بر حسب شرایط تحت الارضی، سطح آب زیر زمینی و نوع باری که باید حمل شود، انواع مختلفی از شمعها در کارهای ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد.
شمع ها بر حسب مصالحی که از آن ساخته میشوند، دارای انواع زیر هستند:

  • شمع های فولادی
  • شمع های بتنی
  • شمع های چوبی
  • شمع های مرکب

کاربرد غالب شمع مغروق در پل های رودخانه و سکو های دریایی است. چرخه تکراری خشک و تر شدن سبب افزایش سرعت خوردگی در شمع های فولادی و بتنی مغروق می‌گردد. رایج ترین راه‌حلی مقاوم سازی شمع مغروق در برابر خوردگی ساخت قالبی از جنس فایبرگلاس و اجرای آن به دور شمع و سپس پرکردن فضای خالی بین این دو به کمک دوغاب است. این ژاکت ها هیچ گونه افزایش مقاومت سازه ای را در شمع مغروق ایجاد نمی‌کنند. علاوه بر آن به دلیل اینکه این‌گونه ژاکت ها درز دارند، اکسیژن و رطوبت باز هم می‌تواند به سطح شمع رسیده و آن را کماکان دچار خوردگی کند.

روش های حفاظت از خوردگی برای شمع های زیر آب

حفاظت از خوردگی شمع های مغروق در مورد شمع های فولادی ضروری است. هنگامی که شمع های فولادی در آب دریا استفاده می شود،به فرم های آندی و کاتدی واکنش شیمیایی می دهد که منجر به ایجاد جریان الکتریسیته شده و در نتیجه منجر به خوردگی ناحیه ی آندهای شمع ها می شود سطوح فعال شیمیایی شمع های فولادی مغروق به عنوان آندها و سطوح شیمیایی با فعالیت کمتر به عنوان کاتدها عمل می کنند.

پوشش های حفاظتی برای شمع های مغروق

پرایمرهای سیلیکات روی غیر معدنی

ساختار فولادی که همیشه در آب غوطه ور است معمولا به هیچ وجه با هیچ لایه محافظ کاتدی پوشیده نمی شود. انواع متعددی از پرایمرهای رنگدانه ضد خوردگی وجود دارد که در بین آن ها سیلیکات روی غیر معدنی بهترین است. بهترین بخش آن این است که آن خزیدن زنگار یا یا از بین رفتن پوشش اطراف منطقه آسیب را متوقف می کند و خوردگی را در نقطه آسیب محدود می کند.

پوشش های اپوکسی با کیفیت بالا

این پوشش اپوکسی سایش و مقاومت بیشتری از پرایمرها و پوشش در برابر مواد شیمیایی دارد. این به این دلیل است که آن ها نه تنها از فلز محافظت می کنند بلکه از پرایمرهای روی نیز محافظت می کنند. نقص آن مقاومت ضعیف به نور خورشید و گچ است. هنگامی که با این عوامل در تماس می شود، آن ها به سرعت فشرده می شوند که منجر به فرسایش پوشش و به نوبه خود مانع حفاظت از سیستم می شود.

پوشش های پلی اورتان آلیفاتیک

پلی اورتان در واقع یک ضد خوردگی یا مانع خوردگی نیست، بلکه مقاومت بهینه uv و درجه بالای انعطاف پذیری و مقاومت شیمیایی را فراهم می کند. آن ها همچنین در حفظ تابش زیبایی و رنگ مواد کمک می کنند. آن ها سطح بالایی از سیستم حفاظتی را فراهم می کنند.

پرایمرهای اپوکسی غنی روی

در مخلوط از هر دو پرایمر سیلیکات غیر آلی روی و پوشش اپوکسی با کیفیت بالا وجود دارد. این سطح بالایی از خدمت و شرایط آب و هوایی مقاوم تر را فراهم می کند. همچنین در حفظ منطقه آسیب دیده و شکست سیستم پوششی موثر است.

حفاظت کاتدیک شمع های مغروق

حفاظت کاتدیک، تکنیک معمولی برای غلبه بر خوردگی در شمع ها است. حفاظت کاتدیک فرآیند استفاده از واکنش های شیمیایی برای جلوگیری از خوردگی فولاد است. معمولا استفاده شده و پذیرفته شده است زیرا از خوردگی فولاد در آب جلوگیری می کند. در تئوری و عمل، اجرای یک سیستم حفاظتی کاتدی کاملا ساده است.

کاربرد کامپوزیت های FRP برای حفاظت از خوردگی شمع های مغروق

روش نوین ارائه شده توسط شرکت مقاوم سازی افزیر به نام PileLaminateTM، برای غلبه بر این مشکلات طراحی شده است. PileLaminateTM حاصل آغشته کردن لایه های فیبر کربن یا شیشه به رزین و سپس تحت فشار و گرما قرار دادن آن هاست؛ نتیجه محصولی است که به صورت رول هایی به ضخامت حدود 0/7 میلی‌متر، عرض 1/2 متر و طول 91 متر عرضه می‌گردد. بسته به جنس لایه ها، PileLaminateTM مقاومتی 2 تا 4 برابر فولاد دارد. در اجرا این لایه ها را می‌توان به طول دلخواه بریده و سپس دو یا چندین بار به دور شمع مغروق پیچاند تا پوسته‌ ای محکم و بدون درز شمع مغروق را دربر بگیرد؛ فاصله بین شمع و PileLaminateTM نیز به کمک دوغاب یا رزین پر می‌شود. پوسته حاصل از طریق ایجاد محصور شدگی و جلوگیری از نفوذ رطوبت، خوردگی را تقریبا به طور کامل متوقف می‌کند.

مهندسین شرکت مقاوم سازی افزیر پس از بررسی دقیق شرایط کنونی شمع مغروق، طراحی های لازم برای تقویت محوری، برشی و خمشی شمع مغروق را انجام داده و با ارائه طرح مقاوم سازی شمع مغروق به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری شرکت افزیر به کارفرمای محترم، شمع مغروق موردنظر حتی از پیش از وقوع خرابی در آن نیز مقاوم تر می‌نمایند.

مقاوم سازی شمع درون آبی با استفاده از الیاف کامپوزیت FRP
مقاوم سازی شمع درون آبی با استفاده از الیاف کامپوزیت FRP

مزایا و ویژگی های استفاده از FRP

  • افزایش ظرفیت محوری، برشی، و خمشی شمع مغروق
  • ایده‌آل بودن این راهکار برای مقاوم سازی شمع مغروق در آب
  • به حداقل رساندن افزایش ابعاد شمع مغروق پس از مقاوم سازی به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری
  • حذف مرحله تعمیر سطح بتن پیش از روند اصلی مقاوم سازی
  • کاهش شدید خوردگی به دلیل بدون درز بودن این روش
  • سرعت زیاد اجرای مقاوم سازی شمع مغروق به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری شرکت افزیر بدون ایجاد اختلال در بهره‌برداری

هزینه اجرای مقاوم سازی شمع مغروق به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP شرکت افزیر

برای مشاوره و کسب اطلاع درمورد هزینه اجرای مقاوم سازی شمع مغروق با کارشناسان شرکت مقاوم سازی افزیر در تماس باشید.

 

مقاوم سازی شمع درون آب با استفاده از کامپوزیت FRP
مقاوم سازی شمع درون آب با استفاده از کامپوزیت FRP
محصور کردن شمع درون آبی با استفاده از الیاف FRP
محصور کردن شمع درون آبی با استفاده از الیاف FRP

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (6 امتیاز)