در طی سال­ ها، مصالح گوناگونی برای ساخت مخازن آب و فاضلاب استفاده شده­ اند. مخازن آّب و فاضلاب ساخته شده از بتن غیرمسلح، پلی­ اتیلن و یا فولاد دارای مزیت­های مخازن فایبرگلاس (GRP) نمی­ باشند. مخازن فایبرگلاس (GRP) دارای ساختاری قوی، استحکام زیاد، دوام قابل توجه، پایداری در برابر اشعه UV، مقاومت شیمیایی، مقاومت در برابر خوردگی، نفوذناپذیری در برابر آب، سبک و قابلیت نصب آسان هستند. اگر در ساخت آن از پلی استر استفاده شود در برابر خوردگی ضعیف خواهند بود؛ اما رزین هایی مثل اپوکسی و ونیل استر مقاومت خوبی در برابر خوردگی ایجاد می کند.  علی­رغم برتری­های زیادی که مخازن فایبرگلاس (GRP) نسبت به مخازن فولادی دارند، بازهم تحت شرایط خاصی همچون حرارت و یا پرتو فرابنفش دچار آسیب­ و خوردگی می­ شوند. بنابراین استفاده از مصالح نوین کامپوزیت پلیمری FRP به منظور مقاوم سازی مخازن فایبرگلاس مورد توجه صاحبان صنایع قرار گرفته است.

مقاوم سازی و بهسازی مخازن فایبرگلاس
مقاوم سازی مخازن فایبرگلاس

مخازن فایبرگلاس نفت و گاز

در صنعت نفت و گاز برای ذخیره وانبار مواد و سیالات مختلفی همچون نفت خام، گاز، آب، گلیکول و … از مخازن فایبرگلاس نفت و گاز استفاده می­ شود. استفاده از مصالح نوین پلیمری در ساخت مخازن نفت و گاز به دلیل مزیت­های نسبی مخازن پلیمری نسبت به سایر مخازن در حال افزایش است. با این­ حال مخازن فایبرگلاس نفت و گاز نیز به دلیل قرارگیری در معرض آسیب ­هایی هم­چون ترک خوردگی و یا نرم شدگی، نیازمند تعمیر و تقویت می­ باشند.

اهمیت انتخاب روش درست، دقیق و متناسب تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس در رعایت نکات فنی-مهندسی، مدیریت بهینه ریسک و مدیریت هزینه و کاهش بار مالی پروژه است. به عبارت بهتر، یک متخصص تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس باید بتواند راه­کارها و محصولاتی را برای تعمیر و جلوگیری از انواع آسیب و خوردگی مخازن فایبرگلاس ارائه و پیشنهاد کند که در عین کارایی و کارآمدی، جنبه­ های اقتصادی طرح را نیز لحاظ کرده ­باشد.

مالکین و مجریان مخازن، چند گزینه برای تعمیر، تقویت و محافظت از مخازن در برابر انواع آسیب و خوردگی دارند. تعمیر و تقویت جزئی یا مقاوم سازی مخازن فایبرگلاس، زمان زیاد عدم سرویس ­دهی، تجهیزات گران و نیروی انسانی زیادی را تحمیل می­کند. برخلاف مصالح فلزی، کامپوزیت­ها دچار خوردگی نمی­گردند و یک راه ­حل بلندمدت محسوب می ­شوند. مقاومت زیاد و پایداری دمایی زیاد کامپوزیت­های پلیمری سبب می­شود که بتوان از آن­ها در شرایطی با دمای حداکثر 120 درجه سلسیوس و فشار بیش از psi 200 بهره ­برداری کرد. به کمک روش نوین و تطبیق­ پذیر استفاده از لایه‌ های کامپوزیت­ پلیمری می­توان در کسری از زمان و هزینه اجرای روش­های قدیمی و سنتی تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس، تعویض کف مخزن، تعمیر نقاط نشتی و یا نوسازی کل مخزن را به انجام رساند.

واحد تعمیر، تقویت و مقاوم سازی  مخازن فایبرگلاس شرکت افزیر آماده ارائه جزییات بیشتر و ارائه راهکار متناسب با نیاز شما می­باشد.

روش نوین‌ تعمیر،تقویت و مقاوم سازی مخازن فایبرگلاس به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت

بسیاری از سازه ­ها همانند مخازن آب، نفت یا گاز به صورت استوانه هستند. فشارهای هیدرواستاتیک ناشی ازسیالات، تنش­های حلقوی را ایجاد می­کند که به دیواره جانبی این­گونه سازه ­ها وارد می­شود. مقدار این تنش­ها در پایه مخزن حداکثر است که با افزایش ارتفاع، کاهش می­ یابد. خوردگی سبب کاهش سطح مقطع المان­های تقویت­ کننده در سازه ­های بتنی و یا کاهش ضخامت دیواره فایبرگلاس سازه می ­شود. این امر سبب افزایش تنش ­های محیطی می­ شود و باید هرچه سریع­تر اقدامات مربوط به تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس انجام شود. به طور مثال اگر مخزن فایبرگلاس حاوی مواد خطرناک یا اشتعال­ پذیر باشد، تعمیر به روش جوش دادن ورق­های فایبرگلاس گزینه مناسبی نمی ­باشد.

به طور کلی هدف از تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس با لایه‌ های مصالح کامپوزیت­ پلیمری FRP سوپر لمینت

را می­توان موارد زیر برشمرد:

  • افزایش مقاومت مخزن
  • افزایش مقاومت برشی
  • کنترل ترک
  • آب بندی و عایق نمودن
  • مقاوم سازی در برابر خوردگی
  • مقاوم سازی در برابر حملات مواد شیمیایی
  • افزایش عمر و دوام

شرکت افزیر که از پیشگامان و پیشروان حوزه تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس به ویژه با استفاده از مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر می ­باشد، آماده ارائه خدمات موردنیاز شما در سراسر کشور است. برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوران ما در هر لحظه آماده پاسخ­گویی به شما می­ باشند.

هزینه تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس با استفاده از مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت شرکت افزیر

برای دریافت اطلاعات جامع درباره قیمت و هزینه انواع روش­های تعمیر و تقویت مخازن فایبرگلاس به ویژه به کمک مصالح کامپوزیت پلیمری FRP سوپر لمینت کافی است با متخصصین شرکت افزیر در تماس باشید.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (2 امتیاز)