خانهپوشش های حفاظتیلاینینگ مخازنFRP لاینینگلاینینگ مخازن سدیم هیدروکسید

معرفی سدیم هیدروکسید

نام های دیگر این اسید شامل سود سوز آور، سود کاستیک، کاستیک، سود پرک و سود مایع میشود. سدیم هیدروکسید ترکیبی یونی ساخته شده از یون مثبت سدیم و یون منفی هیدروکسید میباشد. این ماده ماهیتی قلیایی و واکنش پذیر دارد که همین سبب شده در خیلی از موارد کاربرد داشته باشد. این ماده غیر آلی یک باز قوی میباشد که توان افزایشpH محلول، ایستادگی در برابر تغییرات pH و ایجاد واکنش های شیمیایی وابسته به pH را دارد. همچنین این ماده برای دیگر پروسه های شیمیایی نیز استفاده میشود، از جمله در پروسه صابون سازی.
نام متداول این اسید سود سوزآور میباشد.در حالت جامد به رنگ سفید و در حالت مایع بی رنگ میباشد، در هر دو حالت، سدیم هیدروکسید یک ماده شیمیایی سوزش آور و بی بو میباشد.
سدیم هیدروکسید دارای مشخصه ویسکوزیته خاصی است که به سختی نگهداری از آن و خطرات شیمیایی آن اضافه میکند. در 20 درجه محلول 50% سدیم هیدروکسید دارای شاخص ویسکوزیته ای حدود 78 میلی پاسکال است.جهت مقایسه، شاخص ویسکوزیته آب حدود 1 میلی پاسکال و روغن زیتون حدود 85 میلی پاسکال در همان دما میباشد.به دلیل ویسکوزیته بالای این محلول، سدیم هیدروکسید مایع یک ماده شیمیایی است که تمایل به پیدا کردن یا ایجاد نشتی در محفظه خود دارد.به این ماده صفت “لیز” را هم نسبت میدهند از آنجا که توانایی دارد مسیر نشت را در هر جا که وجود داشته باشد پیدا کند.

تاثیر بر مخازن و مواد متنوع

سود سوز آور باید در محفظه هایی انبار شود که در برابر ماهیت شیمیایی خورنده آن مقاومت کند. وجود عوامل محافظ ثانویه برای نگهداری این محلول، به دلیل ماهیت “نشت-جویی” و خطرات شیمیایی سدیم هیدروکسید الزامی است. راهکارهایی باید بکارگرفته شوند تا دمای محلول بالای 21 درجه بماند، چه مخزن در فضای بسته باشد چه در فضای باز، تا مطمئن شویم محلول متبلور نمیشود و محلول روانی داشته باشیم.

مخازن فولادی کربنی

مخازن فولادی کربنی میتواند گزینه موثری برای انبار کردن سدیم هیدروکسید در مقادیر زیاد باشد.مخازن فولادی کربنی با بیشتر غلظت های متداول سدیم هیدروکسید سازگار هستند.
عملکرد مخازن فولادی کربنی در دماهای بالا، بسته به غلظت محلول دچار اختلال میشود. مخزن فولادی کربن حاوی سدیم هیدروکسید 50%، در دماهای بالای 49 درجه دچار ترک خوردگی ناشی از افزایش تنش میشود، این تنش اضافی بدلیل خوردگی اعمال میشود. دمای شروع این ترک خوردگی به طور غیرخطی با غلظت محلول رابطه دارد آنگونه که هرچه محلول رقیق تر شود دمای شروع ترک خوردگی بالاتر میرود. در مواقعی که انتظار همچین دماهای بالایی را داریم، مخزن فولادی کربنی باید به جهت افزایش دوام سازه ای، پایدارسازی شود.
مخازن فولادی کربنی حاوی سدیم هیدروکسید میتوانند با لاستیک طبیعی، بعنوان یک عامل اضافی در برابر خوردگی پوشانده شوند.این پوشش لاستیکی تا زمانی در برابر خوردگی مقاومت میکند که یک لاستیک طبیعی باشد. با استفاده از یک پوشش لاستیکی طبیعی، مخازن فولادی کربنی میتوانند به طور گسترده در برابر اثرات خوردگی سدیم هیدروکسید مقاومت کنند، که باعث میشود این نوع مخازن گزینه مناسبی برای نگهداری سدیم هیدروکسید باشد.

محفظه ثانویه محلول سدیم هیدروکسید

باید برای تمامی نگهدارنده های حاوی سود سوزآور، سیستمی برای جلوگیری از نشت محتویات آن مد نظر قرار گیرد.
مخازن دو دیواره میتوانند سیستم محافظ ثانویه موثری باشند، اینگونه که اگر نفوذ شیمیایی رخ دهد، نشت مورد نظر را بین دو دیوار داخلی و خارجی خود حبس میکند. این مخازن دو دیواره طوری طراحی شدند که بتواند 110% حجم مخزن را نگهداری نماید و به ما این امکان را میدهد که به طور مداوم از مخزن بهره برداری کنیم بدون آنکه نشت مواد اختلالی در کارمان ایجاد کند.
دیواره ریزی بتنی هم میتواند روش موثری برای نگهداری مقادیر زیاد سدیم هیدروکسید باشد. غالب مواد کاملا مقاوم و بی اثر در برابر شستگی شیمیایی نیستند، حتی اگر کم اثر باشند. رنگ رزی یا دیگر موارد پوشاننده میتوانند به بتن افزوده شوند تا مقاومت آن را در برابر سود سوزآور افزایش دهد.

ویژگی ها


 • خورنده قلیایی بسیار قوی
 • واکنش پذیر با مواد شیمیایی گوناگون
 • ناسازگار با فلزاتی خاص
 • ویسکوزیته بسیار بالا
 • بی بو
 • غیر فرار
 • سفید رنگ و شفاف

کاربردها


 • صنعت صابون سازی
 • تولید بیودیزل
 • تولید مواد شوینده
 • تولید آلومینیوم
 • تصفیه آب
 • صنعت سیمان و بتن
 • چربی بر بسیار قوی

سیستم GFRP لاینینگ ™W-Tank

سیستم پوشش حفاظتی لاینینگ FRP با نام تجاری ™W-Tank شرکت افزیر یک سیستم پوشش GRP است که داخل مخازن و مناطق محصور نصب و اجرا می‌شود و موجب افزایش عمر مفید این سازه‌ها در محیط‌های با خوردگی بالا می‌گردد. سیستم لاینیگ ™W-Tank کاربردهای مختلفی از جمله مقاومت خوردگی، مقاوم سازی سازه و آب بندی بتن و فولاد دارد که در تمام مخازن ذخیره آب، مخازن فاضلاب، مخازن نگهداری مواد شیمیایی، پوشش سقف مخازن، محافظ، چاه‌های فاضلاب، برج های خنک کننده، سکوهای شیمیایی، شبکه های آتش نشانی، شبکه‌های لوله و لوله های انتقال و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

نصب آسان و سریع

مقرون به صرفه

مقاوم در برابر خوردگی

فناوری نوین

راهنمای انتخاب رزین

خانواده رزین
ماده شیمیایی غلظت اپوکسی پلی استر وینیل استر
%
سدیم هیدروکسید 50> 50
تمامی غلظت ها 70 ~ NR 80 ~ 40
NR (Not Recommended) : در تمام شرایط دمایی، استفاده از آن توصیه نشده است
بازه های دمایی موجود در جداول، با توجه به نوع دقیق رزین متفاوت خواهد بود، برای اطلاعات دقیقتر با کارشناسان ما تماس بگیرید
از دو لایه پوشش مصنوعی در CRB استفاده شود
به جهت بهینه شدن طول عمر سیستم از GRP فرا پخته شده استفاده شود

فرآیند لایه گذاری سیستم لاینینگ ™W-Tank

گالری تصاویر

page