در ایران اصلی‌ترین مصالح و اسکلت ساختمان‌ها، بتنی و یا فولادی است. یکی از ایراداتی که ممکن است برای سازه‌های فولادی در حین ساخت و در حین بهره‌برداری به وجود آید، خوردگی و زنگ زدگی فولاد است. فولادهای ساختمانی نرمه و پرمقاومت در برابر شرایط جوی مختلف حساس هستند و می‌توانند بعد از گذشت مدتی کوتاه دچار آسیب شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود برای جلوگیری از مشکلات احتمالی از پوشش حفاظتی  اسکلت فولادی، استفاده شود.

مقاوم سازی و انجام پوشش حفاظتی اسکلت فولادی
پوشش حفاظتی اسکلت فولادی

در یک تعریف کلی خوردگی را می‌توان واکنش شیمیایی یا الکتروشیمیایی فلزات با محیط اطراف دانست.

انرژی آزاد +اکسید یا هیدروکسید یا سولفید فلزات ⇒ محیط +فلز

فلز موجود در این معادله می‌تواند Fe (آهن یا فولاد) یا Zn (روی یا زینک) باشد. منظور از محیط، وجود آب یا رطوبت، اسیدها و نمک‌ها است. بنابراین در صورتی که Fe در مجاورت یکی از عوامل تخریب‌گر محیط مانند آب یا اسیدها باشند، فولاد دچار خوردگی و زنگ زدگی می‌شود و عملکرد آن در سازه زیر سوال می‌رود. در صورتی که روی یا Zn در مجاورت عوامل خورنده باشد، روی دچار خوردگی یا زنگ زدگی می‌شود. به همین دلیل در صورتی که بر روی سطح فولاد از پوششی استفاده شود که درون آن ترکیبات روی باشد، به جای فولاد، روی دچار خوردگی و زنگ زدگی می‌شود. محصولاتی که در آن‌ها از ترکیبات روی استفاده شده است عبارتند از: اپوکسی‌های غنی شده با روی، اپوکسی‌های زینک فسفات، اپوکسی‌های زینک کرومات، اپوکسی‌های زینک اتیل سیلیکات و اپوکسی‌های سرنجی. یکی از مزیت‌های اصلی این محصولات افزایش مقاومت سطح فولاد در برابر حرارت است. بنابراین در کوره‌ها و مخازنی که در تماس با مواد پر حرارت در ارتباط هستند، می‌توان از این محصولات استفاده نمود.

بهتر است پرایمر و رنگ میانی از اپوکسی‌های دارای ترکیبات روی استفاده شود. ضعف اپوکسی‌های دارای ترکیبات روی، مقاومت کم آن‌ها در مقابل اشعه ماروا بنفش یا UV است. بنابراین توصیه می‌شود برای رنگ رویه از اپوکسی‌های مقاوم به اشعه UV استفاده گردد. این اپوکسی‌ها شامل اپوکسی‌ پلی آمید و اپوکسی پلی آمین هستند. همچنین می‌توان از رنگ‌های آکریلیکی یا پلی اورتان نیز برای این منظور استفاده نمود.

موارد کاربرد پوشش حفاظتی اسکلت فولادی

اسکلت فولادی سازه‌ها به علت سرعت بالا در اجرا یکی از مناسب‌تربن گزینه‌ها برای اجرای سازه‌ها هستند. همانطور که امروزه مشاهده می‌گردد، در سطح شهرها و مناطق صنعتی به کرّات از این نوع سازه‌ها استفاده شده است. نیروگاه‌های پتروشیمی، سازه‌های دریایی، سازه‌های مرتبط با صنعت نفت و گاز، اسکلت ساختمان‌ها مسکونی و …. همگی مثال‌ هایی از استفاده از اسکلت سازه‌های فولادی صنعت ساختمان سازی هستند. برخی از این نمونه‌ها در مناطقی با شرایط جوی بسیار بد ساخته می‌شوند. به عنوان نمونه معمولا پتروشیمی‌ها در مناطقی با شرایط جوی مرطوب و شرجی و همچنین با عوامل آلاینده هوای بالا ساخته می‌شوند. برای جلوگیری از زنگ زندگی فولاد اکیدا توصیه می‌گردد از پوشش‌های ضد خوردگی شرکت مقاوم سازی افزیر استفاده گردد. همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌گردد، استفاده از پوشش حفاظتی سطوح فولادی در نیروگاه‌های پتروشیمی امری کاملا مرسوم و متداول و کاملا الزامی است.

پوشش حفاظتی تسکلت فولادی پتروشیمی
پوشش حفاظتی ساختمان پتروشیمی

پوشش حفاظتی اسکلت فولادی مسکونی

در ساختمان‌های مسکونی فولادی نیز باید از پوشش حفاظتی استفاده شود. زیرا در این پروژه‌ها عوامل مختلفی در طول ساخت و بهره‌برداری می‌تواند عملکرد سازه را زیر سوال برد. به عنوان نمونه هر گونه نشت آب در طول دوره بهره برداری می‌تواند، به فولاد ساختمانی آسیب زند. در حین ساخت نیز ممکن است عملیات اجرایی پروژه بنا به دلایلی متوقف شود. در این شرایط فولاد به کار رفته در پروژه باید حتما پوشش حفاظتی مناسب داشته باشد، زیرا ممکن است، بعد از گذشت مدت اندکی در مجاورت عوامل جوی مختلف دچار آسیب و زنگ زدگی شود.

پوشش ضد حریق

یکی از مواردی که شدیدا عملکرد سازه‌ای فولاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، دمای بالا در هنگام آتش سوزی است. اثر دما بر مقاومت فولاد و عملکرد فولاد در دمای 600 درجه سانتیگراد، کاملا با رفتار فولاد معمولی و نرمه متفاوت است. برای جلوگیری از خرابی سازه در اثر سوختگی، متخصصین شرکت افزیر توصیه می‌کنند از محصولات پوشش‌های ضد حریق شرکت مقاوم‌سازی افزیر استفاده شود. به طور کلی این محصولات با رسیدن آتش به آن‌ها متورم شده و از فولاد در برابر حرارت زیاد تا مدتی (در حد 2 تا 4 ساعت) محافظت می‌نماید.

مقاوم سازی ساختمان در برابر حریق
اجرای پوشش ضد حریق ساختمان فولادی

پیشنهاد برای مطالعه

پوشش ضد حریق سازه فولادی

قیمت اجرا

برای اطلاع از راهکار پیشنهادی شرکت مقاوم سازی افزیر و قیمت اجرای پوشش حفاظتی و ضد حریق ساختمان فولادی با متخصصین شرکت تماس بگیرید.

5/5 - (9 امتیاز)