مقاوم سازی ساختمان بنایی با مش و توری فایبر گلاس GFRP چگونه است؟

مقاوم سازی ساختمان بنایی با مش و توری فایبر گلاس GFRP چگونه است؟

توری فایبرگلاس، نتیجه پیشرفت و توسعه مصالح ساختمانی نوآورانه است که در حال گسترش یافتن در بازه‌ی گسترده ای از صنایع مختلف است. در زمینه ساخت و ساز ضروری است که دانش و فناوری های خود را به روز نگه دارید.
در واقع، بسیاری از تکنیک‌های نوآورانه برای بهبود کیفیت و ایمنی سازه‌ها و همچنین افزایش سرعت کار مورد مطالعه قرار می‌گیرد. با ورود به شرایط خاص تر مانند سیستم های پشتیبانی ضد لرزه ساختمان ها، بهره برداری از دانش روز برای اطمینان از حداکثر ایمنی، رعایت ضوابط آیین نامه ای و تضمین دادن برای بهترین نتیجه برای مشتری بسیار مهم است. اما مش فایبرگلاس چیست و چه زمانی استفاده از آنها مناسب است؟

پوشش توری فایبرگلاس برای مقاوم سازی دیوار

مش های فایبرگلاس چگونه ساخته می شوند؟

مش‌های GFRP (مخفف Glass Fiber Reinforced Polymers) از الیاف شیشه آغشته به رزین ترموست ساخته شده اند. در مرحله تولید، ردیف های مختلف الیاف به صورت متعامد قطع می شوند تا یک شبکه یکپارچه ایجاد شود که می تواند یک تکیه گاه ساختاری جامد ایجاد کند. در صورتی که توری فایبرگلاس با مواد مخصوص تقویت شده باشد، می‌تواند در برابر حملات قلیایی مقاومت کند. این نوع از مش مقاوم در برابر قلیا، مش فایبرگلاس نوع AR نامیده می‌شود. توری فایبرگلاس در سیمانکاری، به دلیل محیط قلیایی ماتریس سیمانی، باید از نوع مش فایبرگلاس AR انتخاب شود. کیفیت بسیار بالای این مش به افزایش دوام و کیفیت سازه ها کمک می کند.مش های فایبرگلاس زیرمجموعه مواد کامپوزیت FRP بوده که البته کیفیت ها و ویژگی های بیشتری دارند. مش فایبرگلاس در مقایسه با موادFRP ، سبک تر هستند و در شرایط خاص، عملکرد بهتری را ارائه می دهند. مش فایبرگلاس بنا بر انواع کاربرد، در وزن‌های مختلف، تولید و به بازار عرضه می‌شوند. مسلما هرچه وزن الیاف مصرفی در واحد سطح بیشتر باشد، توری فایبرگلاس از مقاومت و مشخصات مکانیکی بالاتری بهره‌مند است. مش فایبرگلاس مورد استفاده در وال مش برای پایدار سازی دیوار، می‌تواند مثالی از دسته مش‌‌های با وزن100gr/m2 به بالا، با مشخصات مکانیکی و مقاومت عالی، باشد.

جهت آشنایی بیشتر با مش فایبرگلاس می‌توانید مقاله جامع “ هرآنچه باید از مش فایبرگلاس بدانید ” مطالعه فرمایید.

کاربرد مش فایبرگلاس در ساختمان و مهندسی عمران

توری فایبرگلاس GFRP عمدتاً به عنوان تقویت کننده برای مقاوم سازی سازه بنایی، هم در مرحله ساخت و ساز اولیه و هم پس از آن، در صورت نیاز، استفاده می شود. در واقع می‌توان با بهره‌برداری از این تکنیک، ساختمانی را با استحکام بیشتر به همراه بسیاری از مزایای دیگر، ویژگی‌های ضد لرزه‌ای که بسیار مهم و اغلب مورد نیاز است، ارائه کرد. به طور کلی، مش های فایبرگلاس جایگزین معتبری برای تکنیک های منسوخ شده ارتقاء ایمنی و مقاوم سازی سازه هستند. همچنین می توان از توری فایبرگلاس به عنوان نوین وال پست مش فایبرگلاس، به منظور کنترل رفتار لرزه‌ایی و جلوگیری از آسیب‌های ناشی از آن در دیوارهای غیر سازه‌ایی، استفاده نمود. مش‌های فایبرگلاس برای مصارف مختلف به کاربرده می‌شوند. علاوه بر مقاوم‌سازی عمومی ساختمان‌ها، برای کارهای نگهداری و نوسازی، در پی بلایای طبیعی و یا ریزش کلی سازه‌ها استفاده می‌شود. با این حال، مش‌های فایبرگلاس درتثبیت عناصر ثانویه مانند کف و سقف، محافظت در برابر شکستگی بسیار کاربردی هستند. توری فایبرگلاس در مقاوم سازی دیوار جداساز مانند دیوارهایی که عملکرد ضد واژگونی دارند، استفاده می شود.علاوه بر این، توری فایبرگلاس برای نوسازی بناهای تاریخی و برای مقاوم سازی سایر سازه ها در صورت لزوم و برای کارهای بازسازی عالی هستند..

برای آشنایی بیشتر با وال پست مش فایبرگلاس و مقایسه آن با وال پست FRP، می‌توانید مقاله جامع ” نحوه پایدارسازی دیوار با وال پست مش فایبرگلاس” را مطالعه فرمایید.

پیشنهاد برای مطالعه

انواع کاربرد توری فایبرگلاس بر اساس گرماژ

مقاوم سازی دیوار بنایی با توری فایبرگلاس

با مزایای ویژه مش فایبرگلاس آشنا شوید؟

از جمله مزایای که استفاده از این مواد به همراه دارد، قابلیت بازیافت آن و سهولت در نگهداری، حمل و نقل و نصب آن ها است. مش هایی که از GFRP ساخته شده اند، در واقع می توانند از محل جدا شده تا بعداً دوباره نصب گردند و دوباره استفاده شوند. این ویژگی تقریباً در تمام سازه های ساخته شده از GFRP مشترک است. مش های فایبرگلاس در برابر حرارت مقاوم هستند و فشار بسیار بالایی را تحمل می کنند.

پیشنهاد برای مطالعه

اشتباهات رایج در اجرای توری فایبر گلاس

مش های فایبرگلاس GFRP یک پدیده جدید در ساخت و ساز هستند و در مقیاس گسترده ای استفاده می شوند. از دیگر ویژگی ها و خواص مش فایبرگلاس این است که به سازه ها استحکام و شکل پذیری بهتری بدهند.

مش های فایبرگلاس می توانند عملکردهای بسیاری را هم به عنوان مقاوم سازی ساختمان ها و هم به عنوان یک اقدام در جهت ارتقاء ایمنی انجام دهند. سهولت استفاده، هزینه کم و کیفیت مواد GFRP باعث می‌شود مش‌های فایبرگلاس برای بازسازی و نگهداری ساختمان‌های تاریخی در مناطق با خطر لرزه‌ای بالا عالی باشند، همچنین الیاف شیشه که در مش های فایبرگلاس به کار رفته نسبت به سایر موادی که به طور گسترده در گذشته استفاده می‌شد، با محیط زیست سازگار ترهستند.این ویژگی ها آنها را برای استفاده در سازه های مختلف در هر مکانی ایده آل می کند.

توری فایبرگلاس GFRP تغییر و تحولی در عرصه ساخت وساز و مقاوم سازی بوجود آورده‌اند و از جمله مصالح با ارزش در این حوزه هستند که در بازار توسط شرکتهای معتبر مقاوم سازی مانند شرکت مقاوم سازی افزیر ارائه می‌گردند.

سوالات متداول

نحوه تولید توری فایبرگلاس، چگونه است؟

مش فایبرگلاس از الیاف شیشه آغشته به رزین ترموست است که به وسیله ماشین‌های مخصوص به صورت عمود برهم و ‏شبکه‌ایی، در هم بافته شده‌اند. علاوه بر این، ممکن است توری فایبرگلاس به منظور بهبود مشخصات مکانیکی به خصوص ‏افزایش مقاومت در برابر حملات قلیایی و... با مواد مخصوص نیز تقویت شود. ‏

مش فایبرگلاس در صنعت عمران، چه کاربردی دارد؟

امروزه توری فایبرگلاس، در دسته محصولات یا مصالح رایج و کاربردی در صنعت ساخت و ساز به خصوص در زمینه تعمیر، ‏ترمیم و مقاوم‌سازی سازه، طبقه‌بندی می‌شود. توری فایبرگلاس در تقویت سیمانکاری و گچکاری، ترمیم ترک خوردگی، ‏عایقکاری و آب‌بندی انواع سازه آبی وغیر آبی، وال پست، تقویت پشت سنگ نما و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.‏

توری فایبرگلاس در تقویت دیوار، چه تاثیری دارد؟

تقویت دیوار با توری فایبرگلاس، سبب انسجام بیشتر اجزای تشکیل دهنده دیوار می‌شود. در پی آن نیز، دیوار در تمام ‏سطح رفتاری یکپارچه را ارائه می‌دهد. دیوار تقویت شده با مش فایبرگلاس در حین ارتعاشات و جابه‌جایی‌ها، در برابر ‏آسیب‌هایی چون ترک خوردگی و فروریزش مقاوم است. علاوه بر این، توری فایبرگلاس می‌تواند به عنوان یک عایق ‏رطوتبی، عایق حرارتی و عایق الکتریکی در دیوار عمل کند. با استفاده از مش فایبرگلاس، دیوار می‌تواند بدون نیاز به ‏تعمیر و نگه‌داری دوره‌ایی، در دراز مدت، پایدار و با دوام باقی بماند.‏

آیا استفاده از مش فایبرگلاس، ممکن است برای بدن مضر باشد؟

در صورت عدم استفاده از تجهیزات ایمنی و بهداشتی مثل عینک ایمنی، ماسک، دستکش و... در اجرای توری فایبرگلاس، ‏ممکن است الیاف شیشه یا رزین تشکیل دهنده توری فایبرگلاس، برای بدن مشکل ساز شود. برخورد پوست و یا چشم با ‏الیاف شیشه، ممکن است آن‌ها را تحریک کند. همچنین، ذرات ریز الیاف شیشه تشکیل دهنده توری فایبرگلاس، به دلیل ‏وزن کم، می‌توانند در هوا شناور باقی بمانند که استنشاق این می‌تواند باعث تحریک گلو، معده و دستگاه گوارش شود و ‏سرفه، عطسه و سوزش بینی و گلو را در پی داشته باشد. ‏

‏ آیا مش فایبرگلاس می‌تواند در مقاوم‌سازی ساختمان‌های بنایی، کارآمد باشد؟

استفاده از توری فایبرگلاس در تقویت دیوارهای باربر موجود در سازه‌های مصالح بنایی، علاوه بر بهبود رفتار و عملکرد دیوار، ‏عمر مفید سازه مصالح بنایی را به مراتب افزایش می‌دهد. المان تقویت شده با مش فایبرگلاس در ساختمان‌های مصالح ‏بنایی، در برابر آسیب‌های ناشی از رطوبت، حرارت، چرخه ذوب و انجماد، ارتعاشات یا جابه‌جایی‌ها و... مقاوم می‌شوند.‏

5/5 - (3 امتیاز)
به اشتراک بگذارید:
تیم تحریریه افزیر

این محتوا توسط تیم مجرب تولید محتوا افزیر تولید و منتشر شده است.

پرسش و پاسخ


بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Insert math as
Block
Inline
Additional settings
Formula color
Text color
#333333
Type math using LaTeX
Preview
\({}\)
Nothing to preview
Insert