دلایل بازسازی و مقاوم سازی ساختمان ها معمولا در موارد زیر خلاصه می شود:

 • تغییرات در فضای داخلی و چیدمان فضاها شامل تغییرات در آشپزخانه و کابینت و یا کاشی و سرامیک  و تغییر محل اتاق، سرویس و پذیرایی
 • زیبایی ساختمان با به روز کردن المانهای آن
 • خرابی هایی حاصل شده در ساختمان و انجام اقدامات به موقع  به منظور ایجاد قابلیت بهره برداری مناسب ( شامل فرسودگی لوله های آب و فاضلاب، موتورخانه ، عایق بندی پشت بام و..)
 • مقاوم سازی ساختمان و اجزای آن در برابر زلزله

بازسازی ساختمان ها چیست؟

برای اینکه تغییرات در دیوار و کف و آشپزخانه و به طور کلی تغییرات برای زیبایی ساختمان به درستی انجام شود و بهترین نتیجه کسب شود پیش از هر چیز به یک طرح اولیه زیبا و منطقی بر اساس فضای موجود نیاز است.این کار را به دست مهندسان طراح خبره بسپارید.

درصورتیکه طراحی قوی و متناسب با فضا انجام شود کافی است مصالح با کیفیت و با سلیقه استفاده شود تا ساختمان زیبا شود.تناسب رنگها،استفاده مفید ازفضاها،درنظرگرفتن فضای کافی و به کار بستن تجربه  از شروط مهم اجرای یک طرح بازسازی موفق است.

برای بازسازی منزل هزینه و زمان بسیار اهمیت دارد. برخی هزینه های بازسازی منازل مانند تعمیر لوله ها و وسایل سرمایش و گرمایش ضروری است.اما برخی هزینه ها قابل کاهش است.برای مثال به جای انتخاب سنگ و کاشی درجه یک می توان از مصالح درجه دو نیز استفاده کرد. اما به شرطی که کیفیت لازم و زیبایی نیز داشته باشد و بازسازی و تعمیرات ساختمان شما هرچه زیباتر اجرا شود. با توجه به شرایط بازسازی برنامه زمان بندی مناسب برای اجرای طرح با توجه به محدودیت هایی نظیر همسایه ها، شهرداری و .. الزامی است. همچنین در بازسازی منازل مسکونی قدیمی بایستی با در نظر گرفتن محدودیت های سازه بهینه ترین نحوه بازسازی انتخاب گردد. در این مورد نظر کارشناس در خصوص توجیه بازسازی یا تخریب و نوسازی منازل مسکونی قبل از هرگونه اقدامی الزامی می باشد.

پیشنهاد برای مطالعه

مقاوم سازی ساختمان بتنی چگونه انجام می شود؟

بازسازی ساختمان ها با کاربری های مختلف

در حالت کلی (کاربری های عموماً غیر مسکونی، اداری و تجاری) روش های بازسازی ساختمان با کاربری هایی نظیر تاریخی، فرهنگی ،دفاعی و ..شامل هفت دسته می باشد که عبارتند از:

1-بازسازی سبکی یا آناستیلوزی:

به بازسازی سبک فضای معماری بناهای متعلق به زمانهای بسیار دور گویند که میزان ویرانی آنها به حدی زیاد است که از آنها جز عناصر ساختمانی محدود به جای نمانده است. بناهایی مورد مرمت آناستیلوزی قرار میگیرند که نمایانگر وجود سبک یا شیوه معماری خاصی باشد. در این روش بازسازی به این صورت انجام می پذیرد که تیکه گاه های جایگزین تکیه گاه های فرسوده قبلی می شوند اما به گونه ای که بیشترین شباهت را به نمای ابتدایی ساختمان دارد .

2- بازسازی حفاظتی ساختمان:

هدف اصلی آن نگهداری و حفاظت از بنا است. در بازسازی حفاظتی میزان مداخله در شکل و شرایط موجود تا آن اندازه است که بتواند استمرار شباهت بنای مرمت شده را در وضع موجود آن نسبت به وضع پیشین اش به دست دهد. در این روش ادعایی بر انجام تصمیم  فوق العاده ای چه فنی چه هنری فلسفی وجود ندارد.

3-بازسازی تکمیلی یا الحاقی:

بازسازی بخشهای از دست رفته بنای قدیمی به منظور تکمیل موجودیت کالبدی و کاربردی بنا و به خاطر شرکت دادن آن در زندگی عمومی محیط صورت می گیرد .

4- بازسازی با روش پاک سازی سبکی:

گاهی میزان دخالت و تعداد عناصری یا بخشهایی که به بنای اصلی اضافه شده اند، از طرف مرمت کننده بعدی افراطی و یا بیمورد تشخیص داده شود. در پی چنین برداشتی، آزاد کردن بنا از عناصری که نسبت به شکل اصلی ساختمان ناهمگن و اضافی تشخیص داده شود اقدام میگردد. حکم بر این که آنچه بعدها بر پیکره کالبدی بنا افزوده گشته یا از آن برگرفته شده و به شکل دگر با آن ترکیب شده، و باید از بین برود.

5-باز زنده سازی یا مرمت تاریخی:

به این ترتیب که نقش تاریخی بنا تعیین کننده چگونگی مرمت خواهد بود. درعمل، این نوع بازسازی از راه در هم آمیختن آناستیلوزی، آزاد کردن بنا از بخشهای غیر اصیل ونیز مرمت تکمیلی شکل میگیرد .

6- بازسازی استحکامی:

اقداماتی که برای استحکام بخشیدن و تضمین پایداری مجموعه های ساختمانی صورت میگیرد .

7-مرمت جامع:

در این نوع مرمت اقدامات برای برپایی و حفاظت و باززنده سازی بنا انجام داده میشود و ممکن است تمام سبکها مورد استفاده قرار گیرد. در این نوع مرمت علاوه بر برپایی و نگهداری بنا، عملکرد و احیای آن نیز اهمیت دارد.

خدمات قابل ارائه در این بخش پس از بازدید کارشناس به کارفرما ارائه می گردد.

پیشنهاد برای مطالعه

مقاوم سازی ساختمان فولادی چگونه انجام می شود؟

خدمات قابل ارایه در بخش بازسازی ساختمان ها (آپارتمان ها)

 • برداشتن تیغه, تیغه چینی و جابجایی فضاها,تخریب,دیوارکشی,مقاوم سازی آپارتمان وساختمان, تعویض پنجره قدیمی باپنجره یوپی وی سی تعویض درب ورودی آپارتمان با درب ضد سرقت ،اضافه کردن آسانسور در آپارتمان قدیمی
 • ساخت کمد دیواری, آهنگری ساختمان آپارتمان,ساخت درب آهنی, ساخت محافظ بالکن و نرده بازسازی راه پله آپارتمان,تعویض سنگ راه پله آپارتمان,تعویض سنگ نما وپیچ رول پلاک سنگ نما,نوسازی آشپزخانه
 • اضافه کردن اتاق خواب, ساخت حمام دستشویی توالت فرنگی ،سرویس بهداشتی در دیگرجاهای ساختمان, تبدیل سرویس بهداشتی (توالت ایرانی) به فرنگی و تغییر فرنگی به ایرانی
 • رفع لرزش سقف یا ترک خوردگی اجزای ساختمان و انجام تعمیرات ساختمان
 • رفع نم سرویس ها و پشت بام
 • قیرگونی,ایزوگام,اسفالت
 • لوله کشی سرد و گرم, نصب ابگرمکن نصب پکیج بجای شوفاژقدیمی و..
 • گچ کاری, گچ بری,سفیدکاری,ایجاد نور مخفی,ابزارگچی
 • موکت,کفپوش, دیوار پوش,لمینت,پارکت,دیوارپوش,سقف کاذب,کناف
 • نقاشی ساختمان رنگ روغنی رنگ پلاستیک روغنی ,لکه گیری
 • نصب کاغذ دیواری ایرانی وخارجی و ترکیب نقاشی و کاغذ دیواری
 • سنگ انتیک شیشه تزیینی شیشه میرال
 • سیم کشی رفع خرابی برق کاری,ایفون تصویری,دوربین مداربسته,انتن مرکزی
 • ایجادفضای سبز و روف گاردن در پشت بام
 • درب ریموت دار پارکینگی و کرکره ای

پیشنهاد برای مطالعه

انواع ترک در ساختمان و روش‌های ترمیم آن

مراحل بازسازی در مقاوم سازی افزیر

 • بازدید رایگان کارشناس بازسازی شرکت و ارایه مشاوره به کارفرما با توجه به خواسته های وی
 • ارائه طرح کارشناس با توجه به نظر کارفرما و با در نظر داشتن معیارهای مهندسی، زیبا شناسی، اقتصادی و…
 • انجام عملیات اجرایی

 

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

4.7/5 - (21 امتیاز)