خطوط لوله و مخازن مواد شیمیایی که در بسیاری از موارد در آنها مواد آلاینده محیط زیست، مواد آتش زا و حتی مواد سمی وجود دارد از اهمیت به سزایی در صنعت برخوردارند. به خصوص خطوط لوله که امروز سراسر کره زمین را فراگرفته اند.بدیهی است که وجود نشتی از این خطوط، به ویژه درمناطقی که از لحاظ زیست محیطی دارای حساسیت هستند می تواند خطرات زیادی برای موجوداتی که روی زمین زندگی می کنند فراهم آورد. از طرفی هدر رفتن بخشی از مواد ارزشمند که جزء محصولات و یا مواد اولیه ی ما هستند،از لحاظ اقتصادی نیز ناخوشایند است. به طور کلی نتایج وجود نشتی عبارتند از: آلودگی محیط زیست، ایجاد مسمومیت در انسان و دیگر موجودات زنده، انفجار، هدر رفتن مواد ارزشمند، هزینه های تمیز کردن محیط زیست، هزینه های تعمیر و تعویض خط لوله، اتلاف وقت و جرایم احتمالی قانونی.بنابراین دو عامل اقتصاد و محیط زیست انگیزه کافی برای رفع چنین مشکلی در ما ایجاد می کنند. برای جلوگیری از این آسیب های مخرب باید راهکار های مناسب جهت تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز مد نظر قرار گیرند.

فولاد یکی از مصالح پرکاربرد در ساخت مخازن در صنایع نفت و گاز می باشد. مخازن فولادی به دلیل اینکه همواره در معرض آسیب­ دیدگی های فراوان به دلیل وقوع مسائلی هم‌­چون خوردگی، کمانش، خستگی و … هستند، باید همواره برای تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز راهکار هایی را مدنظر قرار داد. این راهکار ها باید کارایی سیسیتم را بالا برده و از لحاظ اقتصادی و زمانی به صرفه باشند. بنابراین انتخاب طرح بهینه برای تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز باید توسط متخصصینی که دارای دانش و تجربه کافی در زمینه تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز هستند انجام شود.

انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی نفت و گاز

این مخازن می توانند به دلیل انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی نفت و گاز تخریب شوند. مواد شیمیایی خورنده و پرخطر، سایش و تغییرات دمایی، شتاب بیشتری به خوردگی مخازن فولادی می­‌دهند.

 متخصصین تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خرابی مخازن فولادی نفت و گاز شرکت افزیر با تلفیق دانش و تجربه فراوان در زمینه تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز، برای کلیه مشکلات ذکرشده، راهکار و محصول متناسب با نیاز شما را ارائه می­‌کنند. برای کسب جزییات بیشتر در زمینه روش های تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی نفت و گاز با متخصصین و مشاوران ما در تماس باشید.

تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز به کمک لایه های کامپوزیت­ پلیمری FRP

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز باید بتواند راهکارها و محصولاتی را برای تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی نفت و گاز ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده باشد.

مالکین و مجریان مخازن، چند گزینه برای تعمیر، تقویت و مقاوم سازی مخازن در برابر انواع آسیب و خوردگی مخازن فولادی نفت و گاز دارند. تعمیر و تقویت جزئی یا کلی یک مخزن فولادی، زمان زیاد عدم سرویس دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیادی را تحمیل می­‌کند. برخلاف مصالح فلزی، کامپوزیت ها دچار خوردگی نمی­‌گردند و یک راه حل بلندمدت محسوب می­‌شوند. مقاومت زیاد و پایداری دمایی زیاد کامپوزیت­ های FRP سبب می­‌شود که بتوان از آن­ها در شرایطی با دمای حداکثر 120 درجه سلسیوس و فشار بیش از psi 200 بهره­ برداری کرد. به کمک روش نوین و تطبیق­‌پذیر استفاده از مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP شرکت CTech-LLC آلمان می­‌توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش­‌های قدیمی و سنتی تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن را به انجام رساند.

روش نوین تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری سوپر لمینت شرکت افزیر

بسیاری از سازه­‌ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند. فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش های حلقوی را ایجاد می‌­کند که به دیواره جانبی این­‌گونه سازه‌­ها وارد می‌­شود. مقدار این تنش­‌ها در پایه مخزن حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می‌­یابد. خوردگی سبب کاهش سطح مقطع المان های تقویت کننده در سازه­‌های بتنی و یا کاهش ضخامت دیواره فولادی سازه می­‌شود. این امر سبب افزایش تنش‌­های محیطی می­‌شود و باید هرچه سریع­تر اقدامات مربوط به تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز با استفاده از FRP لاینینگ انجام شود. به طور مثال اگر مخزن فولادی حاوی مواد خطرناک یا اشتعال­‌پذیر باشد، تعمیر به روش جوش­ دادن ورق­ های فولادی گزینه مناسبی نمی ­باشد.

به طور کلی هدف از تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز با مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر را می‌­توان موارد زیر برشمرد:

  • افزایش مقاومت مخزن
  • افزایش مقاومت برشی
  • کنترل ترک
  • آب بندی و عایق نمودن
  • مقاوم سازی در برابر خوردگی
  • مقاوم سازی در برابر حملات مواد شیمیایی
  • افزایش عمر و دوام

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس فولادی نفت و گاز به ویژه با استفاده از مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت می­‌باشد، آماده ارائه خدمات مورد نیاز شما در سراسر کشور می­‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می­‌باشند.

انواع مخازن فولادی نفت و گاز قابل تعمیر و تقویت به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر:

در صنعت نفت و گاز برای ذخیره و انبار مواد و سیالات مختلفی همچون نفت خام، گاز، آب، گلیکول و … از مخازن فلزی استفاده می­‌شود. انواع مخازن براساس عملکرد و نوع سیالی که محتوی آن هستند عبارتند از:

1) مخازن فولادی نگه­داری (Storage Tanks)

کاربرد این نوع مخازن، نگه­داری سیالات در فشارهای متعارف (کم) هم­چون آب یا سوخت است.

2) مخازن فولادی تحت فشار

این نوع مخازن فلزی حاوی سیالات با فشار بالا هستند. به دلیل اینکه خطر انفجار در این­گونه مخازن زیاد است، طراحی و ساخت آن­ها نیازمند دقت و سخت­‌گیری فراوان است.

3) مخازن فلزی نوسان­گیر

وظیفه این مخازن فولادی این است که ضربات ناشی از نوسانات جریان سیال را خنثی کنند و به همین دلیل موقعیت آن­ ها در خطوط توزیع است. هم­چنین این مخازن از ایجاد پدیده ضربه قوچ در لوله­ ها جلوگیری می­‌کنند.

4) مخازن فلزی تنظیم کننده ارتفاع

عمل­کرد این مخزن فولادی مشابه مخازن نوسان­‌گیر بوده و هرگاه بخواهند فشار (ارتفاع) ثابتی را درخط جریان سیال در پایین دست حفظ کنند از چنین مخازنی استفاده می‌کنند .

5) انباره‌­ها

کاربرد این مخازن فولادی شبیه مخازن نوسان­‌گیر بوده با این تفاوت که در فشارهای بالا کار می‌کنند و در مدارهای سیال فشرده (هیدرولیک) به­ کار می‌روند.

6) مخازن کم فشار

از این نوع مخازن برای ذخیره کردن مایعات با فشار بخار کم تر از  15psiاستفاده می‌­شود. از جمله این مایعات می توان به گلیکول، سوخت دیزل، بنزین، نفت سفید و نفت کوره اشاره نمود.

7) مخازن کم فشار روباز

از جمله ساده ­ترین انواع مخازن می­‌باشند که اغلب به صورت عمودی نصب می‌­شوند و برای نگه­داری موادی مانند آب که تماس آن­ها با هوا خطری ایجاد نمی­‌کند به کار می­‌روند.

8) مخازن سقف ثابت

ساخت این نوع مخازن نیز به صورت عمودی است و دارای سقف مخروطی ­شکل ثابت می­‌باشند و استفاده فراوانی در صنعت نفت و گاز دارند.

9) مخازن سقف شناور

مخازن عمودی­‌ای هستند که سقف مخزن بر روی سطح سیال قرار گر­فته و متحرک است که این امر باعث می‌­شود از سرعت تبخیر مایع نفتی کاسته و از هدررفت آن جلوگیری شود.

هزینه تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

واحد تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­‌باشد.

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­های تعمیر و تقویت مخازن فولادی نفت و گاز به ویژه به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر کافی است با متخصصین ما در تماس باشید.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (15 امتیاز)