی دیوارهای بیرونی ساختمان هر کدام یک پروسه کامل از انبوه عملیات‌های عمرانی و بازسازی هستند. در تمام این تغییرات باید از نظر یک مشاور خبره در زمینه عمران و معماری فضای خانگی استفاده کنید و گاهاً نیاز به اخذ مجوز دارید که قطعا تمام این الزامات هزینه ترمیم و بازسازی ساختمان را اضافه می‌کنند.

 • آیا لازم است از یک معمار استفاده کنید؟

در بسیاری از پروژه‌های بازسازی ساختمان‌های قدیمی با تغییرات خاص مواجه نیستیم. کل ماجرا در یک نوسازی تاسیسات و تعریف امکانات جدید خلاصه شده ‌است. اما اگر به ‌دنبال تغییر الگوی معماری خانه هستید و یا به ‌دنبال تغییر کاربری فضاهای خانگی می‌باشید لازم است تا از خدمات یک معمار با تسلط کافی در پروژه‌های بازسازی ساختمان استفاده کنید. در نگاه نخست حضور معمار باعث افزایش هزینه بازسازی ساختمان می‌شود. زیرا باید دستمزد این فرد متخصص را در بودجه ‌بندی پروژه اعمال کنید. اما آیا حضور معمار تنها به یک دستمزد اضافی و ارائه‌ی چند نقشه کلی ختم می‌شود؟

استفاده از مهارت یک معمار که دورنمای تخصصی در امر بازسازی ساختمان دارد، باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود. زیرا این فرد ماهر در همان ابتدای کار برای کل پروژه بازسازی شما یک عملیات برنامه ‌ریزی ‌شده و کاملاً پیش‌بینی ‌شده را طرح‌ریزی می‌کند. قطعا برنامه‌ریزی در عملیاتی که از قبل تمام جوانب آن را می‌دانید، ساده‌تر است و باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود. برنامه‌ریزی مانع از انجام کارهای اضافی خواهد شد. در تهیه حجم مناسب مصالح تاثیرگذار است و درکل باعث بهره‌برداری مناسب از نیروی کار و صرفه‌جویی در زمان می‌شود. تمام این فاکتورها از نکات کلیدی در کاهش حجم کار و همچنین کاهش حجم مصالح مصرفی است که باعث کاهش هزینه بازسازی ساختمان خواهد شد. این مهارتی است که تنها در اختیار یک معمار کاربلد در بازسازی فضاهای ساختمانی قرار دارد.

 • آیا در بازسازی نیاز به نوسازی تاسیسات ساختمانی دارید؟

تاسیسات ساختمانی اعم از لوله‌های آب و گاز، سیستم فاضلاب و برق کشی و… از مهم‌ترین نکات در بازسازی هستند. تقریباً در تمام بازسازی‌ها باید این بخش‌های ساختمانی را نوسازی کنیم. اما قطعا حجم نوسازی تاسیسات و روش انجام کار در هزینه بازسازی ساختمان تاثیرگذار است. به ‌عنوان مثال اگر فقط به نوسازی فکر کنید و بخواهید لوله‌ها تا کابل‌های برق را تعویض کنید، ماجرای پیچیده‌ای انتظار شما را نمی‌کشد. اما اگر به ‌دنبال تغییر الگوی کار هستید، مثلاً به تعریف امکانات جدید با جانمایی جدید از سیم‌کشی ساختمان فکر می‌کنید، باید انتظار هزینه‌های مضاعف مانند کنده کاری و گچ کشی مجدد دیوارها و سقف و… را داشته باشید.

بازسازی تاسیسات ساختمانی
بازسازی لوله کشی و تاسیسات ساختمان

هنر استفاده از امکانات قدیمی اما سالم ساختمان‌های قدیمی در این مرحله نمایان است. برخی از استادکاران به ‌خوبی می‌توانند از امکانات قدیمی اما هنوز سالم و موجود در ساختمان در کنار تاسیسات جدید استفاده کنند. قطعا این رویکرد ساده تأثیری چشمگیر در کاهش قیمت ترمیم و بازسازی دارد.

 • آیا ساختمان مشکلات بنیادین دارد؟

مشکلات بنیادین احتمالاً وحشتناک‌ترین عبارتی است که در هر پروژه بازسازی شنیده می‌شود. فکرش را بکنید که در آغاز کار بازسازی و یا میانه عملیات به یکباره از یک مشکل جدی در فونداسیون بنا مطلع شوید. قطعا این مشکلات جدی در برنامه‌ریزی شما برای نوسازی ساختمان تاثیرگذار است. در بسیاری از موارد این مشکلات برای رسیدن به یک جریان نوسازی هستند. مثلاً ساختمان قدیمی با فرم بنای قدیمی هیچ مشکل خاصی ندارد. اما الگوی جدید با ساختار کلاسیک ساختمان جور در نمی‌آید. در چنین مواردی یا باید قید بازسازی ساختمان را بزنید و یا خودتان را برای یک دوره سخت و هزینه‌بردار از یک بازسازی اساسی آماده کنید.

 • آیا در بازسازی ساختمان به ‌دنبال تغییر پلان ساختمان هستید؟

تغییر پلان ساختمان یک امر سلیقه‌ای است که در بسیاری از پروژه‌های بازسازی ساختمان قدیمی مطرح می‌شود. غالبا پلن ساختمان قدیمی با تفکرات و نیازهای مدرن شده‌ی امروزی سازگار نیستند و در کل هر اقدام عملی به بازسازی یا تغییر جزئی تا زیربنایی از پلن ساختمان ختم می‌شود. قطعا انتظارات شما از ساختمان جدید، حجم تغییرات در پلن نهایی، جابجایی فضاهای کاربردی محیط ساختمان و حتی چگونگی استخدام معمار و کارگران در هزینه بازسازی ساختمان تاثیرگذار است.

 • آیا به فکر نوسازی لوازم خانگی هستید؟

بازسازی ساختمان فقط به تغییر در تاسیسات و دیوارهای نمای ساختمان محدود نمی‌شود. گاهی تغییر لوازم ساختمان نیز در لیست اقدامات برای بازسازی ساختمان قرار می‌گیرند. برخی از تجهیزات ساختمان جزء جدا نشدنی آن هستند. تجهیزاتی مانند آبگرم‌کن، هود، سینک، کابینت‌ها، انواع فن، رادیاتور و… از چنین تجهیزاتی می‌باشند. قطعا در طول سال‌ها تجهیزات ساختمان های قدیمی مستهلک‌ شده هستند و تعویض آنها به ‌تنهایی یک پروژه بازسازی کامل است. استفاده از لوازم جدید با امکانات مدرن شده به ‌جای لوازم کلاسیک و مستهلک ‌شده از الزامات هر ساختمان است که بخش کلیدی در قیمت بازسازی ساختمان می‌باشد.

چگونه در هزینه بازسازی ساختمان صرفه‌جویی کنیم؟

نکات گوناگون و متنوعی وجود دارند که باید آن ‌ها را قبل ‌از برآورد هزینه بازسازی خانه کلنگی مورد توجه قرار داد. تنها در این شرایط است که می‌توان به‌ صورت هوشمندانه خانه کلنگی را بازسازی نمود. نکته اولی که باید به آن توجه نمود این است که آیا اصلاً ارزش دارد که شما هزینه زیادی را برای بازسازی خرج کنید؟ در بسیاری از موارد می‌توان تنها با چند اقدام هوشمندانه و با هزینه‌ های مقرون‌ به‌ صرفه این خانه‌ ها را بازسازی کرد و شرایط زندگی را در آن‌ ها مهیا کرد. اگر اسکلت کلی ساختمان مشکلی نداشته باشد می‌توان بدون نیاز به تغییرات کلی و با هزینه‌ های پایین، خانه را بازسازی کرد‌ و ویژگی های مورد نظر آن را احیا نمود.

نکته دیگر که باید به آن توجه نمایید شرایط جغرافیای خانه مورد نظر می‌باشد. این‌ که یک خانه کلنگی در مرکز شهر قرار دارد یا در یک نقطه دور افتاده واقع ‌شده، تاثیر بسیار زیادی در نهایی کردن تصمیم شما در زمینه بازسازی خانه خواهد داشت. قاعدتاً بازسازی خانه ‌هایی که در مرکز شهر قرار دارند، صرفه اقتصادی بیشتری خواهد داشت. نکات دیگری مانند ارزش هنری ساختمان، متراژ ساختمان و … نیز جزو آن دسته از فاکتور‌هایی می‌باشند که شما حتما باید آن ‌ها مورد توجه قرار دهید.

صرفه جویی در بازسازی ساختمان
بازسازی ساختمان با کمترین هزینه و بیشترین بازدهی

آغاز پروژه بازسازی ساختمان می‌تواند دلهره‌آور باشد. زیرا عملاً نمی‌توانیم به ‌درستی جریان هزینه‌ها در طول اجرای پروژه بازسازی را پیش‌بینی کنیم. اگر به برنامه بودجه ‌بندی شده پایبند باشید فقط شرایط را پیچیده‌تر خواهید کرد. بنابراین لازم است تا قدرت انعطاف کافی در تنظیم کار تا بودجه ‌بندی داشته باشید. با رعایت نکات زیر می‌توانید در هزینه بازسازی ساختمان صرفه‌جویی کنید:

 1. از چند جا قیمت بگیرید: بهتر است نظر چند کارشناس را جویا شوید و مسیر انجام کار تا هزینه نهایی را از چند منبع معتبر پرس‌وجو کنید. با مقایسه قیمت‌های پیشنهاد شده بهتر می‌توانید الگوی کاری درست‌تر و در عین ‌حال کم‌هزینه‌تر را شناسایی کنید.
 2. بر روی کارایی فضاهای خانگی به ‌جای اندازه‌ی آنها تمرکز کنید. یکی از مشکلات بازسازی که تماماً باعث افزایش هزینه بازسازی ساختمان می‌شود، علاقه صاحبان خانه به طراحی هر چه بزرگ‌تر فضای جدید است. مثلاً علاقه دارند تا هر چه فضای آشپزخانه را بزرگ‌تر کنند. این در حالی است که بهتر است بر روی کارایی فضا سرمایه‌گذاری

مراحل بازسازی در مقاوم سازی افزیر

 • بازدید رایگان کارشناس بازسازی شرکت و ارایه مشاوره به کارفرما با توجه به خواسته های وی
 • ارائه طرح کارشناس با توجه به نظر کارفرما و با در نظر داشتن معیارهای مهندسی، زیبا شناسی، اقتصادی و…
 • انجام عملیات اجرایی

 

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

4.7/5 - (23 امتیاز)