مقاوم‌سازی ساختمان و صنایع

ترمیم و مقاوم‌سازی پیشرفته ساختمان و صنایع

معمولا هرگاه صحبت از مقاوم سازی سازه به میان می آید، اولین سوالی که در ذهن ایجاد می شود، این سوال است که “مقاوم سازی نسبت به چه عاملی؟”. مقاوم سازی سازه می تواند نسبت به زلزله، سیل، طوفان یا هر شرایط جوی طبیعی یا غیر طبیعی دیگری صورت پذیرد (برای مثال در برنامه چهارم توسعه در تعریف پدافند غیر عامل به مقاوم سازی در برابر اقدامات خصمانه دشمن! اشاره شده است).

کشور ایران یک کشور لرزه خیز بوده و تجربیات قبلی و مطالعات فعلی نشان داده است که خطر وقوع زلزله تقزیبا در تمام پهنه آن وجود دارد. بنابراین اهمیت موضوع مقاوم سازی ساختمان ها (مستقل از نوع کاربری) غیر قابل انکار می باشد. علاوه بر مقاوم سازی ساختمان ها، مقاوم سازی سازه ها و شریان های حیاتی مانند پل ها و سد ها و … از جمله فعالیت های مهم برای مقاوم سازی در مناطق لرزه خیز مانند ایران می باشد.

برای مقاوم سازی سازه های مختلف روش ها و ایده های گوناگونی وجود دارد؛ از جمله استفاده از FRP ها، میراگرها، ژاکت بتنی و … که هر کدام از این روش ها با توجه به شرایط خاص، نوع کاربری و سطح خطرپذیری منطقه مورد مطالعه و استفاده قرار می گیرند. در این نوشتار مروری مختصر بر روی دانش نویسنده نسبت به موضوع مقاوم سازی لرزه ای صورت پذیرفته است.

افزایش دانش در زمینه زلزله، پیدایش محصولات ارزان تر با مقاومت بیش تر در صنعت ساختمان و پیشرفت روش های ترمیم سازه ها و وضع قوانین حفاظت لرزه ای سخت گیرانه تر منجر به افزایش تمایل به بهسازی و مقاوم‌سازی بسیاری از سازه ها شده است.

به دلیل وجود سرمایه زیاد در برخی صنایع و اهمیت این صنایع برای کشور، بهسازی و مقاوم‌سازی زیرساخت های مرتبط با آن ها بسیار مهم تلقی می شود. با این نگرش مقاوم سازی بسیاری از پالایشگاه ها، نیروگاه ها، تصفیه خانه ها، خطوط انتقال و بسیاری موارد دیگر انجام می شود.

مقاوم سازی ساختمان ها نیز با توجه به نوع کاریری و درجه اهمیت آن ها امروزه مورد توجه بسیار قرار گرفته است.

در این راستا استفاده از روش های نوین مقاوم‌ سازی از جمله استفاده از کامپوزیت های FRP ،میراگر های متناسب با پروژه، استفاده از پوشش های محافظتی و ضدحریق، نسبت به روش های سنتی مقاوم‌سازی با فولاد وبتن باعث صرفه جویی در وقت و هزینه و کارایی بهتر می شود.

شرکت مقاوم سازی افزیر پیشگام در استفاده از بهترین روش های نوین در بهسازی و مقاوم‌سازی ساختمان ها و صنایع با بهره گیری از کادر با تجربه می باشد.

مقاوم‌سازی ساختمان و صنایع

شرکت افزیر در بخش مقاوم سازی در زمینه های زیر فعالیت دارد:

 

 

مقاوم‌سازی ساختمان و صنایع
4.5 (89.17%) 24 votes