لیمینت FRP یا ورق FRP ورقه های به ضخامت چند میلی متر هستند که دارای مقاومت فوق العاده ای در یک یا دو جهت بوده و با سیستمهای رزین اپوکسی مخصوص FRP به سطح بتن و یا فولاد چسبانده می شوند. با چسباندن ای نوارهای کربنی به سطح خارجی اعضا مقاومت برشی و خمشی آن ها تقویت میشود.

لمینیت FRP معمولا برای مقاوم سازی و افزایش مقاومت سازه های بتن مسلح و پیش تنیده به کار می رود و باعث افزایش سختی و مقاومت کاملا مشهود و کنترل و جلوگیری از ترک خوردگی در ناحیه پلاستیک اعضاء می‌شود. جنس ورق FRP بسته به نوع کاربرد آنها می‌تواند از جنس صفحات کربن، شیشه و آرامید باشد که نوع کربن آن کاربرد بیشتری دارد و در عرضهای ۱۰ و ۵ سانتی متری با طول نامحدود عرضه می‌شوند. ار ورق کربن و نوار کربن به دلیل مقاومت بسیار بالا و وزن کم برای مقاوم سازی المان های مختلف در ساختمان ها استفاده های گسترده ای میشود.

تحقیقات نشان داده است استفاده از نوار کربن در مقاوم سازی تیر بتن مسلح تا 170 درصد میتواند باعث افزایش باربری تیر شود و در عین حال استفاده از نوار کربن باعث افزایش سختی و تاخیر در بروز ترک در بتن نیز میشود.

لمینیت کربن FRP
لمینیت کربن FRP

کاربرد لمینیت FRP

لمینیت ها و نوارهای کربن یک جهته امروزه برای مقاوم سازی تیرها و ستونهای ساختمان‌ها و عرشه پل ها کاربرد فراوانی پیدا کرده‌اند. هزینه تعمیر و جایگزینی قطعات سازه پل بسیار بالاست. حتی هنگامی که شرایط و امکانات فراهم باشد زمانی که صرف تعمیرات می شود؛ مشکلات ترافیکی فراوانی ایجاد می کند. با توجه به موارد ذکر شده روش های نوین ترمیم و مقاوم سازی سازه از جمله استفاده از مصالح FRP به منظور بهسازی سازه پل هزینه کمتری نسبت به جایگزینی قطعات و المان های جدید دارد. همچنین زمانی که صرف بهسازی سازه  می شود؛ کاهش می یابد. امروزه در صنعت مقاوم سازی پل، ورق FRP ساخته شده از الیاف شیشه GFRP، آرامید AFRP و الیاف کربن CFRP به دلیل داشتن مقاومت بالا و وزن پایین جایگزین ورقه های فولادی شده اند.

مقاوم سازی تیرچه بتنی با لمینت کربن-مقاوم سازی افزیر
مقاوم سازی با لمینت کربن

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (21 امتیاز)