مخازن ذخیره، تأسیساتی به منظور ذخیره سیالات اعم از سمی و غیر سمی و ترکیبات شیمیایی متفاوتی می باشند. اهمیت رفتار مناسب لرزه ای این نوع سازه بر کسی پوشیده نیست. لذا مقاوم سازی و تقویت مخازن این چنینی اهمیت دارد.

مخازن آب باتوجه به حساسیت و نیاز مبرم به آنها درهنگام وقوع زلزله های مخرب به عنوان شریان حیاتی محسوب می شوند لذا با ضریب اطمینان بسیار بالایی طرح میگردند بدیهی است که در مواقع بحران و پس از زلزله درشهرهای بزرگ مهمترین مسئله تامین آب شرب بهداشتی می باشد. در نتیجه این مخازن باید از مقاومت کافی برخوردار بوده و تخریب نشوند. از جمله مشکلات این مخازن خوردگی و پوسیدگی در آن هاست. برای تقویت مخازن و جلوگیری از خوردگی آن ها از الیاف FRP شیشه، کربن و آرامید استفاده می شود.

مخازن نفتی نیز برای ذخیره سازی نفت استفاده می شوند. خوردگی کف این مخازن یکی از مشکلات مهم ذخیره سازی نفت خام و مایعات گازی است. نشست مخازن بزرگ نفتی موجب آلودگی آب های زیرزمینی و وارد آمدن خسارت های جبران ناپذیر به محیط زیست می شود. برای جلوگیری از خوردگی و تقویت مخازن دارای خوردگی می توان از لمینت های FRP و فایبرگلاس و روش هایی مانند حفاظت کاتدی استفاده کرد.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (7 امتیاز)