مقاوم سازی ساختمان

 

امروزه یافتن راه‌حل مناسب جهت مقاوم‌ سازی ساختمان‌ ها و ترمیم و تقویت سازه‌های صنایع فولاد و سیمان، حمل‌ونقل، معادن و هم چنین مقاوم سازی ساختمان ها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، مقاوم سازی ساختمان های دریایی، مقاوم سازی ساختمان ها در صنعت آب و فاضلاب، مقاوم سازی ساختمان ها در صنایع دفاعی – نظامی و تأسیسات شهری، با توجه به اینکه جایگزین نمودن سازه‌های موجود با سازه‌های جدید در اغلب موارد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست، اهمیت شایانی پیدا کرده است. انتخاب غلط یک شیوه‌ نامناسب مقاوم‌سازی ساختمان و تعمیر یا تقویت یک سازه، حتی می‌تواند عملکرد سازه را بدتر هم بکند. در مقایسه با ساختن یک سازه‌ جدید، تقویت سازه موجود و مقاوم سازی ساختمان ها حتی می‌تواند پیچیده‌تر باشد؛ زیرا شرایط سازه‌ای از قبل ثابت شده است. علاوه بر این همواره دسترسی به نواحی که نیاز به تقویت سازه دارند ساده نیست.

دلایل نیاز به مقاوم سازی ساختمان ها

عوامل مختلفی در یک سازه می تواند وجود داشته باشد که وجود هریک از آن ها به تنهایی ما را ملزم به مقاوم سازی و بهسازی ساختمان می کند. در ادامه هریک از این عوامل را بررسی می کنیم:

معتبر نبودن آیین نامه های قدیمی

تعداد زیادی از ساختمان هایی که تا به امروز ساخته شده اند بر اساس دستور العمل ها و آیین نامه هایی است که امروزه معتبر نبوده و نیاز به مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای پیدا کرده اند، علاوه بر این انجام مطالعات بر روی زلزله های گذشته و شرایط ساختمان های موجود نشان می دهد که در صورت وقوع زلزله بسیاری از ساختمان ها دچار آسیب خواهند شد.

تغییر کاربری

دسته ی دیگری از ساختمان ها در اطراف ما وجود دارد که در آن ها نیاز به تغییر در کاربری حس می شود. تغییر در کاربری ساختمان موجب به وجود آمدن تلاش های داخلی بزرگ تر از قبل در ساختمان می شود، که ممکن است ساختمان با همان وضعیت قبلی قادر به مقاومت در برابر تلاش های داخلی به وجود آمده نبوده و اعضای باربر ثقلی و جانبی مختلف را دچار گسیختگی کند. از این رو قبل از اجرای تغییر در کاربری ساختمان لازم است تا مطالعات و بررسی های لازم صورت گیرد و طرح مقاوم سازی متناسب ارائه شود.

خرابی های به وجود آمده در ساختمان

یکی دیگر از عواملی که ما را ملزم به ارائه طرح مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای در ساختمان ها می کند خرابی های به وجود آمده در طول مدت بهره برداری از سازه است.

خرابی های رایج در ساختمان های فولادی عبارتند از:

 • کمانش در اعضای فشاری
 • اکسید شدن وخوردگی اعضا
 • عوارض ناشی از خستگی
 • و…

هم چنین خرابی های رایج در ساختمان های بتنی عبارتند از:

 • ایجاد ترک در اعضای بتنی
 • از بین رفتن پوشش بتن
 • کمانش آرماتورهای فشاری
 • خوردگی و اکسید شدن میلگردها
 • وقوع پدیده خزش در بتن
 • و…

 

از بین رفتن کاور ستون و خوردگی میلگردها - مقاوم سازی ساختمان
از بین رفتن پوشش بتن در ستون

 

وجود خرابی در ساختمان ها باعث می شود که اعضا قادر به انجام وظایفی که مهندس طراح و محاسب برای آن ها پیش بینی کرده است نبوده و ادامه بهره برداری از آن ها بدون مقاوم سازی و بهسازی می تواند باعث به وجود آمدن خطرات و خسارت های لرزه ای  زیادی شود.

ضعف در مصالح

عامل مهم دیگری که ما را ملزم به ارائه طرح مقاوم سازی می کند، وجود ضعف در مصالح استفاده شده در ساختمان است. عوامل زیادی بر پایین بودن کیفیت مصالح مورد استفاده در ساختمان نقش دارند که از آن ها می توان به ضعف در سیستم های ذوب آهن، ضعف در تولید سیمان، نسبت آب به سیمان نامناسب و… اشاره کرد.

خطاهای طراحی و اجرایی

یکی دیگر از عوامل مهمی که ما را ملزم به ارائه طرح مقاوم سازی در ساختمان ها می کند وجود خطاها و اشتباهات در مرحله محاسبات و اجرای ساختمان ها است. این مشکلات در هنگام وقوع زلزله بیشتر خود را نشان می دهند و در بسیاری از موارد باعث فرو ریختن و تخریب کلی ساختمان ها می شوند. این خطاها شامل اشکال در قالب بندی، آرماتور بندی، بتن ریزی، قالب برداری و… در سازه های بتن آرمه و اشکالات اجرای جوشکاری، ضعف پیچ ها، گسیختگی صفحات اتصال و… در ساختمان های فولادی است.

اهداف مقاوم سازی ساختمان

مهم ترین اهداف بهسازی و مقاوم سازی لرزه ای تحقق موارد زیر می باشد:

 • مقاومت سازه در برابر زلزله های خفیف بدون کوچکترین آسیب و تخریب
 • مقاومت سازه در برابر زلزله ها شدید و خیلی شدید با کمترین میزان آسیب و تخریب در اجزا سازه ای

ساختمان هایی که نیاز به مقاوم سازی دارند

با توجه به تنوع کاربری ساختمان های موجود، ساختمان ها را به چهار دسته کلی تقسیم بندی می نماییم. دسته اول ساختمان هایی هستند که به دلیل نوع کاربری که دارند بعد از زلزله باید بدون هیچ وقفه ای به عملکرد خود را حفظ کرده و سرویس دهی انجام دهند مانند بیمارستان ها، مراکز درمانی، ایستگاه های مخابراتی و… دسته دوم ساختمان هایی هستند که پس از زلزله به عنوان مراکز خدمات دهی و کمک رسانی مورد نیاز بوده و لازم است ساختمانشان سرپا باشد مانند مساجد، سوله های امداد رسانی و …دسته سوم ساختمان هایی هستند که در صورت وقوع زلزله به دلیل انبوه جمعیت موجود در آن ها تلفات جانی بسیار زیادی در پی خواهند داشت مانند مراکز تجاری، اداری، برج ها و… دسته چهارم هم ساختمان های معمولی مانند منازل را شامل می شوند. با توجه به نوع کاربری و سرویس دهی نیاز به مقاوم سازی در دسته اول ساختمان ها به شدت احساس شده و به ترتیب تا دسته چهارم کاهش می یابد.

پس از آشنایی با اهمیت انواع ساختمان ها انتخاب روش مقاوم سازی مورد توجه قرار می گیرد که در مقاوم سازی ساختمان ها به دنبال اهداف زیر هستیم:

 1. کاهش نیروی زلزله وارد بر ساختمان

همان طور که می دانیم نیروی ناشی از زلزله وارد بر ساختمان با وزن ساختمان نسبت مستقیم دارد به طوری که با کاهش وزن ساختمان نیروی زلزله وارد بر آن هم کاهش می یابد.

 1. افزایش مقاومت المان های ساختمان

با افزایش مقاومت المان هایی هم چون تیر، ستون، مهاربند، اتصالات و … یا افزودن عناصر باربر ثقلی و جانبی در ساختمان می توان مقاومت ساختمان را در برابر نیرو های بزرگ زلزله وارد بر ساختمان افزایش داد به طوری که کم ترین میزان آسیب را در ساختمان شاهد باشیم.

از آن جایی که کاهش وزن ساختمان در ساختمان های معمول به راحتی امکان پذیر نبوده برای مقاوم سازی ساختمان ترجیح می دهیم از راهکار افزایش مقاومت المان های استفاده کنیم که نسبت به راهکار کاهش وزن بسیار راحت تر صورت می پذیرد که در ادامه بیشتر در مورد آن به بحث می پردازیم.

افزایش مقاومت المان های ساختمان به روش های گوناگونی می تواند صورت پذیرد که این روش ها به دو دسته کلی روش های متداول مقاوم سازی و مقاوم سازی با روش ها و مصالح نوین تقسیم بندی می شود.

استفاده از ژاکت بتنی و فولادی، افزودن دیوار های برشی بتنی و فولادی،شاتکریت، افزودن مهاربند،استفاده از صفحات و ورق های فولادی مقید شده، کاشت میلگرد، استفاده از پیش تنیدگی خارجی و … را می توان در دسته ی روش های متداول مقاوم سازی ساختمان به حساب آورد.

روش کلی دیگر در مقاوم سازی اجزای ساختمان که به عنوان روش  های نوین مقاوم سازی از آن یاد می شود شامل مقاوم سازی با FRP، استفاده از میراگرها و … می باشد.

مقاوم سازی ساختمان با روش های متداول

استفاده از ژاکت بتنی و فولادی

یکی از روش های متداول مقاوم سازی ساختمان ها که از زمان های قدیم هم مورد استفاده بوده و هنوز هم استفاده زیادی از آن می شود استفاده از ژاکت بتنی و فولادی به جهت مقاوم سازی ساختمان در المان های مختلف مثل تیر ها، ستون ها و دیوار ها می باشد. از ژاکت های بتنی و فولادی بیشتر به جهت مقاوم سازی و بهسازی قسمت های آسیب دیده المان ها و تقویت های موضعی خمشی و برشی استفاده می شود.

استفاده از ژاکت بتنی و فولادی مانند سایر روش های مقاوم سازی ساختمان فواید و مضراتی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

مزایای استفاده از روش مقاوم سازی با ژاکت بتنی و فولادی

 • افزایش ظرفیت برشی و خمشی و محوری المان ها
 • روشی ارزان قیمت در مقایسه با سایر روش ها
 • امکان به کار گیری در هر بخش و المان ساختمان

معایب استفاده از روش مقاوم سازی با ژاکت بتنی و فولادی

 • عدم امکان مقاوم سازی و بهسازی اتصالات
 • زمان بر بودن این روش خصوصا استفاده از ژاکت بتنی در مقایسه با سایر روش ها
 • نیاز به استفاده از پوشش های ضد حریق در روش استفاده از ژاکت فولادی
 • تغییر در ابعاد المان ها و فضاهای معماری

 

افزایش ظرفیت باربری ستون با ژاکت بتنی- مقاوم سازی ساختمان
مقاوم سازی با استفاده از ژاکت بتنی

افزودن دیوار برشی بتنی و فولادی

عمده ترین وظیفه دیوارهای برشی بتنی و فولادی مستهلک کردن نیروی زلزله وارد بر ساختمان می باشد. استفاده از دیوار برشی در سازه هایی که هم اکنون ساخته می شوند بسیار متداول بوده اما بیشتر سازه هایی که مدت زیادی از ساخت آن ها میگذرد فاقد این المان می باشند. دیوار های برشی در دو نوع فولادی و بتنی مورد استفاده قرار می گیرند که در نوع فولادی بر خلاف نوع بتنی ابعاد زیادی نداشته و ساختمان را دچار محدودیت در فضاهای معماری نمی کنند.

مزایای مقاوم سازی ساختمان با افزودن دیوار برشی

 • افزایش مقاومت سازه در برابر نیرو های جانبی
 • افزایش سختی سازه
 • افزایش باربری سازه (ثقلی و جانبی)
 • و…

معایب مقاوم سازی ساختمان با افزودن دیوار برشی

 • افزایش محدودیت های معماری در ساختمان
 • افزایش وزن ساختمان
 • دیوار های برشی بتنی اغلب دارای جزییات آرماتوربندی پیچیده هستند
 • جا به جا کردن مرکز سختی ساختمان

افزودن مهاربند های فولادی به سازه

در سازه های فولادی یکی از متداول ترین المان های باربر جانبی مهاربندها هستند که از دیرباز تا کنون استفاده های زیادی از آن ها شده است. اما همان طور که اشاره شد استفاده از مهاربند بیشتر در سازه های فولادی متداول بوده و کمتر ساختمان بتنی یافت می شود که در آن از مهاربند های فولادی استفاده شده باشد. یکی از روش های بسیار مرسوم در بهسازی لرزه ای و مقاوم سازی ساختمان های بتنی استفاده از مهاربند های فولادی هستند که از مزایای آن می توان کاهش دریفت سازه، عدم ایجاد محدودیت معماری هم چون دیوار های برشی بتنی و… اشاره کرد. البته لازم به ذکر است که استفاده از مهاربند فولادی هم چون همه ی روش های دیگر مقاوم سازی ساختمان معایبی هم چون پیچیده بود جزییات اتصالات را دارد ولی در کل روشی بسیار مفید و کاربردی است.

 

مقاوم سازی ساختمان بتنی با اضافه کردن مهاربند فولادی- مقاوم سازی ساختمان
افزودن مهاربند فولادی به ساختمان بتنی

تزریق اپوکسی

تزریق اپوکسی بیشتر در سازه های بتنی و در مقاوم سازی ترک های ایجاد شده آن هم ترک های جزئی مورد استفاده قرار می گیرد.

پس کشیدگی و پیش تنیدگی

یکی از روش های مقاوم سازی ساختمان های بتنی استفاده از سیستم پس کشیدگی و یا همان پیش تنیدگی است. مفهوم پیش تنیدگی وارد کردن تنش هایی به المان باربر قبل از اعمال بارهایی است که قرار است المان در طول مدت عمر خود آن ها را تحمل کند. عموما بارهایی که المان های باربر در ساختمان در طول عمر خود آن ها را تحمل می کنند عبارتند از بارهای ثقلی مرده و زنده و بارهای جانبی مثل زلزله.

در روش پیش تنیدگی ابتدا با کابل های مخصوص پیش تنیدگی تنش هایی را به وجود می آورند که اعمال بارهای مرده و زنده به المان باربر باعث خنثی شدن این تنش های اولیه شده و اصطلاحا عضو مورد نظر را پیش تنیده می نامند.

همانطور که می دانیم بتن به تنهایی قادر به تحمل تنش های فشاری می باشد و بدون نیاز به المان باربرِ دیگر، از پس تحمل تنش های فشاری بر می آید. ضعف اعضای بتنی در ناحیه کششی است که خیلی زود ترک می خورد و وظیفه تحمل تنش های کششی را به آرماتورها واگذار می کند. استفاده از کابل های پیش تنیدگی در ناحیه ی کششی که بتن به تنهایی قادر به تحمل تنش های آن ناحیه نیست صورت می گیرد به طوریکه با اعمال یک نیروی اولیه فشاری به کابل ها که در ناحیه کششی قرار دارند باعث می شود هنگام بارگزاری سازه تنش های کششی ایجاد شده صرف خنثی کردن تنش های فشاری اولیه کابل ها شود و بتن ناحیه کششی ترک نخورد.

مزایای مقاوم سازی با روش پیش تنیدگی

 • افزایش دوام بتن
 • به حداقل رساندن تاثیرات ترک در سازه های بتن آرمه
 • کاهش وزن سازه به دلیل استفاده از مقاطع کوچکتر
 • انعطاف پذیری در معماری
 • و…

معایب مقاوم سازی با روش پیش تنیدگی

 • نیاز به دقت بسیار بالا
 • نیاز به نیروی متخصص و ماهر
 • نیاز به وسایل و ماشین آلات مخصوص
 • طراحی به نسبت پیچیده تر

 


بیشتر بدانید:


مقاوم سازی اتصالات

با مطالعه و بررسی خرابی های ایجاد شده در ساختمان های مختلف طی زلزله های گوناگون مشخص شده که بسیاری از خرابی در ناحیه اتصالات سازه ها صورت می گیرد. ضعف های طراحی و اجرایی و عدم آشنایی کامل با رفتار اتصالات خصوصا در هنگام اعمال بارهای رفت و برگشتی مثل زلزله خسارت های جبران ناپذیری را به ساختمان وارد می کند. مقاوم سازی اتصالات بتنی و مقاوم سازی اتصالات فولادی یکی از مراحل به نسبت پیچیده در مقاوم سازی ساختمان ها است چرا که محل تلاقی عناصر باربر می باشد و لازم است الزامات آیین نامه ای مربوط به هر المان به طور کامل رعایت شود.

مقاوم سازی اتصالات در ساختمان هایی که از سیستم باربر جانبی قاب خمشی استفاده می کنند دو چندان اهمیت پیدا میکند. چرا که در این ساختمان ها در لنگر به وجود آمده در محل اتصالات عامل اصلی باربری جانبی سازه هستند. مقاوم سازی اتصالات در سازه های بتنی نسبت به سازه های فولادی باید با ضریب اطمینان بالاتری انجام شود زیرا در سازه های بتنی ما قادر به مشاهده و تحلیل جزییات اتصال نیستیم در حالی که در سازه های فولادی جزییات اتصال به راحتی قابل دسترسی و حتی آزمایش است. به عنوان مثال در هنگامی که اتصالات در سازه های فولادی با جوش انجام گرفته شده باشد می توان با انجام آزمون های غیر مخرب (NDT)  از کیفیت جوش اجرا شده اطلاع پیدا کرد. در این گونه موارد با وجود اطلاع دقیق از جزییات اجرا شده راحت تر می توان طرح مقاوم سازی ارائه کرد.

انواع روش های مقاوم سازی اتصالات در سازه های فولادی

مقاوم سازی اتصالات در سازه های فولادی به روش های گوناگونی قابل انجام است. نکته مهم در مقاوم سازی اتصالات پیدا کردن ضعف های اصلی در اتصال اجرا شده است. انواع ضعف های اتصالات در سازه های فولادی عبارتند از: خرابی تیرها در محل اتصال، خرابی ستون ها در محل اتصال، خرابی ورق اتصال جان و…

بسته به نوع خرابی های پیش آمده در اتصالات از روش های گوناگونی برای مقاوم سازی اتصالات در سازه های فولادی استفاده می شود که عبارتند از:

 • استفاده از ورق روسری و زیرسری مضاعف
 • استفاده از لچکی
 • مقاوم سازی اتصالات با پیش تنیدگی
 • و…

 

افزایش ظرفیت باربری اتصالات با ورق - مقاوم سازی ساختمان
تقویت اتصالات با ورق فولادی

انواع روش های مقاوم سازی اتصالات در سازه های بتنی

همان طور که پیش تر هم اشاره شد مقاوم سازی اتصالات در سازه های بتنی نسب به سازه های فولادی دارای پیچیدگی های بیشتر است که از دلائل آن می توان به غیر قابل مشاهده بودن جزییات آرماتور گذاری و… در محل اتصال اشاره نمود.

انواع ضعف ها در اتصالات سازه های بتنی عبارتند از: گسیختگی برشی اتصال، کمانش میلگرد های طولی تیر و ستون، کمبود میلگردهای مثبت و منفی و…

بسته به نوع خرابی های پیش آمده و ضعف های موجود در اتصالات بتنی از روش های گوناگونی برای مقاوم سازی اتصالات در سازه های بتنی استفاده می شود که عبارتند از:

 • استفاده از روکش بتنی
 • استفاده از روکش فولادی تزریق اپوکسی
 • و…

تقویت اتصال تیر به ستون در ساختمان بتنی - مقاوم سازی ساختمان
مقاوم سازی اتصالات بتنی

شاتکریت بتنی دیوارها

شاتکریت یا بتن پاشی بر دیوارها یکی از روش های موثر در مقاوم سازی ساختمان ها است. این روش که بیش تر در در ساختمان های بتنی و بنایی مورد استفاده قرار می گیرد تاثیر زیادی بر مقاوم سازی ساختمان دارد. شاتکریت یا بتن پاشی به این شیوه انجام می شود که ابتدا شبکه میلگرد بر روی دیواری که قبلا اجرا شده قرار می گیرد و پس از قرار گیری آن ها و مهار میلگرد ها عملیات بتن پاشی با استفاده از دستگاه شاتکریت (بتن پاش) انجام می شود.

از مزایای استفاده از این روش در مقاوم سازی ساختمان به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • ایجاد انسجام در دیوارها
 • افزایش مقاومت دیوارها
 • افزایش شکل پذیری دیوارها
 • بهسازی عملکرد لرزه ای دیوار ها

مقاوم سازی با استفاده از صفحات و ورق های فولادی

یکی از روش های رایج در مقاوم سازی ساختمان های بتنی استفاده از ورق های فولادی در قسمت هایی است که المان های بتنی دارای ضعف در میزان مقاومت یا دارای خیزهای غیر مجاز هستند. عموما از صفحات و ورق های فولادی برای مقاوم سازی تیرها، ستون ها و سقف های بتنی استفاده می شود. اجرای این روش باید با دقت بسیار بالایی صورت پذیرد به طوری که ورق فولادی چسبندگی کافی به المان مورد نظر پیدا کند و عملکرد مناسبی در باربری عضو مورد نظر داشته باشد.

مزایای مقاوم سازی با صفحات فولادی

 • عدم تغییر در ابعاد المان ها و به وجود نیاوردن محدودیت های معماری
 • مناسب برای مقاوم سازی ساختمان بتنی با مقاومت پایین
 • اجرای ساده تر در مقایسه با سایر روش های مقاوم سازی ساختمان

مقاوم سازی ساختمان با روش های نوین

مقاوم سازی ساختمان با FRP

FRP یا همان Polymer  Fiber Reinforced فیبرهای پلیمری هستند که در سالیان اخیر استفاده های بسیاری از آن در مقاوم سازی ساختمان ها می شود. این مصالح از دو جز تشکیل شده اند که شامل الیاف FRP و ماتریس (ماده در برگیرنده) می شود. وظیفه اصلی الیاف مقاومت در برابر بارگذاری ها می باشد در حالی که ماتریس ها وظیفه ی باربری نداشته و عمده وظیفه آن ها در کنار هم  نگه داشتن الیاف و جلوگیری از هرگونه حرکت و اعوجاج الیاف است. هم چنین وظیفه مهم دیگری که ماتریس ها بر عهده دارند جلوگیری از خوردگی الیاف در برابر عوامل محیطی است.

از به هم پیوستن و قرار دادن چند لایه الیاف بر روی هم دیگر و چسباندن آن ها به هم با استفاده از رزین و فشردن آن ها به هم دیگر ورقه های FRP تشکیل می شود. الیاف عموما مصالحی به شکل پارچه هستند که فیبرهای مورد استفاده در آن ها در یک جهت یا دو جهت قرار دارد. در هر جهتی که حجم الیاف بیشتر باشد مقاومت الیاف هم بیشتر خواهد بود. عموما الیاف تک جهته نسبت به الیاف دو جهته دارای مقاومت بیشتری در یک جهت خاص هستند و دلیل این امر هم وجود تراکم بیشتر الیاف در آن جهت می باشد.

تقویت خمشی و برشی تیر بتنی با FRP-مقاوم سازی ساختمان
مقاوم سازی تیر بتنی با FRP

 

مزایای استفاده از FRP در مقاوم سازی ساختمان

 • وزن کم
 • طولانی نبودن پروسه مقاوم سازی
 • مقاومت کششی بالا
 • عدم حساسیت به شرایط محیطی مخرب
 • مقاومت در برابر ضربه
 • اقتصادی بودن
 • ضخامت کم
 • و…

معایب استفاده از FRP در مقاوم سازی ساختمان

 • عدم مقاومت در برابر خستگی
 • حساس به سایش
 • ایجاد پدیده ترد شکنی
 • ضعف نسبی در برابر حریق و آتش سوزی

الیاف FRP به چندین دسته تقسیم میشود که مهم ترین آن ها موارد زیر می باشد:

هم چنین از الیاف FRP در تولید محصولات دیگیر نیز استفاده می شود که از آن جمله ی آن های می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حال که به معرفی انواع کامپوزیت های FRP پرداختیم و با آن ها آشنا شدیم در این مرحله قصد داریم ویژگی های مختلف هر یک را به طور خلاصه مرور کنیم سپس به کاربرد آن ها در مقاوم سازی ساختمان می پردازیم.

الیاف کربن (فیبرکربن) CFRP

همان طور که از نامشان پیدا است ماده اصلی تشکیل دهنده آن ها کربن می باشد.این نوع از کامپوزیت های FRP از حرارت دادن مواد آلی که بخش عمده ی آن را کربن تشکیل می دهد به دست می آیند.الیاف کربن مشکی رنگ، غیر حلال در آب و بدون بو هستند که مقاومت کششی بسیار بالایی هم دارند. الیاف کربن که هم به صورت تک جهته و هم به صورت دو جهته موجود می باشند در مقاوم سازی و بهسازی ساختمان ها کاربردهای بسیار زیاد و فراوانی دارند.

مهم ترین مزیت الیاف کربن مقاومت کششی بسیار بالای این الیاف است.

علاوه بر مقاومت کششی بالا، الیاف کربن یا همان CFRP ها ضریب انبساط حرارتی بسیار پایینی دارند که باعث می شود با تغییر در جه حرارت محیط کم ترین میزان تغییر شکل را داشته باشند.

 

الیاف شیشه GFRP

همان طور که از نام ای دسته از الیاف هم مشخص است ماده اصلی تشکیل دهنده آن شیشه است.

الیاف شیشه یا همان GFRP ها پر مصرف ترین دسته از الیاف FRP برای مقاوم سازی ساختمان هستند. علت این امر هم قیمت پایین تر این الیاف نسبت به سایر الیاف های FRP می باشد.

مزایای الیاف شیشه GFRP

 • وزن کم
 • مقاومت کششی بالا
 • قیمت کمتر نسبت به سایر الیاف
 • و…

معایب الیاف شیشه GFRP

 • مقاومت کششی کم تر نسبت به الیاف کربن CFRP
 • شکننده و ترد بودن

الیاف چاپد FRP – بتن الیافی

همان طور که از نام این دسته از الیاف پیداست الیاف چاپد الیاف قطعه قطعه شده و ریزی هستند که دارای انواع مختلف الیاف چاپد کربن، الیاف چاپد فولادی، الیاف چاپد شیشه و الیاف چاپد پلی پروپیلن (PP) هستند.

کاربرد اصلی این نوع از الیاف در تولید بتن الیافی است. بتن الیافی بتنی است که در آن علاوه بر مصالح اصلی ساخت بتن مانند مصالح سنگی ریز دانه و درشت دانه، سیمان، آب و … دارای الیاف و قطعات ریزی است که به طور تقریبا یکسان در کل حجم بتن پراکنده شده است. بنا بر تعریف مبحث 9 مقررات ملی ساختمان الیاف در بتن الیافی نقش کنترل ترک ها را دارد که بر مبنای آن مقاومت در برابر ضربه، مقاومت کششی، خمشی و برشی و خستگی ظرفیت جذب انرژی در بتن را افزایش می دهد.

تاثیر گذاری الیاف در بتن الیافی بستگی به نوع و مقدار الیاف استفاده شده، شکل، مقاومت کششی و … دارد.

الیاف آرامید AFRP

الیاف آرامید حدود 50 سالی است که معرفی شده اند. ای دسته از الیاف آلی متشکل از کربن، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن هستند. از ویژگی های بارز این دسته از الیاف مقاومت کششی بالای این الیاف می باشند. یکی از مهم ترین و معروف ترین محصولات الیاف آرامید AFRP جلیقه ضد گلوله می باشد.

الیاف آرامید دارای دو دسته بندی راست زنجیر یا کولار و خمیده هستند. از دیگر ویژگی های بارز این دسته از الیاف می توان به وزن کم و مقاومت بالا در برابر حرارت اشاره کرد.

لمینیت FRP

لمینیت FRP ورقه های نازکی هستند که ضخامت آن ها در حدود چند میلی متر است. این دسته از کامپوزیت های FRP دارای مقاومت بالایی هستند که هم به صورت دو جهته و تک جهته عمل می کنند. بارز ترین و مهم ترین کاربرد لمینت FRP  در مقاوم سازی و افزایش مقاومت و ظرفیت باربری در ساختمان ها و سازه های بتنی خصوصا بتنی پیش تنیده و بتنی پیش ساخته و مقاوم سازی لوله ها، مخازن و کالورت ها  می باشد.

جنس لیمنیت های FRP  بسته به نوع کاربرد آن می تواند به صورت صفحات کربن، شیشه و آرامید باشد که نوع کربنی آن به دلیل مقاومت کششی زیاد آن دارای کاربرد بیشتری است.

لمینیت های FRP به وسیله ی رزین اپوکسی ها به سطوح مورد نظر چسبیده می شوند.

 

مقاوم سازی با لمینیت کربن- مقاوم سازی ساختمان
لمینیت کربن

میلگرد های FRP

یکی از مهم ترین مشکلات به کارگیری میلگردهای فولادی در ساختمان های بتنی خوردگی این میلگرد ها می باشند. از آن جایی که بتن مقاومت کششی بسیار ضعیفی دارد و فولاد ها وظیفه تحمل و مقاومت در برابر مقاومت کششی اعضا دارند، در صورت خوردگی میلگردها مقاومت کششی اعضا و المان های بتنی تقریبا از بین می رود و با کوچک ترین نیروی کششی  و یا لنگر خمشی مقطع دچار ترک خوردگی و در نهایت گسیختگی می شود.

یکی دیگر از محصولات کامپوزیت FRP میلگردهای FRP  می باشند که در مقایسه با میلگردهای فولادی معمولی دارای مقاومت کششی بالاتر، مدول الاستیسیته و هم چنین قیمت کمتری هستند. منحنی تنش-کرنش این دسته از کامپوزیت های FRP خطی بوده و شکست آن ها ترد خواهد بود. یکی از نقاط ضعف میلگردهای FRP کارخانه ای بودن قطع و خم آن ها است که باعث سختی کار در کارگاه می شود.

میلگرد های FRP  مشابه سایر محصولات کامپوزیت FRP  برحسب نوع ماده تشکیل دهنده به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

 • میلگرد FRP کربن
 • میلگرد FRP شیشه
 • میلگرد FRP آرامید

علاوه بر مقاوم سازی ساختمان های موجود از میلگرد های FRP برای ساختن ساختمان های جدید هم می توان استفاده کرد. این مصالح با خواصی که دارند باعث کاهش قطر و تراکم میلگرد در مقاطع می شوند. هدایت الکتریکی در سازه می تواند یک خطر به حساب آید. قابلیت رسانایی الکتریکی در مصالح فلزی مسئله خطرناکی بوده و می تواند باعث آسیب شود. در مقابل مصالح فلزی، مواد کامپوزیت FRP  از لحاظ الکتریکی غیرهادی هستند که این امر آن ها را به گزینه مناسبی برای سازه های در معرض میدان الکتریکی می سازد.

 

مقاوم سازی دال بتنی مسلح شده با میلگرد شیشه FRP- مقاوم سازی ساختمان
اجرای دال بتنی مسلح شده با میلگرد FRP

اسپایک و انکر FRP

تحقیقات زیادی نشان می دهد که مقاوم سازی اعضای بتنی با استفاده از ورق ها و تسمه های الیاف شیشه و یا کربن به صورت دورپیچ خارجی بر روی سطح بتن برای بهبود درظرفیت برشی، خمشی، پیچشی عضو بتنی مناسب است. این مقاله ها نشان می دهد که که عضو مقاوم شده با FRP در مقایسه با عضو بدون تقویت، ظرفیت باربری بسیار بیشتری دارد. با این حال، به علت بالا بوده برش سطح و تنش در سطح مشترک بتن و الیاف FRP، حالت های مختلف خرابی ناشی از جدایش مانند جدایش انتهای ورق، جدایی پوشش بتن، در پروژه های بهسازی و مقاوم سازی ساختمان های بتنی گزارش شده است.

با استفاده از مواد پلیمری FRP می توان مقاومت خمشی، برشی و محوری المان های مختلفی مثل تیر ها، ستون ها و دال ها را تقویت و بهسازی نمود. مقدار این تقویت به پارامتر جدایش از سطح که در کرنش های پایین تری از حد نهایی کرنش الیاف اتفاق می افتد، بستگی دارد. جدایش از سطح نشان می دهد که آماده سازی سطح یک عامل بسیار مهم بوده که بر روی حالت خرابی و استحکام کلی FRP تاثیر می گذارد. این نوع از شکست بیشتر به علت درگیری در بستر رخ می دهد.

روش های مختلفی برای به تاخیر انداختن جدایش از سطح FRP ها مورد ارزیابی قرار گرفته است که نشان داده استفاده از انکراژ های یک طرفه و دو طرفه به دلیل انتقال برش به الیاف باعث می شود عملکرد سطوح و FRP ها بهبود یابد و پیوند میان آن ها مستحکم تر شود. رفتار لغزشی صفحات FRP  به طور قابل ملاحضه ای تحت تاثیر شکل و تعداد انکر های FRP می باشد. تحقیقات و آزمایش های مختلفی نشان داده است که انکر های با راستای طولی، باعث ایجاد حداکثر کرنش بیشتری را نسبت به انکر ها در راستا عرضی می شود.

انکر ها انواع مخلفی دارند که از میان آن ها انکر های کربن و انکر های شیشه کاربرد بیشتری نسبت به سایر انکر ها دارد.

 

اجرای مقاوم سازی ساختمان با اسپیاک و انکر FRP- مقاوم سازی ساختمان
مقاوم سازی با اسپایک و انکر FRP

 

روش نصب انکر

طراحی و محاسبات مربوط به استفاده از انکرها به وسیله های مهندسین و با توجه به آیین نامه ها صورت می گیرد. برای اجرا انکر ها ابتدا در محل های مورد نظر سوراخ هایی با قطری حدودا برابر با قطر انکر ایجاد می کنند و این سوراخ ها را عموما به وسیله باد تمیز می کنند تا سطح آن عاری از هرگونه مواد و گرد خاک باشد. سپس با استفاده از رزین یا انواع دیگر چسب ها اتصال انکرها به ورق های FRP و سطوح مورد نظر صورت می گیرد.

 

ویژگی های Spike و انکر کربن:

 • وزن سبک
 • مقاوم در برابر نیروی الکتریسیته
 • دوره بهره برداری طولانی مدت
 • نصب و اجرای آسان
 • مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا
 • مقاومت مناسب در دمای بالا و پایین
 • دارای ویژگی خود عمل آوری
 • دوام عالی
 • و…

مقاوم سازی با استفاده از میراگر (دمپر)

یکی از خصوصیات ذاتی که در همه ی مصالح وجود دارد میرایی است. میرایی هر ماده به جنس آن بستگی دارد و مواد مختلف تشکیل دهنده ی ماده میرایی های مختلفی دارند.

میراگرها یا دمپرها یک سیستم مهاربندی یا باربر جانبی است که عموما در ساختمان ها و پل ها از آن استفاده می گردد. میراگر ها نقشی در تحمل بارهای ثقلی نداشته و تنها زمانی که ارتعاش ناشی از زلزله به ساختمان وارد شود عمل می کنند. مقاوم سازی ساختمان با استفاده از میراگرها از روش های نوین مقاوم سازی محسوب می شود که استفاده از آن باعث می شود در هنگام بروز زمین لرزه، نیروی زلزله ای که با ساختمان وارد می شود بسیار کم تر از مقدار واقعی نیروی زلزله باشد.

با استفاده از میراگر ها قادر خواهیم بود تا بخش اعظمی از نیروی زلزله که به ساختمان وارد می شود را مستهلک کنیم. ازمزایای استفاده از میراگرها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کاهش تغییر مکان جانبی ساختمان
 • کاهش دریفت سازه
 • کاهش خسارت در اجزای سازه ای و غیر سازه ای ساختمان
 • استفاده از مقاطع سبک تر به دلیل کاهش نیروی وارده ناشی از زلزله به آن ها و در نتیجه هزینه کم تر
 • کاهش وزن ساختمان

میراگر ها دارای انواع مختلفی بوده که می توان از جمله ی آن ها به موارد زیر اشاره کرد:

 • میراگر جرمی
 • میراگر سیال ویسکوز
 • میراگر اصطکاکی
 • میراگر فلزی
 • میراگر آلیاژی

مقاوم سازی با استفاده از جداساز های لرزه ای

یکی دیگر از روش های نوین مقاوم سازی ساختمان ها استفاده از جداگرهای لرزه ای می باشد. با استفاده از جداساز های لرزه ای از انتقال ارتعاش زمین که ناشی از وقوع زمین لرزه است به سازه جلوگیری می شود که در نتیجه ی این اقدام جا به جایی جانبی و دریف سازه بسیار کمتر از حالتی است که از جداساز های لرزه ای استفاده نمی شود.

جداساز های لرزه ای انواع مختلفی دارند که از میان آن ها می توان به موارد زیر که پرکاربرد تر هستند اشاره کرد:

 • جداساز های لغزشی
 • جداساز های الاستومریک
 • جداسازهای لاستیکی

روش‌های سنتی استفاده شده به عنوان تکنیک‌های تقویت ساختمان در برابر زلزله و بارهای ثقلی مرده و زنده، نظیر انواع مختلف پوشش‌های مسلح (نظیر ژاکت فولادی و ژاکت بتنیشاتکریت، کابل‌های پس تنیدگی قرار گرفته در خارج از سازه و استفاده از صفحات و ورق‌های فولادی مقید شده به سازه، معمولاً نیاز به فضای زیادی دارند و اغلب در برابر شرایط محیطی آسیب‌پذیر نیز می‌باشند.

شرکت های مقاوم سازی بین المللی مانند (strongtie و structuraltechnologies) با استفاده از مصالح جدید همچون الیاف FRP پروژه های موفقی را انجام داده اند که منجر به ترغیب سایر شرکت ها به استفاده از این مصالح گردیده است.

مقاوم سازی ساختمان بتنی با ژاکت فولادی - مقاوم سازی ساختمان
مقاوم سازی ساختمان با ژاکت فولادی

در مجموع در موارد ذیل، ترمیم و تقویت سازه های مختلف صنایع و ساختمان ها مورد نیاز است و اهم فعالیت های یک شرکت مقاوم سازی نظیر شرکت افزیر برطرف نمودن این مشکلات می‌باشد.

 • مقاوم سازی و تقویت سازه ها جهت برآورده ساختن ضوابط موجود در آیین نامه های بارگذاری و زلزله کنونی که ساختمان موجود، مقاومت کافی در برابر نیروهای وارده ثقلی و زلزله را ندارد. یکی از مهمترین کارهای شرکت مقاوم سازی افزیر مطالعات مورد نیاز در این زمینه، علل الخصوص برآورد و تخمین آسیب پذیری سازه ها و ارائه راهکار برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله می‌باشد
 •  مقاوم‌سازی ساختمان‌هایی که قرار است تغییر کاربری بدهند. در این حالت با توجه به اینکه بارهای زنده، ضریب اهمیت ساختمان و همچنین سطح عملکرد ساختمان تغییر پیدا می‌کند، نیاز به طراحی مجدد سازه و تعیین سطح عملکرد آن توسط شرکت مقاوم‌سازی می‌باشد
 •   مقاوم‌سازی ساختمان‌ها توسط شرکت مقاوم‌سازی که طبقات سازه‌ای آن قرار است افزایش پیدا کند.
 •  مقاوم‌سازی ساختمان‌هایی که اعضای سازه‌ای آن شبیه تیرها ستون‌ها و سقف‌ها دچار خوردگی و پوسیدگی شده باشند. با روش‌های مقاوم‌سازی ارائه شده توسط شرکت مقاوم‌سازی افزیر می توان انواع ساختمان های با این ضعف ها را تقویت کرد.
 •  مقاوم‌سازی ساختمان‌هایی که در اثر ضعف سازه‌ای، ترک‌هایی در سازه‌های بتنی و یا ترک‌ها و اعوجاج و لهیدگی در المان‌ها و جوش سازه‌های فولادی مشاهده می‌گردد.
 •  مقاوم‌سازی ساختمان‌های خسارت‌دیده پس از وقوع زلزله. در این حالت نیز هدف بازسازی سازه آسیب‌دیده و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله‌های آتی می‌باشد.
 • مقاوم سازی ساختمان هایی که در حین ساخت خطاهای اجرایی باعث بروز ضعف سازه ای در آنها شده است، نظیر کیفیت و اجرای نامناسب بتن ریزی، عدم کارگذاری دقیق میلگرد در اجزای سازه ای در ساختمان‌های بتنی، مقاومت پایین بتن و استفاده از مصالح نامرغوب در سازه های بتن آرمه و عدم جوشکاری نامناسب و غیر قابل قبول در سازه های فولادی.
 •  مقاوم سازی در ساختمان هایی که در مرحله طراحی به دقت محاسبات سازه ای بر روی آنها صورت نگرفته است. شرکت مقاوم سازی افزیر با استفاده از آئین نامه های مختلف و روشهای اجزاء محدود، توانایی برطرف نمودن ضعف های سازه ای و ارائه راهکار برای مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله و تقویت سازه های بتنی و فولادی صنایع مختلف را دارد.
 •  مقاوم سازی ساختمان ها و تقویت سازه های مختلف، توسط روش های سنتی و روش های نوین مقاوم سازی می‌تواند صورت گیرد.

 


بیشتر بدانید:


تخریب و فرو ریزش ساختمان ها در زلزله- مقاوم سازی ساختمان
تخریب ساختمان در زلزله

شرکت مقاوم سازی افزیر در صنایع زیر راهکارهای مختلفی جهت آسیب شناسی و برطرف نمودن ضعف های سازه انواع سازه ها ارائه می‌دهد:

 • بهسازی لرزه ای ساختمان های مسکونی و بهسازی لرزه ای سازه های مختلف ارائه راهکارهای
 • مقاوم سازی سازه های مسکونی، اداری و تجاری شامل ترمیم، تقویت و مقاوم سازی سازه های بتنی، سازه های فولادی و نیز مقاوم سازی سازه های بتن پیش ساخته
 • مقاوم سازی ساختمان های بلند مرتبه
 • مقاوم سازی ساختمان پارکینگ‌ها
 • مقاوم سازی ساختمان بناهای تاریخی با FRP در برابر زلزله
 • تقویت سازه های استادیوم‌ ها
 • مقاوم سازی ساختمان بیمارستان ‌ها در برابر زلزله با توجه به اهمیت بالای این سازه ها پس از وقوع زلزله
 • مقاوم سازی ساختمان های مدارس در برابر زلزله
 • مقاوم سازی با نیلینگ و میکروپایل (تثبیت خاک)
 • تقویت سازه ای ساختمان های نیروگاه ها
 • مقاوم سازی و تقویت ساختمان ها و سازه های صنایع سیمان
 • مقاوم سازی سازه های موجود در کارخانجات تولید و فرآوری مواد شیمیایی  
 • تقویت سازه ای ساختمان های کارخانه های فولاد  
 • مقاوم سازی ساختمان های کارخانه های مواد غذایی و آشامینی            
 • مقاوم سازی ساختمان های کارخانه‌های مختلف تولیدی         
 • تقویت سازه های مجتمع‌های کاغذ سازی و تولید خمیر کاغذ
 • مقاوم سازی ساختمان های پالایشگاه‌ها و پتروشیمی
 • مقاوم سازی ساختمان های موجود در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی
 • ترمیم، تقویت و مقاوم سازی خطوط انتقال نفت و گاز           
 • مقاوم سازی ساختمان سازه های ساحلی و سازه های بنادر
 • مقاوم سازی ساختمان ها و سازه‌های دریائی
 • مقاوم سازی سازه های فرا ساحلی          
 • تقویت سازه های و  ساختمان اسکله‌ها، لنگرگاه، بهسازی پایه های پل‌ها و بارانداز بنادر          
 • تقویت ساختمان تاسیسات دریایی و اسکله‌ها 
 • مقاوم سازی ساختمان در صنعت حمل و نقل نظیر مقاوم سازی تونل، مقاوم سازی عرشه، کوله و پایه پلها، مقاوم سازی پل های راه آهن
 • تقویت ساختمان های فرودگاه ها نظیر برج های مراقبت و مقاوم سازی در برابر زلزله ساختمان های مترو
 • مقاوم سازی ساختمان های موجود در کارخانجات سیمان       
 • مقاوم سازی ساختمانهای صنعت آب و فاضلاب
 • حفاظت سازه ها و ساختمان های مختلف در مقابل انفجار
 • مقاوم سازی ساختمان های صنایع دفاعی و نظامی
 • تقویت ساختمان های معادن
 • مقاوم سازی ساختمان های تاسیسات شهری Utilities شامل ترمیم و تقویت سازه های تاسیسات گاز، بهسازی لرزه ای تاسیسات برق شهری و برون شهری، مقاوم سازی بناهای تاسیسات آبی، بهسازی، ترمیم و بازسازی تاسیسات فاضلاب، مقاوم سازی ساختمانهای تاسیسات مخابراتی و ارتباطی در برابر زلزله
مقاوم سازی تیر و ستون بتنی با الیاف CFRP-مقاوم سازی ساختمان
مقاوم سازی تیر و ستون بتنی با FRP

پیدا کردن راه حلی مناسب به منظور ارتقاء مقاومت و تقویت باربری سازه‌ها و ساختمان‌ها در برابر زلزله و سایر نیروها، همیشه یکی از مهمترین مسائل و مشکلات طراحان و محاسبان سازه ها، پیمانکاران، مجریان ساختمان ها و نیز شرکت های مقاوم سازی بوده است. نیاز گسترده و روز افزون جامعه به ساختمان و مسکن و ضرورت استفاده از روش ها و مصالح جدید به منظور افزایش سرعت ساخت، سبک سازی، افزایش عمر مفید و نیز مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله را بیش از پیش مطرح کرده است، این امر سبب شده است که تعداد زیادی شرکت مقاوم سازی امروزه در امر بهسازی لرزه ای سازه ها و تقویت سازه ها در برابر زلزله فعالیت ‌کنند. از طرفی حرکت استمراری علم در عرصه مهندسی سازه مهندسی زلزله موجب شده است تا برای بهسازی و مقاوم سازی در سالهای اخیر از روشهای نوین و مصالح جدیدی بهره گرفته شود که تا کنون پیشینیه چندانی در صنعت ساختمان سازی نداشته اند. در میان این فناوری ها، FRP (مصالح کامپوزیتی پلیمری تقویت شده با الیاف) از جایگاه ویژه ای برخوردار است تا آنجا که به نظر برخی از متخصصان،  محصولات FRP را باید مصالح هزاره سوم نامید که در جدیدی را در پیش روی مهندسان سازه و ساختمان و نیز شرکت های مقاوم سازی گشوده است، به گونه‌ای که امروزه سازه‌ های متعددی در سراسر دنیا توسط مهندسین شرکت مقاوم سازی، با FRP ها مقاوم سازی می‌گردند. از این رو استفاده از مصالح FRP جهت مقاوم سازی و تقویت سازه های بتن‌ آرمه و حتی سایر سازه ها و اعضای بتنی و فولادی به عنوان یک فن¬آوری نوین در مهندسی زلزله و سازه مورد توجه قرار گرفته است. کنترل کیفی ساخت، مقاومت مکانیکی و مقاومت شیمیایی بالا در برابر اثرات محیط از جمله مزایای FRP ها محسوب می‌گردد.

شرکت مقاوم سازی افزیر به عنوان پیشرو در زمینه ارائه راهکاری نوین مقاوم سازی سازه های ساختمانی و صنعتی با تکیه بر سابقه درخشان در زمینه اجرای پروژه های مقاوم سازی با استفاده از تکنولوژی ها و روش های بهسازی روز دنیا و با استفاده از کادر مجرب مهندسی و اجرایی در زمینه ارائه مشاوره فنی و اجرای راهکارهای مقاوم سازی در پروژه های مهندسی کوچک و بزرگ آماده ارائه خدمات مشاوره ای و اجرایی می باشد.

جهت مشاهده زمینه های فعالیت و محصولات فنی شرکت افزیر در بخش مقاوم سازی و بهسازی سازه های ساختمانی و صنعتی لینک های زیر را انتخاب نمایید.

زمینه فعالیت و محصولات فنی شرکت مقاوم سازی افزیر

 

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

مقاوم سازی ساختمان
4.9 (97.7%) 61 votes

102 دیدگاه برای “مقاوم سازی ساختمان

 1. محمدی گفته:

  با سلام، به طور کلی تخریب و ساخت مجدد یک سازه بهتر است یا مقاوم سازی ساز؟

  • Hosseini گفته:

   پاسخ به این سوال کاملا به وضعیت موجود پروژه و راهکارهای مقاوم سازی بستگی دارد. در این موارد کارشناسان مقاوم سازی طرح های مختلف را از لحاظ فنی و اقتصادی بررسی کرده و در انتها پیشنهاد طرح بهسازی و یا تخریب و نوسازی خواهند داد.
   اطلاعات بیشتر: https://www.afzir.com/advanced-structural-retrofit/

 2. متین گفته:

  در سازه های مقاوم سازی شده با مصالح FRP احتمال تغییر رفتار سازه وجود دارد؟

  • Hosseini گفته:

   به دلیل تغییر سختی و مقاومت المان های مقاوم سازی شده، احتمال تغییر در رفتار سازه تقویت شده وجود دارد. البته این تغیرات توسط کارشناسان مقاوم سازی مد نظر گرفته می شود. به عنوان نمونه در صورتی که تیر خیلی قوی شود، احتمال تشکیل مفصل پلاستیک در اتصال تیر به ستون یا در ستون وجود خواهد داشت که این مورد یک ضعف محسوب خواهد شد.
   اطلاعات بیشتر:https://www.afzir.com/advanced-structural-retrofit/building-retrofitting/conventional-methods/

 3. فیروزی گفته:

  با سلام و تشکر بابت محتوی کاربردی و مفید سایت افزیر، در صورت امکان لطفا بنده را در مورد نحوه انجام محاسبات مربوط به تقویت و بهسازی سازه با مصالح frp راهنمایی کنید..

 4. ali.t گفته:

  با سلام . ضمن تشکر از مطالب خوبتون , میخواستم بدونم هزینه ی مقاومسازی تیر بتنی با ژاکت بتنی بیشتر هستش یا استفاده از کامپوزیت های FRP ؟ به صورت کلی کم هزینه ترین روش مقاوم سازی تیر بتنی چه روشی هستش؟

 5. محمد محمدی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید و ممنون از مطالب مفیدتون
  طبق آمارها بیش تر سازه های موجود در دنیا از نوع سازه های بنایی هستند.آیا مقاوم سازی و بهسازی برای سازه های بنایی خصوصا بنایی غیر مسلح هم میتواند به کار برده شود؟؟ در صورت مثبت بودن پاسخ انواع روش های آن چیست؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام و ممنون از دقت نظرتون
   مقاوم سازی و بهسازی ساختمان ها بدون در نظر گرفتن سازه های بنایی شاید امکان پذیر باشد اما قطعا کارایی لازم زا ندارد چرا که همانطور که خودتون هم اشاره کردین حدود 70 درصد از ساره های موجود در دنیا از نوع سازه بنایی (مسلح و غیر مسلح) هستند.
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به مقاوم سازی سازه های بنایی

 6. محسن گفته:

  سلام و درود. آسیب پذیری اتصالات در سازه های بتن آرمه خصوصا اتصال تیر به ستون از ضعف های اساسی در این نوع از سازه ها و ساختمان ها محسوب میشود. میخواستم ببینم ک آیا روشی برای مقاوم سازی اتصالات در سازه های بتنی وجود دارد؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   به مطلب کاملا دقیقی اشاره کردین. اهمیت اتصالات چه در سازه های فولادی و چه در سازه های بتنی بر کسی پوشیده نیست و مقاوم سازی اتصالات از مباحث بسیار پر اهمیت در مقاوم سازی ساختمان است. برای اطلاعات بیشتر از نحوه مقاوم سازی اتصالات در سازه های بتنی مراجعه کنید به مقاوم سازی اتصالات بتنی

 7. علیرضا معتمدی گفته:

  سلام و خسته نباشید بابت مطالب مفید و ارزندتون
  سوالی که داشتم این هستش که چه کسی یا نهادی تصمیم گیرنده در مورد الزام طرح مقاوم سازی هستش و هزینه های اجرای طرح مقاوم سازی در ساختمان های مختلف (فولادی و بتنی و بنایی) شامل چه مواردی هست و طراحی المان ها برای مقاوم سازی به چه صورتی انجام میشه؟؟
  ببخشید که سوالم خیلی طولانی شد.

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   در مورد سوال اولتون باید عرض کنم که بسته به صلاحدید مهندس محاسب و یا مهندس ناظر طرح نیاز به مقاوم سازی پیدا می کند.
   هزینه های مقاوم سازی شامل قسمت های مختلفی از جمله بازدید اولیه، ارائه طرح مقاوم سازی، اجرا و … میشود که برای اطلاعات بیشتر به هزینه های مقاوم سازی ساختمان رجوع کنید.
   طراحی المان ها هم با توجه به آیین نامه های داخلی (نشریه 360) و آیین نامه های خارجی صورت می گیرد.

 8. متینی گفته:

  سلام خیلی ممنون از مطالب علمی و مفیدتون
  سازختمانی بتن آرمه ای داریم که مدتی قبل اجرا شده و هم اکنون کمی دچار کج شدگی شده است. میخواستم ببینم علل وقوع این کج شدگی چیست و آیا با روش های مرسوم می شود ساختمان فوق را مقاوم سازی نمود یا خیر؟؟

 9. علی احمدی گفته:

  سلام خیلی متشکرم از سایت و مطالب ارزنده ی شما
  سوالی که بنده داشتم این هست که با توجه به گوناگونی انواع الیاف پلیمری در هر پروژه مقاوم سازی و بهسازی ساختمان بسته به چه شرایطی از انواع مختلف این الیاف استفاده می کنیم؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   این که در هر پروژه از چه روش مقاوم سازی و در روش مقاوم سازی از چه نوع مصالحی استفاده شود موضوعی نیست که در همه ی پروژه ها بتوان برایش نسخه یکسان پیجید.
   مستحضر هستید که ارائه طرح مقاوم سازی نیازمند مطالعات اولیه در هر پروژه می باشد و در هر پروژه با پروژه دیگر متفاوت است
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به مقاوم سازی ساختمان

 10. بهزاد اکبری گفته:

  با سلام.
  آیا پس از وقوع زلزله امکان مقاوم سازی ساختمان ها همچنان وجود دارد یا این که به دلیل نیرو ها بزرگ که به واسطه زلزله در سازه به وجود آمده اند عملیات مقاوم سازی دیگر امکان پذیر نخواهد بود؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   این که پس از وقع زلزله آیا امکان مقاوم سازی ساختمان وجود دارد یا خیر در وهله اول به میزان خرابی های به وجود آمده در زلزله بستگی دارد.
   در صورت پیشرفته نبودن تخریبات انجام شده امکان مقاوم سازی وجود دارد
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به مقاوم سازی ساختمان های آسیب دیده در زلزله

 11. محمد زاده گفته:

  سلام.ممنونم از مطالب و سایت خوبتون
  میخواستم بدونم تفاوت های الیاف های CFRP و GFRP و هم چنین مواردی که از هرکدام استفاده می شود چیه و این که آیا این الیاف در برابر آسیب های محیطی مقاوم هستند یا خیر؟
  ممنون

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   الیاف CFRP در مقایسه با الیاف GFRP دارای وزن مخصوص کم تری هستند اما قیمت بالاتری دارند در عوض الیاف GFRP قیمت پایین تری داشته و در دسترس تر هستند. هم چنین الیاف شیشه مدول کششی پایین تری نسبت به الیاف کربن دارند که این خاصیت موجب کاربرد بیشتر الیاف کربن نسبت به الیاف شیشه می باشد.
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به الیاف CFRP و الیاف GFRP

 12. آرمین اسدزاده گفته:

  سلام و خسته نباشین. شما توی این مطلبتون خیلی به مقاوم سازی ساختمان اشاره کردین و در مورد مقاوم سازی المان های غیر ساختمانی مثل مقاوم سازی پتروشیمی ها و سایر موارد صحبتی نکردین. میخواستم ببینم امکان مقاوم سازی این صنایع هم با مصالح FRP وجود دارد یا خیر؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   ورق های پلیمری FRP در بسیاری از صنایع و پتروشیمی ها علاوه بر ساختمان ها کاربرد دارند و از آن ها برای مقاوم سازی و بهسازی مصالح مرتبط با این صنایع مثل لوله ها و مخازن استفاده می شود.
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به مقاوم سازی لوله ها و مقاوم سازی مخازن

 13. علیرضا گفته:

  با عرض سلام و وقت بخیر و ممنون از مطالب مفیدتون
  الیاف چاپد یا همان قطعه قطعه شده از چه موادی تشکیل شده اند و کاربرد آن ها چیست؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   الیاف قطعه قطعه شده یا همان الیاف چاپد را بر حسب نوع ماده تشکیل دهنده می توان به الیاف فولادی، الیاف طبیعی، الیاف پلیمری و الیاف شیشه دسته بندی کرد که خواص هر کدام متفاوت است.
   کاربرد اصلی این نوع الیاف در ساختن بتن الیافی است.
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به الیاف چاپد FRP

 14. حیدری گفته:

  با سلام خیلی ممنون بابت زحماتتون
  سوالی که داشتم این هست که مراحل اجرای مقاوم سازی با FRP به چه صورت انجام میگیرد؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام مراحل اجرای مقاوم سازی با الیاف FRP به چهار مرحله کلی تقسیم می شود:
   1.تعمیرات اولیه و فراهم نمودن شرایط
   2.آماده سازی سطوح
   3.نصب سیستم FRP
   4.عمل آوری FRP
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به نصب و اجرای FRP

 15. احمد گفته:

  با سلام
  با توجه به مقاله ی بالا کدام یک از روش ها از لحاظ هزینه بهتر است ، مقاوم سازی به وسیله ی روش نوین یا به وسیله ی روش سنتی ؟ همچنین کدام یک از این روش ها از دوام بیشتری برخوردار است ؟

  • b.abuomran گفته:

   با سلام و احترام
   با توجه به سازه مد نظر این عوامل بررسی میشود در برخی سازه ها لزوما باید از روش نوین و برخی از روش سنتی استفاده کرد ولی طبیعتا در صورت حق انتخاب در سازه ی مورد نظر روش نوین بهتر است و همچنان تاکید میکنم که تمامی این موارد به شرایط سازه درخواستی بستگی دارد .
   از لحاظ هزینه هم نمیتوان بررسی کرد کدام روش هزینه ی کمتری را در بر دارد چرا که با توجه به مقدار مورد نیاز محصول و ترفند های مناسب برای آن سازه بستگی دارد.
   همچنین لازم به ذکر است برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مقاومت ایجاد شده توسط و هزینه به هزینه مقاوم سازی
   مقاوم سازی سازه ها

 16. بهشاد یاوری گفته:

  با سلم ممنون و متشکر از مطالب مفید وبسایتتون
  در نظر گرفتن اثرات اندرکنش خاک و سازه در چه سازه هایی اهمیت دارد و آیا اگر در طراحی در نظر گرفته نشود پس از ساخت سازه امکان تقویت سازه در این موضوع وجود دارد یا خیر؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   در نظر گرفتن اثرات ساختگاهی در طراحی همه ی سازه ها باید مورد توجه و تحلیل قرار بگیرد و در وصورت نادیده گرفتن ممکن است ما را با خسارت های سنگینی رو به رو کند
   برای اطلاعات بیشتر رججوع کنید به تاثیر ساختگاه در زلزله

 17. سجاد امامی گفته:

  سلام
  در یک ساختمان فولادی که مهندس مشاور و ناظر الزام به مقاوم سازی ساختمان کرده اند بهترین روش چیست؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   در یک ساختمان فولادی برای ارائه یک طرح مقاوم سازی گزینه های مختلفی را پیش رو داریم که هرکدام دارای ویژگی ها و مزایای خاص خود هستند برای مثال می توان از روش های مرسوم مقاوم سازی ساختمان قولادی مثل تجهیز ساختمان به مهاربند های فولادی یا استفاده از دیوارهای برشی بتنی و فولادی و… استفاده کرد و یا می توان از روش های نوین مثل مقاوم سازی با FRP نیز بهره برد.
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به مقاوم سازی ساختمان های فولادی

 18. سارا گفته:

  سلام و خسته نباشید
  مرسی بابت مقاله
  بهتر نیست از محصولات مقاوم سازی در هنگام ساخت سازه استفاده بشود تا مقاومت سازه به حداکثر خود برسد ؟یا این محصولات تنها برای شرایط خاصی میباشد و امکان استفاده از ان در طی ساخت سازه برای مقاومت بیشتر امکان پذیر نیست ؟

  • b.abuomran گفته:

   با سلام و احترام
   مرسی بابت مراجعه به سایت شرکت افزیر
   این محصولات تنها برای شرایط خاصی استفاده میشود برای مثال برخی ساختمان ها به علت عمر زیاد در برخی از قسمت ها دچار ترک و… میشود با استفاده از این محصولات ترک را رفع کرده و ان قسمت را مقاوم سازی نموده
   همچنین در هنگام ساخت سازه به علت برخی محاسبات نادرست مقاومت ساختمان در قسمتی کم میباشد و امکان اجرای مجدد وجود ندارد ، برای افزایش مقاومت و باربری در ان قسمت از محصولات مقاوم سازی با کمک متخصصین استفاده میشود .
   جمع بندی: این محصولات ملزم شرایط خاصی میباشند
   برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مقاومت و کاربرد

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   مواد اولیه لمینت FRP همان مواد اولیه استفاده شده در فیبرها به همراه رزین است که به صورت صفحه ای در آمده اند. این صفحات دارای ضخامت کم و مقاومت بالا و در انواع لمینت کربن و شیشه به صورت تک جهته و دو جهته موجود می باشند. برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به لمینت FRP

 19. مسعود رضایی گفته:

  سلام خیلی ممنون از مطالب مفید و کاربردی که میزارین
  سوالی که داشتم این هست که تاثیر بهسازی خاک بر میزان مقاومت ساختمان در برابر زلزله چقدر هست؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   همان طور که میدانید منشا تولید امواج زلزله در درون زمین میباشد که این امواج با حرکت در اعماق زمین به سطح زمین رسیده و از طریق خاک به پی ساختمان و از آنجا به سازه ساختمان وارد می شود.
   لذا خاک نقش بسیار مهمی را در رساندن امواج زلزله به ساختمان ایفا می کند و بهسازی خاک نقش بسیار مهمی در میرایی امواج زلزله دارد.
   برای اطلاعات بییشتر رجوع کنید به بهسازی خاک و اثرات ساختگاه در زلزله

 20. اکبر رحیمی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشین بابت مطالب مفیدتون
  به چه دلیل نیاز است در یک ساختمان عملیات های مربوط به تست بتن صورت پذیرد؟انواع تست بتن شامل چه روش هایی است؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام در بسیاری از ساختمان ها و سازه های بتن آرمه نیاز به مقاوم سازی، بهسازی یا تعمیر و ترمیم پیدا میکنیم. در این حال ما نیاز به دسترسی به اطلاعاتی مثل روانی و مقاومت فشاری و کششی بتن اجرا شده داربم. برای دسترسی به این داده ها از روش های مختلف تست بتن استفاده می کنیم که دارای انواع مخرب و غیر مخرب هستند.
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به تست بتن

 21. میثم خلیلی گفته:

  با سلام و خسته نباشید خدمت مهندسین شرکت افزیر
  بیشتر مقالاتی که در مورد مقاوم سازی با الیاف پلیمری وجود دارد در مورد مقاوم سازی سازه های بتنی است.
  آیا امکان مقاوم سازی سازه های فولادی با الیاف FRP وجود ندارد؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   از مواد کامپوزیت پلیمری یا همان FRP برای مقاوم سازی انواع سازه های فولادی،بتنیو بنایی استفاده می شود.
   علاوه بر موارد فوق برای بهسازی،تعمیر و ترمیم بسیاری از از سازه های موجود در صنایع اعم از سوله ها، دودکش های فولادی، انواع لوله ها و… از FRP استفاده می شود.
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به مقاوم سازی با FRP

 22. ثریا گفته:

  سلام
  با توجه به اینکه شما انواع مختلفی از محصولات الیاف کربن و شیشه را دارید استفاده ی هر کدام از این الیاف در چه هنگامی است و عایا بر فرض مثال از الیاف کربن فلان مدل فقط در مقاوم سازی پل استفاده میشود ؟ و مقاوم سازی با کدام یک از این الیاف بهتر و پر کاربرد تر است ؟

  • b.abuomran گفته:

   با سلام و احترام
   استفاده از هر کدام از این الیاف ملزم شرایط خاصی میباشد و استفاده از هر کدام صرفا برای مقاوم سازی یک قشری از سازه نمیباشد پس این امکان وجود دارد که از الیافی که برای مقاوم سازی پل استفاده میشود از همان الیافم برای مقاوم سازی ساختمان استفاده شود و اینکه هر کدام از این الیاف دقیقا چه زمانی استفاده میشود بستگی به این موضوع دارد که پروژه ی احتمالی شما به چه مقدار مقاومت نیاز دارد ، و قابل ذکر میباشد که الیاف کربن شامل 12K – 6k – 3k – 1k میباشد که برای توضیح بیشتر ( 1K نرم ترین ، 12k سخت ترین ) میباشد و باز هم به این نکته میرسیم که طبق پروژه ی درخواستی کاربرد کدام الیاف مشخص میشود و متخصصین موجود در شرکت دارنده ی این علم میباشد و با مشاوره با متخصصین به بهترین جواب خواهید رسید.
   برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مقاومت ایجاد کننده هر یک از الیاف و کاربرد ان ها به بخش الیاف FRP مراجعه کنید

 23. پوریا خورشیدی گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  برای مقاوم سازی ساختمان با FRP ازچه نوع الیافی استفاده میشود؟ نوع الیاف استفاده شده به صورت دوجهته است یا تک جهته؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   این که در مقاوم سازی ساختمان از چه نوع الیافی استفاده شود بسته به کمبود مقاومت المان مورد نظر دارد و نمیتوان از قبل نسخه ای برای مقاوم سازی انواع المان ها پیچید. هم چنین این که از چه نوع الیافی و به چه میزان استفاده شود نیاز به طراحی دارد.
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به طراحی سیستم FRP

 24. افشار گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  همانگونه که برای تحلیل و طراحی ساختمان های از نرم افزارهای طراحی مثل ایتبس و سپ استفاده میکنیم آیا برای ارائه طرح مقاوم سازی هم نرم افزاری برای طراحی وجود دارد یا خیر؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   بله برای ارائه طرح مقاوم سازی هم از نرم افزارهایی برای طراحی استفاده می شود که شیوه کار کردن آن ها بسیار مشابه نرم افزارهایی است که شما اشاره کردین.
   برای اطلاعات بیشتر رجوع کنید به نرم افزارهای طراحی FRP

 25. محمدرضا گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  خیلی ممنونم بابت مطالب خوبتون
  تفاوت کاربرد های الیاف کربن و شیشه چی است ؟ هر کدام در چه زمانی استفاده میشوند ؟ ایا این دو الیاف را میشود جایگزین هم کرد در برخی مواقع ؟

  • b.abuomran گفته:

   با سلام و احترام
   الیاف کربن و شیشه برای افزایش مقاوم سازی سازه است اینکه به چه صورت در ساختمان استفاده میشود و کاربرد های دقیق تر ان در الیاف کربن و الیاف FRPموجود میباشد
   اینکه چه زمانی از این الیاف استفاده شود بستگی به پروژه مد نظر دارد در واقع تمامی پارامتر ها از جانب مقدار مصرف و حتی جایگزینی این دو محصول با هم بستگی به پروژه دارد ولی طبق اطلاعات بنده الیاف کربن و شیشه کاربرد های متفاوتی دارند و نمیتوان برای مقاوم سازی سازه ان ها را به جای یگدیگر استفاده کرد.

 26. اکبر ایمانی گفته:

  با سلام و خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون تفاوت الیاف تک جهته و دوجهته در میزان مقاومت چقدر است؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   الیاف تک جهته همان طور که از نامشان مشخص است دارای مقومت در یک جهت هستندو و الیاف دوجهته در دو جهت.
   از طرفی هرچقدر تراکم الیاف در یک جهت بیشتر باشد مقاومت هم بیشتر است. با توجه به این موضوع در یک جهت یکسان مقاومت الیاف تک جهته به دلیل تراکم بیشتر الیاف در آن جهت بیشتر است.
   برای اطلاعات بییشتر رجوع کنید به الیاف FRP

 27. ایمانی گفته:

  با سلام و متشکر از مطالب مفیدتون
  آیا با مصالح الیاف پلیمری میشود به مقاوم سازی اماکن و بناهای تاریخی پرداخت؟؟؟

 28. کوثر گفته:

  سلام
  از کجا بفهمیم که سازه ی مد نظر نیاز به مقاوم سازی دارد ؟ راه های تشخیص موارد ذکر شده در سازه همانند کمانش در اعضای فشاری ،کمانش آرماتورهای فشاری
  خوردگی و اکسید شدن میلگردها و ….. چرا که فکر نکنم این موارد با دیدن قابل تشخیص باشد ?!

  • b.abuomran گفته:

   با سلام و احترام
   تمامی موارد ذکر شده در متن بالا به نوعی قابل مشاهده میباشد و این نشون دادن سازه میتواند همراه با یک ترک باشد یا با یه گودی ایجاد شده در قسمتی از سازه یا … و در صورت شک و احساس خطر در هر سازه ای بهتر است از متخصصین در خواست بازدید بکنید . چرا که هم باعث اسایش خاطر شما میشود و همچنین در صورت رسیدگی نکردن امکان تخریب در ان قسمت و ایجاد خسارات بیشتر وجود دارد ، در واقع میتوان گفت مقاوم سازی نوعی پیشگیری میباشد که از ایجاد صرف هزینه و خسارت های جبران نا پذیر جلوگیری میکند.
   برای اطلاعات بیشتر در مورد مقاوم سازی سازه و روش کار ما به لینک داد شده مراجعه کنید .

 29. مجتبی غلامی گفته:

  با سلام و وقت بخیر
  در وصرت وجود بازشو د دال بتن آرمه چه اقداماتی برای مقاوم سازی دال و خصوصا بازشو باید صورت بگیرد و مصالح مورد نیاز برای مقاوم سازی این ناحیه چیست؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   وجود بازشو در سازه های بتن آرمه خصوصا دال ها و سقف ها برای عبور تاسیسات و… بسیار متداول است. برای مقاوم سازی بازشوها در سازه های بتن آرمه با مصالح FRP باید طوری عمل شوده که الیاف به طور عمود بر ترک ها قرار بگیرند.
   برای اطلاعات بیشتر به مقاوم سازی بازشوهای ساختمان بتنی با FRP مراجعه کنید.

 30. سلیمان محبی گفته:

  با سلام و احترام ممنون از مطالب مفیدتون
  میخواستم بدونم مزیت استفاده از میلگردهای FRP نسب به میلگردهای فولادی تنها مقاومت دربرابر خوردگیه و از لحاظ میزان مقاومت نهایی مشکلی ایجاد نمیشه؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   استفاده از میلگردهای FRP نسبت به میلگردهای فولادی تنها مزیت مقاومت در برابر خوردگی را ندارد. علاوه بر آن میلگردهای FRP مقاومت بیشتری نسبت به میلگردهای معمولی دارند و هم چنین قیمت میلگردهای FRP نسبت به میلگردهای فولادی دارای قیمت کمتری هستند.
   برای اطلاعات بیشتر به میلگردهای FRP مراجعه کنید.

 31. سیاوش یوسفی گفته:

  با سلام و خسته نباشید خدمت مهندسین گرامی شرکت افزیر
  افزودن دیوارهای برشی به ساختمان به جهت مقاومت جانبی ساختمان به چه صورت انجام می گیرد؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   ابتدا باید مشخص شود که ما قصد اضافه کردن دیوار برشی فولادی یا بتنی میخواهیم اضافه کنیم. حال برای هر کدام تمهیدات خاصی انجام گیرد که به عنوان مثال برای افزودن دیوار برشی بتنی مراحلی از جمله آرماتور بندی، قالب بندی و … وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر به مقاوم سازی ساختمان مراجعه کنید.

 32. علی میبدی گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  سوالی که داشتم این هست که روشهای ذکر شده در این نوشته همگی مربوط به مقاوم سازی المان ها و اجزای سازه ای در یک ساختمان است. میخواستم ببینم آیا امکان مقاوم سازی اجزای غیر سازه ای مثل دیوارها هم وجود دارد یا خیر؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   بله همانطور که اشاره کردین یکی از مهم ترین بخش های ساختمان اجزای غیر سازه ای است که رفتار آن ها می تواند بر بخش های سازه ای هم اثر گذار باشد.
   امکان مقاوم سازی بخش های غیر سازه ای هم با روش های مختلفی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر به مقاوم سازی بخش های غیر سازه ای مراجعه کنید.

 33. زهره گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  پس از انجام مقاوم سازی به روش نوین و با استفاده از الیاف مدت زمان که سازه ی ما ایمن میباشد چقدر است ؟
  کدام یک از روش ها مدت زمان بیشتری سازه را ایمن نگه میدارد و از لحاظ هزینه با توجه به زمان ، کدام یک به صرفه تر میباشد ؟

  • b.abuomran گفته:

   با سلام و احترام
   مدت زمانی که سازه شما ایمن میباشد بستگی به نوع سازه و کاربرد ان دارد و همچنین بر اثر عواملی همانند زلزله با ریشتر بالا و… امکان دارد سازه دوباره مقاومت خود را از دست بدهد .
   قابل ذکر است که در هنگام مقاوم سازی سازه هم در صورت وجود اشتباهاتی بر اثر نبودن متخصص همچنین باعث کاهش مدت زمان ایمن بودن ساختمان میشود.
   و در پاسخ به سوال شما که کدام یک از روش ها به صرفه تر و ایمن تر میباشد ، هر کدام از روش ها با توجه به نوع ساختمان و شرایط ان به صرفه بودن و ایمن بودن ان مشخص میشود .
   مشاوران متخصص ما در زمینه ی مقاوم سازی بهتر از بنده به سوال شما پاسخ خواهند داد .
   برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاوم سازی

 34. حمید گفته:

  با سلام و خسته نباشید و ممنون از مطالب مفیدتون
  میلگرهای کامپوزیت FRP رفتارشون به صورت الاستیک است یا غیر الاستیک؟؟
  هم چنین شکسا آن ها به صورت ترد است یا خیر؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   میلگردهای کامپوزیتی یا همان FRP دارای رفتار تنش-کرنش خطی هستند و ب رفتارشان به صورت الاستیک می باشد.
   شکست این مواد به صورت ترد خواهد بود.
   برای اطلاعات بیشتر به میلگردهای FRP مراجعه کنید.

 35. هاشمی گفته:

  با سلام
  مقاوم سازی و بهسازی خاک به روش میکروپایل چه مزیت هایی نسبت به سایر روش های مقاوم سازی و بهسازی خاک دارد؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   بهسازی خاک با روش اجرای میکروپایل یا ریز شمع مزیت های مختلفی دارد که یکی از مهم ترین مزیت های آن قابل صرف نظر کردن وزن خود شمع است. هم چنین مقاومت کششی بسیار بالای آن از جمله سایر مزیت های این روش می باشد.
   برای اطلاعات بیشتر به روش میکروپایل مراجعه کنید.

 36. حمید خبری گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  چرا در یک ساختمان پیش ساخته بتنی نیاز به مقاوم سازی پیدا میکنیم با توجه به این که در ساختمان های پیش ساخته مصالح از کیفیت بهتری برخوردار بوده و عموما بتن دارای مقاومت فشاری بیشتری است؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   نیاز یک ساختمان به مقاوم سازی حتما در مواقعی که از لحاظ مقاومت مصالح مشکلی وجود داشته باشد، نمایان نمی شود بلکه خیلی از اوقات ساختمان از لحاظ مقاومت مصالح در درجه ی مطلوبی قرار دارد و ما نیاز می بینیم که تغییر کاربری دس ساختمان ایجاد کنیم و یا گاهی تعداد طبقات را افزایش دهیم.
   برای اطلاعات بیشتر به مقاوم سازی ساختمان بتنی پیش تنیده مراجعه کنید.

 37. اکبر گفته:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  در ساختمان بتنی محل زندگی ما سقف که از نوع دال هستش یک مقدار خیز پیدا کرده میخواستم ببینم چه روشی برای مقاوم سازی سقف پینشهاد میکنین؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   برای مقاوم سازی و بهسازی سقف های بتنی و عموما دال ها از روش های مختلفی می توان استفاده کرد. مقاوم سازی با FRP، استفاده از ورق های فولادی و… همگی از روش های مقاوم سازی دال های بتن آرمه هست.
   برای اطلاعات بیشتر به مقاوم سازی دال بتنی مراجعه کنید.

 38. محسن گفته:

  با سلام و خسته نباشید مرسی بابت مقاله ی مفیدتون
  عایا برای مقاوم سازی میتوان به جای الیاف شیشه از الیاف کربن یا برعکس استفاده کرد ؟ الیاف ارامید چطور ؟ و همچنین برای محاسبات مقدار مورد نیاز برای سازه به نرم افزار خاصی نیازمندیم؟؟

  • b.abuomran گفته:

   با سلام و احترام
   بله میتوان این دو را در برخی پروژه ها به جای یکدیگر استفاده کرد ، البته باید این را هم مد نظر داشت که الیاف کربن از مقاومت بالاتری برخوردارند .در مورد الیاف ارامید هم در صنعت ساختمان پر کاربرد ترین الیاف کربن و سپس الیاف شیشه و پس از ان الیاف ارامید که از هر کدام با توجه به پروژه استفاده میشود و برای مقاوم سازی از همه پر کاربرد تر الیاف کربن میباشد .
   بله برای مقاوم سازی هم همانند محاسبات در ساختمان و… به نرم افزار خاصی نیاز است .
   برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الیاف ارامید و الیاف کربن و الیاف شیشه مراجعه فرمایید .

 39. حمید فراهانی گفته:

  با سلام و وقت بخیر
  با توجه به این که شکست مصالح FRP از نوع ترد می باشد و در سازه های بتن آرمه ای نوع شکست خط قرمز آیین نامه است برای مقاوم سازی با FRP چه راهکاری اصولا اتخاذ می شود؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   همان طور که اشاره کردین شکست مصالح FRP از نوع شکست ترد می باشد. برای جلوگیری از بروز شکست ترد در سازه های مقاوم سازی شده با این مصالح در طراحی ضریب اطمینان های بالایی برای شکست در نظر گرفته می شود که عملا هیچ گاه مصالح دچار شکست نشوند.
   برای اطلاعات بیشتر به طراحی سیستم FRP مراجعه کنید.

 40. محمد گفته:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  استفاده از سیستم های پیش تنیده FRP در مقاوم سازی ساختمان چه مزیتی دارد که ما را ملزم به اجرای این روش در مقاوم سازی کند؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   در صورت مقاوم سازی با استفاده از FRP در حالت معمولی از تمام ظرفیت ورق های پلیمری استفاده نمی شود اما با استفاده از سیستم FRP پیش تنیده با اعمال نیروی پیش تنیدگی از تمامی ظرفیت ورق های پلیمری استفاده خواهد شد.
   برای اطلاعات بیشتر به مقاوم سازی با FRP پیش تنیده مراجعه کنید.

 41. سامان گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  بابت مقاله هاتون سپاسگزارم
  ایا با مقاوم سازی ساختمان در معرض خطر زلزله قرار نمیگیرد و میتوان تاکید کرد که این ساختمان دچار تخریب در هنگام زلزله نمیشود ؟

 42. علی گفته:

  سلام
  از الیاف کربن و شیشه به چه صورت استفاده میشود و در کجاها به طور دقیق کاربرد دارد ؟و مقاومت سازه را تا چه حدی افزایش میدهد ؟

  • b.abuomran گفته:

   با سلام و احترام
   مرسی بابت نظر و سوالتون
   الیاف کربن و الیاف شیشه همانند پارچه هایی میباشد که به وسیله ی چسب های مخصوص همانند چسب اپوکسی به محل مورد نظر نصب میشود (الیاف کربن و الیاف شیشه شرکت افزیر با تمامی چسب های کاربردی قابل استفاده میباشد.)
   در مورد افزایش مقاومت سازه میتوان ذکر کرد که از تخریب جلوگیری میکند و همچنین در مواردی که در مواردی که اشتباه های محاسباتی رخ میدهد سازه تا اندازه ی مورد نیاز مقاوم میکند ، پس مقاوم سازی بسته به نوع سازه و درخواست شما میباشد .
   برای توضیح بیشتر هم میتوان گفت که در سازه ها به جای استفاده از الیاف شیشه برای مقاوم سازی میتوان از الیاف کربن استفاده کرد که همین باعث افزایش مقاومت بیشتر میشود .
   همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر به الیاف کربن الیاف شیشه مراجعه کنید .
   در سایت شرکت ما میتوانید مطالب و اطلاعات زیادی را در زمینه ی مقاوم سازی بدست اورید .

 43. مجید گفته:

  با سلام
  استفاده از میراگرها در ساختمان چه مزیتی نسبت به سایر روش های مقاوم سازی ساختمان دارد؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   استفاده از میراگرها مزیت های مخلفی دارد که از جمله ی آن ها می توان به کاهش نیروی زلزله وارد بر ساختمان، کاهش جابه جایی و جا به جایی نسبی طبقات و کاهش وزن ساختمان است.
   برای اطلاعات بیشتر به میراگر ها مراجعه کنید.

 44. احمد گفته:

  با سلام و ممنون از مطالب مفیدتون
  برای تعمیر بتنی که دچار خوردگی شده است چه اقداماتی باید صورت بگیرد؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   برای تعمیر بتنی که دچار خوردگی شده است اولین قدم جدا کردن تمامی قسمت های خورده شده و آسیب دیده است. پس از آن با توجه به نوع و میزان خوردگی روش مناسب برای مقابله با آن اتخاذ می شود.
   برای اطلاعات بیشتر به ترمیم و تعمیر بتن مراجعه کنید.

 45. اضغر جعفری گفته:

  با سلام و ممنون از مطالب مفیدتون
  کدام یک از روش های مقاوم سازی ستون های فولادی ظرفیت باربری را به میزان بیشتری افزایش می دهد؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   برای مقاوم سازی ستون فولادی از روش های مختلفی می توان استفاده کرد که از جمله ی آن ها میتوان به تقویت با ورق بال، تقویت با ورق جان و … اشاره کرد که هرکدام بسته به پروژه های مختلف و شرایط حاکم بر آن ها استفاده می شود.
   برای اطلاعات بیشتر به مقاوم سازی ستون فولادی اشاره کرد.

 46. محمد فراهانی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  برای طراحی FRP در مبحث مقاوم سازی ساختمان از چه نرم افزارهایی استفاده می شود؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   برای انجام طراحی مقاوم سازی ساختمان ها با FRP از نزم افزارهای مختلفی استفاده می شود که از جمله ی آن ها می توان به Perform 3d و Ctech-llc اشاره کرد.
   برای اطلاعات بیشتر به نرم افزارهای طراحی FRP مراجعه کنید.

 47. یحیوی گفته:

  با سلام و خسته نباشید
  مقاوم سازی فونداسیون و پی(خاک زیر فونداسیون) یک ساختمان به چه روش هایی امکان پذیر است ؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   مقاوم سازی و افزایش ظرفیت باربری فونداسیون به روش های مختلفی مثل افزایش ارتفاع فونداسیون، مقاوم سازی با FRP و … قابل انجام و اجرا است.
   برای مقاوم سازی و بهسازی خاک هم روش هایی مثل استفاده از میکروپایل و نیلینیگ و … مورد استفاده قرار میگیرد.
   برای اطلاعات بیشتر به مقاوم سازی فونداسیون و بهسازی خاک مراجعه کنید.

 48. علی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  هنگام وقوع زلزله در ساختمانی که دارای جدا کننده ی لرزه ای و میراگر است چه اتفاقی روی می دهد که ارتعاش ساختمان بسیار کمتر از حالتی است که ساختمان فاقد میراگر است؟؟

  • jalayi گفته:

   با سلام و احترام
   استفاده از جداکننده های لرزه ای باعث ایجاد جداسازی بین اسکلت ساختمان و فونداسیون آن می شود که در هنگام وقوع زلزله این جدا کننده ها اقدام به مستهلک کردن انرژی زلزله می کنند و باعث می شود ارتعاشی که به ساختمان وارد می شود کمتر شود.
   برای اطلاعات بیشتر به تجهیزات محافظت لرزه ای و ارتعاشی مراجعه کنید.

 49. فاطمه گفته:

  سلام
  برای از بین بردن ترک های ایجاد شده در سازه و بازگرداندن پوشش بتن از کدام روش بهتر است استفاده کنیم که به هزینه کمتر و مدت زمان کمتری به نتیجه ی مورد نظر برسیم؟

  • b.abuomran گفته:

   با سلام و احترام
   بهترین روش استفاده از محصولات اپوکسی و الیاف کربن میباشد و استفاده از این موارد بسیار راحت میباشد همچنین از لحاظ هزینه به صرفه تر میباشد ولی در کل تمامی این موارد بستگی به پروژه دارد در برخی پروژه ها به علت خرابی بیش از حد استفاده از روش FRP غیر ممکن میباشد و همچنین به صرفه نمیباشد.

 50. آرش صراف گفته:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  میخواستم بدونم علت جدا شدن ورقه ها و الیاف FRP از روی سطحی که به آن چسبیده شده است چیست و این که چه راهکاری برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد؟؟

 51. سلیمان گفته:

  سلام
  آیا از ملات گروت در مقاوم سازی ساختمان ها استفاده می شود؟ کاربردهای این ملات بیشتر در چه بخشی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *