تجهیزات محافظت لرزه‌ای و ارتعاشی

جمعیت کثیری از جهان در مناطق زلزله خیز دنیا از جمله ایران زندگی می کنند که در آن نواحی خطر وقوع زمین لرزه هایی با شدت و فراوانی های مختلف وجود دارد. هر ساله وقوع زلزله ها موجب تلفات جانی وخسارات مالی فراوان می شود.در سالهای اخیر استفاده از مفاهیم انرژی در طراحی مقاوم لرزه ای رایج شده است و دانشمندان مقدار انرژی ورودی را به عنوان یک پارامتر قابل اعتماد برای تعریف پتانسیل خسارت یکسان زمین لرزه بیان کرده اند برای آنکه تمام انرژی موجهای حاصل از زلزله به سازه انتقال نیابد از روشهای متعددی می توان استفاده کرد. در طول سال های مختلف تکنولوژی ساخت و طراحی سازه های مقاوم در برابر زلزله ، در جهت کاهش اثر زلزله بر ساختمان ها ، پل ها و نیز ملحقات مستعد آسیب پذیر آنها پیشرفت زیادی کرده است. استفاده از تجهیزات محافظت لرزه ای(Seismic and Vibration Protection Devices) روشی نسبتا جدید و نو در این زمینه به شمار می آید. این تجهیزات در واقع با کم کردن خسارات ناشی از زلزله از ساختمان محافظت می کنند.

یکی از انواع این تجهیزات، استفاده از میراگرها می باشد. مهم ترین ویژگی ایت تجهیزات لرزه ای، ایجاد انعطاف پذیری است که باعث افزایش زمان تناوب طبیعی سازه می شود

یکی دیگر از این تجهیزات استفاده از جداگرهای لرزه ای و ارتعاش گیرها می باشد. این جداگرها نیز با کاهش خسارات سازه از ساختمان محافظت می کنند نه افزایش مقاومت سازه.

در این بخش انواع این تجهیزات توضیح داده شده است.

تجهیزات محافظت لرزه‌ای و ارتعاشی

تجهیزات محافظت لرزه‌ای و ارتعاشی

 

 

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

تجهیزات محافظت لرزه‌ای و ارتعاشی
5 (100%) 5 votes