مقاوم سازی در مهندسی عمران به معنای بالا بردن مقاومت یک سازه یا ساختمان در برابر نیرو های وارده می باشد. امروزه از واژه مقاوم سازی ساختمان بیشتر در مورد نیروی زلزله استفاده می شود.  زلزله به عنوان مهم ترین عامل ویرانی سازه ها، همواره مورد توجه بشر بوده است و کارشناسان  تاکنون در پی درک ماهیت و شناخت عوامل بروز آن و نحوه تاثیر آن به ساختمان ها بوده اند. وقوع هر زلزله بسان آزمایشی برای دانشمندان و مهندسان است تا آنچه تجربه و تصور کرده اند مورد بررسی و رد یا تایید قرار دهند.

علل مقاوم سازی

 • اشتباهات و مشکلات طراحی
 • اشتباهات و مشکلات اجرایی
 • تغییر در استانداردها و آیین نامه ها
 • افزایش عمر مفید بهره برداری
 • تغییر کاربری سازه
 • افزایش طبقات و بار وارده

واضح است که در صورت رخداد اشتباه در طراحی سازه و یا رخداد اشتباهات اجرایی ما نیاز به مقاومتی داریم که  هم اکنون دارای آن نبوده و نیازمند این هستیم که با مقاوم سازی ساختمان به شرایط مورد نظر برسیم . مانند زمانی که بتن نتوانسته مقاومت لازم را کسب نماید ، یا زمانی که ابعاد عضو باربر کوچک تر از ابعاد مورد نیاز اجرا گردیده است. همچنین این امر می تواند زمانی اتفاق بیافتد که ستون به صورت خارج از محور و یا دچار پیچش در هنگام اجرا شده است.

در موارد دیگر، سازه در شرایط موجود مشکلی نداشته و شرایط جدید بهره برداری ایجاب می کند که تغییراتی از منظر باربری در سازه ایجاد گردد. به طور مثال سازه در زمانی طراحی و اجرا می گردد و پس از چند سال تغییراتی در آیین نامه طراحی مانند آیین نامه 2800 داده می شود که نیازمند اصلاح سازه می باشد. و یا ما سازه ایی داریم که اکنون عمر مفید آن اتمام یافته و یا در شرف اتمام است و ما تصمیم داریم چند سال دیگر از سازه بهره برداری نماییم.  همچنین ممکن است ما سازه و ساختمان داشته باشیم که طرح و اجرای ان براساس ساختمان مسکونی انجام شده باشد و در آینده ما تصمیم بگیریم از آن کاربری آموزشی و یا اداری داشته باشیم.

در خصوص گزینه آخر می توان ساختمانی را متصور شد که چند سال پس از احداث بنا به تغییرات قوانین و یا توجیهات اقتصادی تصمیم گرفته می شود طبقاتی به سازه اضافه گردد که قبلا پیش بینی نشده است.

در این گونه موارد با نظر مهندس ناظر ساختمان یا مهندس ناظر سازمان نظام مهندسی ساختمان یا مهندس ناظر شهرداری و یا مهندس محاسب و با توجه به ماده 35 قانون نظام مهندسی ساختمان الزام به مقاوم سازی برای سازه مطرح می شود.

در این حالت کارفرما ابتدا با شرکت های مقاوم سازی دارای صلاحیت از سازمان نظام مهندسی ساختمان  و سازمان مدیریت تماس گرفته و مشکلات خود را با این شرکت ها در میان می گذارند.

تفاوت روش ها و راه های مقاوم سازی سازه ها

به طور کلی تقویت ساختمان های موجود در برابر زلزله بستگی به نوع ساختمان ( اسکلت فولادی، اسکلت بتنی، دیوار باربر و …) داشته و راههای به خصوصی برای هریک از انواع فوق قابل بررسی است. به طور مثال افزودن بادبند در ساختمان های فلزی خیلی ساده بوده در حالی که در ساختمان های بتنی این کار توام با مشکلات اجرایی است و افزودن دیوار برشی می تواند راهکار عملی بهتری برای ساختمان های بتنی باشد.

مقاوم سازی
اجرای مقاوم سازی ساختمان

مراحل برآورد طرح تقویت ساختمان

منظور از مراحل تقویت، گام هایی است که در عملیات تقویت یک ساختمان صورت می گیرد. این مراحل به صورت عمومی و کلی در یک پروژه به قرار زیر هستند.

 • تعیین خصوصیات لرزه ای سازه موجود

در این مرحله با استفاده از روشی لازم است تا میزان مقاومت و شکل پذیری ساختمان با توجه به اعضای مورد استفاده اعم از میلگرد مشخص شود. در این مرحله نیازمند به بازدید کارشناسان و یا ارسال فایل های محاسبات ساختمان و نقشه های معماری و سازه ای ساختمان به شرکت مشاور  است که با پرداخت هزینه از سوی کارفرما صورت می گیرد.

 • تعیین میزان تقویت لازم

در این مرحله با استفاده از نتیجه مراحل قبل و تخمین بارهای وارده از زلزله به سازه، میزان ضعف و تقویت آن مشخص می شود.

 • طرح مقدماتی

در این گام باید هدف از تقویت و راستای آن دقیقا مشخص شود و همچنین وضعیت موجود ساختمان با تهیه نقشه های اولیه، کاملا بررسی شود تا طرح مقدماتی تقویت آماده گردد.

 • انتخاب تکنیک تقویت

در این مرحله می بایست با بررسی مراجع موجود در مورد تکنیک های تقویت و امکانات موجود و نظرات مالک ساختمان، روش مناسبی جهت تقویت ساختمان انتخاب نمود

 • کارهای آزمایشگاهی

گاه لازم است جهت تعیین مشخصات موجود سازه از قبیل مقاومت مصالح و خصوصیات دینامیکی، بعضی از کارهای آزمایشگاهی روی سازه یا مدلی از آن صورت گیرد. همچنین در پروژه های با اهمیت لازم است این آزمایشات روی سازه تقویت شده جهت تایید طرح تقویت صورت گیرد.

 • تخمین میزان مقاومت اضافه شده

جهت روشن شدن وضعیت آتی ساختمان لازم است تا میزان مقاومت اضافه شده با استفاده از تکنیک انتخاب شده مشخص گردد.

 • آرایش اعضا اضافه شده

گاه ممکن است در یک طرح تقویت لازم باشد تا اعضایی از جمله میلگرد به سازه اضافه شوند، در این صورت اعضای جدید می بایست به گونه ای در پلان قرار گیرند که موجب خروج از مرکزیت زیاد مرکز سختی نسبت به مرکز جرم نگردند. در غیر این صورت وجود پیچش های بزرگ تحت زلزله، ساختمان را در وضعیت بحرانی قرار می دهد.

 • محاسبه خصوصیات دینامیکی

در این مرحله خصوصیات رفتاری سازه پس از تقویت مورد بررسی و محاسبه قرار می گیرد تا وضعیت جدید سازه برای مقایسه مشخص شود

در این پروسه عموما تحلیل های خطی انجام میشود که در صورت نیاز کارفرما به تحلیل های غیر خطی و تاریخچه زمانی با توجه به نشریه 360 بهسازی لرزه ای ساختمان ها توسط شرکت مشاور صورت می گیرد که هزینه بر و زمان بر خواهد بود.

 • برآورد اثرات تقویت

هرگونه تغییر در اسکلت ساختمان سبب تغییر خصوصیات رفتاری سازه می گردد. در این مرحله لازم است تا میزان و راستای این تغییرات مشخص گردد. چه بسا یک تقویت نامناسب سبب تغییر خصوصیات در جهت نامطلوب گردد و سازه را در وضعیت بحرانی تری قرار دهد.

در نهایت شرکت های مشاور سه راهکار مقاوم سازی ارائه میکنند که در هر طرح به طور جداگانه تعرفه مقاوم سازی و مدت زمان انجام برآورد شده و مصالح مورد نیاز اجرای طرح مشخص میشوند.

 • مقایسه و تایید طرح تقویت

در این مرحله با استفاده از نتایج دو مرحله اخیر، موفقیت طرح مورد ارزیابی قرار می گیرد و ارضاء هدف اولیه بررسی می شود. در صورت عدم رسیدن به هدف مورد نظر، باید مراحل قبلی بازنگری شده و نقطه ایراد مشخص شود و مراحل بعدی تکرار شوند تا هدف اولیه و مورد نظر ارضاء گردد.

 • اجرای طرح تقویت

در این مرحله طرح اجرا می شود.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (12 امتیاز)