الیاف FRP چیست؟

الیاف FRP الیافی پارچه‌ای هستند که بصورت تک جهته، دوجهته و چندجهته نسبت به هم بافته می‌شوند. ورق یا لمینت FRP که گونه دیگری از الیاف FRP هستند، از روی هم چسباندن چند لایه نازک از الیاف FRP بهمراه رزین و فشردن آن‌ها تا رسیدن به ضخامت و تاب مکانیکی و فیزیکی مورد نظر ساخته می‌شوند. در مورد بافت الیاف پلیمری FRP لازم به ذکر است در هر جهت ضخامت الیاف اف آر پی (FRP) بیشتر باشد در آن جهت مقاومت کامپوزیت بیشتر خواهد بود. معمولا بافت تک‌جهته الیاف پلیمری FRP دارای مقاومت و مدول بالاتری (در جهت الیاف) نسبت به سایر بافت‌ها می‌باشد. این در حالیست که بافت چند جهته تاب آوری و مدول کمتری نسبت به بافت تک‌جهته دارد.

CFRP
الیاف کربن تک جهته

پلیمر تقویت‌شده با الیاف (FRP) خشک با انواع رزین یا چسب مخصوص و مستحکم به سطح بتن و یا فولاد چسبانده می‌شوند و تبدیل به ورقه های FRP می‌گردند. این مصالح همچنین پوشش مناسبی جهت ایزوله کردن سازه‌های آبی در محیط خورنده هسند. سیستم FRP راه حلی موثر برای تقویت سازه ها در مقابل زلزله و مقاوم سازی لرزه ای بتن هستند. از ورقه های کامپوزیتی FRP همچنین جهت تعمیر و تقویت سازه‌ های ساختمانی و صنعتی در پروژهای مقاوم سازی اف ار پی استفاده می‌شود.

پیشنهاد برای مطالعه

هر آنچه لازم است از FRP بدانید !

همانگونه که اشاره شد قسمت عمده ظرفیت باربری انواع مصالح FRP بر عهده‌ الیاف FRP می‌باشد. به همین دلیل آن‌ها می‌بایست مقاومت گسیختگی و مدول الاستیسیته بالا، قابلیت تغییر طول کافی و نیز مقاومت کافی در برابر شرایط محیطی داشته باشند. در سیستم های کامپوزیت تقویت کننده اف آر پی حداقل یکی از مواد تشکیل دهنده آن باید یک فاز تقویت کننده پیوسته باشد که به وسیله یک ماتریس پایدار کننده حمایت می شود. اساس تمایل بر این است که از الیاف پلیمری پیوسته FRP که معمولاً نسبت به ماتریس‌ها سخت تر هستند و مقاومت بیشتری دارند استفاده شوند. در صورتی که در ساخت کامپوزیت ها از الیاف ناپیوسته استفاده شود حداقل درصد حجمی الیاف باید عدد مشخصی باشد. فاکتورهای اساسی که توسط انواع الیاف پلیمری FRP در کارایی فیزیکی کامپوزیت‌های FRP، تاثیر گذارند عبارتند از:

 • خواص مکانیکی و مشخصات الیاف FRP
 • آرایش بافتگی انواع الیاف FRP
 • طول الیاف FRP
 • شکل الیاف FRP
 • درصد ترکیب الیاف پلیمری FRP
 • چسبندگی و پیوند بین الیاف  FRP و ماتریس
 • الیاف مورد استفاده در کامپوزیت FRP
 • تاثیر ماتریس پلیمری بر انواع الیاف

مزایا الیاف FRP کدام است؟

مزایای الیاف FRP عبارتند از:

 • وزن کم و عدم اعمال بار ثقلی اضافه
 • مقاومت مشخصه و مدول الاسیسیته بالا
 • افزایش ظرفیت باربری و افزایش شکل‌پذیری ستون‌ها، تیرها، دال‌ها و اتصالات بتن مسلح
 • مقاومت در برابر شرایط محیطی مخرب
 • عدم هدایت الکتریکی و حرارتی
 • مقاومت کششی بالا
 • مقاومت در برابر ضربه و خستگی
 • عدم تأثیرپذیری در میدان‌های مغناطیسی و فرکانس‌های رادیویی (برای مثال تأثیر روابط دستگاه‌های بیمارستانی)
 • ضخامت کم
 • ظرفیت جذب ارتعاشات
 • حمل‌ونقل آسان و سرعت اجرای بالا به دلیل وزن کم
 • اقتصادی بودن طرح

پیشنهاد برای مطالعه

کنترل کمانش در سازه‌های فولادی با سیستم FRP

معایب الیاف FRP کدام است؟

معایب الیاف FRP عبارتند از:

 • حساس به خزش و سایش در هنگام نصب
 • ایجاد پدیده ترد شکنی
 • مقاومت کم در برابر خستگی
 • پایین بودن ضریب ارتجاعی

انواع الیاف مورد استفاده در مصالح کامپوزیتی FRP، الیاف پلیمری کربن، الیاف پلیمری شیشه، الیاف پلیمری آرامید و الیاف پلیمری بازالت هستند که محصولات کامپوزیتی آن‌ها به ترتیب با نام‌های الیاف کربن CFRP، الیاف شیشه GFRP، الیاف آرامید AFRP  و الیاف بازالت BFRP شناخته می‌شوند.

 • انواع الیاف شیشه GFRP – پلیمرهای FRP مسلح شده با الیاف شیشه Glass Fiber Reinforced Polymers
 • انواع الیاف کربن CFRP – پلیمرهای FRP مسلح شده با الیاف کربن  Carbon Fiber Reinforced Polymers
 • انواع الیاف آرامید AFRP – پلیمرهای FRP مسلح شده با الیاف آرامید Aramid Fiber Reinforced Polymers
 • انواع الیاف بازالت BFRP – پلیمرهای FRP مسلح شده با الیاف بازالت Basalt Fiber Reinforced Polymers
GFRP
پلیمرهای FRP مسلح شده با الیاف شیشه

روش مقاوم سازی سازه با  الیاف FRP

اگرچه مقاوم‌سازی سازه موجود با استفاده از پوشش‌های بیرونی FRP، شیوه ساده‌ای به نظر می‌رسد لیکن عملیات نصب و اجرای الیاف FRP، به نحوی که از اجرای صحیح سازه تقویت شده اطمینان حاصل شود، ضروری است. از آنجا که فرایند نصب از یک روش به روش دیگر تفاوت دارد لازم است مشخصات مورد نیاز به منظور مقاوم‌سازی به صورت پوشش بیرونی برای یک سازه مشخص به طور روشن و واضح تعریف شود. در این راستا مقاله ” راهنمای کلی استفاده از کامپوزیت‌های FRP ” می‌تواند اطلاعات مفیدی را ارائه دهد.

پیشنهاد برای مطالعه

چگونه ساختمان خود را با FRP، تقویت کنیم؟

مقاوم سازی ستون بتنی با الیاف کربن تک جهته-مقاوم سازی افزیر
مقاوم سازی ستون بتنی با الیاف کربن تک جهته-مقاوم سازی افزیر

1) آماده‌سازی سازه

پیش از اجرای پلیمرهای تقویت شده با الیاف (FRP) باید بتن‌های سست از سطح بتن زدوده گردند. بتن تخریب شده و آرماتورهای خرد شده و ترک‌های اصلی با تزریق بتن ترمیم شوند. همچنین سطح بتن باید عاری از هرگونه مواد مانع نظیر عایق، رنگ، پلاستر و یا چربی باشد. به منظور تمیز نمودن سطح بتن می‌توان از روش ساب زدن یا دستگاه فرز و سندبلاست استفاده نمود.

2) آماده‌سازی سطح

پس از تعمیر سازه آسیب دیده، سطح کاملاً صاف شده و نامنظمی‌ها و زوایای تند و تیز گوشه‌ها به وسیله ماسه پاشی (Sand Blast)، ماله، جت آب (Water jet) یا ساب کاملاً گرد شود.

عملیات ساب زدن باید تا جایی ادامه یابد که شیره بتن زدوده و سنگدانه‌های بتن نمایان گردد. پس از ساب زدن، چنانچه سطح بتن نیاز به ترمیم داشته باشد، باید پیش از نصب FRP سطح بتن با مواد مناسب ترمیم گردد. همچنین باید سطح بتن توسط پمپ هوا و یا برس تمیز گردد. چنانچه از FRP Laminate در اجرا استفاده شود باید سطح نوارها با پارچه آغشته به موادی نظیر تینر فوری پاک گردد.

پیشنهاد برای مطالعه

مقاوم سازی سقف با سیستم FRP

3) به کار بردن لایه آستری یا پرایمر

برای افزایش چسبندگی و جلوگیری از جدا شدن ورقه FRP لایه چسب بتن و ورقه، با غلتک یک لایه اپوکسی با لزجت کم به طور موضعی روی سطح مورد نظر به عنوان پرایمر می‌مالند.

4) بتونه کردن

یک لایه چسب با ویسکوزیته بالا برای پر کردن خلل و فرج و فرورفتگی‌هایی در محل‌های مورد نیاز به کار برده می‌شود.

5) بریدن ورقه‌ها

بر روی یک سطح تمیز و آماده که عاری از هرگونه آلودگی چسب و ناصافی است، ورقه مطابق مشخصات و جزئیات ارائه شده بریده می‌شود.

6) اشباع کردن ورقه

در پروژه‌های بزرگ و حجیم ورقه‌ها با دستگاه‌های گرداننده خاصی در کارخانه اشباع می‌شوند و لایه رزین یا چسب اپوکسی  به آن اضافه می‌شود و فقط کافی است در محل موردنظر چسبانده شود ولی در کارهای کوچک‌تر و کم حجم‌تر در محل، رزین روی سطح مورد نظر مالیده شده سپس ورقه خشک و بدون چسب بر روی سطح بتن چسبانده می‌شود.

7) به کار بردن ورقه

ورقه را با دقت روی سطح هموار و بدون هیچگونه آلودگی، حباب هوای محبوس به صورت کاملا صاف و مستقیم با دقت می‌چسبانند. برای تامین مهار الیاف FRP در سطح، می‌توان از انکر و اسپایک FRP، استفاده نمود.

8) نظارت بر کنترل کیفیت

در زمان عمل‌آوری ۲ تا ۶ ساعت بسته به شرایط حاکم ورقه‌ها چک و کنترل می‌شوند تا هیچگونه حباب هوا بین لایه FRP و بتن حبس نشده باشد و خم‌شدگی یا بیرون‌زدگی وجود نداشته باشد و از ناظرهای آموزش داده شده برای کنترل کیفیت ورقه‌های FRP استفاده می‌شود. این ناظرها بر محدودیت‌ها و شرایط استفاده از FRP آگاه هستند و با توجه به آن کیفیت نهایی را ارزیابی می‌کنند.

9) اطمینان از کیفیت

گزارش‌های کنترل کیفیت تهیه‌شده و به‌خوبی نگهداری می‌شوند تا اطمینان از ترمیم و تعمیر موفقیت‌آمیز عضو سازه‌ای حاصل شود.

10) لایه رویین

پس از عمل‌آوری و نظارت بر کیفیت ورقه‌ها FRP برای نیاز به حفاظت و نگهداری کمتر و حفظ زیبایی و معماری با یک لایه بتن رویین یا ماده دیگری پوشانده می‌شوند.

فیبر کربن چیست؟ (چند نکته پیرامون فیبر کربن که نمی دانید)

فیبر کربن برای اولین بار در نزدیکی کلیولند، اوهایو، در سال 1958 اختراع شد البته تا زمانی که در مراکز تحقیقاتی بریتانیا در سال 1963 مورد بررسی قرار گرفت و روش های جدیدی برای تولید آن ارائه شد کارایی و قابلیت های آن شناخته نشده بود. الیاف کربن (فیبر کربن) ساخته شده از رشته های نازک پلیمر کربنی با قطر حدود 0.0002 تا 0.0004 اینچ (0.005 تا 0.010 میلی متر) می باشد که بیشتر از اتم های کربن تشکیل شده است. اتم‌های کربن از کریستال‌های میکروسکوپی با ساختار موازی ساخته شده اند. در بخش تولید الیاف فیبر کربن چند هزار الیاف کربن به هم تنیده می شوند تا ریسمان نخی یکپارچه ای را بسازند که تاب کششی بسیار بالایی دارد؛ در این مرحله نخ یا پارچه به شکل قالب در می آید و یا با اپوکسی ترکیب می شود تا مواد کامپوزیتی گوناگونی را بسازد که خواص ویژه‌ای از خود نشان می دهد. از ویژگی های مهم فیبر کربن دوام و استحکام بالا در کنار وزن مخصوص بسیار کم می باشد که جایگزین بسیار خوبی برای فولاد است و در محصولات تخصصی و با کارایی‌های مهم مانند هواپیما، اتومبیل های مسابقه ای و تجهیزات ورزشی کاربرد خوبی دارد.

رفتار برشی در ستون محصور شده با FRP !

گاهی برخی روش‌ها که در حال حاضر برای تولید الیاف کربن استفاده می شوند آهسته و زمان بر هستند که این عامل باعث افزایش هزینه در تولید انبوه می شود. با هدف کم کردن 50 درصدی هزینه‌های تولید فیبر کربن، مرکز جدید فناوری فیبر کربن در وزارت انرژی برای توسعه دادن به فرآیندهای بهتر و ارزان‌تر برای تولید فیبر کربن با تولیدکننده الیاف کربن و محققان در حال تعامل است. کاهش هزینه الیاف کربن آن را به یکی از راه حلهای مناسب برای وسایل نقلیه و طیف گسترده ای از کاربردهای انرژی پاک مبدّل می کند.تاسیسات 42000 فوت مربعی دارای یک خط پردازش 390 فوتی می باشد که می تواند تا 25 تن فیبر کربن را در طول سال تولید کند ؛ این مقدار فیبر کربن برای پوشش زمین فوتبالی به طول تقریبا 138889 کافی است.

متداول ترین پیش ساخته فیبر کربن – پلی اکریلونیتریل یا PAN ماده خام مورد استفاده برای ساخت الیاف کربن است که بیش از 90 درصد از کل تولید فیبر کربن را شکل می دهد. سایر گزینه های پیش ساخته شامل پلاستیک معمولی و محصول جانبی از چوب است.پیش سازها چند فرآیند را طی می کنند که به عنوان بخشی از تولید فیبر کربن معمولی شامل کشش، اکسیداسیون (برای افزایش دمای ذوب) و کربنیزاسیون درون کوره هایی با دمای بالا می شود که حدود 50 درصد از مواد را تبخیر می کند و آن را تقریباً 100 درصد تبدیل به کربن می کند.برای استفاده در کاربردهای دفاعی فیبر کربن را می توان به صورت پارچه ای بافت که مناسب تر می شود یا می توان به رزین اضافه کرد و به قطعات پیش ساخته ای مانند اجزای خودرو یا تیغه های توربین بادی تبدیل کرد.

وزن خودروی سواری را نسل بعدی کامپوزیت های فیبر کربن می تواند تا 50 درصد کاهش دهد و بازده سوخت را تا حد 35 درصد بدون به خطر انداختن ایمنی و عملکرد بهبود بخشد. با توجه به قیمت بنزین امروز پیشرفتی حاصل می شود که موجب صرفه جویی بیش از 5000 دلار در سوخت در طول عمر خودرو می شود.با توجه به پیشرفت فیبر کربن، کاربردهایی که برای ساخت خودروها و کامیون ها دارد، به سازندگان کمک می کند تا هزینه ها را کاهش دهند و عملکرد لوازم الکترونیکی ، پره ها و برج های توربین بادی، خطوط انتقال نیرو و اجزای ذخیره انرژی را بهبود بخشند.

الیاف FRP-مقاوم سازی افزیر
فیبر کربن

فیبر کربن خرد شده یا چاپد کربن چیست؟

فیبر کربن های خرد شده الیافی کوتاه  و نازک ؛ مستطیلی هستند که از فیبر کربن یک طرفه بریده شده اند و معمولاً با رزین ترکیب می‌شوند تا مخلوطی ایجاد کنند که نسبت‌های استحکام به وزن و سختی به وزن،را با پیشتازی در صنعت ارائه کنند.

پیشنهاد برای مطالعه

بهسازی لرزه‌ایی ستون با استفاده از تقویت کننده‌های FRP

وقتی این مخلوط با رزین ترکیب شود، استحکام و سختی را در پیوندها اضافه می کند، قطعات را تقویت می کند ؛ شکاف ها و حفره ها را پر می کند. همچنین، فیبر خرد شده را می توان در ترکیبهای قالب گیری به صورت فشرده و تزریقی در قطعات سازنده استفاده کرد. محصولات نهایی  ساخته شده با فیبر کربن دارای استحکام و مدول بالا هستند و در برابر خستگی مقاوم اند. همچنین دارای انبساط حرارتی کم، هدایت الکتریکی و حرارتی خوب، مقاوم در برابر اصطکاک و  مقاوم مقابل سایش و دارای انقباض کم هستند. شرکت افزیر طی سال ها تجربه در زمینۀ فروش الیاف کربن، می توانند اطلاعات دقیقی را برای خرید الیاف کربن در اختیار شما قرار دهد. با توجه به نوسانات قیمت الیاف کربن، برای دریافت قیمت فیبر کربن با کارشناسان ما تماس بگیرید.

الیاف خورد شده و چاپد کربن-مقاوم سازی افزیر
الیاف خورد شده و چاپد کربن-مقاوم سازی افزیر

الیاف شیشه خرد شده یا چاپد شیشه چیست؟

با پیوستگی هزاران الیاف E-glass با یکدیگر و خرد کردن آنها به طول مشخص رشته های خرد شده (الیاف شیشه) ساخته می شوند. این الیاف با انواع چسب یا رزین با عملیات اصلی که طراحی شده پوشش داده می شوند تا استحکام و خواص فیزیکی را افزایش دهند. رشته‌های خرد شده در ترکیب شدن با رزین با کارایی بالا و محتوایی مشخص استفاده می‌شوند که جهت FRP و FRTP (پلاستیک‌های حرارتی تقویت‌شده با فیبر) و (پلاستیک‌های تقویت‌شده با فیبر) برای خودروسازی و لوازم الکترونیکی به شکل مواد تقویت‌کننده در سطوح جهانی اعمال می‌شوند.

الیاف چاپد شیشه مقاوم به قلیا چیست؟

الیاف چاپد شیشه مقاوم به قلیا یا AR-glass برای استفاده در بتن تقویت شده با الیاف و سایر محصولات مبتنی بر سیمان طراحی شده اند. الیاف شیشه در بتن می توانند به صورت تدریجی یا همان ابتدا به مخلوط بتن اضافه شوند. رشته های خرد شده فیبر شیشه مقاوم به قلیایی دارای خاصیت‌های خوب با مقاومت قلیایی، حالت بسته، سختی و ضد پژمردگی است. قبل از خرید الیاف شیشه چاپد، دیتاشیت محصول و سایر ویژگی های آن را به دقت بررسی کنید.

پیشنهاد برای مطالعه

مقایسه عملکرد تیرهای فولادی RBS و تقویت شده با FRP

الیاف چاپد شیشه مقاوم در برابر قلیا-مقاوم سازی افزیر
الیاف چاپد شیشه مقاوم در برابر قلیا-مقاوم سازی افزیر

کاربردهای پارچه فایبرگلاس کدام است؟

پارچه FRP در ورق‌های یک طرفه و دو طـرفه پیوسته بر روی رول ها که به راحتی می توان آن را متنـاسب با هر هندسه ای تنظیم کرد عرضه می‌شود. E-Glass ماده تقویت کننده در کامپوزیت‌های با زمینه پلیمری است. هنگامی که الیاف بهم پیوسته ، در یک راستا قرار گیرند، خاصیّت مقاومتی بهتری به دست می‌آید. برای تقویت استحکام در جهت های دیگر، سازه های لمینیتی می توانند ساخته می شوند . اینگونه سازه ای در مخازن ذخیره سازی و موارد مشابه استفاده می‌شوند.

  • الیاف شیشه برای کاربرد  GFRC (بتن تقویت شده با الیاف شیشه) الیاف شیشه ای مقاوم در برابر قلیایی شدن هستند. (AR) الیاف شیشه ای برای کمک به مقاومت در برابر حملات قلیایی به اکسید زیرکنیوم اضافه شده است. این یکی از عناصر با اهمیت الیاف است، زیرا بتن یک محیط بسیار قلیایی است. الیاف فایبرگلاس معمولی (e-glass) درون بتن به دلیل محیط قلیایی که تهاجمی است تجزیه می شود. الیاف AR به طور گسترده ای در صنعت بتن از دهه 1970 استفاده شده اند. الیاف شیشه با بتن نازک تر و سبک تر کار می کند. در این حالت دیگر نیازی به تقویت فولاد نیست. الیاف شیشه ای آرماتور اصلی مورد استفاده در GFRC  (بتن تقویت شده با الیاف شیشه) است. لازم به ذکر است شیشه AR به صورت الیاف (بسته بندی شده خرد شده، رووینگ و رول های مش) تولید می‌شود.

پیشنهاد برای مطالعه

مقایسه سیستم مقاوم سازی ژاکت بتنی، فولادی و FRP

 • الیاف بسته بندی شده خرد شده: فیبر بسته بندی شده خرد شده به طول های گوناگون و با تعداد رشته های مختلف در هر بسته بریده می شود. بیشتر اوقات، زمانی که شکست رخ می دهد، الیاف غالباً از ماتریس بتن بیرون کشیده می شوند تا اینکه بشکنند. این به این معنی است که الیاف بلندتر نسبت به الیاف کوتاه کمتر استعداد شکست دارند. تعداد رشته های هر بسته می تواند بر مقاومت و کارایی مخلوط بتن تأثیر بگذارد. هنگامی که این 2 متغیر (الیاف بلند و الیاف کوتاه) در نظر گرفته می‌شوند، ما پی می‌بریم که یک بسته فیبر فیلامنت 19 میلی متری (3/4 اینچ) 200 برای بیشتر کاربردهای صنعتگر مناسب است.
 • رووینگ: رشته پیوسته ای از فیبر است. این رشته اغلب با تجهیزات خاصی استفاده می‌شود که الیاف را خرد می‌کند و الیاف را در طول فرآیند ریخته گری در دوغاب بتن می‌گنجاند. رووینگ چیزی است که برای تولید رول‌های مش استفاده می‌شود.
 • رول‌های مش: رول‌های مش به صورت پارچه ای بافته شده از رووینگ است. با توجه به این که به احتمال زیاد الیاف بیرون کشیده می‌شوند تا شکسته شدن، وجود یک رشته پیوسته از الیاف استحکام کششی بیشتری در صفحه کششی نسبت به الیاف به صورت تنها ایجاد می‌کند.

الیاف شیشه و مقاوم سازی سازه

الیاف شیشه، الیاف رشته‌‌ای هستند که قطر هر کدام از آنها برابر چند میکرومتر است. الیاف شیشه دوام و تاب‌آوری مکانیکی بالایی دارد و جهت تولید مواد کامپوزیتی برجسته استفاده می شود. اما از آنجایی که الیاف شیشه بتن با بتن در تماس هستند و محیط بتن یک محیط کاملا قلیایی است باید برای بالا بردن تاب الیاف شیشه در برابر محیط قلیایی عناصری با ساختار الیاف شیشه افزوده شوند که یکی از این عناصر عنصر Zirconium است که تاب آوری الیاف شیشه را در محیط قلیایی دو چندان می کند. ما در شرکت افریز در سراسر کشور الیاف شیشه را برای مخلوط بتن و رزین ارائه می دهیم. وبسایت افزیر به صورت تخصصی در زمینه مقاوم سازی سازه فعالیت می کند.الیاف شیشه بصورت پارچه بافته شده تک‌جهته، پارچه بافته شده دو‌جهته، مش الیاف شیشه AR، میلگرد الیاف شیشه، الیاف شیشه خردشده و مت الیاف خرد شده شیشه در بازار بفروش می رسد که هر کدام از آن‌ها کارایی ویژه خود را دارند. برای نمونه الیاف چاپد (خورد شده) شیشه بمنظور افزودن به مخلوط خیس بتن در هنگام بتن ریزی کاربرد دارند. همانند دیگر مصالح FRP در تقویت بتن با الیاف FRP، مش الیاف شیشه ای نیز بعنوان مش آرماتور برای مقاوم سازی و تقویت بتن در دیوارهای برشی و سطوح دیگر استفاده می شود. از این رو سیستم FRP به عنوان جایگزین همه جانبه برای راهکارهای مقاوم سازی مرسوم شناخته می‌شود. میلگرد الیاف شیشه جایگزینی بسیار خوب برای میلگرد فولادی در شرایط جوی با رطوبت و حرارت بالاست و کابردهایی از این قبیل برای الیاف شیشه در نظر گرفته می شود که بسیار گسترده است. شرکت افزیر با فروش الیاف شیشه در انواع متنوع، می توانند شما را برای خرید الیاف شیشه به صورت حرفه ای و متناسب با کاربرد مورد نظر شما راهنمایی کند.

آینده بازار جهانی فیبر FRP (الیاف FRP) و پیش بینی ها

احتمالاً گستره بازار جهانی فیبر کربن از 3.7 میلیارد دلار در سال 2020 به 8.9 میلیارد دلار تا سال 2031 افزایش بیابد که در سال های قابل پیش بینی ، میانگین نرخ رشد سالانه سرمایه گذاری CAGR 8.6 درصد خواهد بود. انتظار می رود افزایش تقاضا از انرژی باد و صنایع هوافضا و دفاعی باعث رشد بازار بین سال های 2021 تا 2031 شود.

ویژگی‌ خاص الیاف شیشه مثل مقاومت بالا ، وزن کم و استحکام ، باعث شده چشم‌اندازی با رشد قابل‌ ملاحظه در بازار الیاف شیشه تخمین زده شود. تقاضا برای الیاف شیشه در صنایع مختلف از جمله خودروسازی و بخش های ساختمانی و مصرف کنندگان نهایی در حال افزایش است. انتظار می‌رود این تقاضای بی‌سابقه از بخش‌های متعدد، فرصت‌های قابل ملاحظه ای به بازار الیاف شیشه بین سال های  ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۷ ارائه دهد. احتمالا به علت افزایش کاربرد الیاف FRP در صنعت ساختمان و ساخت و ساز، ارزش بازار الیاف شیشه تا سال 2027 به 22.32 میلیارد دلار برسد.

پیشنهاد برای مطالعه

19 روش مقاوم سازی انواع سازه بتنی و فولادی !

قیمت الیاف FRP به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از عوامل مهم در امر مقاوم سازی هزینۀ تمام شدۀ پروژه می باشد. ازین رو اطلاع از لیست قیمت الیاف FRP حائز اهمیت است.همچنین علاوه بر قیمت خرید الیاف FRP، قیمت اجرای آن نیز در هزینۀ نهایی تاثیر گذار است. قیمت مصالح FRP به عوامل متعددی نظیر قیمت ارز، میزان خرید و … و قیمت اجرای FRP به مقیاس پروژه و تعداد مجریان و .. بستگی دارد. شرکت افزیر در زمینۀ فروش الیاف FRP فعالیتی تخصصی  داشته و مشتریان و پیمانکاران می‌توانند با تماس با متخصصین شرکت، از هزینه و قیمت مقاوم سازی با FRP را مطلع شوند.

محصولات مرتبط

راهکارهای مرتبط

5/5 - (28 امتیاز)