پوشش ضد حریق

پوشش ضدحریق بر روی ساختمان و سازه، از فروپاشی آن در اثر افزایش دما جلوگیری می‌کند. پوشش ضد حریق زمان کافی برای فرار و رهایی از آتش و حریق و همچنین ارائه خدمات آتش نشانی را فراهم می کند. اجزای پوشش ضد حریق برای حفاظت انواع سازه‌ فلزی و بتنی طراحی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از پوشش‌های ضد حریق دمای اجزای اساسی سازه، (در مدت زمان معین) کنترل شده و به سطح دمایی که باعث افت مقاومت و ریزش فولاد یا از دست رفتن ساختار بتن و در نهایت تخریب، نمی‌رسد. در مواقع حریق، سیستم فعال و غیر فعال (پوشش  ضد حریق) می‌توانند مکمل یکدیگر ‌باشند. در مجموع اجرای پوشش ضدحریق (سیستم‌های ضد حریق غیرفعال) بر روی سازه ها به منظور پیشگیری از تخریب آنها در آتش‌سوزی و به دست آوردن زمان ارائه خدمات آتش‌نشانی طراحی و مورد استفاده قرار می‌گیرند. پوشش ضد حریق و مدت زمان حفاظت از سازه در برابر حریق به نوع سازه (بتنی یا فولادی)، شکل و فرم سازه، نوع‌کاربری سازه، میزان مواد قابل اشتغال در ساختمان، نوع حریق احتمالی، فاصله ساختمان از ایستگاه آتش‌نشانی، افراد در حال کار و ساکن در محل و نیز زمان وقوع حریق بستگی دارد. طرح و بررسی پوشش‌ ضد حریق نیاز به شناخت دقیق آتش و عملکرد آن بر روی سازه‌ها می‌باشد. .به صورت ساده می‌توان گفت که پوشش ضد حریق به پوششی اطلاق می‌شود که بتواند به میزان قابل توجهی مقاومت سازه را در برابر حریق بالا ببرد. پوشش های ضدحریق بعنوان یکی از مهمترین اجزاء سیستم محافظت غیرعامل محسوب می‌شود. به کارگیری یک پوشش ضد حریق موثر تضمین می‌کند که دمای اجزای سازه‌ به حدی نخواهد رسید که سازه دچار فروپاشی شود. این موضوع در سازه های صنعتی و ساختمان های مهم و با اهمیت زیاد نظیر بیمارستان، موزه‌، مراکز با تجمع زیاد و غیره از اهمیت بالایی برخودار است که در صورت بروز آتش سوزی احتمالی پوشش ضد حریق می‌تواند از ورود آسیب های جدی و یا از بین رفتن تعادل سازه و در نتیجه مشکلات ناشی از آن جلوگیری نماید.

 

مقاوم سازی در برابر حریق ساختمان فولادی
پوشش ضد حریق ساختمان فولادی

 

شاید اکثریت بر این باور باشند که اجرای پوشش ضد حریق برای سازه های جدید است اما پوشش ضد حریق بر روی سازه های تازه احداث و سازه های قدیمی قابل اجرا است.

انواع پوشش های ضد حریق :

 1. مواد پاششی معدنی
 2.  رنگ های منبسط شونده
 3. بورد ها و پنل های ضد حریق

بر خلاف روش های فعال محافظت در برابر حریق که از تجهیزات خاصی جهت اعلام و اطفاء حریق استفاده می شود که این تجهیزات همچنین نیازمند توجه و کنترل و بازرسی مداوم هستند اما اجرای پوشش ضد حریق تنها یک مرتبه اجرا می‌گردد. پوشش ضد حریق جهت حفاظت ساختمان‌ در برابر حریق است، تا افراد ساکن در داخل آن بتوانند زمان کافـی برای فـرار از منطقه حریق را داشتـه باشند و به عبارت دیگر پوشش‌ ضدحریق برای جلوگیری از فروپاشی سازه‌ها و ساختمان‌ها و تجهیزاتی هستندکه دچار حریق شده‌اند. طراحی پوشش های ضدحریق با استفاده از آئین‌نامه‌های بین‌المللی مانند IBC ،UBC،NFPA صورت گرفته و بهترین زمان جهت اجرای سیستم‌های مذکور به هنگام اتمام نصب اسکلت فلزی می‌باشد و همچنین این سیستم ها از نظر اجرا به دو روش دسته ‌بندی می‌گردند که شامل روش پاشش مصالح  پوشش های ضد حریق (Spray-applied Fire Resistive Material) (SFRM) و روش اجرای پوشش‌ ضد حریق خشک می‌باشد که این پوشش‌ ضد حریق خشک شامل پنلها، بردها و غیره می‌باشد. روش های پاششی پوشش ضد حریق نیز شامل مصالح پایه سیمانی، پایه گچی به همراه ورمیکولایت و سایر مواد و رنگها و پوشش‌های منبسط شونده می‌باشند.

 

مقاوم سازی ساختمان فولادی در برابر حریق
اجرای پوشش ضد حریق با ملات پاششی

 

 

انواع مواد مقاوم در برابر حریق به کار رفته در پوشش های ضد حریق

سه نوع مواد و مصالح مقاوم حریق وجود دارد

 1. مواد عایق
 2. پوشش های ضد حریق منبسط شونده و پف کننده
 3. مواد جاذب انرژی

بسیاری از مواد رایج در حقیقت به نوعی با مکانیسم ترکیبی از انواع ۱ و ۲ عمل می نمایند و حاوی مقادیری از هر دو گروه مواد عایق و جاذب انرژی می باشند. پوشش ضد حریق منبسط کننده تا حدودی مقادیر اندک از انرژی را جذب می نماید. بیشترین مصرف مواد عایق که دارای خواص حرارتی عالی است مربوط به پوشش های ضد حریق با الیاف معدنی همانند پشم سنگ و سنگدانه های منبسط شونده مانند ورمیکولیت و پرلیت است. از مواد پوشش های ضد حریق رایج با مکانیسم جذب انرژی نیز می توان گچ و سیمان پرتلند را نام برد که در حین گرمایش، بخار آب آزاد می نمایند. نوع سوم پوشش ها، پوشش ضدحریق متورم شونده یا حجیم شونده می باشد که به محض رسیدن اولین شعله به سطح آن شروع به تورم می نماید و یک فوم جامد مشکی رنگ با ضخامت تقریبی ۲.۵ سانتیمتر ایجاد می شود که فوم پف کرده حاوی میلیون ها سلول کوچک، بسته و مقاوم در برابر حریق است. فوم بعنوان عایق، تماس شعله با زیر لایه را به تعویق می اندازد و بعنوان یک مانع تأخیرانداز از گرم شدن سریع و احتراق سطح زیرین جلوگیری بعمل می آورد. این پوشش ضد حریق تا حدود دو ساعت از رسیدن حرارت به سطح زیرین جلوگیری می نماید و گسترش شعله را به تأخیر می اندازد. در واقع مصالح و موادی که در محیط قرار دارند می توانند با اولین شعله، توسعه حریق را بدنبال داشته باشند، استفاده و اعمال پوشش ضد حریق برروی آن می تواند زمان سوختن چند ثانیه‌ای را به ساعت تبدیل کند که این خود در شرایط بحران آتش سوزی، یک فرصت حیاتی غیرقابل تصور بشمار می رود .پوشش های ضد حریق در عمل به دو گروه پوشش‌های مقاوم حریق معدنی و پوشش‌های دیرسوز کننده آلی (تاخیراندازحریق) تقسیم‌ بندی می‌شوند.

مزایای پوشش های ضد حریق :

 1. شاید برترین مزیت پوشش های ضدحریق را بتوان حفظ جان ساکنین سازه و حفظ اموال صاحبان سازه عنوان کرد که برای همه افراد با ارزش و قابلیت سرمایه گذاری بالایی دارد.
 2. حفاظت و پایداری اسکلت سازه در برابر تنش حرارتی ناشی از حریق، از طریق افزایش مقاومت المان‌های باربر سازه (ستون‌ها، تیرها و …)
 3. با استفاده از پوشش های ضد حریق در برخی از عنواع آن میتوان فروپاشی سازه را نزدیک ۵ ساعت تعویق انداخت
 4. تاثیر نگذاشتن بر روی زیبایی سازه
 5. ترمیم آسان
 6. قابلیت اجرا در سطوح خارجی و داخلی ساختمان
 7. فرصت بیشتری برای عملیات گـریز و نجـات فراهم می‌گردد.
 8. این روش ( استفاده از پوشش های ضد حریق ) می‌تواند بر روی اجزای غیر باربر سازه شبیه دیوارها، جهت فضابندی مجتمع در برابر گسترش حریق مورد استفاده قرار گیرد.
 9. استاندارد های قوی برای تامین امنیت و مرغوبیت مصالح همچون BS 476-part 2
 10. (پوشش ها ضد حریق) بدون نیاز به حس نمودن حضور حریق، همواره آماده عملکرد صحیح می باشند.
 11. قابلیت اجرا بر روی سازه های تازه احداث و هم چنین سازه های قدیمی
 12. در نهایت سهولت و سرعت اجرا

معایب پوشش محافظ حریق:

شاید ذکر معایب که پوشش ضد حریق دارا است اندک باشد اما ذکر آنها ضروری است

 1. درست است که سهولت اجرای این پوشش ها یکی از مزایای آن است اما در هر صورت زمان اتمام شده سازه را افزایش خواهد داد
 2. احتیاج به تخصص جهت اجرا و نصب
 3. احتیاج به متخصص جهت انتخاب نوع عایق مصرفی

 

 

کاربرد پوشش های ضد حریق :

در دنیای امروز ایمنی یکی از حرف های اول را می زند. شاید یکی از بزرگترین ترس های بشر به دام افتادن، سوختن و مرگ در آتش باشد. از طرف دیگر حریق یکی از رایج ترین پدیده های خانمان سوز می باشد که از دیر باز دامن گیر بشر بوده است و خسارت های مادی و معنوی جبران ناپذیری را بر جای می گذارد و از همان آغاز بشر با آن به مقابله پرداخته است .

پوشش های ضد حریق را میتوان یکی از راه های اساسی مقابله با حریق برشمرد که با تبدیل زمان سوختن چند ثانیه به چند ساعتی کمک شایانی به اطفاء حریق و ایجاد موقعیت فرار، درنتیجه کاهش خسارات مادی و معنوی می نماید.

اجرای پوشش ضد حریق

در اجرای پوشش ضدحریق ابتدا پاکسازی سطح را انجام داده و سپس به اجرای پوشش ضد حریق می‌پردازیم.

شرکت مقاوم‌سازی افزیر در راستای تکمیل فعالیتهای مربوط به تقویت و مقاوم سازی ساختمانها، تامین و اجرای پوشش های ضد حریق را در سال های اخیر به سبد خدمات خود افزوده است. پوشش های ضد حریق (Fireproofing) برای حفاظت سازه های فولادی بمنظور افزایش مقاومت تیرها و ستونها در برابر حرارت ناشی از حریق استفاده می‌گردند. این پوشش ها علاوه بر حفظ تعادل سازه، فرصت بیشتری را برای عملیات فرار و نجات در حین آتش سوزی فراهم می‌آورند.
با توجه به اینکه نقطه حرارت خمیدگی یا خمش فولاد ساختمانی حدود ۵۰۰ درجه سانتیگراد دارد و نیمی از مقاومت آن در این دما از دست می‌دهد، از این رو در مقابل حریق بسیار آسیب پذیر بوده و نیاز به مقاوم سازی سازه های ساختمانی بویژه سازه های با اهمیت زیاد نظیر بیمارستان ها و … در مقابل حریق بسیار ضروری می‌باشد. مقاومت مواد و مصالح ارائه شده توسط شرکت افزیر توسط مطابق استاندارد BS 476-part  ارائه می‌شود.

 

مقاوم سازی ساختمان فولادی در برابر حریق
اجرای پوشش ضد حریق ساختمان فولادی

 

 

پوشش ضد حریق شامل مراحل مختلفی هست که از مشاوره شروع شده، از تامین و تهیه مصالح مناسب گذشته و نهایتاً پوشش ضد آتش اجرا می‌شود. برای اجرای پوشش‌ ضد حریق نیاز به سال ها تجربه می‌باشد و نیازمندی های خاصی را می‌طلبد این امر باعث می‌شود اجرا کننده به عنوان پیمانکار، از نیروهای زبده، با تخصص های مهندسی و اپراتورهای ورزیده بهره ببرد. در کنار حضور نیروی انسانی، جهت پوشش ضدحریق نیاز به ابزار آلات و تجهیزات مختلف می‌باشد که شامل تجهیزات مکانیکی، الکتریکی، پنوماتیکی و هیدرولیکی می‌باشد. شرکت افزیر با بهره بردن از نیروهای ماهر و آخرین تکنولوژی های اجرای پوشش ضد حریق همواره در این امر توانسته رضایت مشتریان و کارفرمایان محترم را جلب کند.

مشاوره و اجرای یکی از مهمترین اجزا سیستم های محافظت غیرعامل محسوب می‌شود.به کارگیری یک پوشش ضد حریق موثر تضمین می‌کند که دمای اجزای سازه‌ به حدی نخواهد رسید که سازه دچار فروپاشی شود. این موضوع در سازه های صنعتی و ساختمان های مهم و با اهمیت زیادی دارد نظیر پوشش ضد حریق بیمارستان ها، پوشش ضد حریق موزه‌ها، پوشش ضد حریق مراکز با تجمع زیاد و … از اهمیت بالایی برخودار است که در صورت بروز آتش سوزی احتمالی می‌تواند از ورود آسیب های جدی و یا از بین رفتن تعادل سازه و در نتیجه مشکلات ناشی از آن جلوگیری نماید. دپارتمان پوشش‌ ضد حریق شرکت مقاوم سازی افزیر با هدف افزایش ایمنی در بخش های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، ساختمان و سایر صنایع در برابر حریق در جهت بهره مندی از دانش فنی و تولیدات شرکت های صاحب نام در این حوزه اقدام نموده است. در این راستا شرکت نسبت به ارائه مشاوره، تامین و اجرای پوشش‌های ضد حریق در پروژه‌ها تازه احداث یا قدیمی فعالیت می‌نماید و در حال حاضر از لحاظ کادر تخصصی، اطلاعات فنی – کارشناسی وامکانات اجرایی یکی ازشرکت های موفق در اجرای پوشش ضدحریق درایران محسوب شده وآمادگی پذیرش واجرای طرح های پیچیده صنعتی به شکل مستقل در داخل وخارج ایران را داراست.

شرکت افزیر نماینده فروش و اجرای محصولات شرکت های ASTROFLAME و  NULLIFIER انگلستان در ایران بوده و در اجرای پوشش محافظ در برابر حریق یا پوشش محافظ در برابر آتش در صنایع نفت و گاز و صنایع جنبی مرتبط و همچنین پوشش ضد حریق ساختمانی فعالیت دارد. هسته اولیه دپارتمان ضد حریق شرکت افزیر با بهره‌گیری از کارشناسان و متخصصان مجرب ایرانی در زمینه پوشش ضدحریق شکل گرفته و با ایجاد ساختارهای مناسب مدیریتی و تخصصی مرتبط، موفق به دریافت نمایندگی رسمی شرکت های  ASTROFLAME و  NULLIFIER در ایران شده است.این دپارتمان با بیش از ۱۵ نفر کارکنان مجرب خود که سه چهارم آن کادر تخصصی در زمینه اجرای پوشش ضد حریق می باشند، خدمات خود را در سراسر ایران و سایر کشورها عرضه می‌کند. کادر فنی شرکت در زمینه‌ های تخصصی پوشش های ضد حریق، شیمی، ساختمان و برنامه‌ریزی و کنترل پروژه، و با رویکرد حفاظت از محیط زیست فعالیت می‌کند.

شرکتهای ASTROFLAME و NULLIFIER بعنوان بزرگترین شرکت های فعال در زمینه پوشش های محافظ در برابر حریق محسوب می‌شوند. این دو شرکت که به صورت تخصصی در تولید پوشش‌های محافظ در برابر حریق فعالیت دارند، تولید کننده انواع مصالح پاششی ضد حریق(Spray Fireproofing Materials)، رنگ های متورم شونده (Intumescent Paints)، و پنل‌های محافظ در برابر حریق بوده و به عنوان برترین تولید کنندگان این محصولات در دنیا شناخته شده‌اند. پوشش‌های ضد حریق یا پوشش‌های محافظ در برابر حریق ارائه شده توسط شرکتافزیر جهت محافظت اسکلت‌فولادی و بتنی ساختمان‌ها، مراکز آموزشی، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، هتل‌ها، مراکز تجاری و اداری، پالایشگاه ها، تونل ها و صنایع نفت و گاز طراحی شده است. برای این منظور پوشش های معدنی بر پایه ورمیکولیت یا رنگهای منبسط شونده ضد حریق پیشنهاد می‌شود.

 

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط